Струмица

Член од
23 февруари 2005
Мислења
2.460
Поени од реакции
43
natasa напиша:
Aj malko da ja pofaleme i Strumica,ne oti sum strumicanka ama za noken zivot nema ni raven neli! :D
А богами и на девојчињата таму им нема рамни :D :wink:
 

Мистичен

Човек
Член од
23 јануари 2005
Мислења
13.578
Поени од реакции
1.097
Еве давам рака и јас, само последниве години се искурназивте некако :twisted:
 
Член од
10 март 2005
Мислења
567
Поени од реакции
10
jak dialekt imet strumicanine moram da priznam
ahhaha :)
 
Член од
8 мај 2005
Мислења
20
Поени од реакции
1
В Струмица говорјат бугарски диалект - оти са бугари
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
ne vo Strumica se govore makedonski so strumicki dijalekt a i mora da sme slicni posto bugarite go govorat isto Makedonskiot jazik naravno so bugarski dijalekt.a za bugari da sme toa se samo vasi sonista,kako sto mojot son e da bidam merlin monro :D
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Браво Нате,

одбрани ја Струмица. Јас сум роден во Струмица, таму ми се проживеани првите две години од животот, па после сме преселени. И ден денес Струмица си ја посетувам доста често, можам да кажам и премногу често. Струмица ми е најомилено место во Македонија.

Она што го има Струмица е посебно убавиот ноќен живот, еден од најдобрите во Македонија, прекрасните локали (како за пример новиот ноќен клуб Селект е уникат во Македонија), струмичките ќебапи, и традиционалните јадења (Аман Бајалди), манастирсктие комплекси Водоча и Вељуса, Банско, водопадите во Смоларе, и секако тука е неизбежниот ноќен локал - ресторан Шабан во село Дабиље.

Струмичкиот карневал и се она што се случува таа недела со и околу него, е само поим за кој сите воздивнуваат, а оние што биле таму не можат, а да не отидат наредната година.

За јазикот не се секири, тоа си е един дијалект шо го говорат сите во Источна Македонија. Од завист и љубомора што немаат ни пола од тоа што го има Струмица, затоа пишуваат за дијалектот, за не знам што, и тн итн.

Доста од мене, се читаме пак.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Е Нате,

Секако оти ќе се расположиш, и да те фаќа носталгија, со право. Јас не сум бил во Струмица од Велигден, па веќе ме фаќа саклет, а не пак да не сум бил подолго време.
Уште кога ќе ми текне само на ќебапите во Дукат, и убавите специјалитети од риба во Пиликатник, ммммм, немам зборови.

А за ноќниот живот веќе кажавме, да не се повторуваме пак.

Да одиш и да си ја наполниш душичката.









Некоја сликичка ставив само за потсетување.
 

Наташа Радио Милева Мара

Проф. Др. Маг. Мами
Член од
29 април 2005
Мислења
3.835
Поени од реакции
1.118
Lele lele sto mi pravis sega uste poveke me fati nostalgija :place:a za kebapite nemam zborovi uste i strumka ladna mmmmm merak :wink:jas ne sum bila veke cela godina ama zdravje vo septemvri so dusa cekam da si ja vidam mojata zlatna :ilu: STRUMICA .fala ti za slikite ako imas poveke stavi nema da skodi.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Имам, како може да немам.

Водопади во Смоларе


Манастир во Вељуса


Карневал


Спортска сала


Булевар


Центар


Центар 2


Центар 3


Ноќе



Мислам дека е доста, наредниот пат со други слики.
 

SeaGull

Walter
Член од
17 мај 2005
Мислења
763
Поени од реакции
9
Ако ме прашуваш мене за водопадите, ДА. Па, Струмица и струмичко на прсти ги знам :lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom