Средно уметничко - "Лазар Личеноски"

Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Eh odamna izlegov od tie magicni baraki na Kiro Krstevski Platnik, ili popznato kaj Mlin Balkan, kaj sto petka si ima svoja stanica, nasproti AMSM, do Idadija.....Magicni bea luge, vistina vi velam.
Ajde da vidime, bara li nekoj sovet, ima li nekoj koj seuste zali za tie cetiri godini, kako si pominavte vie koi bevte del od sredno umetnicko, iskustva, sto potoa?
Da znaete i denes 4 godini otkako zavrsiv mi e ubavo na dusata sto sum bila del od sredno umetnicko, skoloto so najmnogu pozitivna energija, odlicni profesori i mnogu korisni raboti nauceni za cetiri godini.
 

Тој од Таму

најголем сеирџија на мапа!
Член од
13 септември 2011
Мислења
28
Поени од реакции
6
друже сеа сум прва факс на ликовна и верувај дека се покаав што намерно не паднав четврта година средно(уметничко) обично од уметничко продолжуваат на ликовна ама и има што завршуваат зависно од смерот на дрводелско фон итн... коа ме прашува некој и као ти е на фах до пред една недела викав најдобро не би го мењал за ништо, како што проаѓа време гледам колку е полошо во поглед на условите и од уметничко дури и многу по лабаво а јас тоа на фах не го барав. се заебававме што се заебававме 4 години и коа реков сеа му влагам јако... иако знам е прерано да зборам сепак сум прва има 4 години ова е моето мислење, малце избегав од темата али си имав мака и си ја кажав.
--- надополнето: Oct 14, 2011 11:00 AM ---
и ако немаш пројдено од Л.Л во скоро време подобро немој уште долго ке видиш нешто што наликува на амбуланта не на уметничко училиште. бели ѕидови? неподносливо.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Znam deka sega ima promeni, nova zgrada, ako voopsto e dogradena, duri i novi profesori. Eh imav sreka jas ucev vo starite razruseni baraki so najdobrite profesori. Sepak ne veruvam deka atmosferata od moe vreme isceznala. Inaku i jas se razocarav od fakuletot, od Arhitektonski i zatoa sum tolku zazelena za umetnicko, nisto ne moza da mi go zameni.
 

ИвањушкА

some-thing
Член од
17 јули 2009
Мислења
342
Поени од реакции
526
и ако немаш пројдено од Л.Л во скоро време подобро немој уште долго ке видиш нешто што наликува на амбуланта не на уметничко училиште. бели ѕидови? неподносливо.
И јас завршив во Лазар пред 4 години, и баш пред некоја недела поминав од тука, и воопшто не ми се допадна тоа што го видов, две или три години уназад ако не грешам беше разрушено и оставено така, мислам се е ок тоа што првиот дел го кренаа на спрат ќе има повеќе простор, ама толку грда и тмурна атмосвера има околу школото, што ја немаше додека јас учев таму, некако се беше повесело шознам. Aма ок и генерациите си го прават своето, а и работите се сменети сега за разлика од тогаш.

А она катнана гаража пред школото кај што застанува 5ка допринесува за шит атмосверата уште толку. :\\\
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Da, taka e....Rusevini, grdi zgradi, haos i soobrakaj, i jas cesto navratuvam da se vidam so profesorite i ja cuvstvuvam taa razlika, samite se soglasuvaat deka posle mojata generacija i eventualno tvojata, bidejki si zavrsila posle mene edna godina, nema poveke ucenici kako sto bevme nie, site odat bidejki nema matematika a realno talent nesto potesko deka ke se najde....
:(
 
O

< O >

Гостин
Da, taka e....Rusevini, grdi zgradi, haos i soobrakaj, i jas cesto navratuvam da se vidam so profesorite i ja cuvstvuvam taa razlika, samite se soglasuvaat deka posle mojata generacija i eventualno tvojata, bidejki si zavrsila posle mene edna godina, nema poveke ucenici kako sto bevme nie, site odat bidejki nema matematika a realno talent nesto potesko deka ke se najde....
:(
Сепак постојат исклучоци, јас бев дел од оние кои се до првиот септемвриски час не знаеа дека нема математика а во одност на генерациите со сите што имам муабетено сите ја фаворизираат сопствената генерација и тоа се случува константно разлика нема, деца како деца тогаш се оформуваат па повозрасните со фрустрации ги критикуваат. Духот можеби го нема и самата градба нема карактер, најверојатно и самата знаеш дека се е свртено кон рационалното. Нашата генерација е единствена што ја фати [не]поволноста да учи и во стариот трет дел и во новиот трет дел исто така и во стариот прв дел и во новиот прв дел, значи кога дојдовме бевме и разочарни што ќе светкаме со мобилен за да напишеме лекција по англиски но истовремено и авантуристички разположени. Работите се повеќе од очигледни во однос на промената како кај кадарот така и кај вредноста на секој смер, јас сум сега четврта година насока Ентериер и Мебел и неорганизираноста трае од кога сум прва а најверајтно почнала години наназад... но ајде се е минливо па се надевам работите ќе се подобрат, не за мене туку за идните генерации кој за жал се се повеќе и повеќе не ориентирани и идат за лична промоција надвор како ученици на уметничко [ W-O-W Really?! -_- ]
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
milo mi e sto imas takvo mislenje prijatele drag, tokmu zaradi vakvite iskustva kako tvoeto ja zapocnav temata. jas nemav moznost da ucam vo novite delovi od umetnicko, zavrsiv recisi pred da se pocne so gradba, znaci ne sme se zateknale tamu, se nadevam iskustvata ti se samo pozitivni ne zemajki gi predvid losite uslovi za ucenje. jas ne fativ gradezni aktivnosti, no fativ vreme koga parnoto bese luksuz, koga zgradata kade sto imas Konstruktivno se tresese, koga na tavan rastea pecurki, koga na crtanje kaj Zaki ni tecese voda na glavite, vreme koga bese mnogu poslobodno so ogled na toa sto direktori bea Zarko i Jaksic....seedno, jas sum i poveke od zadovolna, go imav najvrednoto iskustvo vo zvotot. za toa koj e najdobra generacija slobodno prasaj gi profesorite, tie ke ti kazat deka nasata generacija i mozebi onie edna generacija posle nas sto zavrsija, do nekade, sme poslednite sili na umetnicko....so cest na poedincite isklucoci sekako i so nadez deka ke se vratat zlatnite vreminja vo umetnicko koi imav ogromna privilegija da gi proziveam...
 
O

< O >

Гостин
milo mi e sto imas takvo mislenje prijatele drag, tokmu zaradi vakvite iskustva kako tvoeto ja zapocnav temata. jas nemav moznost da ucam vo novite delovi od umetnicko, zavrsiv recisi pred da se pocne so gradba, znaci ne sme se zateknale tamu, se nadevam iskustvata ti se samo pozitivni ne zemajki gi predvid losite uslovi za ucenje. jas ne fativ gradezni aktivnosti, no fativ vreme koga parnoto bese luksuz, koga zgradata kade sto imas Konstruktivno se tresese, koga na tavan rastea pecurki, koga na crtanje kaj Zaki ni tecese voda na glavite, vreme koga bese mnogu poslobodno so ogled na toa sto direktori bea Zarko i Jaksic....seedno, jas sum i poveke od zadovolna, go imav najvrednoto iskustvo vo zvotot. za toa koj e najdobra generacija slobodno prasaj gi profesorite, tie ke ti kazat deka nasata generacija i mozebi onie edna generacija posle nas sto zavrsija, do nekade, sme poslednite sili na umetnicko....so cest na poedincite isklucoci sekako i so nadez deka ke se vratat zlatnite vreminja vo umetnicko koi imav ogromna privilegija da gi proziveam...
Moжам да кажам дека и сега честопати се случува парното да е луксуз, за вракање на златна доба нема да има секоја генерација има свој сјај кој со тек на време ќе се вредне, професорите истото го велат и за нас... хаха како и да е се е сведено на индивидуализам па така тимска работа не постои и околината ама баш никако не влијае на мене со оглед на тоа што сите ги минат тие готик/метал/рап фазони во текот на тие 4 години но во главно е многу ок и опуштено сеуште за разлика од гимназиите на пр. нема голем простор за жалби
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Јас сум многу ретко аутсајдер,како во случајов,но некогаш не можам да оддолеам.Ме интересира еден феномен поврзан со уметничко,зошто сите од помладите генерации што ги знам се запишуваат во уметничко за да можат да отидат во парк да се направат свињи од алкохол,и да се постават со ставот:Јас учам во уметничко,слушам gothic melodic metal,уметник сум во душа,ајде сега поклони ми се.Им ги имам видено цртежите и не ми делуваат дека се нешто талентирани за цртање.
И што со сонот:"Јас кога ќе пораснам,ќе одам во Америка и ќе си отворам tattoo studio",се опседнале со Кет вон Ди или во друг мотив се крие коренот,зашто ова го слушам многу често.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Многу касно ти одговарам ама морам, едноставно не ми се допага начинов....Да, се согласувам со тебе, голем дел од полуматурантиките одат во уметничко за да си најдат дечко металец, полуматурантите дека нема математика....Тоа сега е така, во "мое време" пред 9 години не беше така, се запишувавме затоа што имавме талент, има сеуште такви деца и многу се радувам кога сега гледам дека и школото е средено, а и кадарот е млад и со многу повеќе енергија од оние професори кои кога ние завршувавме заедно со нас заминаа во пензија....Секоја почит на младите, најсрдечни благодарности до нив, но кога Надежда нема да ти стави нула за некој цртеж исто ко да не си учел во уметничко и да не си завршил Ентериер, ако Лира не те научила да црташ згодни тетки не си Дизајнер на текстил и облека, ако Газанфер не те погледне преку очила не си сликар....Не е исто, можеби ќе биде и подобро, но во секој случај, на тоа тло виреат најсилните умови :)
 

Corvus

Latrodectus
Член од
24 јануари 2011
Мислења
4.004
Поени од реакции
15.326
Многу касно ти одговарам ама морам, едноставно не ми се допага начинов....Да, се согласувам со тебе, голем дел од полуматурантиките одат во уметничко за да си најдат дечко металец, полуматурантите дека нема математика....Тоа сега е така, во "мое време" пред 9 години не беше така, се запишувавме затоа што имавме талент, има сеуште такви деца и многу се радувам кога сега гледам дека и школото е средено, а и кадарот е млад и со многу повеќе енергија од оние професори кои кога ние завршувавме заедно со нас заминаа во пензија....Секоја почит на младите, најсрдечни благодарности до нив, но кога Надежда нема да ти стави нула за некој цртеж исто ко да не си учел во уметничко и да не си завршил Ентериер, ако Лира не те научила да црташ згодни тетки не си Дизајнер на текстил и облека, ако Газанфер не те погледне преку очила не си сликар....Не е исто, можеби ќе биде и подобро, но во секој случај, на тоа тло виреат најсилните умови :)
Случајно залутав на темава и сега го гледам твојот одговор,извини за задоцнета реакција.
Што се однесува до оние кои завршиле уметничко пред 9 години не би можела да кажам ништо зашто не познавам никој од таа генерација и затоа зборував за овие што се сега прва,втора,па и генерациски околните не се нешто поарно,се разбира со исклучоци.Не дека по другите средни нема позери и секакви лажни идентитети,но претежно овие ликови тежнеат кон уметничко.

Кога веќе сме тука,велиш си завршила таму пред 9 години,аналогно на тоа ја имаш завршено и Академијата претпоставувам...кажи ми,како стоиш професионално со тоа образование?
Што се работи?
 
Член од
1 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Јас сега сум 8-мо и незнам дали да одам во Уметничко..Имам талент знам убаво да цртам..имам добиено многу награди...но се двоумам дали да одам во Лазар Личеновски...
 
Член од
1 април 2012
Мислења
2
Поени од реакции
0
Vaka....zna4i jas sum godinava 8mo i jas se dvoumam za vo Lazar Licenovski. E segaa... me interesira koi predmeti se izu4uvaat na smerot grafika.... pokonkretno me interesira dali se u4i matematika bidejki sakam da prodolzam na fakultet za graficki dizajn i multimedija a za tamu ke mi treba matematika. Paa ...4ekam odgovor :D
 
Член од
29 октомври 2011
Мислења
1.712
Поени од реакции
1.152
Јас многу одамна излегов од тоа училиште и сега се потсетив....

Дури незнам дека се доградува...тоа значи дека многу време поминало.

А за професорите да не зборувам....уште колку се живи од тогашните...знам дека некој не се веќе меѓу нас.

А сега да кажам дека супер поминав и покрај тоа што јас бев од тие генерации кој учеа 5 год.

Им препорачувам сите што имаат желба и дарба, да одат во Средно уметничко училиште Лазар Личеновски, а тогаш се викаше Училиште за применета уметност.
 
Член од
30 септември 2011
Мислења
48
Поени од реакции
30
Уф ти си била многу и пред мене значи....:D, од професорите доста не се повеке меѓу нас, за жал. И јас им советувам на децава од 8мо ич да не се двоумат, само доколку имат талент и желба слободно да одат во уметничко. За Цветчето777, не знам зошто мислиш дека ќе ти треба математика, воопшто не ти треба математика, поготово ако планираш да се запишеш на приватен, а само таму има ваков смер, уживај, не ти треба математика, а и да ти треба ке ја научиш имаш време не се секирај, јас без пустава математика се запишав на Архитектонски па го завршив :D. Со среќа!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom