Станови во Скопје, совети за купување.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Se slozuvam za kukata, ne znam zosto lugjeto seuste sakaat stanovi, ali gleam po postovi nikoj ne saka da zivee podaleku od centar, valjda zatoa poveketo gledaat stanovi.
Renoviranje na stara kuka vo Mk trae mnogu dolgo radi nekoi institucii a i nekoi zanaetcii/majstori. Treba da imas dobri nervi ili da si ja renoviras sam.
Jas ja renoviram mojata i od Noemvri mesec cekav EVN da stavi trofazen saat, konecno go stavija pred okolu nedela vreme. Ako viknes eden elektricar i ne go biva, nikoj drug ne se nafakja da dojde da ja zavrse rabotata. Druga rabota e sho e tesko da najdes dobri majstori, site izglea videle ali ne naucile kako da rabotat.
И добро познатото - не идеме за мала работа. После ќе ти кука, не се стига, немам за ова, немам за она.
 
Член од
20 април 2021
Мислења
2
Поени од реакции
0
Prvo preddogovor se pravi pa se uplakja ucestvo ili ucestvo pa preddogovor
 
Член од
30 јуни 2020
Мислења
2.422
Поени од реакции
9.107
Se slozuvam za kukata, ne znam zosto lugjeto seuste sakaat stanovi, ali gleam po postovi nikoj ne saka da zivee podaleku od centar, valjda zatoa poveketo gledaat stanovi.
Renoviranje na stara kuka vo Mk trae mnogu dolgo radi nekoi institucii a i nekoi zanaetcii/majstori. Treba da imas dobri nervi ili da si ja renoviras sam.
Jas ja renoviram mojata i od Noemvri mesec cekav EVN da stavi trofazen saat, konecno go stavija pred okolu nedela vreme. Ako viknes eden elektricar i ne go biva, nikoj drug ne se nafakja da dojde da ja zavrse rabotata. Druga rabota e sho e tesko da najdes dobri majstori, site izglea videle ali ne naucile kako da rabotat.
Во право си.
Другар, кој е во Германија долги години правеше, фасада сега т.е. му ја правеа мајстори и му ја „направија“.
Дојде сега пред некое време оди во куќата и кога виде имаше што да види - немаше ниту една права линија на касите од вратите или пак прозорите, бојата од фасадата цела излеана, стиропор накриво сечен и лепен. Му идеше цела да ја откорни па да ја прави сам.
Ајде повуци потегни со мајсторите, па не им доплати за фасадата туку им набави материјал за тие пари да му направат нешто друго по дома под негов надзор, а фасадата најверојатно ќе ја преправи сам на лето кога ќе дојде пак.

Комоцијата за живот во куќа (особено семеен) е далеку поголема, само си бара повеќе одржување и секако од почеток да се среди се' доколку се реновира стара куќа. Едноставно, секој кој е заинтересиран треба да си направи cons vs pros за животот во стан или куќа и секако да си пресмета колку ќе го кошта едната и другата варијанта.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Se slozuvam za kukata, ne znam zosto lugjeto seuste sakaat stanovi, ali gleam po postovi nikoj ne saka da zivee podaleku od centar, valjda zatoa poveketo gledaat stanovi.
Renoviranje na stara kuka vo Mk trae mnogu dolgo radi nekoi institucii a i nekoi zanaetcii/majstori. Treba da imas dobri nervi ili da si ja renoviras sam.
Jas ja renoviram mojata i od Noemvri mesec cekav EVN da stavi trofazen saat, konecno go stavija pred okolu nedela vreme. Ako viknes eden elektricar i ne go biva, nikoj drug ne se nafakja da dojde da ja zavrse rabotata. Druga rabota e sho e tesko da najdes dobri majstori, site izglea videle ali ne naucile kako da rabotat.
Стара куќа е најмалку исплатливо да ја земеш и реновираш, тоа ти е буре без дно. Секоја година фрлам по некоја илјадарка и никаде не се гледаат дека сум сменил нешто, во прва прилика планирам да ја шитнам.

Инаку мислам дека најголема глупост е странец да инвестира во куќа во мкд, т.е единствено поголема глупост од инвестирање во стан е инвестирање во куќа (зборувам за странци). Имам 2 куќи во близок комшилук кои живеат во Германија, едните зедоа стара куќа и ја реновираа, а другите ја имаат изградено пред 20тина години нова куќа (преку 230м2 корисен простор, читај за курчење). Куќите од година на година само се распаѓаат, едните и ги ограбија и му извадоа се од бела техника, пола одмор им поминуваше со мајстори за средување на работи што се дотраени и тн.

Мајстори е како амброзија да бараш, со чест на исклучоци ама тоа што го биваше збриша да работи надвор, со тоа што остана не сакаш да си имаш работа.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Го усвоија предлог законот и најверојатно ќе го изгласат. Доколку не го користиш имотот ќе плаќаш х3 данок.
Ќе треба ние провинцијалците да менуваме лични карти :D
Oва не верувам дека ќе влијае на цената пошто данокот е минорен во однос на цената за м2 или пак грешам ?
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.633
Поени од реакции
4.934
Го усвоија предлог законот и најверојатно ќе го изгласат. Доколку не го користиш имотот ќе плаќаш х3 данок.
Ќе треба ние провинцијалците да менуваме лични карти :D
Oва не верувам дека ќе влијае на цената пошто данокот е минорен во однос на цената за м2 или пак грешам ?
Мислам дека е одлука на секоја општина посебно данокот. Инаку е мала сума. А и може со промена на живеалиште да се реши.
 
Член од
12 април 2020
Мислења
468
Поени од реакции
866
глупости... некоја држава некаде вовела ваков данок и ај и ние ќе воведиме, да ја полниме касата...
Проблемот е пораката која ја примаме со даноков, а таа порака е, им се може да ни земат ако покажеме имање.
Ова е исто ко некој да речи данок на тањири кои стојат во витрина јер не се користат...
Замисли имаш куќа некоја распадната во Сарамлазино од чукундедо останата и ти опинаат данок јер не си ја издал. Па кому побогу да ја издадеш во Сарамлазино. Башка што денеска ако издаваш стан само косата ќе си ја избелиш од неплатени сметки.
 
Член од
21 септември 2011
Мислења
641
Поени од реакции
1.744
Не е некоја голема давачка данокот, нас ни иде околу 2 000 ден. годишно за куќа од 200 квадрати, за стан сигурно е уште помалку...не дека некого ќе уплашат со ова само од друга страна ке им се полни буџетот за да имаат што да крадат.
 
Член од
26 јануари 2012
Мислења
23
Поени од реакции
24
Prvo preddogovor se pravi pa se uplakja ucestvo ili ucestvo pa preddogovor
Во нашиот случај, за стан во градба, прво одбравме стан, потоа отидовме во банка да прашаме за станбен кредит, таму само кажавме за кој стан се работи и бидејќи банката соработува со инвеститорот, веќе имаа готови проценки на становите и ни понудија кредит. После инвеститорот ни состави преддоговор со адвокат, ни дадоа уплатница и прво плативме учество на инвеститорот, и со уплатницата правац на нотар за да го потпишеме преддоговорот. После со преддоговорот назад во банка за апликација на претходно понудениот станбен кредит. Се е организирано: инвеститор-банка-нотар. За стар стан не ја знам процедурата
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Мене па ова ми е океј, уште поголем данок би им лупнал. Бар нема да глеаме луѓе со 16 стана во една зграда. Може и економијата ќе заживее кога ќе ги инвестираат во нешто попаметно, а и ние останатите што бараме место да живееме нема да плаќаме 1000 евра квадрат за истото.
 
M

Macedon1um

Гостин
Еден од ретките закони донесени од оваа влада што се таман, се надевам следно ќе биде значително повисок данок на луксузни возила пример над 30-40-50к евра. Ако можат и сообраќајните казни да ги прилагодат на возилата/платите би било топ, не може голф од 2к евра и бентли од 150к евра да плаќаат исто казна
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
655
Поени од реакции
557
Мене па ова ми е океј, уште поголем данок би им лупнал. Бар нема да глеаме луѓе со 16 стана во една зграда. Може и економијата ќе заживее кога ќе ги инвестираат во нешто попаметно, а и ние останатите што бараме место да живееме нема да плаќаме 1000 евра квадрат за истото.
Искрено мое мислење, ништо ова нема да влијае на цената на квадрат на становите нарочито во Скопје и другите поголеми градови, ко што беше и мерката од предходната влада за намалување на данокот, кој се намали, ама цените на становите останаа исти, а со тек на време поскапеја, но од друга страна можеби ќе влијае на имотите на село, ако некој има стара куќа на село оставена во наследство што не ја користи, ама под услов да е совесен граѓанин и предходно да плаќал данок, да не биде ко оние во Арачиново и други места за кои овој закон не важи.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
2.524
Поени од реакции
9.405
Кога бев во потрага по купување и гледав доста станови. Имаше случаи каде сопственик ми покажува 2 стана во нова зграда и ми велат кој прв се продаде, другиот не се продава. Ги запрашав да не се биле сопственици на земјиштето рече не туку ете така ги купиле. Имаше потреба да продаде еден стан заради тоа што синот сакал да купи поголем во нова зграда во Капиштец. Ми рече дека имаат и други 2 стана кој што не ги користат ама биле поголеми и немале да се продадат толку брзо. 4 стана имаше на лагер од кој само еден од тие поголемите го имаше дадено под кирија плус тој кај што живееа.

Овие 2 што ги гледав беа 44-45м2 и беа празни во нова зграда изградена. Бараше поголемо учество/капар и што е можно побрзо, да ги имав парите ќе го продадеше станот за 1000евра м2(мислам бараше 1 050 или 1 070) доколку и речев дека нема да биде со кредит и дека ги имам сите пари. Во истата зграда веќе се 1 200 - 1 250 евра од тоа што видов последен пат.
Не беше единствената, скоро секаде каде што отидов, а не беше агенција или градежна фирма беа луѓе што имаа по 3,4 и во споменатиот случај 5 стана.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.747
Поени од реакции
17.453
Искрено мое мислење, ништо ова нема да влијае на цената на квадрат на становите нарочито во Скопје и другите поголеми градови, ко што беше и мерката од предходната влада за намалување на данокот, кој се намали, ама цените на становите останаа исти, а со тек на време поскапеја, но од друга страна можеби ќе влијае на имотите на село, ако некој има стара куќа на село оставена во наследство што не ја користи, ама под услов да е совесен граѓанин и предходно да плаќал данок, да не биде ко оние во Арачиново и други места за кои овој закон не важи.
Не ова секако нема да влијае бидејки е мала сума, луѓево што имаат по 5 стана секако се скарани со економска логика за да го пресметаат тоа. Треба поголема сума за да биде осетно. Како и да е шанса нема нешто такво да се изгура, пред се зашто мислам дека ова е едина гранка во економијата што функционира периoдов :D
 
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.198
Поени од реакции
35.747
Го усвоија предлог законот и најверојатно ќе го изгласат. Доколку не го користиш имотот ќе плаќаш х3 данок.
Ќе треба ние провинцијалците да менуваме лични карти :D
Oва не верувам дека ќе влијае на цената пошто данокот е минорен во однос на цената за м2 или пак грешам ?
За жал минорен е данокот и нема да ги погоди. Ова поинаку се решава гледано од примери на запад. Сакаш да купуваш станови и да ги ренташ и така да си праиш парички? Во ред, данок на приходот од закупнина на станови = 60%.
Ај да ги видам тогаш дали ќе ја вадат ратата на кредитот од кирија.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom