Стручна литература

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Економист на тајна задача :twisted:

Само што, мислам дека на факултет имаат по десетина примероци од секоја книга ;)
а не направија издавачиве по 50 примерока-МАКЕТИ на фотокопир , а парите ги поделија со некои владини човеци??? :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Доналд Трамп и Роберт Кијосаки - Зашто желимо да се обогатите



Код:
http://rapidshare.com/files/374901440/HR_daseobogatite.pdf
 
S

smart ass

Гостин
Public Goods redistribution and rent seeking.( Tullock)

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=3558945

&

Интересно од Horowitz Steven
Eliminating profitseeking
from an
industry
doesn’t just
require that a new
incentive be found
but that a new way
of learning be
developed as well
.

Profit Not just a motive
http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=6764603


Friedrich Hayek.

Tiger by the tail

http://www.webfilehost.com/?mode=viewupload&id=4874029

а не направија издавачиве по 50 примерока-МАКЕТИ на фотокопир , а парите ги поделија со некои владини човеци??? :)
:pos2::pos2::pos2:
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Anyone Can Do It - Sarah & Bobby Hashemi

Ја прочитав книгата на македонски... феноменална е. Одлична книга за претприемништво, за жал кај нас тешко применлива :) Оваа што ја постирам е англиска верзија, а кој сака може да си ја купи од ТРИ за 400 денари :)




Инфо:
Секој може (Anyone Can Do It) е хроника за остварување на сонот на двајца млади луѓе кои сфаќаат дека нивната креативност и амбиција може да ја задоволат единствено со основање на сопствен бизнис. Сахар како адвокат, Боби како банкар, одлучуваат да ги прекинат своите професионални кариери за да го остварат нивниот сон. Низ меѓусебните разговори, во кои всушност се родила идејата за основање на сопствен синџир на кафетерии, потенцираат колку е тежок и интересен патот до успехот. Покрај стручните економски, финансиски и деловни совети, во книгата среќаваме и низа духовити и возбудливи анегдоти за она што се случувало додека го развивале бизнисот, како и дел од нивното директно искуство. Оваа лична приказна за сонувањето, акцијата и успехот е всушност студија за развивање сопствен бизнис од идеја, преку бизнис-план, наоѓање на финансиски средства, па сè до раководење со илјадници вработени.

Сахар и Боби Хашеми во 1995 година го основаа синџирот на кафетерии Coffee Republic кој прерасна во најпознат англиски бренд вреден 50 милиони фунти, а овoj светски бестселер стана задолжителна литература на London Business School.
Download
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ја прочитав книгата на македонски... феноменална е. Одлична книга за претприемништво, за жал кај нас тешко применлива :) Оваа што ја постирам е англиска верзија, а кој сака може да си ја купи од ТРИ за 400 денари :)




Инфо:
Download
nekoja vakva kniska...za nekoj vakov uspesen biznis vo Makedonija????...nikoj uste ne napisal zosto Desten ne napravil sindzir kebapcilnici niz Makedonija ili zosto Todorovic napravil Tinex niz Makedonija.....ili kako Velija od rekanski "klosar" stanal mediumski magnat, da ne zborume za uspehot od vojnik pod dogovor do sopstvenik, "predsedatel" na "evropski univerzitet" ili od nalbat do prodavac na FON znaenje??? ajde ....vrie prikazni kaj nas, ama nikoj da sedne da napise nesto...
..a VIPRO, a onaa cokoladen fabrik vo Sveti Nikole,...gi ima so stotini...nikoj ne najde za potrebno da ja izanalizira pricinata za nivniot uspeh ili neuspeh...samo spomenici da se praele....do tuka e :)
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Зафатен е Вељче, мора да се препукува со Ѕинго по новини и медиуми, па нема време да напише нешто :pos: Сепак, веројатно нема „чесност“ во нивните приказни, сеуште не знаат што да излажат... нема правила за успех, нема правила за креирање компании, само среќа, газење преку лешеви, многу врски, лижење г'зчиња и г'зишта на позиции и опозиции... А згора на сето тоа, ваква книга кај нас би била издавање на „деловната тајна“ :pos: Во книгава можеби не се откриваат некои ситни детали за Coffee Republic (фала богу, никој не ги открива сите свои тајни), но одлично е опишан моментот во кој се доаѓа до идејата, истражувањето, барањето финансии, имплементацијата на бизнис-планот, развојот... Викаат дека СЕКОЈ го МОЖЕ тоа, но кај нас... верувам дека доколку некој сака да успее на ваков начин би се судрил со стотици повеќе проблеми од колку кај нив во Британија :)
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Зафатен е Вељче, мора да се препукува со Ѕинго по новини и медиуми, па нема време да напише нешто :pos: Сепак, веројатно нема „чесност“ во нивните приказни, сеуште не знаат што да излажат... нема правила за успех, нема правила за креирање компании, само среќа, газење преку лешеви, многу врски, лижење г'зчиња и г'зишта на позиции и опозиции... А згора на сето тоа, ваква книга кај нас би била издавање на „деловната тајна“ :pos: Во книгава можеби не се откриваат некои ситни детали за Coffee Republic (фала богу, никој не ги открива сите свои тајни), но одлично е опишан моментот во кој се доаѓа до идејата, истражувањето, барањето финансии, имплементацијата на бизнис-планот, развојот... Викаат дека СЕКОЈ го МОЖЕ тоа, но кај нас... верувам дека доколку некој сака да успее на ваков начин би се судрил со стотици повеќе проблеми од колку кај нив во Британија :)
Потпишувам....

Што сакате да ви каже газдата на Тинекс? ПОВРЗЕТЕ СЕ СО ВЛАСТА? неможе тоа во книга да ви го каже а тоа е тајната на нивниот успех...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Долго време ја барав книгава, не можев да најдам ништо поново од една копирана верзија од шестото издание... Но, пред некоја недела ми се посреќи и најдов високо квалитетен скен од најновата верзија на оваа книга (од 2 гигабајти)... Ја смалив на 190 мега (квалитетот е прилично ист, бар не се забележува со голо око :)), и ја постирам тука. Оваа книга, е можеби најдобрата од таа област, а тоа го потврдува фактот дека Кругман е нобеловец по Економија за 2008 година.

Krugman/Obstfeld - International Economics - Theory & Policy (8e)



Инфо:
International Economics, the best-selling textbook in the field, is written by two of the world's preeminent economists. Both the real trade portion of the book and the monetary portion are divided into a core of chapters focused on theory, followed by chapters applying the theory to major policy questions, past and current. The Sixth Edition has been throughly revised to reflect the changes of today's global economic landscape, including the unprecedented expansion of globalization, the increasingly crucial nature of international economic relations, the gains from trade, and recent anti-globalization controversies such as the continuing debate over the optimal level of trade. Consistent with previous editions, the text presents an integrated treatment of the Ricardian model, specific factors, factor endowments, and imperfect competition models of trade, along with in-depth analysis of empirical evidence. It covers the effects and causes of trade policy, including strategic trade policy and the income-distribution effects of trade.The book also provides a unified model of open-economy macroeconomics, based on an asset-market approach to exchange rate determination with a central role for expectations.
Книга:
Код:
http://rapidshare.com/files/382267088/IE_-_8e_-_Krugman.Obstfeld.pdf
Презентации:
Код:
http://rapidshare.com/files/382270669/prezentacii.zip
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Стручна литература

Преку Амазон може да се купат и користени книги за по 15-20 долари...
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Стручна литература

Преку Амазон може да се купат и користени книги за по 15-20 долари...
Ова сигурно?
Не можеше до пред некој месец.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.291
Поени од реакции
15.508
Accounting and Financial Management for BCA & MCA




Professional English in Use Finance is suitable for intermediate students and above. It includes 50 units covering all aspects of financial vocabulary from Accounting to Borrowing and Lending, Central Banking to Venture Capital and many more areas including financial idioms and metaphors. Primarily designed as a self-study reference and practice book, it can also be used for classroom work and one-to-one lessons. This book is a must for both trainers and learners of ESP and Business English who need to use English in a financial environment.
Код:
http://www.megaupload.com/?d=8ZKIYAW5
Не е сосема бистро, но сепак се чита и разбира...
 

Polar Bear

Absolute Predator
Член од
22 април 2010
Мислења
51
Поени од реакции
2
Ова сигурно?
Не можеше до пред некој месец.

Сто посто, тоа функционира подолго време. Единствено ако нема некоја заебанција кога се нарачува од Македонија.
 

naumdb

Кајгана Менаџер!!!
Член од
5 јуни 2007
Мислења
8.960
Поени од реакции
5.536
Колку што знам книги на старо од Amazon не испорачуваат надвор од USA.
 
Член од
19 јули 2010
Мислења
8
Поени од реакции
0
Една добра работа се ове преводите на книги, зачленете се во библиотека и имате на рсаполагање фонд на нови трудовиод сите области.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
757
Поени од реакции
359
edition 2002 | File type: PDF | 782 pages | 26,4 mb
http://www.megaupload.com/?d=7EM6ISS7
http://depositfiles.com/files/r7gztcarp

Долго време ја барав книгава, не можев да најдам ништо поново од една копирана верзија од шестото издание... Но, пред некоја недела ми се посреќи и најдов високо квалитетен скен од најновата верзија на оваа книга (од 2 гигабајти)... Ја смалив на 190 мега (квалитетот е прилично ист, бар не се забележува со голо око :)), и ја постирам тука. Оваа книга, е можеби најдобрата од таа област, а тоа го потврдува фактот дека Кругман е нобеловец по Економија за 2008 година.

Krugman/Obstfeld - International Economics - Theory & Policy (8e)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom