Сублиминални пораки

831

HOATH IAIDA
Член од
8 ноември 2009
Мислења
6.691
Поени од реакции
11.817
хахаха леле значи колку сте провидни дека сте од темната страна и затоа вака реагирате на ова што некој ве провалил во вашата намера да го прифаќате материјалното отколку духовното.
Нема да навлегувам многу во суштината на нештата, но си се запрашал ли ти дали има и доколку има која е разликата помеѓу духовното и материјалното, што е едното и што е другото, дали едното е различно од другото или се исти, доколку се исти зошто е тоа така и што им е заедничко, а ако се различни која е разликата помеѓу нив? Треба да се седне и да се разгледаат тие работи а не само да се крева паника иницирана од религиите.

Религијата е безвременска и совршена како што е совршен господ бог кој ги учи луѓето за нивно добро како да живеат и како да постапуваат. Затоа и постојат закони и заповеди кои ако не ги почитуваш се препушташ на телесните задоволства кои те носат во уништување, или подобро кажано не пости бог прави што сакаш еднаш се живее. Па затоа младите треба да живеат 200 на сат.
Пак ќе те натерам да се запрашаш, дали е потребна религијата за да ние имаме здраво опшество, со одредени морални вредности и закони. Никој не рече дека треба да живеат 200 на саат, секој со својата волја без да и наштетува на друга волја. Но дека сликата за сексот, неговото влијание врз карактерот и здравјето врз човекот е искривена и исплукана од страна на религиите е точно. Дека родителите премалку време посветуваат на децата и само им пласираат квази идеи за секс пред брак, пекол и рај, и тоа е точно. Дека сексуалното потиснување и искривената слика за сексот доведува до психози и настранувања и тоа е точно...реков не навлегувам а види ме се зафилмав, се извинувам...:nesum:

Па зашто никој не бара љубов? туку само сех? Никој не брани кога ќе најдеш вистинска љубов да имаш сех со нејзе и да уживаш во тоа, ама не е исправно на деца мали да ги труеш со сех пораки и после да ги учиш дека треба да мењаат партнери уште како основно и средно и да не бараат љубов.
Пак јас :) а што е љубов која треба да се бара? Хм, како да ја дефинираме љубовта? Вака:
Љубовта (помеѓу маж и жена) е хемиска реакција која има за цел да соедини два различни пола како би дошло до полов акт со цел продолжување на видот, која со тек на време се намалува до потполно исчезнување, освен ако не станува збор за другарство т.е. една душа во две тела кајнд оф ситуација...

Или вака:
А општо, љубовта е душевна состојба која не прави разлика помежу една и било која друга работа, соединување на објектот и субјектот, екстатична состојба на блаженство. На која поимите љубомора, посесивност, завист и се потполно непознати...

Или некако поинаку, ако е поинаку тогаш како...
Добро рече Дизајр, ние што сме ги прифатиле новите морални вредности, промената, сме како некоја темна страна за чуварите на старите вредности кои кога се наметнуваат во веќе видно изменето опшество можат да создадат раздор во личноста, проблем. Не важат истите правила кои важеле прад 50тина години.
 
I

Intex

Гостин
хахаха леле значи колку сте провидни дека сте од темната страна и затоа вака реагирате на ова што некој ве провалил во вашата намера да го прифаќате материјалното отколку духовното.

Религијата е безвременска и совршена како што е совршен господ бог кој ги учи луѓето за нивно добро како да живеат и како да постапуваат. Затоа и постојат закони и заповеди кои ако не ги почитуваш се препушташ на телесните задоволства кои те носат во уништување, или подобро кажано не пости бог прави што сакаш еднаш се живее. Па затоа младите треба да живеат 200 на сат.

Епа овие скриени пораки токму тоа прават, на таков начин ги воспитуваат децата ивлијаат на нивното размислување за животот и ненормалното го прават да биде нормално.


Да да никој не тврди дека сехот не здрав, н одали е здраво на деца кога не им е време тоа да го практикуваат ил иво нивните глави да им се потенцира се на сех? за после кога ќе пораснат да го прифаќаат дека е нормлано да имаат дечковци само са сех а не од љубов?

Госпдо бог е љубов, а вие практикувате сех мењате партнери само за телесни задоволства како може религијата да е стара и погрешна која не учи на љубов?

Па зашто никој не бара љубов? туку само сех? Никој не брани кога ќе најдеш вистинска љубов да имаш сех со нејзе и да уживаш во тоа, ама не е исправно на деца мали да ги труеш со сех пораки и после да ги учиш дека треба да мењаат партнери уште како основно и средно и да не бараат љубов.

Овие порак итокму тоа го прават ги побудуваат сехуалните желби кај децата уште од најамла возраст а туак се и да не заборавиме и музиката и филмовите.


But WHAT exactly IS subliminal messaging -
and WHY DOES IT WORK?

Subliminal messages are positive affirmations sent DIRECTLY to the subconscious mind, bypassing the more critical conscious mind. The subconscious then follows these commands to produce POWERFUL and EXCITING change -- quicker than anything you've ever seen before.

Subliminal Power works by flashing positive affirmations around your computer screen while you work.

The messages are completely unobtrusive.
In fact, you probably won't even notice most of them.

But the subconscious does. It soaks up every single message - and uses the commands to make FAST, EXCITING change in your life. Fascinating, fantastic change that will absolutely astound you!

http://www.subliminal-power.com/mind/

дали е ова буквата М? и што она преставува?



Сех?



исто така и во музиката како што кажав постојата такви скриени пораки.

Pristupi nam, pristupi nam, pristupi nam..."
(pesma "Hell Awaits"grupe Slayer);

"Sam đavo je tvoj bog" (pesma "God of Thunder" grupe KISS);

"Zli imaju moć" (pesma "Every Little" grupe Police);

"'Ja te volim'- rekao je đavo" (pesma "Tops" grupe Rolling Stones);

"Time si bespomoćan protiv zlih, protiv sviranja unatrag" (pesma
"SheBop" grupe Cindy Lauper);

"Hail Satan, haaaaail Satan!" (pesma "When you call my name"pevačice Madonna).

Zanimljiv je i primer u pesmi Johna Lennona 'Imagine', kada se,pušteno unazad ''Imagine All The People'', čuje ''The People WarBeside Me''(Ljudi ratuju pored mene).

U poznatoj pesmi Britney Spears 'Baby One More Time' kada se deo'With You I Lose My Mind, give me a sign', pusti unazad, čuje se'Sleep with me, I'm not too young'

U pesmi 'Empty Spaces' Pink Floyda, kada se nerazumljivo mumljanjepusti unazad, čuje se: 'Čestitamo, otkrili ste skrivenu poruku. Molimvas pošaljite vas odgovor starom Pinku,.-ovo mi je
fora..=)
Добро ај, може видеата влијаат, ама шо кој кур па песните? Стервеј ту хев'н е најгенијалната песна воопшто, и од каде сеа таа скриена порака ќе ми влијае мене? Ќе ми ја промени вербата? Дрн дрн јариња, врска нема тоа.
Еј да, Хотел Калифорниа е исто сатанска песна, слушни си на јутјубот.
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
I jas ne znam sto e fintata so pesnite.Jas pesna koga slusam mozam da si najdam lyrics na google i svesno ke gi slusam zborovite i porakite.Znaci tie informacii jas ke gi primam svesno i ne znam kako bi vlegle vo potsvesta.A toa za naopaku pesnite...ne znam koj gi slusa naopaku nitu pak koj del od mozokot preslusanata pesna ja "premotuva".
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Нема да навлегувам многу во суштината на нештата, но си се запрашал ли ти дали има и доколку има која е разликата помеѓу духовното и материјалното, што е едното и што е другото, дали едното е различно од другото или се исти, доколку се исти зошто е тоа така и што им е заедничко, а ако се различни која е разликата помеѓу нив? Треба да се седне и да се разгледаат тие работи а не само да се крева паника иницирана од религиите.



Пак ќе те натерам да се запрашаш, дали е потребна религијата за да ние имаме здраво опшество, со одредени морални вредности и закони. Никој не рече дека треба да живеат 200 на саат, секој со својата волја без да и наштетува на друга волја. Но дека сликата за сексот, неговото влијание врз карактерот и здравјето врз човекот е искривена и исплукана од страна на религиите е точно. Дека родителите премалку време посветуваат на децата и само им пласираат квази идеи за секс пред брак, пекол и рај, и тоа е точно. Дека сексуалното потиснување и искривената слика за сексот доведува до психози и настранувања и тоа е точно...реков не навлегувам а види ме се зафилмав, се извинувам...:nesum:



Пак јас :) а што е љубов која треба да се бара? Хм, како да ја дефинираме љубовта? Вака:
Љубовта (помеѓу маж и жена) е хемиска реакција која има за цел да соедини два различни пола како би дошло до полов акт со цел продолжување на видот, која со тек на време се намалува до потполно исчезнување, освен ако не станува збор за другарство т.е. една душа во две тела кајнд оф ситуација...

Или вака:
А општо, љубовта е душевна состојба која не прави разлика помежу една и било која друга работа, соединување на објектот и субјектот, екстатична состојба на блаженство. На која поимите љубомора, посесивност, завист и се потполно непознати...

Или некако поинаку, ако е поинаку тогаш како...
Добро рече Дизајр, ние што сме ги прифатиле новите морални вредности, промената, сме како некоја темна страна за чуварите на старите вредности кои кога се наметнуваат во веќе видно изменето опшество можат да создадат раздор во личноста, проблем. Не важат истите правила кои важеле прад 50тина години.

Според она што јас го знам се е створено од енергија тоест од не материјално.

Но да не одиме надвор од темата јас си признавам не сум стручњак но не сум ни слеп и гледам дека не е во ред во еден детски цртан филм да се вметнуваат гениталии и да се подбуцнува за сех. Тоа за мене е одвратно тоа е нечисто и негативно за децата. И не можеш ти или било кој друг да го побие тој факт.

Целта на таквите пораки се јасни, сакаат преку тоа кај децата уште од мали нозе да ги натераат на што повеќе сех што не е нормално.

Карактеристиките на љубовта

"Да имаш љубов, значи: да имаш голема стрпливост и да бидеш љубезен. Да не си завидлив, да не се фалиш, да не се вообразуваш. Да не бидеш груб, да не бидеш себичен, да не бидеш избувлив, да не памтиш зло. Да не се радуваш на ниедна неправда, а да се радуваш на вистината. Секогаш да имаш разбирање за другите, секогаш да веруваш, секогаш да се надеваш и се да поднесуваш. Љубовта е вечна, а пророкувањата ќе престанат, зборувањето на непознати јазици ќе молкне, сегашното знаење ќе се надмине." (1. Коринт 13:4-8)
 

Darling

High Value
Член од
5 јуни 2009
Мислења
13.358
Поени од реакции
28.349
Видеово е комичен приказ на теоријата со сублимирани пораки. Незнам дали навистина работат овие “средства за манипулација’’, кога на многу поочигледен начин е манипулирана државава.
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Сублиминални пораки...

Не знам, сигурно сте налетале на вакви ствари и порано, но ете за оние кои немаат видено до сега.

Инаку се работи на испраќање на пораки кои свесно не ги примаме. Најчесто се во форма на цртежи или одредени визуализации.
Ваквиот начин на „перење“ памет го користат медиумските куќи од политички причини.

Има официјален дел каде што е развиена цела наука за тоа. Бидејќи работам како графички дизајнер (freelancer) ги знаам одредени трикови за одредена порака што сакате да ја испратете.

Многу од овие научни објаснувања се развија во периодот меѓу двете светски војни со појавувањето на диктаторите низ светот чија главна цел беше пропагандата.

Кај нас последниве неколку години откако ВМРО е на власт гледаме еден таков вид на пропаганда само што е многу поотворена бидејќи народот е поплиток. :)

Еве некои ...



SEX (Lion King)









 

Koko Roko

Oh Mr. Topper!!!!!!
Член од
21 јуни 2010
Мислења
623
Поени од реакции
563
Ова е баш онака јако, нешто сл. на Spin- от на Е.L. Bernaus.
Хипотетички да речеме дека заинтересираноста и перцепцијата ми се 0, ич% колкави се шансите да се падне под влијание на еден ваков вид на пропаганда?
 

|Volkswagen|

Тастатурата е посилна од мечот!
Член од
21 јули 2009
Мислења
2.725
Поени од реакции
893
Заинтересираноста нема врска со сублиминалната порака. Подсвесно се прима таа. Тие овие слики што ги разгледа, подсвеста ги прими на поинаков начин.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Искрено не верувам дека преку ова може да ми се влијае,да не ми покаже човек кај се крие штосот нема никогаш да помислам.Така да ова ми е тема за оние кои уживаат во заговори.
 
I

Intex

Гостин
Ова е баш онака јако, нешто сл. на Spin- от на Е.L. Bernaus.
Хипотетички да речеме дека заинтересираноста и перцепцијата ми се 0, ич% колкави се шансите да се падне под влијание на еден ваков вид на пропаганда?
Искрено не верувам дека преку ова може да ми се влијае,да не ми покаже човек кај се крие штосот нема никогаш да помислам.Така да ова ми е тема за оние кои уживаат во заговори.
Имаше иста ваква тема во философија и психологија. Целта не е да го перцепираш свесно, туку несвесно. Таквите цртежи, пораки или шо и да е, не се забележуваат во свеста, туку во подствеста.
 
Х

Ханзо

Гостин
Искрено не верувам дека преку ова може да ми се влијае,да не ми покаже човек кај се крие штосот нема никогаш да помислам.Така да ова ми е тема за оние кои уживаат во заговори.
Не е тема за оние кои уживаат во заговори, само поимот „потсвесна порака“ е многу, многу погрешно сфатен. „Кодираните“ слики се нешто во смешниот дел од заговорничкиот спектар. Од друга страна, ова:

е релативно добар пример за потсвесна порака, индиректна сугестија е правиот збор. Убеди го потенцијалниот купувач дека тоа што сакаш да го продадеш е остварување на неговите желби (народски: дупење) преку сугестија. Звездографија и палмографија од друга страна, се катастрофален пропаст.
 

RocknRolaa

Rafa Para Siempre
Член од
21 февруари 2010
Мислења
6.869
Поени од реакции
9.740
Имаше иста ваква тема во философија и психологија. Целта не е да го перцепираш свесно, туку несвесно. Таквите цртежи, пораки или шо и да е, не се забележуваат во свеста, туку во подствеста.
Да и јас знам дека имаше некоја ваква тема.Јасен ми е концептот,јас едноставно не верувам во него.:smir:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom