Средношколски протести

Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.992
Погоре напиша дека на учениците кои бојкотираат би им ставил неоправдано отсуство. (ова не би го коментирал затоа што тезава е глупава. а глупоста не заслужува конкретен коментар) Сега напиша дека треба да се слуша синдикатот. Дали би им дал отказ на оние професори кои отидоа контра мерките на синдикатот, при последниов бојкот?
 
Член од
6 февруари 2009
Мислења
496
Поени од реакции
462
Dechki so seta pochit!!
Ne prodavajte demagogija..ja prochitav cela tema i MOE mislenje e deka NE VI SE UCHI! Pak ke prasham...dali odgovara da nema polaganje nikakvo po zavrshuvanje sredno ( koj zavrshil zavrshil neka si fura so srekata ), drugite shto sakaat da se zapishat na fakultet da polagaat priemen ispit koj by the way( ja bi go naprail izgor tezok )?! Pa da ve vidam togash kako ke polagate priemen za na fakultet so materijal od 4 godini 2 predmeta vo rok od 1 nedela ( barem taka beshe jas koga se zapishuvav na fakultet ). Ovde se plache shto ke polagale neznam kolku predmeti na zaokruzuvanje za neznam kolku vreme i ke gi pregleduvale profesori od sredno a ne univerzitetski profesori kako shto bi bilo na priemen. Mislam deka najprifatliva varijanta za vas e da nema polaganje nikakvo vo sredno, da nema priemni na fakultet i diplomi da vi delat od kurtashak i posle da plukate po vladata zatoa shto ne ste vraboteni! Neuki ke ostanete toa e vistinata i ova vi e idninata ako ne se opametite!
Moe mislenje!!!
 

Prime

Оптимус
Член од
4 јули 2010
Мислења
6.052
Поени од реакции
7.820
Dechki so seta pochit!!
Ne prodavajte demagogija..ja prochitav cela tema i MOE mislenje e deka NE VI SE UCHI! Pak ke prasham...dali odgovara da nema polaganje nikakvo po zavrshuvanje sredno ( koj zavrshil zavrshil neka si fura so srekata ), drugite shto sakaat da se zapishat na fakultet da polagaat priemen ispit koj by the way( ja bi go naprail izgor tezok )?! Pa da ve vidam togash kako ke polagate priemen za na fakultet so materijal od 4 godini 2 predmeta vo rok od 1 nedela ( barem taka beshe jas koga se zapishuvav na fakultet ). Ovde se plache shto ke polagale neznam kolku predmeti na zaokruzuvanje za neznam kolku vreme i ke gi pregleduvale profesori od sredno a ne univerzitetski profesori kako shto bi bilo na priemen. Mislam deka najprifatliva varijanta za vas e da nema polaganje nikakvo vo sredno, da nema priemni na fakultet i diplomi da vi delat od kurtashak i posle da plukate po vladata zatoa shto ne ste vraboteni! Neuki ke ostanete toa e vistinata i ova vi e idninata ako ne se opametite!
Moe mislenje!!!
Факт е дека цел систем е направен за да не ни се учи. Автоматски ако ти го сведаt некој предмет на 30 прашања со заокружување ти не си го научил. И самиот си го напишал точниот концепт кој треба да се воведи. Ќе се сложиме дека не му делиле на секој да учи. Затоа со тој како што го нарече тежок приемен испит на факултет би се направила солидна селекција од која сите би имале корист.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Не може да се направи приемен од причина што на многу факултети им требаат студенти што верглаат прва година за да функционира финансиски. Едино да биде тој за рангирање а не кој не го пројде да не може да се запише.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Погоре напиша дека на учениците кои бојкотираат би им ставил неоправдано отсуство. (ова не би го коментирал затоа што тезава е глупава. а глупоста не заслужува конкретен коментар) Сега напиша дека треба да се слуша синдикатот. Дали би им дал отказ на оние професори кои отидоа контра мерките на синдикатот, при последниов бојкот?
Ако си ти глуп(ав), не се сите. Ако имаш ниво за дискусија, дискутирај, ако не.. не навредувај.
Па, откако знам, за отсуство се добива изостанок, ако е болест или слично, изостанокот е оправдан, ако ученикот не бил спречен, туку своеволно не присуствува на настава, се заведува неоправдан изостанок.

А за синдикатот и за откази, не им би „дал“ јас ништо, туку ги спомнав законските решенија. Како што пропишува законот, така треба да се постапува

Толку ли си глуп(ав) да не можеш да разбереш?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
А за синдикатот и за откази, не им би „дал“ јас ништо, туку ги спомнав законските решенија. Како што пропишува законот, така треба да се постапува
Законите, прописите.... Какви бре закони и прописи, не ме зебавај. После све што се дешава, спомињање на закони, прописи, уредби, тука во оваа земја, за било што, е наивно и дилетантски.
Да се биде легалист во нашава држава, е исто како некој кој стои до гуша во гомна, да се прска со дезодоранс.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.809
Поени од реакции
13.408
Трет средношколски марш

На 23.04.2015 год. ве повикуваме заедно, сложно да кажеме НЕ на реформите коишто од нас направија експериментални глувци. Да се изјасниме гласно, затоа што тишината не е решение!

Ова е апел до граѓаните. Апел до учениците, родителите, наставниците и студентите. Уште еднаш да покажеме дека и покрај вашето игнорантно однесување, пленумот цврсто стои зад своите барања.
Оваа наша сплотеност може да укаже на 3 работи, дека не може нашето знаење да се покаже преку тест со 30 прашања, дека не го подобрувате образовниот процес со бинго- тестови на среќа и дека не дозволуваме да си играте со нашата иднина!


Доста беше молк, и доста беа реформи за кои се знаеше само зад затворени врати, без никаква шанса за отстапка и приговор. Време е ученикот да може да учествува во донесувањето одлуки за неговото секојдневие и иднина.

Собирно место: Фонтана- Парк
Време: 12:00-12:45


Тек: Од фонтана движиме кон Влада на Р.М. и потоа маршираме заедно до МОН.

Овој марш е наднационален, надетнички, надрелигиски, непартиски. Затоа ве молиме да се држите до кодекскот на однесување: Забрането е:
1. Истакнување на партиски, религиозни и етнички симболи
2. Секаков вид на вандализам
• Палење на учебници и сл.
• Уништување на јавен имот
3. Пропагирање на вертикална структура
4. Насилство и говор на омраза
5. Користење на алкохол и опојни дроги
6. Оружје.


СЕГА ПОМАСОВНИ ОД БИЛО КОГА, СЕГА ПОСИЛНИ ОД БИЛО КОГА, НИЕ СРЕДНОШКОЛЦИТЕ МАРШИРАМЕ ЗАЕДНО СО ЕДИНСТВЕНА ЦЕЛ !!!

Срамете се од себе господа. Бојкот на настава, маршеви и протести... зарем сте толку слепи?

Ние, можеме! Ние го имаме нашето „ЈАС“. И можеме гласно да кажеме, „СТОП ЗА ЛОШИТЕ РЕФОРМИ ВО ОБРАЗОВАНИЕТО“! Протестирам, значи постојам. Приклучи се!
СЕ ДОДЕКА НЕМА ПРАВДА, НЕМА ДА ИМА МИР!

#ПоздравПленумци




Инаку денес кај мене во школо директоркатa им нудеше на децата од втора да ги носи на еднодневна екскурзија место да одат на марш во четврток.:jajce:


Ако си ти глуп(ав), не се сите. Ако имаш ниво за дискусија, дискутирај, ако не.. не навредувај.
Па, откако знам, за отсуство се добива изостанок, ако е болест или слично, изостанокот е оправдан, ако ученикот не бил спречен, туку своеволно не присуствува на настава, се заведува неоправдан изостанок.

А за синдикатот и за откази, не им би „дал“ јас ништо, туку ги спомнав законските решенија. Како што пропишува законот, така треба да се постапува

Толку ли си глуп(ав) да не можеш да разбереш?
Многу ме интересира која е таа сила во државава што ќе им пише на 18000 средношколци неоправдани за две недели отсуство и со тоа ќе ги избрка од школо :toe:
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
Незнам зошто се протестира за некакви лоши реформи во образование, меме ми изгледа како бојкот за помалку материјал и помалку учење.
И што ако се смени како што сакаат учениците, и што ако завршите факултет каде ќе се вработите после тоа. Па и на ниво на Кембриџ, Харвард , MIT да се направат универзитетите ако не се признати надвор и нема работа во Македонија за што ќе ви е сето тоа образование ? Каде ќе го искористите?

Според мене образованието е најмалиот проблем моментално. Да имаше доволно работни места , учениците/студентите наместо на улица да протестират за глупости ќе одеа да работат скратено работно време или стажанти.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.919
Поени од реакции
17.736
Незнам зошто се протестира за некакви лоши реформи во образование, меме ми изгледа како бојкот за помалку материјал и помалку учење.
И што ако се смени како што сакаат учениците, и што ако завршите факултет каде ќе се вработите после тоа. Па и на ниво на Кембриџ, Харвард , MIT да се направат универзитетите ако не се признати надвор и нема работа во Македонија за што ќе ви е сето тоа образование ? Каде ќе го искористите?

Според мене образованието е најмалиот проблем моментално. Да имаше доволно работни места , учениците/студентите наместо на улица да протестират за глупости ќе одеа да работат скратено работно време или стажанти.
После сите овие партиски притисоци и те како имаат право да протестираат децава,колку и да не ми се свиѓаат барањата. Не може министерот да се среќава со некаква си Унија на средношколци а агендата да не му дозволи да се сретне со средношколците што му ја бојкотираат наставата.
 
Член од
28 јануари 2007
Мислења
9.850
Поени од реакции
1.559
После сите овие партиски притисоци и те како имаат право да протестираат децава,колку и да не ми се свиѓаат барањата. Не може министерот да се среќава со некаква си Унија на средношколци а агендата да не му дозволи да се сретне со средношколците што му ја бојкотираат наставата.
Да затоа велам имаат право да протестираат но, целта на протестот е малку безмислена. Јас да би бил на нивно место би гледал понапред во иднината што работа ќе имам со тоа образование. Пошто ако се образоваш и само си ги бериш дипломите дома не гледам некоја цел, освен ако сите се бават со научна дејност :)
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Ако толку им е битна математиката, зошто не ги поддржат учениците кои талентирани во таа област?
Зошто тогаш мораа сами и со донации и спонзорства да ги подмират трошоците за учество?

Охриѓанка освои бронзен медал на Европската математичка олимпијада
Вести | Охрид | 20.04.2015 17:12Посети : 1191

На Европската математичка олимпијада за ученички во Минск, Белорусија, која заврши денеска, Теодора Бујароска ученик во ОСУ Св Климент Охридски -Охрид под менторство на професор Валентин Чачор освои бронзен медал. Македонската репрезентација ја сочинуваа уште Теа Стоилкоска, Анастастија Трајанова и Сања Симоновиќ, исто така од Охрид, која оваа година ќе ја претставува Македонија и на Балканската и Светската математичка олимпијада.





Претходно на 4-ти аpрил наУниверзитетот ФОН-Скопје, се одржа Македонската математичка олимпијада 2015, за учениците од средното образование, на коja Теродора Бујароска исто така освои бронзен медал, а со истото одличје на националната олимпијада се закити и Виктор Домазетоски. Двајцата се ученици во IV година во ОСУ„Св.Климент Охридски“ - Охрид под менторство на професор Валентин Чачор.


OhridNews
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Повиците на непочитување на законските прописи автоматски го прави секој разговор несериозен. Нека те истепа тебе некој, па нека се вади на „непочитување на законот“. Тогаш дали ќе ти биде мило. СЕКОГАШ мора да се инсистира на почитување на законот, а тие што не го почитуваат МОРА да бидат казнети согласно законските мерки. Само така се гради држава. Останатите дискусии (погоре) кои повикуваат на непочитување на закони не се многу далеку од „потпијането“ „бистрење на политика“ пред маалски дуќанчиња.
Секако дека учениците имаат право на протест, но исто така се обврзани на посета на настава. Исто така и тоа е законска обврска. Како што се повикуваат на законското право на протест, мора и да ја почитуваат законската обврска за задолжително образование.
Никој нема на 18,000 да им стави неоправдани, ама ако сум јас наставник, ќе запишам отсуство на учениците на кои треба да им се држи час. Еден наставник не предава на 18,000 ученици. Исто така, согласно законските прописи, на родителите чии деца не посетуваат настава треба да им се реагира согласно мерките предвидени за непосетување на задолжително средно образование. И казни ако треба, секако.

А учениците.. пред се сакаат со помалку учење да си поминат (без математика) и да станат идни филозофи, политиколози, аналитичари... т.н. „лежи лебу да те јадам“. ОК... и тоа е лигитимно.
 
Член од
31 јануари 2014
Мислења
5.169
Поени од реакции
2.272
Повиците на непочитување на законските прописи автоматски го прави секој разговор несериозен. Нека те истепа тебе некој, па нека се вади на „непочитување на законот“. Тогаш дали ќе ти биде мило. СЕКОГАШ мора да се инсистира на почитување на законот, а тие што не го почитуваат МОРА да бидат казнети согласно законските мерки. Само така се гради држава. Останатите дискусии (погоре) кои повикуваат на непочитување на закони не се многу далеку од „потпијането“ „бистрење на политика“ пред маалски дуќанчиња.
Секако дека учениците имаат право на протест, но исто така се обврзани на посета на настава. Исто така и тоа е законска обврска. Како што се повикуваат на законското право на протест, мора и да ја почитуваат законската обврска за задолжително образование.
Никој нема на 18,000 да им стави неоправдани, ама ако сум јас наставник, ќе запишам отсуство на учениците на кои треба да им се држи час. Еден наставник не предава на 18,000 ученици. Исто така, согласно законските прописи, на родителите чии деца не посетуваат настава треба да им се реагира согласно мерките предвидени за непосетување на задолжително средно образование. И казни ако треба, секако.

А учениците.. пред се сакаат со помалку учење да си поминат (без математика) и да станат идни филозофи, политиколози, аналитичари... т.н. „лежи лебу да те јадам“. ОК... и тоа е лигитимно.
Повиците за непочитување на законите ги прават тие што ги почитуваат. Исто како што повиците за протести најмногу ги трубат тие што седат дома. Со други зборови само на ПИШАН збор се силни и ги поттикнуваат во овој случај малолетниците да војуваат некои нивни замислени битки. Еве тие господа што се исмеваат со законите ги повикувам да престанат да плаќаат данок, да не почитуваат сообраќајни знаци, да не плаќаат придонеси и да видам до каде ќе стигнат. Еве колку се тие што така размислуваат? 100.000? 500.000? Па не може сите да ги казнат! Или може?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.015
Поени од реакции
80.842
СЕКОГАШ мора да се инсистира на почитување на законот, а тие што не го почитуваат МОРА да бидат казнети согласно законските мерки. Само така се гради држава. .
Стварно?:vozbud:
А што се случува кога врховното тело во една држава, задолжено за спроведувањето на тие закони, излегува од шлицот на шефот на ДБК, кој однапред ги знае сите пресуди?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.912
Поени од реакции
11.527
Ко две исти личности. :D

Али ок, некој уште мисли дека само математиката е причината поради која се бојкотира и протестира. :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom