Стари македонски имиња

F

FilipMacedon

Гостин
Во право си, треба кампања од владата за употреба и смена со стари македонски имиња.

да почнам

ALEXANDER
PHILIP
AEROPO
ALCAEU
AMYNTA
ANTIGON
ANTIPATER
ARCHELAU
ARGUS
DEMETRIUS
CARANUS
CASSANDER
KOINOS
LYSIMACHUS
SELEUCUS
ARRIDHAIOS
ORESTES
PAUSANIA
PERDICCA
PERSEUS
PTOLEMY
TYRIMMAS
PARMENION
PEUKESTAS
KORRAGOS
ARISTON
KLEITUS
HEPHAISTION
CRATERUS
NEOPTOLEMUS
PHILOXENOS
MENELAOS
POLYPERCHON
HEGELOCHUS
AUTODIKOS
KRITOLAOS
MITRON
KLEOCHARIS


EURYDICE
BERENICE
CLEOPATRA
CYNNA
THESSALONIKI
VOULOMAGA
ATALANTE
AGELAEIA
STRATONIKE
THETIMA
Така ги читаат Грците Македонските имиња.
А правилно се

Арото
Арг
Деметриј(Димитар)
Каран
Коин(Коен)
Лизимах
Селевк(Селеук)
Аридеј
Оресте
Персеј(Пеце)
Тирим
Појкет
Кораг
Клит
Кратер(Дупка)
Неоптолом
Филоксен
Менелај(Мене Лај)
Хегел
Автодико
Крито
Клео
 
Член од
29 март 2009
Мислења
25
Поени од реакции
0
Тоа е главниот проблем кој денес нас Македонците не следи.
Грците за секој еден кој не бил Хелен и претставувал закана за нив бил нарекуван Вулгарос.Главните напади ги добивале од Варварите на Север-Македонците.
Безцелно е да ти објаснувам кое е значењето на тој збор кој вие толку гордо си го носите веќе 15 века.
Лошите луге им викаме "турчин". Означавали това, че турци по света нјама, а има лоши хора от нај-различни народности?
Зборот "варвари -барбари" означава "брадати" за разлика от бр'снатите ромеи. Сите луге дохождашти от Запад им викаха "немци". Сите балканци приличат на "б'лгарите"-нај- бележитите,силните с'перници на Византија.
Другите народности ништо от себе си не јавјаваха и затова са поизгубиха в'в времето и пространството.
 
Член од
19 март 2009
Мислења
64
Поени од реакции
3
- турциве што дошле по северен пат од Црното Море, на другите им викаат „турчин“ ???

Зборот "варвари -барбари" означава "брадати"
:pos2:
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.718
* Sвезда * - пу jаз'к шо е толку запоставено.
 

Manga

Golem alat
Член од
21 април 2006
Мислења
7.656
Поени од реакции
4.713
Имиња кои престанале да се појавуваат по 1991 година

Мажи - Жени
Име - Име

1 ДИМКО- КРСТАНА
2 МОМЕ- БЛАГУЊА
3 ДИМЧО- СВЕТЛАНКА
4 РУБИНЧО- СТАНОЈКА
5 СТАНОЈКО- ГОРКА
6 СТОЈЧА- БОЖА
7 САНДРЕ- ВАНКА
8 ВОЈНЕ- СТЕВАНКА
9 ВОЈА - КИТА
10 СТОЈО -ЕЛЕНКА
11 БОГАТИН- МИРЈАНКА
12 МИЈАЛЧО -КОЦА
13 МИЛИВОЈА- ВИТА
14 СТОЈНЕ- ПЕРА
15 ИЦО - КРСТА
16 ЖИВОЈИН- ПЕТРИЈА
17 ШТЕРЈО- КОЦАНА
18 КИРА - ФАНКА
19 ГАНЧО- ТОДА
20 СТОЈАНЧА -МИЛОЈКА
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Kaj мене старите у фамилија имале имиња вакви :vozbud:

Даринка
Зага
Параскева
Калиопи
Клеопатра
Тале
Танаш
Спиро
Вера
Василка
Стефан
Гане
Магда
Мино (машко име е)
и тоа Сите се родени пред 100+ години
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35


Македонски преродбеник,поет,конзул.Роден во 1826 год. во Башино село во близина на Велес,умира во 1897 год. во Русија.


ова е микрофилмот од книгата.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
не се заборавени но се многу ретки

севда (баба ми) севдалина
и
герасим (дедо ми) т.е ја :)

инаку многу му е кул некој да се вика трендафил, исто ко ружа ама во машка варијанта

многу ми се срање имиња интернационални кои се демек тренди а кои немаат ништо македонско. го крстам ли така моето дете ќе се обесам

божин, соколе, исјан, трифун, трипун, аврам, спанка, румена (супер име), тане, тофил, мифе, загорка... и уште многу други кои не се баш 100% заборавени но се на измурање. голем дел од ретките имиња денес се среќаваат во презимињата наши, како дел од традицијата посебно во мијачијата, презимето да го содржи името на дедо ти. така неговото име ќе остане, а децата твои со презиме од името на твојот татко... и.т.н
затоа веројатно денес се среќаваат презимиња кои содржат имиња кои се ретки

п.с. морам во оваа прилика да ги спомнам најубавите македонски имиња, бисера и калина.
Не знаев дека тоа е мијачка традиција. Ете мојата фамилија потекнува од едно струмичко село, туку речи веќе изселено. Таа традиција важеше се до пред 30 тина години кога дедо ми го сменил презимето и двајца од браќата на татко ми. Другите пак бидејќи не биле дома останаа и до ден денес со претходното презиме.
Инаку Петре името на дедо ми ... нека му почива душата во мир :smir:
 
A

anaveno

Гостин
Gerasim znaci 1.to hurt , injure , kill ;2. to become old , decay
Vo Biblijata se spomnuva koga Isus...i demonot sto go opsednal covekot...Gerasim..Evang. Matej

na gejski Gerasimos=old....

imeto mu doaga od kako sto gledame i da povredis,da ubies....
Ghur,Guraj,Guras...ako te Gurnam...te povrediv....posilno Gur...ubivanje
megutoa,vo nasiot jazik,imeto na Gavolot e i Stariot....old....
gledame,dvete znacenja,povreda i star gi imame vo jazikot...
megutoa,neznaeme od kade vo nasiot jazik imeto na Gavolot e Stariot,no so koren Ghur?....dali nie sme go pozajmile od gejcite,evreite?
ne...

ovoj zbor doaga i so sufiks,
Ghur-ryate=old....no i gurajte....
Gerijatrija....

vo ruskiot jazik , Gerasim e "star covek".....

znaci,zborot e nash,Biblijata e pisuvana mnogu pred "slavsite da dojdat".....
vo Rusija e prisuten preku Biblijata...mislam deka tamu za Gavolot nema izraz Stariot...pa i ako ima,sto od toa?...Gavol bez Biblija-NEMA...

imeto Sevda znaci prisluznik,sluga,no vo smisol posvetenost (Bozji sluga,prisluznik) ili slicno,posvetenost koja te pravi enjoy...
ottamu se srekava i kako atribut za prisluznik,posvetenost vo seksualno enjoy....
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
1
Поени од реакции
1
Vo deloto na Arijan,, Aleksandrovata anabasa,, naidov na makedonski iminja koi i den denes se koristat i ne se znaci slovenski ....kako sto se misli.... Za Aleksandar i Filip da ne razmisluvame, potoa sledat: Teodor ( zamisli ), Demetrij ( Dimitrija ), Satir ( Sotir ), Gorgija ( Gjorgija- Goce ), Nikolaj ( Nikola )..... znaci pretrpele samo mali varijacii za 2500 godini... Simon ( Simeon )...
Arijan e roden vo Bitisinija ( denesna Anadolija - Turcija )... nema vrska so Grcite... krvno... samo da se znae...
 
Член од
17 јули 2006
Мислења
3.114
Поени од реакции
22
* Sвезда * - пу jаз'к шо е толку запоставено.
PU JAZK.Si bilo edno devojce koe nejzinite roditeli ja krstile se razbira po babata SVEZDA.Arno ama toa devojce si porasnalo i stasalo na uciliste .E deca kako deca ,samo tie kako sto si znaaat ,pocnale dase majtapat so devojceto. Koga nekoj ke izvikal SVEZDA ,i site deca si poglednuvale nagore kon neboto barajaki ja SVEZDA.Devojceto na toa se osekjalo neprijatno i od den na den se potesko go podensuvalo.Se taka do eden den negovite roditele resile da si go smenat imeto .I toa devojce so prekrasno ime SVEZDA deneska e Sonja .Prikaznata e malku cudna no vistinita.:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom