Студирање во странство

Член од
20 ноември 2009
Мислења
2
Поени од реакции
0
исто и јас сум заинтересирана за студирање во словенија па ако може некој да објасни како иде сето тоа на пр на филолошки таму, а и како ова со бесплатната школарина таму дали се однесува за оние кои се сега 4 год?? а инаку незнам ни малку словенски :icon_lol:

упс! овде сум нова па заборавив да кажам фала однапред за информациите кои би ми ги дале:salut:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Se mislam dali da odam da studiram vo Bugarija zatoa sto sakam da odam na megjunarodni odnosi, a vo Makedonija go nema toj smer na drzaven, prvo treba da odam na pravni studii... pa ako ima nekoj sto moze da me informira za toj fakultet vo Bugarija ili da kaze kako otprilika odat rabotite tamu, neka pise ili neka kaze strana na koja mozam da se informiram...
Blagodaram


Ако сакаш да студираш бугарија јас ти предлагам да дојдиш на New Bulgarian University , www.nbu.bg
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Мене ме интересира за во Шведска ама од 3та година средно ако е некако можно, дали некој заминал така
:icon_neut
 

krembil0tina

Обзервер!
Член од
4 февруари 2008
Мислења
152
Поени од реакции
6
Мене ме интересира за во Шведска ама од 3та година средно ако е некако можно, дали некој заминал така
:icon_neut
Ај малце објасни подетално што те интересира, вака не си многу јасен. Јас сум на факултет во Шведска па можеби ќе можам да ти помогнам.
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ај малце објасни подетално што те интересира, вака не си многу јасен. Јас сум на факултет во Шведска па можеби ќе можам да ти помогнам.
Значи, сеа сум 2ра средно :pipi: (гимназија) и од 3та сакам да учам таму. Можно ли е да аплицирам ( како шо е за во Марибор ) уште сега (секако со дозвола од родители) , или мора да чекам до факс :nesum:
 
Член од
10 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
планирам да студирам графички дизајн или архитектура во Италија (Фиренца)....па ме интересирана како иде се тоа......програма ,цени, факултети.....може некој да помогне..???:salut:
 
M

MIL

Гостин
Завршив медицина во Белград и сум премногу задоволен од моето студирање одлично поминато и со професори и дипломска и све за разлика од овие кај нас препорачувам студирање надвор од нашава држава :toe:
 

Smile=)

културно-вулгарна
Член од
13 октомври 2008
Мислења
510
Поени од реакции
27
Некој што студира во Австрија?:smir:
 
Член од
17 мај 2008
Мислења
13
Поени од реакции
1
планирам да студирам графички дизајн или архитектура во Италија (Фиренца)....па ме интересирана како иде се тоа......програма ,цени, факултети.....може некој да помогне..???:salut:
еве ти линк од универзитетот ако разбираш италјански http://www.unifi.it/ јас студирам ви италија во парма и условите се супер зимам фул стипендија од 5000 евра годишно и не плакам партиципација. За да се запишеш треба да одиш преку италјанска амбасада таму да полагаш тест за италјански, инаку фиренца е скап град и ке ти требат најмалку 700-800 евра месечно за живот
 
Член од
10 декември 2009
Мислења
4
Поени од реакции
0
еве ти линк од универзитетот ако разбираш италјански http://www.unifi.it/ јас студирам ви италија во парма и условите се супер зимам фул стипендија од 5000 евра годишно и не плакам партиципација. За да се запишеш треба да одиш преку италјанска амбасада таму да полагаш тест за италјански, инаку фиренца е скап град и ке ти требат најмалку 700-800 евра месечно за живот

Значи,не би требало да имам проблеми..!!!
Фала :)
 
Член од
25 август 2008
Мислења
34
Поени од реакции
0
Има ли некој на форумот што студира во Словенија или што може подетално да објасни што треба за упис на пример на информатика ?
 

Bibo

Модератор
Член од
9 април 2006
Мислења
4.115
Поени од реакции
3.974
Ako nekoj ima prasanja za studiranje vo Germanija neka mi pise slobodno ;)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.985
Поени од реакции
5.604
Дали знае некој колкави се цените за пост-дипломски по економија во Германија или Австрија (на англиски)...
 

Mr.HyPNoTiC

UnTraceable Guest!
Член од
13 ноември 2007
Мислења
1.450
Поени од реакции
239
Ми требаат информации од повеќе земји за студирање на Компјутерска техника*програмер*,Дизајн*Анимираност*,Девелопер за игри . . . Вчера правев на лајв чат муабет со асистент од Американски (http://www.academy.edu)
Еве што нудат: Graphic Design, Computer Animation, Digital Photography, Advertising & Design, Game Production, Digital Media Production, and Design Management.
Се наоѓа во Тампа еве ви инфо...
International Academy of Design & Technology - The Academy
5104 Eisenhower Blvd. Tampa, FL 33634
Toll free: 888-315-6111
Direct: 813-881-0007

Tampa is $385 per credit hour.
It is a Bachelor's program and is 180 credit hours.
That is all 4 years...
$385 X 180 ---> 50 илјади евра за 4 години ...
Па ми требат информации од други вакви факултети и по можност да ми ги кажете цените =)
Фала однапред :pipi:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom