Студент на генерација ја напушти Македонија

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.141
Поени од реакции
1.085
Па нормално дека неможе да конкурира. Не се будали да примат некој надпросечен, после да им прави проблеми... Зошто знаеш, тешко е да командуваш некој кој е попаметен од тебе...
 
Член од
8 јуни 2007
Мислења
6.102
Поени од реакции
12.199
Za kogo ќе навива ако игра Гоцевата раса против Франција? Озбилно, би го прашал. Ме интересира.

***

Инаку, не е ни чудна, ни толку лоша работата. Класичен brain drain. Сегде го има. Секогаш го имало.

Иако осеќам обид за пумпање на работава ко задна гума од точак што ни Ристе точкарон не мојт да го напрајт, ама пак, само покажува дека во Макдонелија, не постојат аеродроми, туку евакуациони центри.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
8.603
Поени од реакции
15.403
Bravo za mladicot. Alal da mu e. I zaboravija Makedonija. (osven kako turist )
Zamisli eden den,ili utre talentov da napravi nekoe predavanje na UKIM, EF,PM i sl.
90% od profesorine i akademcine dali ke go razberat sto kazuva i misli i idealizira.
E zatoa nema mesto za takvi napredni lica mesto vo nasata zemja.
Pa ovde prosperiraat dipeci i supelki i neznajkovci i zatoa nie i takva zemjava.
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
ништо чудно па 300.000 фатија џаде од тука па тој ќе седи
Wow,,toa e seriozna brojka druze,najiskreno ne sum go znael ova,zboruvame za edna osmina od naselenieto.
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 13:55 ---
Pa ne e ni cudno sto se gradat volku spomenici,ova ke bide gradot na mrtvite za nekolku godini.
 
Член од
27 мај 2013
Мислења
719
Поени од реакции
537
Ха, овој многу нежен. Завршив со 9,70 просек и не ме примија, ама кога ќе докторирам можеби ќе се вратам :eek: Седи таму, развивај се до каде што можеш и заборави ја оваа дупка. Навистина не ги сваќам, оние што имаат можност да излезат од овде, кога ќе почнат да кукаат за назад. Имам јас една ваква приказна, уште од времето на Југославија е. Ама типот не се вратил повеќе. Дури ни како турист!
 
Член од
11 ноември 2009
Мислења
2.809
Поени од реакции
2.630
Wow,,toa e seriozna brojka druze,najiskreno ne sum go znael ova,zboruvame za edna osmina od naselenieto.
--- надополнето: 16 ноември 2013 во 13:55 ---
Pa ne e ni cudno sto se gradat volku spomenici,ova ke bide gradot na mrtvite za nekolku godini.
тоа е тоа,преродбата продолжува надградена и проширена
 

Rale

Crno Beli Svet
Член од
14 април 2012
Мислења
809
Поени од реакции
723
Ха, овој многу нежен. Завршив со 9,70 просек и не ме примија, ама кога ќе докторирам можеби ќе се вратам :eek: Седи таму, развивај се до каде што можеш и заборави ја оваа дупка. Навистина не ги сваќам, оние што имаат можност да излезат од овде, кога ќе почнат да кукаат за назад. Имам јас една ваква приказна, уште од времето на Југославија е. Ама типот не се вратил повеќе. Дури ни како турист!
Nezen vikas,on alal mu vera i kako izdrzal,...jas 2002 samo sto zapisav Turizam i Ugostitelsvo vo Ohrid dadov samo eden ispit i fativ strafta od drzavava oti vidov kolku e saat i deka ne vredi da se jebavam tuka za dzabe.
 

Sungerot Bob

Живеј го животот
Член од
7 август 2012
Мислења
32.391
Поени од реакции
36.504
Па неможе да се вработи во државава, тука владеат само врските и потплаќањето. Башка неможе да се вработи, зошто он е со диплома и ќе биде со знаењето над оној кој го вработил без диплома.
Затоа ние Македонците ако сакаме пари....... или приватен бизнис треба да започнеме или да бегаме во странство да работиме..... трето има.... да работиме за ПОДминимална плата или да седиме дома и да си ја чуваме дипломата за украс.
 
Член од
7 јануари 2008
Мислења
5.366
Поени од реакции
804
Познавам и јас еден ваков студент (Димитар) од генерацијата на Никола Постолов (оние што се поупатени во информатиката сигурно знаат кој е тој). И двајцата учеа на ФЕИТ, а во втора година од студиите Димитар замина во Белград, имаше добиено некаква си мајкрософт стипендија и студираше во Белград. Потоа знам дека замина и од таму, се пресели во Германија каде некоја фирма исто му даваше стипендија за да ги заврши студиите и потоа да работи за нив таму. Последно што разбрав за него е дека работи во Јакобс Универзитетот во Бремен.
Живевме во иста населба, така да можам да ви кажам дека едно 7-8 години воопшто се нема вратено тука...
 
Член од
15 ноември 2013
Мислења
5
Поени од реакции
3
Знаете зошто ќе се врати? Затоа што иако овде имал 9,70 просек, за таму нема да му биде доволно, и он ќе дојде овде да продава муда за бубрези. Кога обично идеш во Европа со ваков просек само сметаат дека треба да биде отскочна даска, а не нешто според кое ќе ти формираат плата и ќе те молат да останеш. Со ваков просек зимаш стипендија, фаќаш странство, и влегуваш во фаза на констатно учење, унапредување за да бидеш нешто ново таму, такви ко него се просеци, просеци кои ќе дојдат во Македонија, и ќе ни ја водат државата затоа што имаат докторирано во Америка или Германија. Give the man a cookie!:rolleyes:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom