Сублиминални пораки

Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Се работи за феноменто од 1957 год. кога James Vicary менаџер на локално кино во New Jerseyu испорбува да влиае на потрошувачката подсвест. Со спретно пуштање на инсерти кои трајат само 25 стотинки од секинда "Drink Coke" и "Eat popcorn", внатре во филмскиот материјал ја покачил продажбата на пијалокот за 57,5 а на пуканките за 18,1 посто. Експериментот е наречен "Invisible commercial". Од тогаш до денеска врз луѓето се врши подсвесно манипулирање со луѓето како од комерцијални така и од други причини.

Во поедини секвенци од некои филмови се ставаат тие субминални пораки, делуваат на нашиот мозок и така ствараат одредени навики и понашања.

Значи тоа свесно неи не го гледаме ама подсвеста тоа го прима и тоа псолењ влиае на нас.

Еве неколку примери со докази што све не ни сервираат преку реклами, цртани филмови и преку тв.














за оние кои не можат да забележат горе на сликата на небото пишува
S E X
 
Член од
16 март 2009
Мислења
2.130
Поени од реакции
183
Едно не ми е јасно.
Како може да делува на мозкот кога тој мал интервал не го ни забележува човековото око. Значи исто како да не го видел.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Едно не ми е јасно.
Како може да делува на мозкот кога тој мал интервал не го ни забележува човековото око. Значи исто како да не го видел.

Ако те интересира темата прво погледнете го овој документарец кој убаво објаснува за каков страшен механизам станува збор. У ствари нашите сетила и нашиот мозок гледаат многу повеќе од тоа, но само мал дел станува свесен за тоа. Овој филм покажува и докажува како и она што не сме го приметиле нашиот мозок го приметува и после тие информации ги користи на таков начин да личноста е сигурна да работи по сопствена воља.


Еве дел и од филмот господар напрстените





на прстенот пишува Coca Cola

Навистина се неверојатни манипулатори

Тешко уочлива реклама ако некој не ви сврти внимание никогаш нема да ја видите скриената порака.






пенис преку грбот изнад хаљината
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
79.001
Еве дел и од филмот господар напрстените





на прстенот пишува Coca Cola

Навистина се неверојатни манипулатори
Ова е вистинскиот натпис (напишан со писмото на вилите, а на Црниот Јазик од Мордор):


Истиот тој натпис се појавува и во филмот (не ни поверував дека Пит би си дозволил Кока-Кола-глупост), од 20 секунда на трејлеров:

Така да, вистински манипулатори се тие кои ја фотошопирале сликата извадена од филмот, а со цел да не убедат во постоењето на прикриените пораки во LOTR.
 
Член од
13 септември 2007
Мислења
5.783
Поени од реакции
4.018
У сите реклами има нешо за да ти влијае потсвесно, у сите песни, билборди итн.
Така ги привлекуваат луѓето.
Имаше еден билборд низ Скопје што ми остана у памет, на некоја туристичка агенција со две карпи исправени нагоре кои личеа на машки полови органи.
Пораката што ја пренесува тој билборд е нешто во стил „Елајте кај нас на одмор, ние ќе ви пружиме двојно задоволство„
Ништо ново, не манипулираа од дааааааааааааамна.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Ова е вистинскиот натпис (напишан со писмото на вилите, а на Црниот Јазик од Мордор):


Истиот тој натпис се појавува и во филмот (не ни поверував дека Пит би си дозволил Кока-Кола-глупост), од 20 секунда на трејлеров:

Така да, вистински манипулатори се тие кои ја фотошопирале сликата извадена од филмот, а со цел да не убедат во постоењето на прикриените пораки во LOTR.


Ок ова не го проверив можеби е фотошоп но зашто не прокоментираш за другите слики ил ицртани филмови?

Еве други примери





Жената на сликава го пипка вратот кој во крупен план изгледа како а се фаќа за меѓуножје.



Плажата е полна со парови кои подсеќаат на сполно однос од позади.


Subliminal Sex Messages - Disney Cartoons & Advertisements





Оваа слика представува пара од 20 долари која споена на посебен начин изгледа како WTC во пламен, од лево е стара а од десно нова пара.

DONALD DUCK says FUCK YOU !!!


Spring: Rapers Begone
Donald: Oh Shadap
S: U shadap
D: OH Yeah?
S: O YEA!
D: FUCK U!
S: May I?
D I'll rape you!! You gawd darn sonofabitch!!!
 

DonJas

Married and Happy
Член од
22 јуни 2008
Мислења
2.651
Поени од реакции
586
Поише фама се дигна за порукиве со тоа кој ќе открие боље сличност, него колку тоа тие имаат ефект.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Поише фама се дигна за порукиве со тоа кој ќе открие боље сличност, него колку тоа тие имаат ефект.


Човечкиот мозок е поделен на две половини. Научниците тврдат дека левата половина на мозокотопфаќа рационални и аналитички функции, додека десната половина на мозокот е задолжена за подсвесни, емоционални и инстиктивни процеси. Така на пример скриената порака "анаухирам имез" ПРОЧИТАЈ НАНАЗАД која преку левата половина на мозокот доаѓа до свеста на слушателот, десната половина на мозкот ја претвора во наредба "земи марихуана". Разумот не може да се спротистави на оваа порака зашто не ја препознава.




Е сега земите пенкало и хартија и испробајте




доколку знаете англиски добро :helou:



1980 CocaCola го издала овој плакат




Правата субминалан порака не се гледа на прв поглед. На следната фотографија или плакат тоа се докажува.



Ако малку подобро ја погледнете фотографијата можете да забележите дека снегулките не се баш наместени по случаен избор значи не се 100% спонтани. Ако добро ги анализирате снегуилките ќе забележите дека пишува "VOTE FOR ME". Овој плакат е користерн во прецедателски избори во САД од страна на Џорџ Буш.


Мене ова навистина ми е одвратно што ни го прават на анс луѓето а сето ова доаѓа од запад ил иевропа каде што ние сакаме да одиме каде одавна ги имаат изгубено моралните вредности. Чим во еден цртан филм има скриени пораки за сех јас не знам што сакате повеќе да зборуваме.

И после тоа го викаат цртан филм за деца?
 
Член од
26 април 2006
Мислења
13.024
Поени од реакции
1.940
Koe dete ke gi sfati tie skrieno poraki ziti se? da ne zeme da zumira i stopira
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Koe dete ke gi sfati tie skrieno poraki ziti se? da ne zeme da zumira i stopira



леле значи џабе читаш кога не разбираш. нели гледаш дека свесно не приметуваш ништо тук уподсвеста или десната страна ан мозкот тие пораки ги прима и ги извршува како наредба. Толку ли ви е тешко со вашите закржлавени мозоци да сватите дека не е во ред да не бомбардираат со непожелни материјали?

Што им е целта со ваквите пораки? овие луѓе се моќни и во нивните раце е кључот на древните материјали и вистината што е скриена од нас, а целта им е да се уништи светот каков што го познаваме. Затоа и ги ставаат овие скриени пораки со сех содржина во цртани фимови еееј одвратно.

Затоа не сакаат да бидеме слободни и затоа иако има нов извор на енергија која не загадува и која е бесплатна тие не ја пуштаат во употреба и затоа има толку многу гладни сиромашни и затоа има толку многу војни и крв и насилство.


Ама на кога јас тоа покушавам да им отвроам очи и она што е навистина очигледно да го видите. Вие повторно одрекувате, ваш проблем ама јас не сакам да живеам во зблуда и некој да ме лаже или да манипулира со мене.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264




за оние кои не можат да забележат горе на сликата на небото пишува
S E X
Филмов го имам гледано повеќе од 100 пати и прв пат го забележувам ова :vozbud: Сепак не гледам како ова потсвесно влијаело врз изградбата на мојата личност:tapp:
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Хах интересно...не сум го заприметила оваа до сега.Продолжи ZOTE со постовите.
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
Филмов го имам гледано повеќе од 100 пати и прв пат го забележувам ова :vozbud: Сепак не гледам како ова потсвесно влијаело врз изградбата на мојата личност:tapp:

Епа докажано е дека влиае исо тоа што ставаат сех елементи во цртаните сакаат кај децата уште од најрана возраст да ја развијат желбата за сех.

Изгледа дека се што доаѓа од запад е ѓубре, и ќе остане дека мечето ушко беше најчисто нешто за децата.


Што да правием сега откако ги дознаваме овие работи се поврзуваат како коцки од мозаик и дека се е ова на една иста група кој има план да формира нов светски поредок кој себеси се нарекуваат илуминати а служат на мрачните сили.

жално но вистинито иначе зашто некој нормален би ставал генитали или би испишувал сех пораки во детски цртани?

Еве погледнете ги овие две видеа токму говорат за контролаат на умот кај децата преку тв


не ми се веруваше кога го гледав ова видео дека и во познатито цртан Дамбо и неговито пријател глушецот има такви скриени пораки.


погледнете и уверете се дека е овој свет лажен.
 
Член од
23 август 2008
Мислења
1.755
Поени од реакции
264
Верувај јас првиот пат коа го гледав Кралот лав, не знаев да читам кирилица па камоли латиница и воопшто го немав слушнато дотичниот збор затоа што буквално ме израснаа под стаклено ѕвоно. Затоа не гледам како би влијаело врз мене, во таа возраст:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom