Стрип фанатиции, јавете се!

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
^:pos:
Загор одамна, Алан Форд исто си го фурам, Дилан Дог, Дампир сеа почнав има многу добар арт и Мартин Мистери го зеам коа не е досаден.
Сакам премногу Натан Невер да го иам, ама го нема кај нас.:(
Од странско, поштувам The Umbrella Academy <3, The Punisher, Batman, Спајди го читам понекогаш и Фантастик 4.
Јапонски манги<3, Bleach, One piece, Vagabond, Gantz иако стана досадна.
Македонското издаваштво е тиња, па не се ни чита нешто Македонско, освен пародијата-заебанцијата на Тхе Мичо, Запек.
:)
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
7
има некаде онлајн од кај можам да купувам манга стрипови? по можност да битат на македонски или српски :smir:
 

честа

Спор
Член од
25 септември 2008
Мислења
1.317
Поени од реакции
1.033
има некаде онлајн од кај можам да купувам манга стрипови? по можност да битат на македонски или српски :smir:
ДУКРЕЕС*http://www.dukrees.com/index.html* е манга издавачка куќа од Србија и имаат онлајн шоп, ама не носат манги директно во Македонија.:(
За жал таа е единствената.
Манги имаш во Икона, во рамстор втор кат и рекорд спроти Мек. но сите ти се на англиски и се прилично скапи!
Ти останува само да симнуваш од интернет.
:)
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Порано читав многу стрипови, уште као помал читав Микијев Забавник/Алманах, па оние у Политикин Забавник, па Блек Стена, Фантом, Алан Форд, Загор... и многу други, па направив пауза едно време од '98 до '06 и сега продужив да ги читам на компј. ама не е тоа тоа, не е исто како кога го држиш (стрипот, де) у рука.

Најбољи стрипови ми се Hellboy, Nathan Never, Spawn, Asterix...

Мартин Мистери ми беше многу досаден стрип, Дилан Дог читав одвреме-навреме, добар хорор стрип, ама не ми се свиѓаше до толку Дилан Дог као лик, па барав нешто трето и еден ден кога бев на одмор у Охрид го загледав случајно Нејтан Невер првиот број у трафика, and the rest is history :); башка што Кастелини го имаше нацртано целиот прв број, ме воодушеви колку добро црта и со колку детали. Штета што после негде 60 броја престана да ги црта насловните страни.
Хелбој исто добар лик, добро го цртаат стрипот, има добри приказни.
Spawn супер лик, антихерој, малку го заебаа стрипов што понекад други го цртаат многу лошо, и убацуваат спин-оф броеви...

Од америчкиве читам и Batman, Punisher, Judge Dredd, Ghost Rider...Од кратките хумористични - Дилберт, Гарфилд, Калвин & Хобс...
:salut:
 

MPTOB

GSH
Член од
3 јули 2008
Мислења
46
Поени од реакции
14
АЛО?Нема никој изглеа грешка.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
152
Поени од реакции
7
ДУКРЕЕС*http://www.dukrees.com/index.html* е манга издавачка куќа од Србија и имаат онлајн шоп, ама не носат манги директно во Македонија.:(
За жал таа е единствената.
Манги имаш во Икона, во рамстор втор кат и рекорд спроти Мек. но сите ти се на англиски и се прилично скапи!
Ти останува само да симнуваш од интернет.
:)
фала ...а околу колку им е цената? :smir:
 

Vlatko_Gjorce

Ѓубре
Член од
17 април 2009
Мислења
2.550
Поени од реакции
2.511
Налетав на еден добар стрип - фантазија, па да го препорачам -

http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_Chasers



Интересни ликови, добра приказна и дијалози, добро нацртан. Мачеви, магии, чудовишта, фам-фатал со големи цицки...:) Штета само што не е завршен, има 10 броја (0-9) а последниот 10тиот дел е откажан. :nesvest: Кога почнав да го читам стрипов, си викам ова плаче за филм, па гледам на ИМДБ пишува 2012 ама статусот - unknown. Планиран е филмот уште од 2003... :nesum:
 

Ti Si

Црнец
Член од
27 јули 2008
Мислења
269
Поени од реакции
10
Само манги читам...неможам на другиве да се навикнам...
 
Член од
15 јули 2007
Мислења
14.943
Поени од реакции
7.595
Стрипови сакам ги купувам и сега кога има во трафика добар стрип Алан форд ми е најинтересен
 

Kajgana Shop

На врв Bottom