Суди го делото, а не расата!

Член од
22 ноември 2011
Мислења
376
Поени од реакции
454
Jas ne go narekov masina za ubivanje tvoeto kuce, tuku deka moze da bide isto taka opasno kako i nekoj doberman na primer i toa mnogu dobro go razbiras ama ne ti odgovara. Ako sakas da si go eutanaziras namesto da se obides da mu pomognes da go nadmine toj strav, toa e tvoe pravo. A mozes AKO sakas.
I dosta veke so taa kirilica, gledam deka sosema dobro razbiras i latinica, a kirilicen font da mozev - ke koristev. Ama ne mozam.
I druze makata jas ja imam oseteno na kozata na moite kucinja (poveke od edno) i na svoja koza, pa pak gi imam nauceno na soodvetno odnesuvanje i kako da go nadminat stravot. I sekogas gi setam so maska, i mi se slucilo da mi napadnat kuce dodeka ja imalo maskata na sebe. I imam pominato i antibiotici i otvaranje na rani i abscesi i kup drugi komplikacii. I pak imam kucinja koi sekoj den se setaat zaedno so drugi kucinja.
I zatoa da znaes deka ova go pisuva patalec a ne gatalec. Pa ti kako sakas.
E jas ke se povtoram - zalosno i pateticno, sakame nekoj drug da e odgovoren a nie sami za svoite kucinja ne sakame da odgovarame, i ne e samo za maskite, za se vo kinologijata vo Makedonija vazi istoto - zalosno i pateticno.
PS @SaltNPepa, bas pred 3-4 dena imav sansa da go vidam noviot centar na SEDA i del od idnite vodici za slepi - momentalno imaat 8 nedeli :). Sakam samo da napomenam deka servisnite rabotni kucinja kako vodicite za slepi se najstrogo selektirani osobeno za temperament a sepak, samo 50% od niv stanuvaat vodici, ostatokot ispagjaat od treningot poradi karakterot ili nepozelni nasledni osobini. Sepak nema da odam tolku daleku da sporedam po karakter kucinja od tie programi so labrador ili golden od " opstata populacija" na milenici - tuka ima daleku, daleku pomala selekcija na karakterot, a pa kaj nas pa odkoga stanaa moda......
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
@Dirty Harry Callahan
Извини, а што не ти е јасно со мојот пост? Не те разбирам. :confused:
 
Член од
15 јули 2014
Мислења
56
Поени од реакции
21
Инаку ете вчера читав дека општина Аеродром ке ги заоштри контролите и ке казнува и до 400 еур за шетање куче без маска.

Се е тоа ок ама цело време до маска да го шетам ми е жал му ставам маска но и му ја видам често додека шетаме. Неможе да диши убаво и да се лади на топлово.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Инаку ете вчера читав дека општина Аеродром ке ги заоштри контролите и ке казнува и до 400 еур за шетање куче без маска.

Се е тоа ок ама цело време до маска да го шетам ми е жал му ставам маска но и му ја видам често додека шетаме. Неможе да диши убаво и да се лади на топлово.
Не ти е жал за тие што имаат страв од кучиња?
Нема да ти е жал ако во некоја хипотетична ситуација, кучето укаса некого?

Нормално дека е можно да не ти е жал. Затоа постојат закони, за да не се оди по лични убедувања и шерифски да се решаваат работите како на дивиот запад, по принцип на појакиот.


Инаку имам гледано маски кои се малку пошироки лонгитудално и отворени однапред, има место кучето да ја подотвори муцката и да го извади јазикот надвор. (една таква како за потопло време, сакам и јас да набавам)
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
1.291
Поени од реакции
1.285
Добар тип на отворени маски, кучињата можат да дишат слободно, да душкаат слободно, а сепак устата им е изолирана.
П.С. јас за кучката ја користам првава, целосно се модифицира во однос на потребите на кучето, се попушта, се собира, полабава, постегната... според мене најдобар тип на маска, од која кучињава тешко дека ќе се разоружаат (за разлика од пластичните маски, што сме ги користеле, 1 секунда беше потребна за да ја извади).
Ferplast_Safe_Dog_Muzzle.jpg labrador-muzzle-dog-muzzle-wire.jpg
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Сакам да прашам за ова маскиве за кучиња, кои кучиња треба да носат маски зашто имам слушано дека само кучиња над некоја тежина треба да носат, а не сите?
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.056
Поени од реакции
6.663
Сакам да прашам за ова маскиве за кучиња, кои кучиња треба да носат маски зашто имам слушано дека само кучиња над некоја тежина треба да носат, а не сите?
ако редовно му ги лакираш ноктите,не мора маска.........
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
ако редовно му ги лакираш ноктите,не мора маска.........
Па знам јас и тоа слушнав, ама си викам прво да прашам за маската, па за масажа и на крај ова за лакирањево на нокти:cool::P
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
576
Поени од реакции
731
Сакам да прашам,дали само ако кучето е пуштено,не на ланец, треба да има маска,или и доколку е на ланец? Јас претежно моето куче го шетам на ланец, и затоа ме интересира.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Сакам да прашам,дали само ако кучето е пуштено,не на ланец, треба да има маска,или и доколку е на ланец? Јас претежно моето куче го шетам на ланец, и затоа ме интересира.
Кучето треба да биде и на ланец и со маска, како и доколку е пуштено и има маска пак можат да те казнат.:mad::(
Само јас незнам од која големина/тежина важи тоа со маските???
 
Член од
11 мај 2013
Мислења
576
Поени од реакции
731
^ Не знам навистина. Греота е мало куче и на ланец и маска да носи. Т.е. греота е за било кое куче.
 
Член од
10 јуни 2013
Мислења
176
Поени од реакции
232
Според закон,и најситниот пинч,мора да има маска :)
Добро ок нека бииде така за возрасни кучиња, ама што со кученцата? Ти сакаш ли на мало кученце од да речеме 3 месеци да му ставиш маска?Не е нормално!!!И ако веке треба маска од која возраст треба, Тоа ништо не е напишано во законот туку само е лупнато--за секое куче што е без ремен и маска, плакај од 100-400 еур :confused::mad::(:cautious:
 

SaltNPepa

Other's envy, owner's pride!!!
Член од
14 септември 2012
Мислења
1.945
Поени од реакции
2.523
Добро ок нека бииде така за возрасни кучиња, ама што со кученцата? Ти сакаш ли на мало кученце од да речеме 3 месеци да му ставиш маска?Не е нормално!!!И ако веке треба маска од која возраст треба, Тоа ништо не е напишано во законот туку само е лупнато--за секое куче што е без ремен и маска, плакај од 100-400 еур :confused::mad::(:cautious:
Полесно ќе навикнеш мало куче на маска отколку големо. И јас сум за тоа да се спроведува законот. Не може некој мирот да го нарушува ни мене, а ни на моето куче додека шетаме. И законот важи и за големи и мали раси. Тоа што е мала раса не значи дека не може да направи штета. Треба да се стави крај со тие предрасуди ако е големо е страшно, ако е мало е слатко.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom