Стипендии

aleksandarreal

Sport fanatic
Член од
15 мај 2009
Мислења
905
Поени од реакции
276
Ме интересира за бруцошиве што сме сеа прва на факс има некоја стипендија да земаме или не?? чисто информативно:smir:
 

bebush

Portable Heater
Член од
4 септември 2007
Мислења
4.468
Поени од реакции
5.166
Ме интересира за бруцошиве што сме сеа прва на факс има некоја стипендија да земаме или не?? чисто информативно:smir:
Немате.Прво треба да остварите успех во прва година па за тој успех во втора коа ќе бидете, ќе конкурирате.
 
Член од
20 март 2010
Мислења
35
Поени од реакции
2
а зошто тие идиоти од Министерство не ни дадат можност да преминеме од корисници на кредит во корисници на стипендии ако исполнуваме услови.
Па не е фер, да не кажам тежок збор, да мора да изгубиме кредит ако сакаме да конкурираме за новите стипендии
ЕЕЕЈ МИНИСТЕРСТВО ДА СЕ ЖАЛИМЕ ДО УСТАВЕН СУД ЗАРАДИ НЕРАВНОПРАВЕН ТРЕТМАН И КРШЕЊЕ ЧОВЕКОВИ ПРАВА
кој те излажа дека не даваат можност да преминеш од корисник на кредит во корисник на стипендии?? можеш да си аплицираш за стипендија и доколку добиеш топ, ќе си зимаш 3500, али парите ќе треба да ги вратиш од кредитот, бидејќи самото непродолжување на договорот значи дека ти не ги исполнуваш условите, и ќе мора да ги вратиш сите пари што ќе ти ги пуштат.
јас мислам дека е изводливо, али не сум 100% сигурен, тоа може да биде сигурен само некој кој што го направил ова...иако чисто сумљам дека има такви :salut:
 
Член од
6 април 2010
Мислења
11
Поени од реакции
0
е добро велиш ама не сфаќаш. Прва година сите добиваат стипендии а кој земал кредит останува зае.ан или мора да продолжи да зема кредит кој по дефиниција се враќа или за да конкурира за стипендија мора веднаш од јануари идната година да почне да го враќа кредитот.
Нели е подло и нефер од Министерството, а ?
 
Член од
2 јуни 2008
Мислења
101
Поени од реакции
0
мислите дека со 9.7 просек има шанси да земам стипендија од тип А, ама на општествен факултет, дека нели од таму не знам која ставка после добиваме само 6.5 бода, наспрема природните факултети каде добиваат 10. некако 170 стипендии многу малку ми се гледаат. да не испадне преку леб погача :) ако не земам ќе треба да се убијам после
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
мислите дека со 9.7 просек има шанси да земам стипендија од тип А, ама на општествен факултет, дека нели од таму не знам која ставка после добиваме само 6.5 бода, наспрема природните факултети каде добиваат 10. некако 170 стипендии многу малку ми се гледаат. да не испадне преку леб погача :) ако не земам ќе треба да се убијам после
прашајте си убаво али според мене ти нема да имаш можност да бираш во која категорија ќе конкурираш, од коа ќе ги дадеш документите оние според успехот и примањата ќе те рангираат и тоа ти е тоа...само за воопшто да се надеваш на група А ќе треба да имаш над 9 просек...прашај те си сепак али ова е најлогично...поради таквите како тебе што се преку погача леб ке искочи да им останат едно 40 стипендии од предвидените 170...знам лани едно 50-60 стипендии воопшто не ни беа доделени, ама ни парите не беа распоредени праведно за тие пари што останаа во името на недоделените али тоа е МИНИСТЕРСТВО ЗА ОБРАЗОВАНИЕ НА МКД (google translate) - B*LL SH*T
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
i jas go imam istoto prasanje imam prosek 9.5 ama isto na opstestven fakultet i neznam kako ke bide apliciranjeto. Dali avtomatski ke bideme prfrleni vo b ako se ispolni a ili pak ke bideme odbieni i bez stipendija :(.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.453
Поени од реакции
68.699
Ништо не кажуваат за продолжување на стипендииве. Ако аплицирав за џабе има се да им ебам :nerv:
Само кај нас има, прво аплицираш па после ти кажуваат нови услови...
Нека ми ги вратат барем 500-те днари што се плаќаат кај мене на факс за да ти дадат уверение :tapp:
 
Член од
5 јуни 2010
Мислења
6
Поени од реакции
9
Oдбиените кандидати од стипендијата од Тип А не се префрлаат автоматски во ниту еден друг вид на стипандија (Тип Б или Тип В). Значи треба да си размислиш каде е најдобро да аплицираш, секако нема да можеш да аплицираш за два различни типа стипендии, имено во апликацијата последната пратена апликација се смета за валидна. Е ова ми го пишаа од Министерството.


 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
Благодарам на членот над мене, за расветлувањето на темниот тунел, наречен - канцелариско шетање во Министерство за образование со цел прашување на истото прашање:). Зелемко ќе ти доделам!
 
Член од
26 ноември 2010
Мислења
1
Поени од реакции
0
мене ме интересира ако некој знае како ќе се бодуваат материјалните можности на студентот ? ако знае некој нека пише :)
 
Член од
7 декември 2009
Мислења
29
Поени од реакции
1
Здр/!

Може ли некој да ми помогне......

За стипендија треба да се положени 90% од предметите,
јас имам положено 100% т.е. сите ....па сакам да прашам дали може некако да испуштам-или да прикријам да би ми се зголемил просекот....дали тоа може некако регулатно во студентски прашања да се регулира.а....:toe:



Молам за помош
 

fearless

in Arsenal we trust!
Член од
5 јануари 2008
Мислења
1.193
Поени од реакции
185
Може ли некој да ми помогне......

За стипендија треба да се положени 90% од предметите,
јас имам положено 100% т.е. сите ....па сакам да прашам дали може некако да испуштам-или да прикријам да би ми се зголемил просекот....дали тоа може некако регулатно во студентски прашања да се регулира.а....:toe:



Молам за помош
на студенски незнам дали можеш т.е. зависи на кој факс си и колку добро флертуваш со таа на студенски, иначе во министерство можеш да и кажеш таа и таа тргни ми ја и готово! лани беше сето тоа онлине, така да таму не ја внесов таа оценка, а на документот беше и таа али не се рачуна...то је то
 
Член од
3 декември 2007
Мислења
3.718
Поени од реакции
772
КОГА ЌЕ ИМА ФОРМУЛАРИ? ЗОШТО НЕ СЕ ИЗЛЕЗЕНИ ФОРМУЛАРИТЕ ЗА ПРИЈАВА НА www.mon.gov.mk? Дали има некој што аплицирал веќе за стипендија и како кога нема апликациони форми?!
 
Член од
16 ноември 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
КОГА ЌЕ ИМА ФОРМУЛАРИ? ЗОШТО НЕ СЕ ИЗЛЕЗЕНИ ФОРМУЛАРИТЕ ЗА ПРИЈАВА НА <a href="http://www.mon.gov.mk?" target="_blank">www.mon.gov.mk?</a> Дали има некој што аплицирал веќе за стипендија и како кога нема апликациони форми?!
<br />
<br />

eve ovde mozes da gi simnes potrebnite dokumenti http://stipendii.mon.gov.mk/PotrebniDokumenti.aspx a elektronskoto prijavuvanje seuste i nedstapno, i jas ne sum se najavila :(.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom