Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
28 март 2006
Мислења
17.694
Поени од реакции
12.101
За подна звучна изолација чини ептен многу (одамна прашував па за цена само знам беше солена) од квадрат плус треба да се вади мебел па цел под и да се подигне за 5-6 цм со што треба да се корегираат сите врати, прагови и се што оди со тоа.
Ако сеуште им се овие цени
за површина од 50 м2 над 1000 евра излегува само материјалот за изолација на под.
За изолација на таван
ако плочата (1х0.5) е 690 денари, за 50м2 излегува накај 69 илјади денари.
Зборам ако се сеуште овие цени или ако нема попусти.
Има уште една фирма Л-Децибел во Ѓорче па може и таму да прашате.

Само знам дека е скапо.
За проект/компјутерска симулација да ви направат беше исто со прилично висока цена.
 
Член од
12 март 2008
Мислења
1.030
Поени од реакции
714
- Купуваш јако озвучење.

- Рокаш AC/DC на најјако во 01 по полноќ.

- Искачаш од дома барем 3 саати.

- Гасиш телефон.

- Се враќаш во 04 ам или покасно.


Коа ќе се вратиш дома идеш со прича “ леле комшија извини ова озвучењево нешто неисправно ми го продале”.

Ова ти е упатство за хард ресет на односи со комшии.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
11.619
Поени од реакции
18.089
Бидејќи прв пат живеам во стан, незнам како е тоа, сегде ли каде што има мали деца така се слуша силно, не ми се верува дека ќе е така, инаку сите по зградиве би биле испокарани

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
Ја имам комшија над мене кој нема излезено од дома некои добри 3 - 4 години. Сам живее, татко му повремено доаѓа кај него, па повремено го снемува. Кога е сам се утрчува од еден крај на станот до друг крај на станот и така едено 5 - 6 саата дур не се премори. Звукот на трчање/брзо одење толку ми всаден у психа, што ако не го слушам почнувам да се плашам дека се рокнал.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Затоа купив стан на поткровје, да не ги трпам овие работи :) Луѓе до мене како зборат ќе преживеам, ама да ми тропа некој на глава... ќе се рокнам.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.101
Поени од реакции
5.841
нека стави некоја гумена подлога кај што се иде мислам во хубо имаше, ако не саб вуфер (50-100 вати рмс доволно) горе на плакар стај или некоа поличка заштрави да биде што погоре и он кога ке види како е ке превземе нешто.
Абе лупам ја со еден стап од џогер по таванот, ама џабе нема ефект изгледа не се слуша доволно кај нив. Ќе морам да го пробам твоево

Sent from my SM-A405FN using Tapatalk
 
Член од
3 ноември 2009
Мислења
6.157
Поени од реакции
35.300
Дечки здраво, дали некој има искуство со Трим и Лум, дали некој купил до сеа од нив стан? Гледам во Кисела Вода еден стан ми искочи една прилика.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
Dali znaete kako se dvizat cenite na stanovite vo novi zgradi sto ne pocnale uste da ja gradat?
Toest kolku poevtino gi davaat pred da pocnat so gradba ili vo samata gradba?
 
Член од
11 октомври 2014
Мислења
1.927
Поени од реакции
1.779
Дечки здраво, дали некој има искуство со Трим и Лум, дали некој купил до сеа од нив стан? Гледам во Кисела Вода еден стан ми искочи една прилика.
Преваранти,добра шминка,никаков квалитет,мој совет не,ни за било која цена,ама твој пари твој избор.
Во Охрид градат 3-4 фирми од таа школа ако ме СФати, сите тие се поефтини,пофини на уста,слаб квалитет,никаква изолација,проблем со имотните,непочитување на....и ќе слушниш од народот ко песната нема везе кое само човек да е че купам и после туф туф убо ми велеше Фиљан човек.
Се надевам да си најш добра цена и по твој вкус.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
23
Поени од реакции
24
Dali znaete kako se dvizat cenite na stanovite vo novi zgradi sto ne pocnale uste da ja gradat?
Toest kolku poevtino gi davaat pred da pocnat so gradba ili vo samata gradba?
нема некоја голема разлика, гледајќи ги огласите. Пример гарсоњера од 28 квм во Стар Аеродром во градба се нуди по 1500 евра, Порта Супериум од 1270 евра пред почеток на изградба веќе отиде преку 1.300 евра. Предноста во купување во градба е изборот на станови - спрат, ориентација. Веќе изградените обично нудат поткровја и приземја.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
Dali znaete kako se dvizat cenite na stanovite vo novi zgradi sto ne pocnale uste da ja gradat?
Toest kolku poevtino gi davaat pred da pocnat so gradba ili vo samata gradba?
Аеродром новите згради, таа што се гради од Фабрика Карпош, ми рекоа дека ги продаваат по 1250 уште не беше ископана дупката.
Изградени станови тука се 1300-1400м2, за 2 години додека да се изградат овие ако продолжи трендот на цените (во најмала рака со помало темпо) ќе бидат по 1400-1500.
Лошото е што не знаеш како ќе биде квалитетот на градба, доброто што ќе спасиш унапред пари, и голема е веројатноста да ти дозволат да ти излезат во пресрет ако сакаш некоја поситна измена (или да сменат боја/тип на материјал), пример плочките во бања, мали измени во кујна, позиција на штекери и тип на прекидачи, микротуби и коаксијални кабли за интернет до дозна пред стан и тн.

Дечки здраво, дали некој има искуство со Трим и Лум, дали некој купил до сеа од нив стан? Гледам во Кисела Вода еден стан ми искочи една прилика.
Шипо од Струга, максимално неквалитетна градба: криви ѕидови (паралелни ѕидови каде што бев се разликуваа по 9-16цм), одводите во бањата беа за украс, цела вода стоеше во вирови на сред бања, гаражите на таа што ја направија прва во Тафталиџе се полнат со водат за пајки да пливаат, штекери наместени позади парното, и најголемата главоболка се имотните листови, на таа што се градеше во Тафталиџе ги чекаа цела година... Ниту една од тие што ги изградија не требаше да помине технички прием, и не помина од прво, ама каде што буши митото не буши ни бургија.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
241
Поени од реакции
131
За станови над 65м2 даваат и виза за Германија или ?
Odma pasosh
Автоматски споено мислење:

Аеродром новите згради, таа што се гради од Фабрика Карпош, ми рекоа дека ги продаваат по 1250 уште не беше ископана дупката.
Изградени станови тука се 1300-1400м2, за 2 години додека да се изградат овие ако продолжи трендот на цените (во најмала рака со помало темпо) ќе бидат по 1400-1500.
Лошото е што не знаеш како ќе биде квалитетот на градба, доброто што ќе спасиш унапред пари, и голема е веројатноста да ти дозволат да ти излезат во пресрет ако сакаш некоја поситна измена (или да сменат боја/тип на материјал), пример плочките во бања, мали измени во кујна, позиција на штекери и тип на прекидачи, микротуби и коаксијални кабли за интернет до дозна пред стан и тн.
Poentata mi e da zemam nekoj pred da pocnat so gradba i da go prodadam posle od kako ke se izgradi i si pravam esap dali se isplati. Primer pred gradba stan od 60-70m2 po 1200€ za m2, a od kako ke se izgradi 1400€ za m2. Razlikata bi bila 12.000€ od prilika sto ne e mala suma za leba bez motike :vozbud:
 
Последно уредено:

RadE_Strongest

Field Marshal
Член од
31 март 2009
Мислења
654
Поени од реакции
329
Odma pasosh
Автоматски споено мислење:


Poentata mi e da zemam nekoj pred da pocnat so gradba i da go prodadam posle od kako ke se izgradi i si pravam esap dali se isplati. Primer pred gradba stan od 60-70m2 po 1200€ za m2, a od kako ke se izgradi 1400€ za m2. Razlikata bi bila 12.000€ od prilika sto ne e mala suma za leba bez motike :vozbud:
90% Шанса да не добиеш имотен лист со години откако ќе биде готова градбата (плус стави година каснење на градба од ветеното) па пресметај сега кога ќе можеш да го препродадеш за ќар (и што каква би била ситацијата тогаш тука)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.668
Поени од реакции
34.985
Odma pasosh
Автоматски споено мислење:


Poentata mi e da zemam nekoj pred da pocnat so gradba i da go prodadam posle od kako ke se izgradi i si pravam esap dali se isplati. Primer pred gradba stan od 60-70m2 po 1200€ za m2, a od kako ke se izgradi 1400€ za m2. Razlikata bi bila 12.000€ od prilika sto ne e mala suma za leba bez motike :vozbud:
Ова е под услов да продолжи трендот на цените, рачунај никој не знае ова. Пример во мандатот на Сдсм цените беа уште толку дигнати вештачки, не им даваа маркици и дојде ситуација да нема готови станови на лагер. Плус инфлацијата беше, и е, огромна, а инфлацијата е најдобар другар со недвижностите, народот го затвора кешот таму. И короната беше капак на се, па направи уште поголема инфлација и страв.
За 2 години кој знае што ќе биде, може новите градоначалници да издадат маркици за секоја локација, па после да замрзнат цените со години. Исто како што ти спомнале, ги имаш и опциите за доцнење на градбата, и уште една година имотни листови.

Со 70-80к евра најпаметно е да си купуваш постепено индекс фонд, и акции, сега се паднати, и за 3 години е огромна шансата да отидат пак нагоре, доволно е времето да се опорави економијата, и да си извадиш 10-15% таму. За разлика од стан, се продаваат веднаш, само чекаш добра цена.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom