Сутлијаш

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Иииииииииииии од кога не сум јадел суклијам...порано баба ми го правеше скоро секој ден и израснав со ова јадење..сеа ке и речам на мајка ми да ми направи...стварно мис е пријаде:vozbud:
 
Член од
6 декември 2008
Мислења
3
Поени од реакции
0
recept za sutlijas

Го обожавам... т.е сите по дома го обожаваме,но нели се вика сутлијаш?
Поготово,со ванила и цимет,мераци...

Баш пред некој ден ми се пријаде и викам ај ќе пробам да направам,не ставав многу да не го укакам (ко да знаев дека ќе бидне такво нешто) ама муката за да ми се исплати јас си изедов едно тањирче,а кога зема татко ми,пробува,плука и ми се врти ми вика,оди купи две три копанчиња тава ориз да направиме. :pos:
MOZE DA GO NAPRAVI SEKOJ Stavete vo tencere 1litar voda 1 litar mleko i stavi go na sporet da zovrie. potoa dodadete 3 pomali filgani za kafe, promesajte i ostavete da se vari 15 minututi.dodadete 3 mali filgani za kafe seker i promesajte.posle dve tri minuti dodadete 1,5 filgani zejtin.promesajte i varete uste dve tri minuti.Dobar apetit.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
MOZE DA GO NAPRAVI SEKOJ Stavete vo tencere 1litar voda 1 litar mleko i stavi go na sporet da zovrie. potoa dodadete 3 pomali filgani za kafe, promesajte i ostavete da se vari 15 minututi.dodadete 3 mali filgani za kafe seker i promesajte.posle dve tri minuti dodadete 1,5 filgani zejtin.promesajte i varete uste dve tri minuti.Dobar apetit.
Со зејтин не е толку убав колку со маргарин :pipi: И поубав е кога наместо 1 литар вода се стават само пола,а 1,5 млеко.
И на крај цимт мх мх мх.
 
Член од
27 септември 2007
Мислења
1.028
Поени од реакции
440
Сутлијашот е многу убав а и здраво е да се јаде ориз, никогаш нема да го заборавам сутлијашот што ми го правеше баба ми она знаеше најубаво да го прави.
 

eMilanist

Ursus domesticus
Член од
27 септември 2007
Мислења
2.398
Поени од реакции
1.825
Веќе месец дена редовно во менито ми е стулијашот.
 
Член од
28 септември 2008
Мислења
111
Поени од реакции
0
Нешто најубавоо .. Баш утре ќе идам кај баба ми да ми напраи .. Мајка ми незнае убаво да ми го направи :):)
 

MaRyJaNe-poison

Beauty in Black
Член од
11 септември 2007
Мислења
2.722
Поени од реакции
167
Сутлијаш јадам само за празниците кога се пости. Без млеко нормално. И ми се свиѓа. :pipi:
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Малце ориз,малце млеко и незаборавно десертче...а и малку цимет...
 
А

Александра Д.

Гостин
Не знаеш ? ЛоЛ
Едно од моите најомилени десерти:pipi:
 

bezobrazna

...Paste
Член од
7 август 2008
Мислења
440
Поени од реакции
27
Обожавам.... Со цимет мМммммМмМмм...... Било ладен или топол.
 
Член од
20 ноември 2008
Мислења
6.104
Поени од реакции
2.514
оф ми се пријаде сега мммммммммммммммммж
 

F|eR

Мало смо се напили, пали смо у џбун!
Член од
7 јуни 2008
Мислења
2.005
Поени од реакции
393
Само 10 минути откако завршив со лапачката.. И јадев сутлијаш(ч).. Нешто ненормално вкусно!:vozbud:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom