Сe` се случува со причина

PSYtisfaction

Царевата ќерка
Член од
30 јуни 2006
Мислења
3.922
Поени од реакции
527
Не сум сигурна за ова.

Знам само дека сите нешта што јас ги правам во мојот живот, ги правам со некаква причина. Макар да се работи за најбаналното нешто, зад него сепак стои некаква банална причина.
 
Член од
26 февруари 2007
Мислења
145
Поени од реакции
2
Па, мислам дека впрочем дека работите се баланс меѓу коинциденцијатата и детерминизмот. Бидејки ако веруваме дека некоја космичка сила ни го детерминира животот тогаш престануваме да веруваме во слободна воља, основна наша движечка сила. Ако пак се предадеме целосно на материјалистичката случајност тогаш светот ја гуви суштината и смислата. Па.....
 
Член од
27 февруари 2006
Мислења
1.356
Поени од реакции
9
Ne bas se,ima sekogas nekoi raboti koi se slucuvaat onaka, bez nikakva pricina
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Jas mislam deka se sto se pravi ima nesto odnosno e posledica na nesto i se slucuva za da se napravi nesto drugo. Na primer si ja mavate glavata od nekoe drvo toa se slucilo za da ve zdoboli glavata, da vi dojdi pametot, malk e prost primerot ni mislam deka e taka :)
 

BoYd

женско сум
Член од
1 февруари 2007
Мислења
707
Поени од реакции
4
Не верувам во случајност.Се е со причина.
 
Член од
27 јануари 2007
Мислења
38
Поени од реакции
0
da sekoja slucajnost ima pricina i sekoja pricina e od nekoja slucajnost,no sekogas slucajnostite se so pricina ali ponekad i pricinite so nekoja slucajnost koja e rezultat na pricina i toa cisto slucajna koja se desila so pricina.
 

"Свршаваат само што ќе ме погледнат"

...а плус имам опасна техника
Член од
17 февруари 2007
Мислења
102
Поени од реакции
1
Да да има секогаш причина за се али проблемот е што не можеме да ја видиме не можеме да дознаеме дали една работа е причина за друга во некои случаи да но ретко во најголемиот број случаи не можеме да знаеме нашиот мозок може да паѓа само во заблуди и да си фантазираме. Пр. сонцето изгрева и петелот пее во исто време но дали пеењето на петелот е причина а изгревот последица? Секако дека не, така добро ова прашање во денешни услови е смешно но замисли си пред милиони години тогашните луѓе можеби би мислеле и дека е. така и ние денес се справуваме со вакви прашања само од друг тип и поради наша сигурност и илузорна стабилност може да си помислиме и дека ја знаеме поврзаноста помеѓу две појави. Мошне скептички не.
 

Ece

*Sunshine*
Член од
7 јули 2006
Мислења
2.567
Поени од реакции
47
FLiX напиша:
Дали се согласувате со оваа мисла дека се се случува со причина. Баги е оптимистичка, ако во сите работи ја барас прицината, но така е наједноставно :)
И да и не. Од една страна се согласувам, ама од друга, не верувам во таа работа, зашто многу работи зависат од нас дали ќе се случат или не, така да, не можеме да речеме ни дека се` се случува со причина значи, ама од друга страна... не знам, стварно не знам. :) И верувам и не, али појше не верувам отколку шо верувам. :))))
 

glufce

French Toast
Член од
15 јануари 2006
Мислења
827
Поени од реакции
8
Се обидувам да верувам дека нештото се случило со причина... и дека следи позитивен исход од сето тоа....... доста утешително е :)
 
Член од
19 февруари 2007
Мислења
20
Поени од реакции
0
и за џабе не е она на секоја акција има реакција...т.е.пак до она првичното...се се случува со причина:toe:
 
Член од
26 јануари 2007
Мислења
2.202
Поени од реакции
1.943
se se slucuva so pricina...TAKA E..veruvam deka se sto mi se ima sluceno i se sto sum go napravla...se, ama bas se e bilo poradi nekoja pricina...
 
Член од
4 март 2007
Мислења
2
Поени од реакции
0
секако дека се се случува со причина само што не ја знам од пред да се случи
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Najtesko e da se doznae pricinata :), na primer koja e pricinata sto postoime sigurno ima pricina ama seuste ne ja znaeme.
 
Член од
1 март 2007
Мислења
207
Поени од реакции
1
Ja gledam serijata LOST i toa im e tagline.

Everything happens for a reason.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Pa mislata jas ne ja vidov od tamu ,ova po filozofija go ucevme na uciliste od tamu idejata :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom