Студентски домови

M

Mario Gómez

Гостин
Може да ми направите една споредба Гоце и Пелагонија што е подобро...
Пример вц на спрат или у соба, нет, хигиена во соба и надвор од неа, ред и дисциплина за учење, јадењето итн.
девојче јас сум спиел скоро у сите студенстки коа сум одел скопје кај другари, и морам да признам дека најдобри услови имаш во пелагонија, плус далеку најдобра храна има. сега малце ги преполнија собите лани ама годинава ќе биде ок се надевам...
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Лелеле значи се умрев замарајки за ова аплицирањето.Сега слушам дека требало да се ваде семејно материјално.
Утре е последен ден за аплицирање нели?И уште нешто друго да не има? :(:(:(:(:(
Новости
Пријавата за пријавување на бруцоши е активна од 21.08.2010 во 00:00 часот и ќе биде активна до 27.08.2010 до 23:59 часот.

Само во темава неколкупати е напишано што треба од документи.
Исто имаш на распределба тоа
http://www.raspredelba.gov.mk/Pages/student/mk/ApplicationDocuments.aspx

Секој студент потребно е да ги достави следните документи:

Копија од свидетелства за завршена I, II, III и IV година средно образование ;
Копија од диплома за завршено средно образование ;
Потврда за редовен студент од факултет на кој е запишан кандидатот;
Потврда за семејно-материјалната положба на студентот, односно неговото семејство;
Потврда за редовност во учењето на учениците и студентите, членови на семејството;
Потврда за висината на последната исплатена нето месечна плата за секој член во семејството, за пензионерите потребно е чек од последната исплатена пензија, а за невработените потврда од соодветен орган;
Студентите - брачни другари, потребно е да достават извод од матична книга на венчаните;
Изјава од родител - старател за целосно подмирување на трошоците за сместување и исхрана.
Копија од уверение за државјансто на Република Македонија.
Исто и овие четири кои треба да ги спуштиш од истиот линк ги има десно кај Превземете документи. Треба да ги испечатиш и пополниш.
Молба
Изјава на кандидатот
Изјава на родител-старател
Изјава за семејна положба
Поднесувањето на документи за студентските домови од Скопје ќе се врши во просториите на Студентскиот дом “Кузман Јосифовски Питу”, секој работен ден од 31.08.2010 - 04.09.2010 година од 09 - 16 часот.
 
Член од
26 јуни 2010
Мислења
36
Поени од реакции
4
Дечки прашање...дали оваа ПОТВРДА (за висината на последната исплатена нето месечна плата за секој член во семејството) можам јас да ја напишам (со свои зборови) доколку членовите на семејството се вработени во својата споствена фирма ?
 
Член од
1 ноември 2008
Мислења
7.396
Поени од реакции
1.880
Дечки прашање...дали оваа ПОТВРДА (за висината на последната исплатена нето месечна плата за секој член во семејството) можам јас да ја напишам (со свои зборови) доколку членовите на семејството се вработени во својата споствена фирма ?
Мора да биде заверена со печат од фирмата и потпис од директорот на фирмата во случајов некој од твоите, за да биде валидна.
Напиши ја, испечати ја и дај им нека ти потпишат, па удри печат и толку.
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ај уште едно прашање од мене.Брат ми е студент во друга држава,ама сега е тука и нема да може да изваде потврда до 4ти.
А и незнам дали воопшто ке му дадат оти има уште еден испит само останато.Јас во апликацијата напишав дека немам студенти во фамилијата.Можно ли е да ми прават проблеми околу тоа нешто?
 
Член од
8 април 2010
Мислења
1.182
Поени од реакции
281
Ај уште едно прашање од мене.Брат ми е студент во друга држава,ама сега е тука и нема да може да изваде потврда до 4ти.
А и незнам дали воопшто ке му дадат оти има уште еден испит само останато.Јас во апликацијата напишав дека немам студенти во фамилијата.Можно ли е да ми прават проблеми околу тоа нешто?
Ќе ти ги земат документите, не го пишувај ни во листот за членови на семејство и не вади потврда за него од семејно материјално , исто како да немаш брат :)
 

Петра П.

насмевка
Член од
16 јануари 2008
Мислења
2.724
Поени од реакции
6.297
Имам едно питањце: Дали потврдата од факултет ја даваат веднаш или треба да чекам ден, два , три и од каде треба да ја земам?
 

AdRi*

Obscenely Delicious
Член од
10 декември 2007
Мислења
651
Поени од реакции
41
Ех па јас веке напишав дека сме 4 члена :(
Нема смисла сега ке треба по петти пат да аплицирам :)
А нели бива вака,од кај знаат они дали е студент дали завршил? :) Леле живците си ги искинав со ова аплицирањето значи..
 

girl_girl

пловам на асфалт
Член од
13 јуни 2010
Мислења
913
Поени од реакции
132
A kaj treba da zemam potvrda za redoven student? Dali vazi toa i za brucosi potvrdata?
se izvinuvam za latinicava nemam mak podrska na kompjuterov
 

Јунајтед

Indifferent
Член од
5 јануари 2009
Мислења
3.974
Поени од реакции
1.622
A kaj treba da zemam potvrda za redoven student? Dali vazi toa i za brucosi potvrdata?
se izvinuvam za latinicava nemam mak podrska na kompjuterov
Не ти треба за бруцоши потврда за редовен студент. Тоа за повисоките студиски години е, за вас само тие документи што се наведени треба да ги однесете.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom