Средно уметничко - "Лазар Личеноски"

D

Deleted member 55587

Гостин
да,ана,историја на уметност,жената е иста,мирна,срцка и као што гледам и тогаш неможела да воведе мир на час-исто е и сега.само генерацииве,сме такви какви што сме,па има многу што си дозволуваат да го искористат тоа и да ја тормозат и да се иживуваат со неа. македонски е даниела,постара од марија англиски,и двете се прекрасни професорки ги обожавам. ангеле е исто пред пензија,но мислам не за скоро,иако има проблеми со слухот, секако безразлика на тоа,сеуште е добар професор,не ми предава,но не има заменувано во прва по моделирање.лира исто као и порано што била,јарки бои на фустани и долги ташни,многу накит и плетенка или пунџа,секогаш насмеана. директор е ицко,а паралелно со тоа предава и акт. да,лиле ни предаваше и нас во прва и втора.мислам дека не уништи,никаква работа,а камоли воља за цртање на час.сега сме кај сашо во 3-та година и човекот најотворено ни кажа дека као група сме крш,односно дека не сме добро потковани и дека неаме основа за цртање,али не стегна годинава ептен.јакшиќ секогаш спремен да дави малце со муабетите,но добро,не ме фаќајте за збор али мислам дека правеше коњаничка скулптура,сега предава на вајарите .ммм...друго..па иаме сопствена галерија и сега немора да се моли за простор нигде ке се прават изложби во нашата галерија во школо и иаме ново поставена скулптура на Лазар Личеноски во стоечка положба.мене лично не ми се свиѓа,ми делува на карикатура. бистата стара е поставена пред главниот влез од школото и е далеку подобра од оваа што е поставена пред портата на дворот. ќе ја видите ако досега не сте ја виделе кога ќе ни дојдете во посета.:)))
инаку,многу се такви стереотипни гледања на нашето школо и секогаш било така етикетирано и оцрнето како наркоманско школо.дури и многу родители се водат по тоа па и на своите деца доколку сакаат да одат таму им забрануваат поради таа причина,а и поради тоа дека наводно нема леб од оваа работа. како и да е, и да е така во уметничко да не се сите "чисти''-а тоа го има во секое школо- , верувај дека ретко кој не излегол како јак уметник,што значи нема пропалитети или ученици кој заглавиле.на крај краева,тоа дека сме слободоумни не не прави џанаци туку -уметници.
;)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
А скулптурата жена што и седевме сите в скут ја има ли?
Ај ако не ви е тешко сликнете некоја слика да се потсетиме и јас и некој што поскоро излегле од тамо.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Ја има како ја нема....барем ја имаше во мое време, само не знам зашто сте мислевме дека е машко, па машкиве никако не седнаа во тој скут, а јас и бев чест гостин :LOL: Еве туку што си ги погледнав сликите ама никако некоја која може да иде овде, све се некако премногу интимни, а какви слики има, се умрев од смеење...Многу ми недостига тоа време :(
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
...ви ги читам муабетите, глеам носталгија ве фатила а и мене богами, па ај да ве израдувам со некои фотки што ги ископав ;):D :D
 

Attachments

Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Браво бе девојче, ептен ме израдува, би постирала и јас но пусто моите слики се ептен лични и нема смисла да ги објавувам без знаење на луѓето во нив, а баш имам една со камениот, онаа статуа на која сите и седевме во скут. Навистна ќе се потрудам во PhotoShop да направам нешто или ако не бар да изнајдам понекоја сликица. Иначе Ненад уште истите купаки ги фура за позирање, за позите више и да не зборам. Луѓе, јас озбилно ќе ги полагам испитиве за професор во средно и прва прилика ќе конкурирам, ма едно време барав и да идам безпари да работам, само да бидам пак таму.....Ми фалиииии....:(
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Sega sum osmo i bi sakal da se zapisam vo DSUPU Lazar Licenoski . Pa ako ima nekoj sto zavrsil ili seuste uci vo ova skolo neka mi kaze nekoj sovet. Vo vrska so strukite koja e podobra ili sl. , dali e dobro tuka da se zapisam ili da baram nekoe drugo skolo ? :);)
 
Член од
12 јуни 2010
Мислења
200
Поени од реакции
61
Да не каснеш малку со запишувањето ?
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Или прашува за наредната година
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Што ти е на тебе бре? Дај искулирај, ако не ти се свиѓа школово не умарај, искулирај. За сите што се двоумите немојте да се двоумите, слободно идете, ќе видите ќе научите премногу.
 
Член од
29 август 2012
Мислења
85
Поени од реакции
18
Ќе може ли да ми кажете дали следниве смерови се исти : уметност, вајарство, дизајн на облека и дизајн на ентериер и мебел ? Ако да ќе може ли некој отприлика да ми каже кои предмети се за смерот: дизајн на ентериер и мебел ? Каде се наоѓа школово ? И ако може некој да ми даде линк од странава на школово, пошто јас неможам да најдам ;):)
 
Член од
19 август 2012
Мислења
21
Поени од реакции
7
Deckii :D jas sum 8mo i sredno sakam da se zapisam vo ovaa uciliste ama posle slikte sto gi vidov i ovaa sto go procitav neznam...Spored vas da se zapisuvam? :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom