Средно уметничко - "Лазар Личеноски"

Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Па приемен ништо ново! Одсекогаш имало...
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
http://www.fon.edu.mk/files/pravilnici/predmeti-za-matura.pdf <------ мене ова ме збуни.Инаку како оди запишуванјето..незнам кај про4итав имало приемен... o_O ???
Дај не ме зафркавај, се работи за Фон, јас успеав со средно уметничко да просперирам на Архитектонски каде математиката беше итекако потребна....Имаш и приватни часови и професори и можеш да успееш, досега прв пат ова слушам, некој да не се запише во ументичко бидејки немало математика...хахахаха....Да приемен имаш, но ако имаш талент нема да ти биде потребно, малку само повежбај ако имаш со кого ако не само цртај си поинтензивно портрети и мртви природи и посоветувај се с наставникот по ликовно во основно дали има нешто да ти каже. Дај не се припотресувај ако навистина сакаш и имаш талент мислам деканема потреба да се мислиш. За друго ке му ја мислиш, додека дастигнеш ти до матура може и да ја откажат, дајте деца сте не се замарајте со глупости ;)
 
D

Deleted member 55587

Гостин
ee kolku se izraduvav koa vidov deka za umetnicko imalo grupa,ne ja vidov prethodno stvarno.ja sum uste vo umetnicko,na vnatresno ureduvanje smerot.ubavo e,ima druzba,sigurno ne e kako porano,pocnuvajki od toa deka imame nova zgrada so nova oprema,ali duhot na skoloto kolku-tolku e zadrzan.si go sakam skoloto mnogu,so mnogu jaki i normalno umetnicki izdrzani profesori i so modelite sto poziraat, sekako:D
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
ee kolku se izraduvav koa vidov deka za umetnicko imalo grupa,ne ja vidov prethodno stvarno.ja sum uste vo umetnicko,na vnatresno ureduvanje smerot.ubavo e,ima druzba,sigurno ne e kako porano,pocnuvajki od toa deka imame nova zgrada so nova oprema,ali duhot na skoloto kolku-tolku e zadrzan.si go sakam skoloto mnogu,so mnogu jaki i normalno umetnicki izdrzani profesori i so modelite sto poziraat, sekako:D
ohohooo....моделите што позираат, ах Ненад и Оли, се надевам нешто не се сменило....ги обожавав тие часови по Акт кај легендарниот Жарко....штом си Внатрешно уредување тогаш сме колеги, и јас бев на внатрешно, но фатив едно златно време, ако ја прашаш Анита можеби и ќе ти каже...денес сум многу благодарна на тие 4 години, најубавите 4 години во мојот живот, за ништо не би ги менувала и најмногу на свет би сакала да се вратат, барем на една недела, да го проживеам пак оној убав живот....кој не бил во уметничко може само да погодува за што зборуваме, ова е навистина магично школо...:LOL:
 
D

Deleted member 55587

Гостин
ohohooo....моделите што позираат, ах Ненад и Оли, се надевам нешто не се сменило....ги обожавав тие часови по Акт кај легендарниот Жарко....штом си Внатрешно уредување тогаш сме колеги, и јас бев на внатрешно, но фатив едно златно време, ако ја прашаш Анита можеби и ќе ти каже...денес сум многу благодарна на тие 4 години, најубавите 4 години во мојот живот, за ништо не би ги менувала и најмногу на свет би сакала да се вратат, барем на една недела, да го проживеам пак оној убав живот....кој не бил во уметничко може само да погодува за што зборуваме, ова е навистина магично школо...:LOL:
xaxaaxaxаа да уште се они двајца,смешки ни е со нив(y),само што сега ни предава акт микица-стварно и симнувам капа на жената:cuc:- жарко предава само на сликарите и е пред пензија мислам дека иде оваа или наредна година ,а анита предава уште по стари принципи на работа и оценување,но проектите на пример ни се многу поупростени него тие од еве твојата генерација да речеме.Инаку ни покажува и проекти од 2003 па наваму,стварно се гледа разлика,постарите се далеку појаки со графичкиот приказ првенствено,а после со точност во испишување,котирање,туширање...што не значи дека нема топ проекти и сега,али воочливо е ...и стварно е магично школо,мислам дека нигде и никогаш нема да го проживеам ова пак. :vozbud:
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Одлично, многу ми е драго што и ти ја чувствуваш магијата. Искрено жал ми е што го немаш Жарко за професор да видиш што ти се вика смешки ама што е тоа е. Многу ми е мило што Анита останала доследна на легендарната Надежда, нека и е лесна земјата, ама жената душата ни ја извади, ставаше нули и го вадеше максимумот од нас, барем од мене. Штом ти покажува проекти од 2003 значи тука некаде сум и јас, мило ми е бидејќи навстина мислам дека има што да се покаже, да не се фалам ама бев меѓу подобрите во генерацијата, единствено јас работев онака како што сакаше она и секогаш бев готова бар две недели порано бидејќи ужасно многу си ја сакав работата и сеуште си ја сакам не дека не. Наскоро повторно ќе дојдам да ги видам бидејќи одамна не сум дошла, почнаа да ми недостигаат, а и не сум дошла во новото школо да го видам :LOL:
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Надежда,Нада и така ја викаа,лесна и земја,но ме чуди што ‘‘ви вадела душа‘‘ напротив со нас беше баш како другака....а може ние и вадевме душа,па затоа се ‘‘олошила‘‘ хахаааа
Ме интересира кој ви предаваше француски...е јас од неа немам добри спомени.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Немавме француски, само Англиски, една пресрце Марина а после неа Марија уште поголемо срце, ги обожавам и двете. Да Надежда на почеток душа ни вадеше ама некаде пред да отиде во пензија стана најдоброто суштество на планетава, да во право си, ние бевме тие што ја тераа да биде лоша на почетокот, па мене прво полугодие прва година сакаше да ме брка а после единствено мене ми стави петка бидејки не знаеше на другите како да им стави петка, немаше ниту еден проект на ниво на мојот, ама и јас се трудев многу повеќе откако ми стави 9 нули на оние мали А4 цртежи со линии, букви и човечиња. :):)
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Очигледно нема некој од мое време,па бисакала да направам анализа на неколку професори,ако ништо друго како споредба со денешниве...
Надежда беше млада секогаш многу нашминкана впечатливо облечена, секогаш во макси и високи потпетици со исто висока платформа и многу спонтана другарски...
Македонецот вечити ерген откачен...кој покасно се ожени само незнам дали се смири,само еротиката му беше во глава.
Анатомија Ангеле психички нестабилен со многу испади...
Историја на уметност жена во години со стил и карактер,имаше обиди да биде другарски настроена....но сепак преовладуваше строгоста.
Фрнцузинката катастрофа од професор и од човек,е не а би ја оценила со 0
Можеби непознати за сите вас,но сакав да ги спомнам.
Е сега видете кој се го води тоа школо...дали имиџот е од учениците или од професорите?
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Епа многу работи се сменети, Надежда ја нема, ама додека ми предаваше беше истата во физикус како и ти што ја опиша. Македонски предаваше Светлана Камџијаш, страшна жена, одличен професор и до ден денес добра пријателка. Анатомија, Жарко, да ти е мерак да одиш на час, иако во трета имав 3ка во четврта ми рече па ја сум бил гарант пијан коа сум ја пишувал оценкава. Историја на уметност мислам дека се работи за истата жена, освен оваа строгоста ме буни, како и да е, една женичка која не можеше никако да се справи со нас. Француски немавме, Англиски две исклучителни млади професорки со кои никако не можеш да имаш однос професор-ученик, до ден денешен имаме кафе средби и со двете.
Малку и за останатите, Перо, Конструктивно, ни отиде у пензија кутриот, а многу не научи, страшен човек. Физичко, ех тој човек, Васе, лесна му земја ама многу сакаше да си потпивнува, толку немам лажено ни еден професор. Филозофија, една жена ипол, никако не ме засака од почеток ама коа кренав глас сфати дека со мене нема многу место за строгост бидејки јас сум гласот на класот па ке прават како што ке кажам јас. Психологија, ах Лиле, ситното Лиле, едно женче за мерак, ја обожавам, штета што многу малку обрнуваше внимание на она што го предава, а имаше што да предаде. Лира од кај текстилците, не ми беше професорка ама беше навистина добар професор, нешто слично на Надежда. Уф ке ја заборвев, Тања Балаќ, цртање и сликање во втора и Лиле глуФчето во прва, првава жена ипол бре, само што не го сакаше ич Миро Масин а ја го обожавав човекот, вторава, како бе може да ставаат такви професори, па таа не ни личеше на професор, Маре чистачката повеќе личеше на професорка од неа. Е да, тетка Маре, колку само не и се работеше на неа, колку само ја малтретиравме, сирота жена.
Така беше пред 5 години и малку повеке, златни времиња :)
--- надополнето: 3 април 2012 во 15:04 ---
Многу си цврсто убеден гледам, фала богу на 25 години сум здрава права, дека многу се дрогирав изгледа, а исто и моите друагари од генерација. Не викам не, но на екскурзија во 3та бевме заедно со Орце, нам не ни најдоа ништо ама затоа Орце направија гоооолллеееемммм проблем на граница, ги држеа скоро 24 саати заради тоа што кај нив најдоа марихуана, само две недели порано Борис имаа блиски средби со Солунска мафија, можеби си мал и не знаеш ама така беше пред 6 години. Те молам не посочувај толпа туку поединци.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
А како се викаше историја на уметност,затоа што мојата е почината некаде 90-ти години?
Не верувам дека се работи за истата,мојата се викаше Миланка.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
А како се викаше историја на уметност,затоа што мојата е почината некаде 90-ти години?
Не верувам дека се работи за истата,мојата се викаше Миланка.
Ана, две различни особи се тогаш, како и да е, оваа е баш таква како што ја опишав.
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Епа многу работи се сменети, Надежда ја нема, ама додека ми предаваше беше истата во физикус како и ти што ја опиша. Македонски предаваше Светлана Камџијаш, страшна жена, одличен професор и до ден денес добра пријателка. Анатомија, Жарко, да ти е мерак да одиш на час, иако во трета имав 3ка во четврта ми рече па ја сум бил гарант пијан коа сум ја пишувал оценкава. Историја на уметност мислам дека се работи за истата жена, освен оваа строгоста ме буни, како и да е, една женичка која не можеше никако да се справи со нас. Француски немавме, Англиски две исклучителни млади професорки со кои никако не можеш да имаш однос професор-ученик, до ден денешен имаме кафе средби и со двете.
Малку и за останатите, Перо, Конструктивно, ни отиде у пензија кутриот, а многу не научи, страшен човек. Физичко, ех тој човек, Васе, лесна му земја ама многу сакаше да си потпивнува, толку немам лажено ни еден професор. Филозофија, една жена ипол, никако не ме засака од почеток ама коа кренав глас сфати дека со мене нема многу место за строгост бидејки јас сум гласот на класот па ке прават како што ке кажам јас. Психологија, ах Лиле, ситното Лиле, едно женче за мерак, ја обожавам, штета што многу малку обрнуваше внимание на она што го предава, а имаше што да предаде. Лира од кај текстилците, не ми беше професорка ама беше навистина добар професор, нешто слично на Надежда. Уф ке ја заборвев, Тања Балаќ, цртање и сликање во втора и Лиле глуФчето во прва, првава жена ипол бре, само што не го сакаше ич Миро Масин а ја го обожавав човекот, вторава, како бе може да ставаат такви професори, па таа не ни личеше на професор, Маре чистачката повеќе личеше на професорка од неа. Е да, тетка Маре, колку само не и се работеше на неа, колку само ја малтретиравме, сирота жена.
Така беше пред 5 години и малку повеке, златни времиња :)
--- надополнето: 3 април 2012 во 15:04 ---

Многу си цврсто убеден гледам, фала богу на 25 години сум здрава права, дека многу се дрогирав изгледа, а исто и моите друагари од генерација. Не викам не, но на екскурзија во 3та бевме заедно со Орце, нам не ни најдоа ништо ама затоа Орце направија гоооолллеееемммм проблем на граница, ги држеа скоро 24 саати заради тоа што кај нив најдоа марихуана, само две недели порано Борис имаа блиски средби со Солунска мафија, можеби си мал и не знаеш ама така беше пред 6 години. Те молам не посочувај толпа туку поединци.

На оваа тема неможам да кажам ништо затоа што во мое време ова беше ретко...едини пример беше еден Нишлија кој после се прочу дека починал од предозираност.
Други вакви примери немаше.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom