Струмица

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Шо говориш?

Имам во Добрејци тетка, сестра на татко ми, и плус кумот ми е од Добрејци, и т'ва старо кумство.

Па нии ептен ќе се најдеме.

Голем поздрав до тебе.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Nema, stvarno.
A taa slikata so cushkite epten mi napravi kejf.

Inace, prosliot vikend, natasa, bev vo Strumica, i pominav fantasticno. Megu drugoto, bev i na svadba vo Carot, prosto nemam komentar.
Od ubavo poubavo.

Tuku, ako ides ti letoto, da se vidime, ama pred da trgnes da mi kazes, za da ne zabegam nekade daleku na odmor :lol:
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
И, пишувај за Струмица, нека биде актуелна стално, не смее да згасне.
 

ragazza

Adorable
Член од
3 јуни 2005
Мислења
2.870
Поени од реакции
29
Imam eden zbor za Strumica i to e ; SELECT lani letoto ko bef mkd
bez konkurencija najjakata zabava tamu bese , eptem odusevena bef
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
I, uste nekoja.







za sega dosta e, naredniot pat ke gledam da stavam od noknite klubovi.
 
Член од
18 јуни 2005
Мислења
10
Поени од реакции
0
STRUMICA, STRUMICA i SAMO STRUMICA.

JAS IMA EDEN PREDLOG DA JA POSETITE WEB STRANATA NA CAFE BAR SELECT. WWW.SELECT.COM.MK E TOGAS KE ZNAAT SITE STO E TOA VISTINSKI NOKEN ZIVOT VO STRUMICA.

TAMU KE NAJDETE NAJRAZLICNI INFORMACII ZA KAFICOT I BAROT NA SELECT I GOLEM BROJ NA SLIKI KOI VERUVAM DEKA KE VE VOUDUSEVAT.
 

city

Модератор - технократ!
Член од
1 март 2005
Мислења
2.780
Поени од реакции
276
ABE MINATIOT VIKEND BEV VO STRUMICA I SI POMINAV EXTRA, SEKOJA CEST ZA SELEKT, NIKOJ NE MOZE SO NIV, MA KAKVO SKOPJE, A MI KAZAA DEKA I DOBRO BILO VO MAF MAF (DOBRI DEVOJKI IMALO) AMA NE STIGNAV DA OTIDAM
 

Гижо

че о надрва
Член од
13 март 2005
Мислења
9.074
Поени од реакции
141
хехе види ги ти струмичани :lol: :lol:


38-годишен струмичанец околу својата куќа засадил 48 стебла канабис. Го ангажирал 2 години помладиот пријател да му ги одгледува, а наместо пари, се договориле како надомест да му даде марихуана.

Уште едно лице во соседството во својот двор одгледувал канабис. Ова се само неколку откриени случаи на се поголемиот број одгледувачи, кои цвеќињата на балконите и дворовите ги заменуваат со канабис, а идеални места за него се и речните корита.

Околу коритото на реката Тркања најчесто одгледувачите го засадуваат канабисот.

Граѓаните кои живеат во близина не забележале и не знаат ништо.

„Не сум забележал ништо. Немаме слушнато ништо за тоа, не ни објасните ништо и затоа слободно си одиме“, рекоа мештаните.

Неовластено производство на марихуана е регистрирано во уште неколку населени места. Производителите најчесто ја користат за сопствени, но и за потребите на наркопазарот во Македонија, на кој се повеќе расте бројот на малолетниците.

Извори за А1 велат дека ваквите случаи бавно се процесуираат, а ретко кој завршува со затворска казна, иако законот го предвидува тоа.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Malku off topic, no sepak interesno:

ЕКСПЕРТИТЕ ОЧЕКУВААТ ЦВРСТИ АРХЕОЛОШКИ ДОКАЗИ
Новите истражувања ќе го откријат потеклото на Струмица

Годинава ќе продолжат археолошките истражувања на локалитетите Цареви кули и Базилика, во Струмичко. Експертите очекуваат нови значајни откритија од поблиското и подалечното минато на овој, од културно-историски аспект, мошне богат регион. Ваквите претпоставки се темелат врз досегашните резултати, за кои ќе продолжат да се бараат поцврсти материјални докази.

Во минатото лето, на познатиот локалитет Цареви кули над Струмица, струмичките археолози открија археолошка ризница со растеглива старост - од праисториско време до средниот век. Според мислењето на некои археолози, тоа би можеле да бидат остатоци од античкиот град Астрајон, кој во писмените документи прв пат се споменува во 183 година пред нашата ера и е претходник на ранохристијанскиот Тивериопол и на денешната Струмица. Но, ваквите смели претпоставки допрва треба да бидат потврдени, можеби уште во почетокот на есента, кога ќе биде заокружен поголем дел од истражувањата.

Археолошките ископувања во стариот дел на градот, каде што под темелите на културно-верскиот споменик од турско време Орта-џамија беше откриена средновековна базилика од непроценливо значење, недвосмислено потврдуваат дека овој локалитет пред повеќе од два милениума бил култно место, а ваквата традиција продолжила и подоцна.

Покрај другото, тука се откриени шест фрагментарно сочувани мегарски чаши од хомеровски тип, кои се мошне ретки на овие простори и кои потекнуваат од третиот или од вториот век пред нашата ера.

На овој богат археолошки локалитет се откопани и антички монети од времето на последниот македонски цар Персеј, како и фрагменти од средновековен фрескоживопис од 12 и 13 век.

Годинава Заводот за заштита на спомениците на културата, природните реткости и Музеј во Струмица, значителен третман ќе и даде и на заштитата на старата градска архитектура, по која овој град некогаш бил надалеку познат. Со проектот, кој финансиски го поддржа Министерството за култура, годинава целосно ќе биде заштитена познатата куќа на Арсови, односно зградата на некогашната турска пошта во стариот дел на градот, во која по реставрацијата, ќе бидат сместени некои постојани изложбени постановки што сега се наоѓаат во зградата на Музејот.

http://www.dnevnik.com.mk/?pBroj=2792&stID=57545
 

Kajgana Shop

На врв Bottom