Струмица

NIKA

F.B.I (Fausse Bonne Idée)
Член од
11 април 2006
Мислења
791
Поени од реакции
12
STRUMICA STRUMICA STRUMICA!!!!
Site na kolena nij sme zakon!!!!:cuc:
DA zivea Strumica i strumi4ane i okolinta!!!!
Koj nej dojdel da dojde kjo pra4ekme!!!!
I 6o baja beh napi6ala zima kompjutero ta sa rasipa pa pa sa upravi pa sa isklu4ii eee nakap!!!
Zna4i na to abugarofilo da mu kazum da ne si tro6e propagandite naprazno nek na ostave na mira ne glede li oti ne moj tuk mesto....Ustvari sakte da sme va6i oti nemte ni6to po salam od nas...dek ga ima STRUMICA u vas be?Dek ima Ohrid moze samo da si sunuvite oti sme va6i....bre bre Car samuil bil va6 bre bre...MAKEDONSKO devoj4e(pesnata) va6a bila bre bre..neli glete be budali ot pi6e MAKEDONSKO a ne bugarsko(male ne zasluzuvite ni su malenki bukvi da va napi6um a kamo li pa us golemi...ama ne bive NEVIDLIVO da va napi6um)......Makdonija bila va6a bre bre emi togaj i Indijaj na6a....neli Aco na6 do tam stignal pa..na6a dej...sekoj si tolkuve istorijata na nego kak mu odgovare ...vi sa ste kak vikate via na toa stumi4kio dialekt(zimali pa od strumi4ki si napravili literaturen dijalekt so mli novi zborove prevemni od francuski i del od ruski i imali jazik...bre bre ta posle i staro slovenski bil nijn bre bre...ja videjte prvo slikata na han asparuh li be6e....MONGOL e 4oveko ta vija i sloveni ne ste pa staroslovenski va6 bil utre sabajle pora4ok nakaj 12h ve4arta u selekt)izbegah od temata PRESTARALI!!! Ne mislite li oti mnogo fantazirte ja sa simnajte malko na zemata ta da poojte malko a ne samo da letite.....
Tuku ne mi be6e zboro tava a i vsu6nost temata ne e taaa...
Zboro mi be6e STRUMICA
sea malko kak filolog ki vi raspram za strumi4kio dijalekt i negovite poddijalekti----
Makdonkio jazik ima nogo dijalekti kako i sekoj normalen jazik....
Na6io ima i isto4no -......kakov li be6e tam(ex Gaberska u gimnazijata ne go objasni ba6 kak 6o trebe ama aj malko od samonau4uvine i ...)
E u toa isto4en ima strumi4ki dijalekt....strumi4kio dijalekt sa dele na poveke poddijalekti...t.e.seko selo svoj dijalekt(svoa politika)....
Na primer)ki po4num od mojto selo
Radovo govore bezansko kuku6ko strumi4ki
1. Radovo - Kambanta 4ukje
2. Daabelje - Kambaanta k'ca za meneka
3. A tija ponadol tam od sekirnik po nadole oni pa vika kambanta trope mo6 ida sa l'zum ama ne sum odila nogo na tam ta da gi slu6um
Tija pa u podgorijata govorat sosem treto....taka da e nevozmozno edno selo so drugo da sa poklopuve u govoro.....za tava sme BROJ 1 u svet a ne samo u Makedonija....
OOOooo mi sa praspija v4era lumpuvah do k'sno i sea o4te mi sa zatvoruvat sami a sabajleto pa trebi6e na slu6ine da om iiiiii..aaaaa......ni6to od spiinto.....
4ek sea da vi kazum ne6to na radovski za to slu4aj
AMAN GARE MI SA SPIA AJ STIGA TOLKO MANAJTE MI SA OD GLAVATA!!!
A sa setih u sekirnik na 4ek t.e.4ekaj
vikat 4ej....a be unikalni sme nikoj nema kut nas...e dedo dedo fala ti nogo 6o si na nau4il i za4uval jaziko....ta tija susejto nek na sunuvat malko....
DA ZIVEE STRUMICAAAAAAA!!!!!!
I JAS U NEA!!!!!!!
JEA s'rcka!!!!!
Aj aman gare stiga vej tolko:je:
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Абе и ти не говореш баш, баш струмички, нешто и јас не те разберах, а камоли па другите да те разберат. Повеќе на Гевгелиски удараш :raz:
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.346
Тава беше чис бежански дијалект.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Мојта мајка говоре бежански,а од радово ме е снаата.:je: Там са се бежанци,јас се разберах само тии 46*7(‘мегу зборофте праат тешко да читш.
 

astrion

REBEL
Член од
15 ноември 2005
Мислења
792
Поени од реакции
18
Misles u Sekirnik se navagjam ka go citah teksto na tipkata :)
 
Член од
29 јули 2005
Мислења
2.973
Поени од реакции
178
Струмица!

:kajg: Денес ја шетав цела Источна Македонија поготово Струмица и околијата.
Бев во двата женски манастири сеа не ми текнува како се викаат и шо да кажам убавини невидени да им завидуваш на калуѓерките каде живеат.
Бев во Смоларските водопади исто така беше многу убаво.
Луѓето се прекрасни онака добродушни, насмеани и интересни.
Јадев во Македонска куќа близу Валандово и то.
Си поминав преубаво.
Ете во куси црти што мислам за Струмица и околијата.
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
NIKA напиша:
STRUMICA STRUMICA STRUMICA!!!!
Site na kolena nij sme zakon!!!!:cuc:
DA zivea Strumica i strumi4ane i okolinta!!!!
Koj nej dojdel da dojde kjo pra4ekme!!!!
I 6o baja beh napi6ala zima kompjutero ta sa rasipa pa pa sa upravi pa sa isklu4ii eee nakap!!!
Zna4i na to abugarofilo da mu kazum da ne si tro6e propagandite naprazno nek na ostave na mira ne glede li oti ne moj tuk mesto....Ustvari sakte da sme va6i oti nemte ni6to po salam od nas...dek ga ima STRUMICA u vas be?Dek ima Ohrid moze samo da si sunuvite oti sme va6i....bre bre Car samuil bil va6 bre bre...MAKEDONSKO devoj4e(pesnata) va6a bila bre bre..neli glete be budali ot pi6e MAKEDONSKO a ne bugarsko(male ne zasluzuvite ni su malenki bukvi da va napi6um a kamo li pa us golemi...ama ne bive NEVIDLIVO da va napi6um)......Makdonija bila va6a bre bre emi togaj i Indijaj na6a....neli Aco na6 do tam stignal pa..na6a dej...sekoj si tolkuve istorijata na nego kak mu odgovare ...vi sa ste kak vikate via na toa stumi4kio dialekt(zimali pa od strumi4ki si napravili literaturen dijalekt so mli novi zborove prevemni od francuski i del od ruski i imali jazik...bre bre ta posle i staro slovenski bil nijn bre bre...ja videjte prvo slikata na han asparuh li be6e....MONGOL e 4oveko ta vija i sloveni ne ste pa staroslovenski va6 bil utre sabajle pora4ok nakaj 12h ve4arta u selekt)izbegah od temata PRESTARALI!!! Ne mislite li oti mnogo fantazirte ja sa simnajte malko na zemata ta da poojte malko a ne samo da letite.....
Tuku ne mi be6e zboro tava a i vsu6nost temata ne e taaa...
Zboro mi be6e STRUMICA
sea malko kak filolog ki vi raspram za strumi4kio dijalekt i negovite poddijalekti----
Makdonkio jazik ima nogo dijalekti kako i sekoj normalen jazik....
Na6io ima i isto4no -......kakov li be6e tam(ex Gaberska u gimnazijata ne go objasni ba6 kak 6o trebe ama aj malko od samonau4uvine i ...)
E u toa isto4en ima strumi4ki dijalekt....strumi4kio dijalekt sa dele na poveke poddijalekti...t.e.seko selo svoj dijalekt(svoa politika)....
Na primer)ki po4num od mojto selo
Radovo govore bezansko kuku6ko strumi4ki
1. Radovo - Kambanta 4ukje
2. Daabelje - Kambaanta k'ca za meneka
3. A tija ponadol tam od sekirnik po nadole oni pa vika kambanta trope mo6 ida sa l'zum ama ne sum odila nogo na tam ta da gi slu6um
Tija pa u podgorijata govorat sosem treto....taka da e nevozmozno edno selo so drugo da sa poklopuve u govoro.....za tava sme BROJ 1 u svet a ne samo u Makedonija....
OOOooo mi sa praspija v4era lumpuvah do k'sno i sea o4te mi sa zatvoruvat sami a sabajleto pa trebi6e na slu6ine da om iiiiii..aaaaa......ni6to od spiinto.....
4ek sea da vi kazum ne6to na radovski za to slu4aj
AMAN GARE MI SA SPIA AJ STIGA TOLKO MANAJTE MI SA OD GLAVATA!!!
A sa setih u sekirnik na 4ek t.e.4ekaj
vikat 4ej....a be unikalni sme nikoj nema kut nas...e dedo dedo fala ti nogo 6o si na nau4il i za4uval jaziko....ta tija susejto nek na sunuvat malko....
DA ZIVEE STRUMICAAAAAAA!!!!!!
I JAS U NEA!!!!!!!
JEA s'rcka!!!!!
Aj aman gare stiga vej tolko:je:
ne razberah nisto
od sr li si??
 
Член од
6 февруари 2006
Мислења
94
Поени од реакции
1
eci^^^ напиша:
ne razberah nisto
od sr li si??
Од тука негде е, ама не точно од градо изгледа, не говораме нии баш така ^_^. Јас га разберах важно :)
 

еци^^^

Walking the line of nature's palm
Член од
9 декември 2005
Мислења
2.945
Поени од реакции
58
Hypnotic напиша:
Од тука негде е, ама не точно од градо изгледа, не говораме нии баш така ^_^. Јас га разберах важно :)
ha ha:kez: :kez:
 
B

BushMan

Гостин
Абе нии струмичајне имаме интересен дијалект, шо да се прави...
 
B

BushMan

Гостин
А колку струмичане има на форумот???
веке знам неколку..струмикс,Еци...ајде кој се други
 
Член од
19 јануари 2006
Мислења
257
Поени од реакции
0
BushMan напиша:
А колку струмичане има на форумот???
веке знам неколку..струмикс,Еци...ајде кој се други
Eeee абе има оште не се само тии.И јас сум тука ја и Наташа,Handsome,Princess,Тweety,walker_girl,Copy of death мислам оти е од тука негде(ново село ако не сум грешка),астрион и други не ми текнуват саа.
 

Setsuko

Модератор
Член од
29 јануари 2006
Мислења
6.400
Поени од реакции
5.953
Да бе тии сме, ак има уше некој нек се каже. 3, 2, 1 саа :):)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom