Сe` се случува со причина

Bada Bing!

шшшшшш
Член од
14 јули 2006
Мислења
2.671
Поени од реакции
114
Па да. Све се случува со причина. Освен во Стар Трек кога има крос помеѓу материја од два алтернативни универзума, тогаш дефинитвно не е се детерминирано и не се јавува ефектот пеперутка затоа што има 'страно' постоење во едниот од универзумите додека во другиот истото фали.... И така ви велам. Во Стар Трек знаат све. СВЕ!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Bada Bing! напиша:
Во Стар Трек знаат све. СВЕ!
Во Стар Трек живее Дедо Мраз?:star: Како инаку би знаел што сакаат децата за нова година а не испратиле писменце по пошта??? :toe:
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
ej , abe toa so star trek , zasnovano e na mnogu nedokazani teorii, potocno mnogu od niv nemaat ni nacin kako da se dokazat, taka da ,toa naucnata fantastika , nastrana od temava kje ve molam ,
 

Antagonist

Systematic Victory
Член од
7 април 2007
Мислења
842
Поени од реакции
41
Razorblade Kiss напиша:
We need facts people,more facts,not just empty words.
*Smoking*
nema gajle ako sakas fakti , ti samo potvrdi deka sakas , i kje si gi dobies ,
cekam potvrda ,,,
 
Член од
20 мај 2006
Мислења
51
Поени од реакции
0
Evreything happens for a reason
Моето главно мото,од секогаш сум верувала во ова и тогаш кога мислиме дека е случајност,тоа е заради тоа што не можеме да ја најдеме причината.
А сепак и јас не можам да ја најдам причината за нашето постоење,никој не ја знае и најверојатно нема да ја дознаеме, за жал можеме само да си претпоставуваме и да си даваме некои теории,ама никогаш нема да бидеме целосно сигурни во нив.
 
J

Johnny Stulic

Гостин
Вчерашниот ден ме разувери дека не е баш така.

Ми се повреди колега на работа тежок прелом на нога скоро отсечена да му беше .
Татко мој,ваш 50 и кусур години од оние тип на луѓе "поштени луѓе кои веруваат во луѓе"не знаете за кој ви кажувам скоро и да ги нема.секогаш подготвен да помогни,молчелив кој гладува за синот да има подобра иднина,никогаш не се пожалил дека нема сеуште понос во него едноставно од оние луѓе во чие друштво ти е пријатно макар и да не ти прозборат ни збор зошто имаш почит спрема нив.


Дома расад за 5 декари тутун ,изнајмена нива ,фичото подзакрпено ,регистрирано(а бе дете да не ме фатат срамота е) сред новата пеколна сезона до 10 на нива на берење, од 14 на работа до 22 и пак исто

Е сега која е причината нека одговори некој .

Шали од типот за да се одмори малку од работа не се добредојдени
 
Член од
20 јуни 2005
Мислења
132
Поени од реакции
2
и за џабе не е она на секоја акција има реакција...т.е.пак до она првичното...се се случува со причина:toe:
Точно, секоја последица има своја причина и обратно, но тука гледам дека повеќето од вас навлегуваат во мистицизам, ако не ја знаеме причината на нешто како на пример зашто постоиме, не значи дека тоа е некоја мистериозна работа во која треба да се верува или да не се верува, без разлика дали причината е банална или не е, сепак е причина од која ќе произлезе некаква последица, а таа пак причина е некаква последица на некоја претходна причина и така до бескрај. Вистинското прашање е која е и дали има една прва причина од која потекнува се.
Иначе не не може да се точни и теоријата за детерминизам и индетерминизам во исто време, или постои каузална (причинско-последична) врска или се е коинциденција!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Вчерашниот ден ме разувери дека не е баш така.

Ми се повреди колега на работа тежок прелом на нога скоро отсечена да му беше .
Татко мој,ваш 50 и кусур години од оние тип на луѓе "поштени луѓе кои веруваат во луѓе"не знаете за кој ви кажувам скоро и да ги нема.секогаш подготвен да помогни,молчелив кој гладува за синот да има подобра иднина,никогаш не се пожалил дека нема сеуште понос во него едноставно од оние луѓе во чие друштво ти е пријатно макар и да не ти прозборат ни збор зошто имаш почит спрема нив.


Дома расад за 5 декари тутун ,изнајмена нива ,фичото подзакрпено ,регистрирано(а бе дете да не ме фатат срамота е) сред новата пеколна сезона до 10 на нива на берење, од 14 на работа до 22 и пак исто

Е сега која е причината нека одговори некој .

Шали од типот за да се одмори малку од работа не се добредојдени
Хм па сигурно има нешто .Убаво ќе беше ако ја знаевме причината за се.
Јас баш имав еден таков случај на многу блиски пријатели девојчето им загина од автомобил. Девојчето имаше само 7 години и играјчи во слепа улица загина од автомобил, кој за чудо откако го чукнал девојчето автомобилот во тој момент наеднаш се расипува, и застанува со тркалата над телото на девојчето. Вака кога гледаш нема причина зошто би загинало едно беспомошно девојче.

Но на некои работи неможиме одма да ја здогледаме причината. Се во свое време
 
M

_MACA_

Гостин
Дали се согласувате со оваа мисла дека се се случува со причина. Баги е оптимистичка, ако во сите работи ја барас прицината, но така е наједноставно :)
Точно,се се случува со причина,при што понекогаш се прашувам како е можно тоа?Сепак така е.
 
Член од
24 јули 2007
Мислења
69
Поени од реакции
1
Јас стојам на фактот дека се се случува со причина, и иако понекогаш не можеме да си објасниме зошто и мислиме дека е без причина, времето секогаш го носи одговорот, а во одговорот е причината.
 
Член од
27 јуни 2007
Мислења
2.157
Поени од реакции
507
ама баш се се случува со причина!дури и тогаш кога не изгледа така!
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Koga togas ke ja vidime pricinata :)
 
Член од
7 август 2007
Мислења
13
Поени од реакции
1
Јohnny Stulic јас мислам дека немора да има некоја примарна причина за неговата незгода од типот -човекот е чист како солза (што не се сомневам дека е така ако ти така велиш) па зошто токму тој?!Едноставно некои работи намерно се случуваат зашто сакаат да ни објаснат некои други димензии на животот кои дотогаш ни биле апстрактни.Еве ти пример можеби никогаш дотогаш незнаел да го цени животот ама работ помеѓу смртта и живеењето го научил на нешто друго.Во секој случај верувам дека Господ и судбината му понудиле некаква алтернатива на човекот се разбира во позитивна смисла (е сега ќе полежи малку во болница ама тоа е животот)
 
K

kat.<3

Гостин
се се случува со причина, има многу вистина во ова, и суштината на овие зборови е во тоа што таа, причината човекот не може веднаш да ја открие, а можеби и никогаш нема, како кога се прашува оној кој патува низ животот со дрвени кочии зошто се неговите дрвени, а не златни како оние кои поминуваат покрај него. времето е најбрзо од се, и само тоа може да ги реши сите останати загатки, дури и оваа, која е причината што нешто се случило така, а не поинаку. Времето е најбрзо од се, и само тоа може да ни ги даде одговорите кои ги бараме, а најлесно е да не ги бараш, зашто кога сами ќе дојдат тогаш се најубавите, најчистите, и најискрените, барем во моето мислење.

ако некој мисли поинаку нека пише !!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom