Стареење

Член од
3 јануари 2023
Мислења
7.450
Поени од реакции
4.819
Што наоѓаме на тема стареење – и како ние самите го доживуваме?
Имаш 36 години… се жениш, имаш 43 години… спортуваш, имаш 49 и не криеш… работиш и добро ти оди.
Се будиш следното утро, се погледнуваш во огледало… си остарел.
ЈА прославив последната Нова година, не НИЕ, моето семејство се состоеше само од мене и моето дете.
По 21 години заедно, врската се распаѓа од различни причини.
Се чувствуваш несигурно во новата фаза од животот.
Се среќавам со жени на 40+ години и при секој нивен гест забележувам дека не ме гледаат како маж.
За нив сум само раскажувач, советник, тренер...
… Снегот вее. Одам во продавница, моето дете е во автомобилот и одбива да излезе - слушалки, мобилен телефон. Нашите светови се разликуваат.
Гледам наоколу, многу жени на паркингов, но никоја не ми обрнува внимание.
Што им е на жените, што се смени? Ништо не се сменило, до мене е.
Јас очигледно стојам во новонастаната ситуација.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.894
Поени од реакции
39.372
има една фраза што ја користат американците, past her/his prime. Прајмот ти е меѓу 25 и 50 години. После идеш надоле, никој не те забележува, деца си играат мајтап со тебе, не те ебе никој 5% у други речи. Али тоа е дел од животот.
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.858
Поени од реакции
9.617
До 40 тите ни на крај памет не ми беше да мислам на староста и на стареењето како природен биолошки процес...но после тоа...ВАУУУУУУууууууу ....ми се рика , ми се плаче...староста е тешка, грда......страв ме фака..не ја сакам...ич:toe::(:vozbud:

Сега наместо дечковци, дедовци ме загледуваат....страшноооо..:place::place::place::place::place::place::place:
па и на форумов кога ќе почнат да те отекуваат со ТЕТКЕЕЕЕЕЕ...(тетки на газот да им никнат):yid::yid::yid:
Најбитна работа е да си активен во целиот тој процес на стареење, да не се предаваш, да останеш дете во душа....:kezec::motorce::Кезец:
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.533
Поени од реакции
5.720
Moze treba malku da gi gledas I pozitivnite raboti na taa starost... Si stanal poiskusen, si sobral poveke zivotna mudrost... Mnogu raboti znaes podobro da gi napravis, vo mnogu situacii podobro da reagiras... Pomalku se zamaras so nebitni raboti... Za mnogu raboti qr te boli sto mislat drugite...

I, da, nekoi od tvojata generacija ne ja "docekale" taa starost... Sto e uste edna pozitivna pricina za tebe...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.282
Гледам
Член од: 3 јануари 2023
Мислења 1.460!!!

Си викам, кај ги изгенереирал толку?!... Отварам да видам.... :(
Yep до тебе е.
... не е до него,
велиме сите „судбина“ но ретко има некој духовна сила све да се преброди во најтешки моменти сите паѓаме, многу е важно некој да не' „извади“ од лоши мисли и да не' насочи, а времето ќе го направи своето да се „заборави“ барем да не ни делува лошо по здравје!
Гледам наоколу, многу жени на паркингов, но никоја не ми обрнува внимание.
...а дали ти им обрнуваш внимание, односно каде ти оди окцето да се задржи повеќе?

3e7b8bdbf2ad4c07054e3dfc5877839a.jpg

старост? не е тоа старост, тоа е запустеност, сите сакаме да видиме згодни убави створења, ама никој не се замара со годините, туку со надворешноста да се надогради тоа што ни е предност, а да се „скрие“ тоа што ни е минус, да се чувствуваме добро и задоволни од тоа што ни е предност, а да не мислиме тоа што ни е минус,

21a7adbbdd5397e155ade7e2b413a3b0.jpg 29db5c33c307e6dc49d460a24064acea.jpg

...роденден? па да роденеден, но никогаш немој да броиш колку, едноставно ти е таму некој роденден, телото да „не знае“ колку може да биде старо, нема да се замара со тоа и да се блокира, „ејјј старо тело сум веќе“ и сите процеси во телото „ се кочат“ и се прилагодуваат кон староста, а посебно ако повторуваш секој ден толку години имаш, толку имаш, па телото ќе се адаптира на тие години, не знам дали сум разбирлива.

ice_screenshot_20230227-150130.jpeg ice_screenshot_20230227-150203.jpeg ice_screenshot_20230227-150241.jpeg

... денес и дваесетгодишни се чувствуваат „старо“, погледни само на подтема Здравје или Психологија, со колку години младост се замараат дали тоа им е срцето слабо, ал имаат холестерол, депресија и психолошка немоќ, па бараат лекарства, разни методи и анализи да не умрат случајно ако им спадне или покачи притисокот или им зачука 100 срцето, готови се тоа ли е младост или старост!?
... мозокот диригира, ако успееш да го надвладееш самиот твојот мозок, да го „излажеш“ ќе осетиш промена и тоа „стареење“ ќе се стопира или пак ќе успори!

images.jpg son-koneri-2.jpg

... и на крај и самото стареење има своја убавина, има особи кои при самиот процес на стареење во било која етапа изгледаат многу подобро отколку што биле млади, како што бил на пример Шон Конери.
 
Последно уредено:
Член од
3 мај 2019
Мислења
17.858
Поени од реакции
9.617
... не е до него,
велиме сите „судбина“ но ретко има некој духовна сила све да се преброди во најтешки моменти сите паѓаме, многу е важно некој да не' „извади“ од лоши мисли и да не' насочи, а времето ќе го направи своето да се „заборави“ барем да не ни делува лошо по здравје!

...а дали ти им обрнуваш внимание, односно каде ти оди окцето да се задржи повеќе?

Прегледај го приврзокот 369382

старост? не е тоа старост, тоа е запустеност, сите сакаме да видиме згодни убави створења, ама никој не се замара со годините, туку со надворешноста да се надогради тоа што ни е предност, а да се „скрие“ тоа што ни е минус, да се чувствуваме добро и задоволни од тоа што ни е предност, а да не мислиме тоа што ни е минус,

Прегледај го приврзокот 369383 Прегледај го приврзокот 369384

...роденден? па да роденеден, но никогаш немој да броиш колку, едноставно ти е таму некој роденден, телото да „не знае“ колку може да биде старо, нема да се замара со тоа и да се блокира, „ејјј старо тело сум веќе“ и сите процеси во телото „ се кочат“ и се прилагодуваат кон староста, а посебно ако повторуваш секој ден толку години имаш, толку имаш, па телото ќе се адаптира на тие години, не знам дали сум разбирлива.

Прегледај го приврзокот 369386 Прегледај го приврзокот 369387 Прегледај го приврзокот 369388

... денес и дваесетгодишни се чувствуваат „старо“, погледни само на подтема Здравје или Психологија, со колку години младост се замараат дали тоа им е срцето слабо, ал имаат холестерол, депресија и психолошка немоќ, па бараат лекарства, разни методи и анализи да не умрат случајно ако им спадне или покачи притисокот или им зачука 100 срцето, готови се тоа ли е младост или старост!?
... мозокот диригира, ако успееш да го надвладееш самиот твојот мозок, да го „излажеш“ ќе осетиш промена и тоа „стареење“ ќе се стопира или пак ќе успори!

Прегледај го приврзокот 369380 Прегледај го приврзокот 369381

... и на крај и самото стареење има своја убавина, има особи кои при самиот процес на стареење во било која етапа изгледаат многу подобро отколку што биле млади, како што бил на пример Шон Конери.
Бјонс душо, не го теши човекот...старост грдост, да не се лажеме...И ај кажи ми колку има во светот вака згодни дедовци???

Жално е што сега побрзо доаѓа староста, на 45 години се добиваат болести што некогаш се добивале после 65 год.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.855
Поени од реакции
35.282
Бјонс душо, не го теши човекот...старост грдост, да не се лажеме...И ај кажи ми колку има во светот вака згодни дедовци???
...токму тоа сакам да го доловам, негативни мисли и прифаќање на старост веќе настапува старост, се додека мозокот не го прифаќа тоа телото поспоро ќе старее, а и со болести ќе се справи.
Жално е што сега побрзо доаѓа староста, на 45 години се добиваат болести што некогаш се добивале после 65 год.
... како што и денес се добива на дваесет и пет години психолошко оптоварување за болести при мала промена во телото, што порано немало воопшто таква оптовареност на младите!
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.894
Поени од реакции
39.372
да даваа гратис стероиди сите ќе беа како типчено погоре на старост. Настрана што брадата и косата му се фарбани, али биџонс не би била биџонс да не паѓа на такви фори и да мисли дека некој на старост ќе биде таков.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Не е се до годините, тие се само математичка бројка/цифра, битно е како една личност се чувствува/осеќа и секако како изгледа... Има дечковци од 35 год. личат многу постари ко да имаат над 50 год. и обратно мажи од 45/50 па и над 50 год. што личат доста млади и витални !
 

Kajgana Shop

На врв Bottom