Студирање во странство

Член од
16 септември 2007
Мислења
1.486
Поени од реакции
338
Не си разбрал што сакам да кажам.
Поентата ми беше дека моментално одат многу помалку Македонски студенти одат да учат Бугарија. Пред Бугарија да влези во европска унија и пред да рипнат цените се живееше со 150 евра месецот и тоа супер. Јас кога почнав 2007 за кирија и храна месечно ми требаја 250 евра , се врвеше и со 200 поскромно. Моментално ти требаат 400 евра . Стипендиите се земаат тешко.
А за квалитет никаде не реков дека е лошо образованието, баш напротив е многу подобро (и затоа спомнав дека се не минува со шише виски). Да не се запишев Бугарија сигурно сега ќе работев Македонија за 400 евра плата и ќе немав ни 10 % од искуството кое што го имам моментално.
Уште од почетокот на 4 та година имав шанса да започнам да работам за 500 евра и тоа беше еден вид стажантска работа :) После 10 месеци веќе имав 700.
И тоа се само дел од можностите, секако зависи од секој поединечно, има многу кој што не го искористија образованието здобиено таму и многу кој што се откажаја.

Sto fakultet imas zavrseno .......me interesira vo Bugarija koi fakulteti imaat predavanja na engleski jazik
i isto taka me interesira fakultet za gastronomija ( kulinarstvo ) vo Bugarija
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Sto fakultet imas zavrseno .......me interesira vo Bugarija koi fakulteti imaat predavanja na engleski jazik
i isto taka me interesira fakultet za gastronomija ( kulinarstvo ) vo Bugarija
Нов Бугарски Универзитет, Компјутерски Мрежи - мислам дека имаше уште 2-3 проограми друго на англиски.
За кулинарство воопшто незнам.
 
Член од
8 септември 2013
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здравоо
Има ли некој што студира медицина во Бугарија?
Ме интересира кои се трошоците на факултетот, храна и сместување?
Како што видов има во Софија и Пловдив, каде е подобро?
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Здраво дечки,

Заинтересирана сум за мастер студии во странство- Германија и сакам да прашам во врска со приложување на пари како доказ за парични средства
Поседувам бугарски пасош дали треба да покажувам proof of financial resources или не треба?
 
Член од
8 декември 2015
Мислења
1
Поени од реакции
0
Zdravo sakav da prasam nekoj sto studiral ili studira uste vo Ljubljana Slovenija, bidejki sakam da se zapisam na master tamu kako ide procedurata, trosoci itn itn se sto znaete e dobredojdeno :)
 
Член од
6 јуни 2016
Мислења
24
Поени од реакции
1
Сакам да се запишам на додипломски студии во Софија.....па кој студира таму нека каже искуства......како да се аплицира и каде се аплицира......сместување во студентски дом или проватно......
Што документи се потребни за упис... Дали треба бугарско потекло.... Фала однапред ж.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Сакам да се запишам на додипломски студии во Софија.....па кој студира таму нека каже искуства......како да се аплицира и каде се аплицира......сместување во студентски дом или проватно......
Што документи се потребни за упис... Дали треба бугарско потекло.... Фала однапред ж.

Зависи на што факултет сакаш да се запишиш. За секој си има различна процедура и различни цени. Исто не секој универзитет има студенски дом.
 
S

silmarillion

Гостин
Ова "фала однапред ж." малце ме замислува.
 
Член од
4 јануари 2010
Мислења
90
Поени од реакции
4
Луѓе за Чешка знаете нешто кога ќе излезат стипендиите за 1 година учење јазик после запишување на факултет
 
Член од
8 август 2016
Мислења
21
Поени од реакции
11
Има ли некое македонче шо ќе или веќе студира во Србија?

Sent from my SM-G531H using Tapatalk
 

D31

Член од
6 јули 2011
Мислења
48
Поени од реакции
13
Има некој годинава за софија?
нека ми пише
 
Член од
25 ноември 2009
Мислења
692
Поени од реакции
191
Има некој што е на мастер во Германија по економски науки или маркетинг?
 

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.282
Поени од реакции
9.308
Za site zainteresirani za master studii vo energetika.
https://www.facebook.com/events/785556631594804/

Sreda i cetvrtok ke ima prezentacii na programite od InnoEnergy i moznostite za stipendiranje
Jas sum momentalno na edna od nivnite master programi. Ako ve interesira povekje, slobodno kontaktirajte me.
 
Член од
15 септември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
0
Има ли некој што планира да запише мастер во Словенија (Економски факултет)?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom