Стручна литература

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Мислам дека темава припаѓа тука, затоа што се работи за литература чисто од економската бранша. Идеата ми е од студискиот програм на Економски факлутет каде дополнителната литература по Математика за Бизнис е уствари српска, или македонска напишана од професорот или негови колеги. Не ме сваќајте погрешно не негирам секаква македонска и српска литература за математика, туку сакам само да развиеме една дискусија каде што ќе разговараме за литературатура од која учат најдобрите светски економски факултети. Исто така(ама со поусул) можиме и да вршиме размена на книги во електронска форма, затоа што да бидеме реални покрај давачките(баждарината) за книгите кои ни ги наметнуваат факултетите не сме во состојба да отидеме на Амазон и како нормалниот свет да платиме 8000-12000 денари за одредена книга. Не успеав да дојдам до информаци од она што многу ме интересира, а тоа е каква литература користат елитните светски економски факултети и како да се дојде до неа?( секој начин освем нормалниот пат на порачка од амазон- прескапо е)
За почеток еве Математика За економисти која според она што видов на еден инзвореден начин ја опишува примената на секој сегмент од она што се изучува во Економијата, анализите итн итн, она што мислам дека фали кај македонската литература за математика за економисти.
Ако некој успее некако да дојде до книгата нека пиши, а јас ќе продолжам да барам и понатаму и ако ја најдам ќе одговорам.
И уште еден предлог:
Ј.Stigelz Economics
И да, ако некој има студирано странство, или има информации која литература се користи таму ќе биде од голема корист.
 

Gorco

WEHADAHFUKDOWAHNODAT
Член од
29 април 2005
Мислења
556
Поени од реакции
35
Ако некој успее некако да дојде до книгата нека пиши, а јас ќе продолжам да барам и понатаму и ако ја најдам ќе одговорам.
Ја имаш книгата, заедно со решенија во делот Economics... торентот е прикачен. Исто ја има и оваа книга, па погледај ја и неа.

За книги, најчесто се случува цената да е пониска на amazon.de и amazon.co.uk... споредба.
 

Attachments

Член од
12 февруари 2007
Мислења
892
Поени од реакции
4
Bravo saso za zelba da naucis od kaj sto treba i kako treba.Vaka da mislat i dr. studenti,privatni ce bankrot.
Kazi sto te zanima?
 

tomsaso

Пемпере
Член од
10 септември 2005
Мислења
1.387
Поени од реакции
339
Bravo saso za zelba da naucis od kaj sto treba i kako treba.Vaka da mislat i dr. studenti,privatni ce bankrot.
Kazi sto te zanima?
ме интересира која литература се користи на харвард, мит, чикаго, нју јорк.. тие што се главните.. државните универзитети во сад.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Каде може да се најдат насловите на книгите (стручна литература-економија) кои ги „преведе“ владата?
Ги има на реклама (на мтв),ама неможам да ги најдам по нет.
 
S

smart ass

Гостин
ме интересира која литература се користи на харвард, мит, чикаго, нју јорк.. тие што се главните.. државните универзитети во сад.


[SIZE=-1]G Da Silveira, D Borenstein, FS Fogliatto - International Journal of Production Economics, 2001
[/SIZE][SIZE=-1]PM Healy, KG Palepu - Journal of Accounting and Economics, 2001

[/SIZE][SIZE=-1]RC Ford, WD Richardson - Journal of Business Ethics[/SIZE]
[SIZE=-1]

ова се од харвард инаку има добра издавачка куќа се вика MCGRAW HILL имаат маестрална литература


имам нешто од МИТ сега ќе аплоадирам во врска со сметководство а има и додатна литератураhttp://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=8652803





понатаму ова ми е доста интересно(а и има додатна литература)овде станува збор за менаџмент каде има висок ризик конкретно во случајов практично во 3 атомски централи

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=5315557


штета што лимитот ми е надминат инаку ќе аплоадирав повеќе и поопширни дела но за жал не можам сакав една книга да аплоадирам од 4 мегабајти и чекав пола саат и се искосив ај после први....односно имате овде доволно.






[/SIZE]

Премиерот Груевски најави дека едицијата од 130 тома на македонска книжевност не завршува тука, туку претставува трајно партнерство меѓу Владата, МАНУ, Друштвото на писатели на Република Македонија и на другите национални институции од сферата на културта. Едицијата ќе биде преведувана на англиски јазик, а до крајот на година ќе се реализираат и два нови проекти од областа на културата и книжевност. Во скратена форма ќе биде преведена едицијата и на други пет светски јазици.
Тој го најави проектот кој опфаќа 500 книги од стручна и научна литература. Ќе има превод на 30 книги од областа на уметностите. Во втората половина на годината, ќе започне втората фаза на тој проект или уште 500 нови книги, стручни и научни, преземени од 10-те највисоко рангираните универзитети во САД. Го најави и преводот на литературни дела на добитниците на Нобелова награда за литература, од почетокот до денес.
Со денешната промоција и со оваа едиција, посочи вицепремиерот задолжен за евроинтеграциите Ивица Боцевски, сакавме да ги утврдиме вредностите на современата македонска литература и да покажеме дека проектот ќе живее и во иднина.
- Во 21 век, во ерата на глобализација и во ерата на европската интеграција за Македонија успешни ќе бидат само оние народи со најдлабоки утврдени корени и тоа е мислата водилка на актуелната Влада. И само оние народи кои највисоко ќе ги развиваат своите креативни индивидуи ќе успеат во 21 век и ќе успеат да го наметнат своето во 21 век, рече Боцевск
ако мислеше на ова

Каде може да се најдат насловите на книгите (стручна литература-економија) кои ги „преведе“ владата?
Ги има на реклама (на мтв),ама неможам да ги најдам по нет.
треба да се овие а ги имаат консултинг компанииве
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.641
Поени од реакции
38.562
Да на тоа мислев,но делата со имиња и автори ги нема никаде на нет.Само на прва програма се вртат по цел ден,ама се на крајот ги фаќам :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.510
Знам дека беа преведени дела од Менкју, Кругман, мислам и од Стиглиц... Знам дека делата ги има во сите економски стручни училишта во Скопје, како и на државните и приватните факултети за економија и бизнис. Ги има и во библиотеките „Браќа Миладиновци“ и Универзитетската библиотека „Св. Климент Охридски“... Еве пребарував на нет, на овој линк треба да ги има сите преведени дела, гледај ги делата од 2009 година:
Код:
http://www.vbm.mk/scripts/cobiss?ukaz=DIRE&dfr=271&id=2309427119529204
И дали некој знае дали и каде може делава да се набават :)
 

RIZTETO

Somebody stop me
Член од
3 јуни 2007
Мислења
2.508
Поени од реакции
75
Во Скопје има некаде да се види и да се земе економска литература?
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.510
Да, има по книжарнициве по нешто... :raz:
Котлер го има, тоа ти е сигурно :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.510
Со оглед на тоа што постовите пишани после 16 ни се избришани да пишам пак...

Во Скопје има некаде да се види и да се земе економска литература?
Во Матица има економска литература, но 90% од книгите ти се на англиски или српски... Сега имаш и попуст... На пример имаше една книга, не ми текнува точно, ама вака беше насловот: Пензија и подготовка за напуштање (повлекување) од работното место... за 200 денари :pos:

Ја има и од Филип Котлер, Маркетинг од A до З, за 200 денари, од утре ќе имам време да ја прочитам, оти е малечка... само не сум задоволен од преводот, можеле термините во заграда да ги напишат и на англиски (не дека не ги знаеме), а можеле и да ги прилагодат на нашиов јазик, односно Маркетинг од А до Ш...

Исто ме интересира некој добар учебник по Меѓународна Економија... (да не е од Кругман и не мора да е во електронска форма)... На факс имаме одличен учебник, но изданието е од 2003 година... Во меѓународнава економија се сменети многу работи од тогаш...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.510


Код:
http://rapidshare.com/files/267403094/Tim_Harford_-_Ekonomist_na_tajnom_zadatku.pdf
--------------------------


Код:
http://rs37.rapidshare.com/files/372175211/osamdesetdvadeset.pdf
-------------------------------


Код:
http://uploaded.to/file/93lnw4
------------------------------------

Код:
http://rapidshare.com/files/369517171/HR_BuffetovaNacela.pdf
 
Член од
6 август 2008
Мислења
646
Поени од реакции
17
Значи, владинава литература само со детектив наоѓање. :pos:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.953
Поени од реакции
5.510
Значи, владинава литература само со детектив наоѓање. :pos:
Економист на тајна задача :twisted:

Само што, мислам дека на факултет имаат по десетина примероци од секоја книга ;)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom