Студирање во странство

Член од
21 август 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Ме интересира ако студирам Бугарија медицина дали треба да изгубам една година за јазикот
Дали важат оценките од сведителството и државната матура и што треба да имам претзнаења од прилика за приемниот испит што ќе го полагам
 
Член од
5 септември 2012
Мислења
1.275
Поени од реакции
1.134
@Mark123
Да, губиш една година заради полагање историја на Бугарија и за јазик...
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Ме интересира ако студирам Бугарија медицина дали треба да изгубам една година за јазикот
Дали важат оценките од сведителството и државната матура и што треба да имам претзнаења од прилика за приемниот испит што ќе го полагам
Не, нема да губиш една година. Испитот е почеток на Јули, односно ако полагаш почеток на Јули, почнуваш со факултетот во Септември. Во Март/Април одиш во амбасадата и ти ги даваат сите информации.
@Mark123
Да, губиш една година заради полагање историја на Бугарија и за јазик...
Полагањето се состои од 40-50 прашања и материјалот се минува за 1 месец. Не се губи ниту година, ниту семестар.
 
Член од
21 август 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Догодина здравје планирам да се запишам на медицински факултет
Се мислам дали да се запишам Скопје или Бугарија
Ако може да ми пишете некои што разбирате повеќе предности и мани
Кај вреди да се запишам повеќе
 
Член од
15 јуни 2014
Мислења
310
Поени од реакции
298
Догодина здравје планирам да се запишам на медицински факултет
Се мислам дали да се запишам Скопје или Бугарија
Ако може да ми пишете некои што разбирате повеќе предности и мани
Кај вреди да се запишам повеќе
Bugarija of course. Nema potreba od diskusija. Sofija ili Plovdiv se najdobri za medicina. I vo Stara Zagora ne e los, no podobro e Sofija/Plovdiv.
 
Член од
25 јуни 2012
Мислења
2.496
Поени од реакции
2.407
Догодина здравје планирам да се запишам на медицински факултет
Се мислам дали да се запишам Скопје или Бугарија
Ако може да ми пишете некои што разбирате повеќе предности и мани
Кај вреди да се запишам повеќе
Скопје, секако.
 
Член од
13 декември 2014
Мислења
36
Поени од реакции
77
Дали има некој на форумов или контакт од некој што студира веќе во Русија или што судирал?
 

Толстој

екс Бомбастичен
Член од
28 септември 2012
Мислења
11.920
Поени од реакции
11.945
Сакам да прашам за процедурата за запишување на факултет во Бугарија. Пратив еден мој човек да остави податоци пред некој ден во амбасада во Скопје но изгледало некако многу глупаво. Му дале обичен лист и потполнувал на улица Име презиме телефонски број и факултет кој сакаш да се запишеш. Не влегувал низ никакви канцеларии. Преку железна порта го подал листот. Има некој искуство исто или?
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.462
Поени од реакции
4.982
Сакам да прашам за процедурата за запишување на факултет во Бугарија. Пратив еден мој човек да остави податоци пред некој ден во амбасада во Скопје но изгледало некако многу глупаво. Му дале обичен лист и потполнувал на улица Име презиме телефонски број и факултет кој сакаш да се запишеш. Не влегувал низ никакви канцеларии. Преку железна порта го подал листот. Има некој искуство исто или?
па не го прати на фон па диплима да му дадат, го прати у конзилат во кој секој ден имаш милион луѓе молејќи за друга работа, зашто увиделе дека тоа ќе ги спаси од мизеријата тука.
Иначе во амбасада (т.е конзулат каде што си го пратил другарот) влез само со закажан термин имаат воведено пред доста време, затоа така го третирале
најубаво ти е сам да си го контактираш универзитетот кај што сакаш да студираш па после во амбасада само за виза да одиш
 
Член од
30 март 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Дали некој има некакви информации за техничкиот факултет во Бугарија?
 
Член од
24 март 2018
Мислења
19
Поени од реакции
2
Има некој на Ca' Foscari универзитетот во Венеција? Скап е животот таму?

Или некој во Милано, Осло, Лисабон, Рим, Барселона, Шведска некаде?

*Исклучиво студии на Англиски јазик, не ми зе учо др. јазик Всушност почнав Норвешки да учам чат-пат, бев у Осло и мн. ми се допадна.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.462
Поени од реакции
4.982
Има некој на Ca' Foscari универзитетот во Венеција? Скап е животот таму?

Или некој во Милано, Осло, Лисабон, Рим, Барселона, Шведска некаде?

*Исклучиво студии на Англиски јазик, не ми зе учо др. јазик Всушност почнав Норвешки да учам чат-пат, бев у Осло и мн. ми се допадна.
Италија, Шпанија, Португалија ти се земји со доста попристапни цени споредено со Скандинавските. Е сега ги имаш пишано Венеција, Рим, Барселона што се мн популарни туристички места и таму сигурно нема да ти биде ефтино како да отидеш во некое друго не толку популарно место (Разгледај валенсија, кадиз, севиља во шпанија). Прашуваш дали е скапо, претпоставувам бараш некоја поефтина варијанта тогаш дефинитивно Скандинавија не е тоа, тука и студентскиот живот е скап, најмалку 1000 евра месечно ќе ти одат на основни трошоци.
Во врска со јазикот англиски немаш секаде на додипломски, а магистерските студии скоро секаде имаш на англиски

Надвор од наведениве места можеш да ја погледнеш и Унгарија (Будимпешта или Дебрецен) која е доста ефтина и е полна со интернационални туристи имаш доста програми за студирање на англиски, исто и Словенија (таму е бесплатно студирањето за мкд, така што само сместување и храна ќе треба да си покриваш) ама се студира на словенски и ќе учиш јазик :(((
 

Velix

Kirk Hammett
Член од
18 мај 2012
Мислења
674
Поени од реакции
207
Здраво! Ме интересира дали некој студирал или студира во Русија? Баш ме интересира какви се цените за сместување, пат итн. Гледам дека има конкурс ама тоа е само за бесплатно студирање.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.438
Здраво! Ме интересира дали некој студирал или студира во Русија? Баш ме интересира какви се цените за сместување, пат итн. Гледам дека има конкурс ама тоа е само за бесплатно студирање.
Open Doors конкурсот? Розево-лилјакова боја лого на ФБ? :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom