Струмички речник!

Член од
17 јули 2008
Мислења
1.101
Поени од реакции
23
:pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: замисли маабет мегу струмичанец и кумановец :pos2::pos2::pos2::pos2::pos2: кој ке се разбере нек доо нек ми каже а кој од мажките сака да науче струмички нек си фате љубовница струмичанка и сакал нејкал ке науче:pos2:
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.636
Поени од реакции
11.265
Шо бе почнааме да говориме и на дијалекти тук?
Еми ај арно... и ја сакам да научам да говорам на стумички дијалект... нешто знам, ал треба ми усовршување :)
Иначе кога тава имаало собиранка??? Со струмичане???? Как т'ка не повикаате, ааа???
И А1Теам ли бидее там? Кажувајте да го искараам кумо мој, шо не ми кажал...

Ајт саа, идам да се искарам до автошколата, читаме се попосле :smir:

Арно ли говорам а? хахахаха
Шо бе саа почнааме и на дијалекти ли да говораме тука?
Еми ај арно.. и јас сакам да научам да говорам на струмички дијалект.. нешто знам, ама ми треба усовршуване.
Иначе кога тва имало собиранка??? Со струмичане??? Как тка не викнаате, ааа ?
И А1Теам ли беше тама? Кажувајте да го * кумо мој, шо не ми кажал..

* - не ми текна у моменто...
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.401
Поени од реакции
5.953
Не да го искарам туку да му се распискам...
 
А

Ајсшутер

Гостин
Ке ооме ли в Струмца море,че ооме ли вонка :):)
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
:pos2: замисли маабет мегу струмичанец и кумановец :pos2: кој ке се разбере нек доо нек ми каже а кој од мажките сака да науче струмички нек си фате љубовница струмичанка и сакал нејкал ке науче:pos2:
Jaс имам другар од Куманово, па ко дојде у Струмица како странски да говораме, ништо не се разберааме, па почнааме на литературно да говораме :) и пак не се разберааме как шо треба, оти кога сме правиле нии на литературно =)
 

Nikolic

Џентлмен
Член од
8 април 2008
Мислења
1.576
Поени од реакции
68
Ке ооме ли в Струмца море,че ооме ли вонка :):)
Ќооме ли у струмица бе,ќооме ли вонка?

иначе тва за збиранката на струмичане не е лоша идеја може да се збераме некоо вечер да се вииме кој сме шо сме.Има ли кандидате?
 

SV-Strange

Sorcerer Supreme
Член од
27 август 2007
Мислења
3.604
Поени од реакции
367
Неколко неуспешни обиди за собиранка, ного неозбилност, така да... леснаа :)
@Ајсшутер: Нии не викаме ЧЕ :)
 
G

GoddessOfRock

Гостин
Ak saka nekoj da nau4e strumi4ki nek se prijava kaj mene na 4asovi:helou:
Ina4e nogoo e ubav taj nasio dijalekt
 
Член од
4 декември 2007
Мислења
515
Поени од реакции
22
ЕеЕеЕ дек сте бе струмичани ( секојпат викаме СТРУМИЦА и СТРУМИЧАНИ, а не как шо мислат тиии од др градови Срумица и срумичане:nenene:)
Инааче струмичкио дијалект е законче, ТОП шо би кажале Скојани. А тва шо викате оти не можаме да се разбераме со Кумановци у конкретнио случај нема врска. Разбираме се со сите, мош тук там некој збор не го разбираме или се кинаме од смех. ПР: У Ресен викат ЧУПЕ јас појма неемаах шо е тва, коо ми кажаа се помочах од смех :vozbud:. Они не знајаа шо е тва ЌЕРФИЈА ни па шо е тва ЧАРПАК :pos2::pos2:. Ама така коо си говораме на ПР: Шо прааш? дек си ? арен ли си? такви работи нормално оти се разбират дека и да одаш, мош ќе ти се смеет малку ама важно ќе те разберат.
Има друга грешка кај човеците од другите градови, демек струмичане говорат бугарски, кој к**. Нема врска струмички говор со бугарски, нема ни 3 чисти врски. Ние говораме чисто македонски само од шо ного брзо говораме некои букви ги скокаме, и зборо добива сосема нова форма, со исто значење. :helou: ( ае стига пишах да не ви досадувам)
 

theMac3donian

Мак3донецот
Член од
5 февруари 2007
Мислења
3.690
Поени од реакции
259
ЗА СИТЕ : Гевгелиски и Струмички не се исти.

Чушки фреки Струмиџаане.
 

koleee

Убер Македонче
Член од
6 јули 2008
Мислења
643
Поени од реакции
42
Ak saka nekoj da nau4e strumi4ki nek se prijava kaj mene na 4asovi:helou:
Ina4e nogoo e ubav taj nasio dijalekt
a ti od strumica si brat4e(nemoze nam niko nishta :pos::pos::pos:) ee sho praash aren le si?
sho taa tema tuka nii kje gi u4eme da govorat strumi4ki na kajgana bre ...
mi neka doot u sr kje 4astat 2-3 dena kje izlevme zaedno i taka polesno se u4e :D:D:D se e za pari kazi brat :D:D:D
 

Janev

____________
Член од
27 март 2007
Мислења
2.856
Поени од реакции
58
абе не кршејте пишуваанто со 4ки и 6ки...
 

Крусер

Тотем Пума
Член од
4 јули 2008
Мислења
3.552
Поени од реакции
1.606
Струмички, ако не разбираш, поздрав, разбираш.

:smir:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
a ti od strumica si brat4e(nemoze nam niko nishta :pos::pos::pos:) ee sho praash aren le si?
sho taa tema tuka nii kje gi u4eme da govorat strumi4ki na kajgana bre ...
mi neka doot u sr kje 4astat 2-3 dena kje izlevme zaedno i taka polesno se u4e :D:D:D se e za pari kazi brat :D:D:D
1. Ne sum masko
2. abe aj ne e za pari rabotta
3. Arna sum
4.Ti kak si
5. da zivee STRUMICA
 

Kajgana Shop

На врв Bottom