Стари, а добри игри

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Стара игра.. зборувано е за оваа, но на 9 април годинава и прават ри-мастер во ХД.. изгланцана пак ќе се игра , дури и на Win.7 :) ..







 

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Стара игра.. зборувано е за оваа, но на 9 април годинава и прават ри-мастер во ХД.. изгланцана пак ќе се игра , дури и на Win.7 :) ..







Кога разбрав за ова вчера срцето ми се испуни. Колку сме правеле муабет на ова тема да се направи аоц 2 со подобра графика а истиот концепт и еве им текна...
 

MEDDLE

уставен кривичар
Член од
19 февруари 2008
Мислења
1.995
Поени од реакции
1.406
Кога разбрав за ова вчера срцето ми се испуни. Колку сме правеле муабет на ова тема да се направи аоц 2 со подобра графика а истиот концепт и еве им текна...

Ти верувам брат... вчера и јас дознав.. и искрено онака ми падна кеф, зтоа што Тројката максимално ја усраа.. мислам океј ајде тоа моментот на реалност и физика.. али се друго ми беше толку тапа.. што максимално ми го одмили целиот серијал AoE.. и коа вчера слушнав за ова.. ТОП!

Вака као што видов од клипчињата и од фоткиве.. воопшто не изгледа лошо, а и шуќур на Win 7 може да работи. .нема потреба од гасење на Win Explorer преку Task Manager за да работи играва...

Башка.. би било уште посупер нешто такво да направат и со AOE 1 + Rise of Rome... :))))))))
 
Член од
23 март 2011
Мислења
303
Поени од реакции
148
Спомнав и у друга тема, ај и овде. Нема веќе потреба да се гаси explorer-от за да се игра АОЕ 2 ( Conquerors ) на Win vista/7/8 ( проблемот со "мешање" на боите )

Ако користите 32 bit верзија на Windows зачувајте го следниов код у нотепад како NAME.reg ( type - all files, NAME - KOESAKATEIME.reg ), откога ќе го креирате file-от кликнете два пати на него и кога ќе ве праша дали сте сигурни блабла - одберете дека сте.

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00
 
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\DirectDraw\Compatibility\aoe2x10cp]
"Name"="age2_x1.exe"
"ID"=hex:EC,33,74,3B
"Flags"=hex:00,08,00,00
За 64 bit верзија направете го истото со овој код:

Код:
Windows Registry Editor Version 5.00
 
[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\DirectDraw\Compatibility\aoe2x10cp]
"Name"="age2_x1.exe"
"ID"=hex:EC,33,74,3B
"Flags"=hex:00,08,00,00
Ова важи за AOE2 Conquerors Expansion. Ако сакате да ви работи и Forgotten Empires - на местото во кодов каде што пишува "Name"="age2_x1.exe" - ќе ставите "Name"="age2_x2.exe".

За да може да играте мрежно на Win 7 - ќе треба да угасите uPnP. За да не се замарате рачно - тоа може да го постигнете со користење на овој програм http://www.grc.com/unpnp/unpnp.htm .
За да играте online - користете gameranger .
Ако ја инсталирате неофицијалната експанзија - Forgotten Empires ќе добиете и подршка за монитори со висока резолуција ( 1920 1080 ).

* Намерно не ги ставам готовите .reg file-ови за да видите што се додава у registry-те.
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
305
Има ли кандидати за Age , сериозно прашувам?
--- надополнето: 28 март 2013 во 14:29 ---
Гледам неколку пати е спомната Age Of Empires 2 - пробајте ја неофицијалната експанзија Forgotten Empires : http://www.forgottenempires.net/ .
Нуди неколку нови племиња, поддршка за wide резолуции, поголем лимит на популација, нови мапи, редовно прават updates и такви ствари. Работи на Windows 7/8 - ако имате проблем со боите има и FIX за тоа ( треба само да внесете една вредност во регистрите, не мора да се гаси експорер-от ), може да се игра и мрежно на Windows 7/8 ( ако не ви ги "наоѓа" другите компјутери во мрежа - угасете uPnP - има програмче за тоа да не се замарате рачно - и после тоа работи без проблем ).
За да ја инсталирате FE потребно е да ја имате инсталирано AOE2 + Conquerors Expansion.
Forgotten Empires e тотално без врска...
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.102
Супер за AOE2 што ќе излези во HD.
Ама една од игрите што морам да ги видам Remastered in HD пред да умрам, е Need For Speed Porsche Unleashed.
Мислам дека беше најдобрата NFS што воопшто некогаш е направена.





 
Член од
27 март 2013
Мислења
42
Поени од реакции
58

-G-

Успешен
Член од
15 јуни 2009
Мислења
636
Поени од реакции
255
Има ли кандидати за Age , сериозно прашувам?
--- надополнето: 28 март 2013 во 14:29 ---

Forgotten Empires e тотално без врска...
Има кандидати ако се нафакаш да губиш нерви со нообац?

иначе да форготен емпарјс е шит тотално е сменет концептот на играта со +100 поп
 
Член од
5 октомври 2010
Мислења
974
Поени од реакции
305
Има кандидати ако се нафакаш да губиш нерви со нообац?

иначе да форготен емпарјс е шит тотално е сменет концептот на играта со +100 поп
ќе пробаме , ќе видиме ... дај ми ник од gameranger?
 

Scirea

ZARDOZ
Член од
4 август 2010
Мислења
26.628
Поени од реакции
81.516
Супер за AOE2 што ќе излези во HD.
Ама една од игрите што морам да ги видам Remastered in HD пред да умрам, е Need For Speed Porsche Unleashed.
Мислам дека беше најдобрата NFS што воопшто некогаш е направена.






Ауу друже, како ти текна на играва еј...:cuc: одма ја симнувам, нема што закон игриче
 
Член од
2 јули 2010
Мислења
4.625
Поени од реакции
5.677
kako da igram red alert 2 na win7 64bit? nikako nejke, probav i so compatibility mode i so double screen i pak nejke :( help
 

Kajgana Shop

На врв Bottom