ТЕЛЕКАБЕЛ [мобилен оператор]

Член од
24 август 2008
Мислења
294
Поени од реакции
238
Некој од Прилеп нека ми каже како сте задоволни од 4г сигналот на Телекабел и колку е реалната брзина на 4г интернетот?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
706
Поени од реакции
722
Дали од телекабел планираат да ви пуштат VoLTE до крајот на 2023, бидејќи од Македонски телеком ја исклучуваат 3G технологијата која досега ја користеа корисниците?
-Од македонски телеком веќе започнаа со исклучување на 3G мрежата. Причината е да се ослободат радиофрекфенции, после ослободувањето на тие фрекфенции ќе се прошири драстично новата генерација на мобилни мрежи 5G кои овозможуваат брзини од 1Gbps на мобилна мрежа.
-Телекабел ја изнајмуваат мобилната мрежа на Македонски Телеком и тие своите гласовни услуги ги пренесуваа до сега исклучително преку 2g/3g мобилните мрежи, а после целосното исклучување од страна на македонски телеком на 3-та генерација на мобилни мрежи корисниците на телекабел ќе можат да разговараат само преку 2-та генерација на мобилни мрежи. Освен поспоро остварување на повик, корисниците на телекабел ќе бидат на еден начин оштештени, заради тоа што не ќе бидат во можност да сурфаат побрзо и да комунцираат во исто време. Теоретски 3-та генерација на мобилни мрежи овозможуваше брзини до 42Mbps, а 2-та генерација овозможува брзини до 256/236Kbps и овие брзини во реални услови секако беа помали. 4-та генерација овозможува HD-повици и брзини до 500/100Mbps, а во реалност може да имате помала интернет брзина.
Дали Македонски Телеком ќе им овозможе и на ТЕЛЕКАБЕЛ да користат VoLTE- глас кој се пренесува преку 4G/LTE мрежата ќе видеме кога ќе го исклучат во целост 3G мрежата.
Текст напишан сопствен.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.950
Поени од реакции
6.146
Дали од телекабел планираат да ви пуштат VoLTE до крајот на 2023, бидејќи од Македонски телеком ја исклучуваат 3G технологијата која досега ја користеа корисниците?
-Од македонски телеком веќе започнаа со исклучување на 3G мрежата. Причината е да се ослободат радиофрекфенции, после ослободувањето на тие фрекфенции ќе се прошири драстично новата генерација на мобилни мрежи 5G кои овозможуваат брзини од 1Gbps на мобилна мрежа.
-Телекабел ја изнајмуваат мобилната мрежа на Македонски Телеком и тие своите гласовни услуги ги пренесуваа до сега исклучително преку 2g/3g мобилните мрежи, а после целосното исклучување од страна на македонски телеком на 3-та генерација на мобилни мрежи корисниците на телекабел ќе можат да разговараат само преку 2-та генерација на мобилни мрежи. Освен поспоро остварување на повик, корисниците на телекабел ќе бидат на еден начин оштештени, заради тоа што не ќе бидат во можност да сурфаат побрзо и да комунцираат во исто време. Теоретски 3-та генерација на мобилни мрежи овозможуваше брзини до 42Mbps, а 2-та генерација овозможува брзини до 256/236Kbps и овие брзини во реални услови секако беа помали. 4-та генерација овозможува HD-повици и брзини до 500/100Mbps, а во реалност може да имате помала интернет брзина.
Дали Македонски Телеком ќе им овозможе и на ТЕЛЕКАБЕЛ да користат VoLTE- глас кој се пренесува преку 4G/LTE мрежата ќе видеме кога ќе го исклучат во целост 3G мрежата.
Текст напишан сопствен.
Ke se vratime site na A1 ili Telekom i fino lepo ke si propadne operatorot zosto i taka sega koga ke se javis nekade prviot povik ti e ne te slusam nitu me slusat i moram vtor pat da dzvonam za da se dorazberame ili ako prviot pat vospostavas povik posle izvesno vreme moze povtorno da ne se slusate so sprotivnata strana. Jas sum seuste na Telekabel poradi internetot koj za mene e dobar i poveke mi treba internet odkolku telefonski povik i dokolku padne toa da bide poslab odma bi se vratil na A1 koi rekoa deka od Septemvri ke imale novi tarifi so podobri uslovi (ako ne lazat) i kaj procitav ovde deka Ungarski operator saka da go kupi Telekabel mobilniot operator?
 
Член од
9 јануари 2021
Мислења
706
Поени од реакции
722
Ke se vratime site na A1 ili Telekom i fino lepo ke si propadne operatorot zosto i taka sega koga ke se javis nekade prviot povik ti e ne te slusam nitu me slusat i moram vtor pat da dzvonam za da se dorazberame ili ako prviot pat vospostavas povik posle izvesno vreme moze povtorno da ne se slusate so sprotivnata strana. Jas sum seuste na Telekabel poradi internetot koj za mene e dobar i poveke mi treba internet odkolku telefonski povik i dokolku padne toa da bide poslab odma bi se vratil na A1 koi rekoa deka od Septemvri ke imale novi tarifi so podobri uslovi (ako ne lazat) i kaj procitav ovde deka Ungarski operator saka da go kupi Telekabel mobilniot operator?
Значи вака, чим имаш проблеми со телекабел со разговорите јас би ти препорачал да го замениш прво за Lycamobile. Тие ја користат мрежата на А1 и имаат различни пакети од кој најкористен е Super 200 со 5GB 4G+ интернет и се неограничено. Првиот месец имаш бонус +5GB.
Друга понуда имаш во А1 и во Телеком, ама пак кај нив имаш и специјални броеви и паркинг.
Телекабел ќе видеме што ќе направат после ислучената 3G мрежа од страна на македонски телеком, ама јас мислам дека доста од нивните корисници ќе си заминат. Имаш можност да си го префрлиш бројот каде сакаш. Lycamobile ти е припејд само да знаеш.
Ако телекабел се продадат на 4iG, тие ќе имаат доста работа да ја средат оптичката инфраструктура на телекабел, бидејќи од техничка гледна точка има премногу работа за да се истакне спрема таа на македонски телеком кој убедливо ја има најдобрата оптичка инфраструктура. Исто така ќе има новата компанија доста работа и со мобилната телефонија, која за жал после долго време не успеаа да се пробијат доволно на македонскиот пазар и останаа со детските болести долго време.
 
Член од
24 октомври 2021
Мислења
815
Поени од реакции
475
[
Дали од телекабел планираат да ви пуштат VoLTE до крајот на 2023, бидејќи од Македонски телеком ја исклучуваат 3G технологијата која досега ја користеа корисниците?
-Од македонски телеком веќе започнаа со исклучување на 3G мрежата. Причината е да се ослободат радиофрекфенции, после ослободувањето на тие фрекфенции ќе се прошири драстично новата генерација на мобилни мрежи 5G кои овозможуваат брзини од 1Gbps на мобилна мрежа.
-Телекабел ја изнајмуваат мобилната мрежа на Македонски Телеком и тие своите гласовни услуги ги пренесуваа до сега исклучително преку 2g/3g мобилните мрежи, а после целосното исклучување од страна на македонски телеком на 3-та генерација на мобилни мрежи корисниците на телекабел ќе можат да разговараат само преку 2-та генерација на мобилни мрежи. Освен поспоро остварување на повик, корисниците на телекабел ќе бидат на еден начин оштештени, заради тоа што не ќе бидат во можност да сурфаат побрзо и да комунцираат во исто време. Теоретски 3-та генерација на мобилни мрежи овозможуваше брзини до 42Mbps, а 2-та генерација овозможува брзини до 256/236Kbps и овие брзини во реални услови секако беа помали. 4-та генерација овозможува HD-повици и брзини до 500/100Mbps, а во реалност може да имате помала интернет брзина.
Дали Македонски Телеком ќе им овозможе и на ТЕЛЕКАБЕЛ да користат VoLTE- глас кој се пренесува преку 4G/LTE мрежата ќе видеме кога ќе го исклучат во целост 3G мрежата.
Текст напишан сопствен.
Kratko i jasno - NE. Telekabel smeta deka somnitelni uslugi kako VoLTE i VoNR ne treba da se koristat, najdobro e site globalno da se vratime na fiksnite telefoni i da razgovarame isklucivo na kabel.

Sala na strana, ne veruvam ni deka znaat sto e VoLTE... druga rabota, nema sto da cekaat od Telekom, samite mozat koga sakaat da go vovedat, tie iznajmuvaat mreza.

Povicite ke odat na 2G, internet na 4G.

2G ke se iskluci so voveduvanje na VoNR & 6G
 

JB00F

DDoS
Член од
21 јануари 2014
Мислења
3.411
Поени од реакции
2.753
Дали од телекабел планираат да ви пуштат VoLTE до крајот на 2023, бидејќи од Македонски телеком ја исклучуваат 3G технологијата која досега ја користеа корисниците?
-Од македонски телеком веќе започнаа со исклучување на 3G мрежата. Причината е да се ослободат радиофрекфенции, после ослободувањето на тие фрекфенции ќе се прошири драстично новата генерација на мобилни мрежи 5G кои овозможуваат брзини од 1Gbps на мобилна мрежа.
-Телекабел ја изнајмуваат мобилната мрежа на Македонски Телеком и тие своите гласовни услуги ги пренесуваа до сега исклучително преку 2g/3g мобилните мрежи, а после целосното исклучување од страна на македонски телеком на 3-та генерација на мобилни мрежи корисниците на телекабел ќе можат да разговараат само преку 2-та генерација на мобилни мрежи. Освен поспоро остварување на повик, корисниците на телекабел ќе бидат на еден начин оштештени, заради тоа што не ќе бидат во можност да сурфаат побрзо и да комунцираат во исто време. Теоретски 3-та генерација на мобилни мрежи овозможуваше брзини до 42Mbps, а 2-та генерација овозможува брзини до 256/236Kbps и овие брзини во реални услови секако беа помали. 4-та генерација овозможува HD-повици и брзини до 500/100Mbps, а во реалност може да имате помала интернет брзина.
Дали Македонски Телеком ќе им овозможе и на ТЕЛЕКАБЕЛ да користат VoLTE- глас кој се пренесува преку 4G/LTE мрежата ќе видеме кога ќе го исклучат во целост 3G мрежата.
Текст напишан сопствен.
Се работи на имплементација на VoLTE. До крај на годината ќе биде.

5G засега не, Телеком ќе им бара повисока сума, истиот случај е со сите виртуелни оператори, освен ако АЕК не замеша прсти, ама познавајќи ја државата наша не верувам.
 
Член од
29 август 2008
Мислења
5.212
Поени од реакции
3.595
TK, e zakocen kako od pred 5 godini, osvem internet + za + pari i semeen paket od 2500 so 20gb sto promenile? = nisto 20gb za 4 brojcijna? aloo 2013 pomina pred 10god !!! konkurencija 0
Автоматски споено мислење:

Се работи на имплементација на VoLTE. До крај на годината ќе биде.

5G засега не, Телеком ќе им бара повисока сума, истиот случај е со сите виртуелни оператори, освен ако АЕК не замеша прсти, ама познавајќи ја државата наша не верувам.
vikas ???
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.136
Поени од реакции
550
A do kraj na godina celosno ke bide zgasnata 3g mrezata na telekom?
Така е муабетот општо и од вработени во телеком ама чисто сумљам дека ќе ја изгасат до крај на година. Уште бајаѓи се користи 3г-то општо
 
Член од
13 ноември 2009
Мислења
301
Поени од реакции
147
Ај шо не можеш да се чуеш со соговорнокот од прва туку мора и втор и трет пат да се јавуваш, трошиш минути ако си на претплата од 300 денари, ограничен си со 200 минути, ги надми уваш не по твоја вина и доплаќаш плус на претплатата, туку и се преценуваат како да нудат услуги као А1 и Телеком... За 350 ден неограничени разговори и 4 Гб нет на А1, а телекабел уште дремат со пакети од пред 15 години....
 

Kajgana Shop

На врв Bottom