ТЕЛЕКАБЕЛ СТАНУВА ЧЕТВРТ МОБИЛЕН ОПЕРАТОР!

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони и телекомуникации' започната од alekjov, 28 јануари 2018.

 1. kire_koste

  kire_koste Которец

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  110
  Stvarno e taka?
  Btw od problemi toa sto ne moze parking da se plakja, ili bar ne mozese do pres 2 nedeli. Sega ne sum probal seuste.

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На Гард и steff29 им се допаѓа ова.
 2. riker

  riker

  Член од:
  23 септември 2009
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  5
  Da be, taka e. A problemite od tipot na nemoznost za plakanje parking i takvi raboti mislam deka del se administrativni. Na primer za plakanje parking pretpostavuvam deka treba da sklucat nekoj dogovor so javnoto pretprijatie ili koj i da e za prefrlanje na sredstvata koi bi bile odobreni za transfer od korisnikot preku nivnata mreza
   
  На kire_koste му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Apple

  Apple It's good to be good

  Член од:
  11 октомври 2009
  Мислења:
  2.636
  Допаѓања:
  995
  Сигналот на портиран број во никој случај не поминува низ стариот оператор. Тоа е вид на forwarder кој упатува на новата дестинациска мрежа за конкретен број. Ништо повеќе. Проблемите што ги спомена погоре се од друг карактер. Телекабел е тој што треба да си ја направи сигнализацијата кон 3rd party сервиси. Некој што работи во Телеком бизнисот ќе знае за што зборам
   
 4. Mafo1

  Mafo1

  Член од:
  3 март 2013
  Мислења:
  2.592
  Допаѓања:
  1.223
  Дали само кај мене се јавува проблем со конекцијата на вибер? Го внесувам бројот и не ми стига повратен код за уклучување на вибер..
   
 5. steff29

  steff29

  Член од:
  14 јули 2016
  Мислења:
  49
  Допаѓања:
  31
  A нов ти е бројот и виберот или стар? Ако е стар бројот, треба(ше) да направиш бекап од старите разговори и нема потреба да се регистрираш пак со код.
   
  На Mafo1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kire_koste

  kire_koste Которец

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  110
  Probaj so povik
  Ja taka aktivirav

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
  На Mafo1 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. riker

  riker

  Член од:
  23 септември 2009
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  5
  Pobaraj aktivacija so povik
  --- Споено дупло мислење, 10 март 2019 ---
  Vo naslovot na mreznite paketi vo koi e enkapsulirana sodrzinata na soobrakajot go ima i ooerarorot od cija mreza poteknuva brojot. A inaku i sam kaza, forwarder koj pokazuva kon odredena mreza. Aod kade bi pokazuval ako ne od pojdovnata mreza od kade originalno poteknuva brojot? Muabetot mi e deka ima plus uste eden spoen pat. A sekoj speon pat plus go namaluva kvalitetot. Ne sum vo ovoj biznis ama mislam deka signalot prvo odi kaj provjaderot ili nrezata donor na brojot pa potoa preku nekakva konekcija ponegju dvata operateei se prenesuva infornacija za portiran broj. Ako znaes nesto podetalno aj te molan napisi bas me interesira.. pozz
   
  Последно уредено: 10 март 2019
  На Mafo1 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. dastan

  dastan

  Член од:
  7 јуни 2014
  Мислења:
  593
  Допаѓања:
  538
  леле ако е ова точно,
  јас прво го имав број на мобимак, па се префрлив со истиот број во вип, па се префрлив во оне (си ги менував операторите според понудите нивни и потребите мои :) ), сега вип го купи оне и пак сум на вип ако се префрлам како што планирам на телекабел ни од калето нема да можат да ми влезат во трага :)
  а за квалитет на повик и брзина на интернет не треба ни да помислувам :-(
   
  На steff29 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  218
  Допаѓања:
  229
  Глупости
   
 10. riker

  riker

  Член од:
  23 септември 2009
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  5
  Znam deka nemas poim sto znaci gorenapisanoto ama toa ti e.zalam.
   
 11. Great Dragon

  Great Dragon

  Член од:
  21 октомври 2016
  Мислења:
  218
  Допаѓања:
  229
  Дечко не треси глупости.
   
 12. riker

  riker

  Член од:
  23 септември 2009
  Мислења:
  18
  Допаѓања:
  5
  Pa dobro de, bidejki ne znam kako funkcionira postavuvam prasanje i aj te molam objasni mi. Ama ne samo da kazes deka ne e taka. Navistina me interesira za da znam dali da go portiram brojot ili ne
   
 13. kire_koste

  kire_koste Которец

  Член од:
  9 декември 2008
  Мислења:
  290
  Допаѓања:
  110
  Pusteni vo opteg novi 20.000 broevi
  074/22x xxx
  074/23x xxx

  Sekoja cest tk!

  Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk
   
 14. igor0304

  igor0304

  Член од:
  6 јуни 2011
  Мислења:
  183
  Допаѓања:
  137
  Ete pomina i odreden period od koga se portiravme ama problemite ne zavrsija so raskinvenjeto na dogovorot so prethodniot operator (VIP). Posle plakanjeto na 136den na poslednata smetka za portiranje sega imaat pobaruvanje od 170den za mesec februari iaku brojot bese portiran ( na 2.2 pocna mrezata od telekabel ama za toa vreme ne bese voopsto koristen ni za internet ni za pojdovni povici). Dali nekoj znae dali moze da se prijavi vo AEK i dali voopsto ke ima polza od toa. Blagodaram odnapred
   
 15. Bidikov

  Bidikov Server guru

  Член од:
  25 јануари 2005
  Мислења:
  2.663
  Допаѓања:
  498
  Јас кога ја плаќав последната фактура во ВИП пишување - ФИНАЛНА ФАКТУРА (не ми е при рака документот да го скенирам)...

  Секогаш можеш да се пожалиш во АЕК бидејки со моментот на портирање (стариот сим станува неактивен) договорната обврска завршува...
  --- Споено дупло мислење, 17 март 2019 во 00:30 ---
  Врска нема што зборуваш со сигналот и пакетот... убаво пред неколку недели имам објаснето како функционира тоа...
  Види на сајтот на АЕК имаше еден диаграм на тема „преносливост на број“ немојте одма да стварате забуни... мојот иницијален број беше Т-мобиле, па беше ОНЕ, па стана ВИП па сега е Телекабел и секако тоа нема врска со „вртењето“ на сигналот како што го кажуваш (ќе му се сврти од вртење)...

  Гледам доста позитивни коментари последниве страни - изгледа ќе излезе мојот муабет дека иницијалното зборење и мрчење беше „од завидлак“ и работава добро тера :)
   

Сподели преку: