Станови во Скопје, совети за купување.

Член од
26 август 2019
Мислења
280
Поени од реакции
739
Здраво на сите. Моментално разгледуваме стан за купување во Влае-Ѓорче. Еден е во близина на кружниот тек на Партизанска (зградата со белите Ytong тули), инвеститор е Деа-Ком. Вториот е во комплексот Александрија, инвеститор е Саник.

Дали ќе може некој што има искуство или слушнал за искуство на блиски луѓе со овие две фирми, да сподели, бидејќи за Саник имаме нешто читано, но Деа-Ком се нови за нас и навистина се мислиме... :)
Деа Ком се подобри од Саник, тоа имам да ти кажам како совет од мојот инвеститор дома. И локациски биле подобри. Јас појма немам од Сити мол натака не сум била откако се разведов.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.967
Во некоја од темиве на форумов се сеќавам дека имаме дискутирано на темава.

 

Riken

...
Член од
9 декември 2008
Мислења
9.547
Поени од реакции
19.531
Баш ја гледав денес, којзнае колку згради се вака изградени.
Бтв на 11:50 има дел од кајгана, може ќе се препознае членот.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.017
Поени од реакции
3.856
Во некоја од темиве на форумов се сеќавам дека имаме дискутирано на темава.
Немате во Темите него Маја Јованоска од ИРЛ лично ви се инфилтрира во форумов за да испитува јавно мислење.
Еве ја темата
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.488
Поени од реакции
19.967
Немате во Темите него Маја Јованоска од ИРЛ лично ви се инфилтрира во форумов за да испитува јавно мислење.
Еве ја темата
Има повеќе теми за станови на форумов. Мислам дека и во форумот за економија има посебно за подигнување станбен кредит, а и во општи муабети.
Инаку во самата емисија има цитат од некој од членовите на форумов.
"Инфилтрација" би било анонимно да влезе, со ник. Гледам дека си пишала име и презиме во таа тема.
 
Член од
27 октомври 2017
Мислења
308
Поени од реакции
388
Па ако нека се инфилтрира. Со форумов се поведува медиумска акција. Супер.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
313
Поени од реакции
243
Дечки какво е искуството со згради на Дабар? Ми нудат стан во зградата во аеродром. Се мислам помеѓу нив и жикол кај фон па ме интересира споредба.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Дечки мислење за Трим Лум како инвеститор, квалитет на градба, издавање на имотни листови, почитување на рокови.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.740
Дечки мислење за Трим Лум како инвеститор, квалитет на градба, издавање на имотни листови, почитување на рокови.
Имотен ќе си чекаш и повеќе од година од денот на вселување (ова зборувам ако си зел во градба, ако не се лажам во последната што ја правеа во Тафталиџе уште не се излезени сите имотни), криви ѕидови, различна квадратура од таа на проект, гаражите им се полнат со вода (ова го имам видено кај пријател што живее во првата што беше изградена од нив во Тафталиџе), лудите во истава зграда имаа наредено штекери позади парното :D
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
708
Поени од реакции
140
Имотен ќе си чекаш и повеќе од година од денот на вселување (ова зборувам ако си зел во градба, ако не се лажам во последната што ја правеа во Тафталиџе уште не се излезени сите имотни), криви ѕидови, различна квадратура од таа на проект, гаражите им се полнат со вода (ова го имам видено кај пријател што живее во првата што беше изградена од нив во Тафталиџе), лудите во истава зграда имаа наредено штекери позади парното :D
Фала на одговорот.
Читајќи ги коментариве еден асален изведувач нема во Скопјево, ова што ми го напиша нажалост се веќе критериуми за пролазно...
 
Член од
17 август 2011
Мислења
7.198
Поени од реакции
12.063
Фала на одговорот.
Читајќи ги коментариве еден асален изведувач нема во Скопјево, ова што ми го напиша нажалост се веќе критериуми за пролазно...
За кој и да прашаш ќе се најде мана нешто. Црно и бело немаш. Од моменталните најквалитетни се Голден Арт. Зградите на Адора беа најдобри според мене, ама не градат више. Дабар работат долго време така да и со нив знаеш што може да очекуваш.
А ги забораив Биси, ама они се више у домен на луксуз:D
 
Член од
2 март 2016
Мислења
394
Поени од реакции
340
Имотен ќе си чекаш и повеќе од година од денот на вселување (ова зборувам ако си зел во градба, ако не се лажам во последната што ја правеа во Тафталиџе уште не се излезени сите имотни), криви ѕидови, различна квадратура од таа на проект, гаражите им се полнат со вода (ова го имам видено кај пријател што живее во првата што беше изградена од нив во Тафталиџе), лудите во истава зграда имаа наредено штекери позади парното :D
Сега да има иницијатива помеѓу тие луѓе на твојот пријател, заеднички како оштетени да поднесат една тужба за надомест на штета од страна на инвеститорот (продавачот) заради материјални недостатоци на стварта, па нема да ги фати скапо 100 евра судска такса, 300 евра за тужба, 200 евра за вештачење, да го поделат 60 стана по 10 евра, а можат да земат добра пара или зависи од текот на постапката да дојде до спогодување па да ги корегира сите недостатоци, или може директно тоа да го бараат да ги отстрани недостатоците, добар адвокат и добар вештак и завршена работа :)
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
10.334
Поени од реакции
20.740
Сега да има иницијатива помеѓу тие луѓе на твојот пријател, заеднички како оштетени да поднесат една тужба за надомест на штета од страна на инвеститорот (продавачот) заради материјални недостатоци на стварта, па нема да ги фати скапо 100 евра судска такса, 300 евра за тужба, 200 евра за вештачење, да го поделат 60 стана по 10 евра, а можат да земат добра пара или зависи од текот на постапката да дојде до спогодување па да ги корегира сите недостатоци, или може директно тоа да го бараат да ги отстрани недостатоците, добар адвокат и добар вештак и завршена работа :)
Во мкд не можеш да собереш 6 фамилии од 60, не пак да се соберат 60 :D
Плус по свадба тапани, одамна е граден тој објект.
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.027
Поени од реакции
14.856
Некој искуство со Платинум Груп, градат во Хром/Влае мислам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom