Сребро - инвестиција на декадата

Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Имало добри дискусии во 2011 при минатиот пик на среброто на форумов. Залихите претпоставувам се намалени од тогаш, побарувачката зголемена, употребата во индустриски цели исто. Можеби уште нешто има важно фундаментално. Но 2 работи ме интересираат:
- дали некој може да направи паралела на контекстот 2011 со денес и што е она што е слично, а што е различно?
- новалија сум и не знам техничка анализа, но како ви изгледа иднината на среброто? на долг рок секако ќе расти, но на среден или краток? SIL.PNG
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Имало добри дискусии во 2011 при минатиот пик на среброто на форумов. Залихите претпоставувам се намалени од тогаш, побарувачката зголемена, употребата во индустриски цели исто. Можеби уште нешто има важно фундаментално. Но 2 работи ме интересираат:
- дали некој може да направи паралела на контекстот 2011 со денес и што е она што е слично, а што е различно?
- новалија сум и не знам техничка анализа, но како ви изгледа иднината на среброто? на долг рок секако ќе расти, но на среден или краток?Прегледај го приврзокот 262176
Јас мислам дека ќе има повторување на 2011та. Ќе оди доста горе. Но ќе крахира. Мислам уште рано за нова 2011та ама не го гледам како долгорочна инвестиција. Но ќе видиме сега за сега е ОК. Зависи како ќе се развива економијата што ќе прави ФЕД што ќе биде со долгот и инфлацијата.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Јас мислам дека ќе има повторување на 2011та. Ќе оди доста горе. Но ќе крахира. Мислам уште рано за нова 2011та ама не го гледам како долгорочна инвестиција. Но ќе видиме сега за сега е ОК. Зависи како ќе се развива економијата што ќе прави ФЕД што ќе биде со долгот и инфлацијата.
Видов дека има корелација со каматните стапки и ја сконтав. Сфатив и со инфлацијата дека има. Со долгот не знаев. Претпоставувам има и со самиот долар, а можно е и со стапките на невработеност. Доволно материја за истражување.
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Видов дека има корелација со каматните стапки и ја сконтав. Сфатив и со инфлацијата дека има. Со долгот не знаев. Претпоставувам има и со самиот долар. Доволно материја за истражување.
На прав пат си. Исто види gold/siler ratio и TIPS bonds.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Сега ја гледам разликата во инвестирање во ЕТФ со и без левериџ. Видете ги трендовите на овие два фонда и ќе добиете поврда во тоа. Ова е супер да се знае за тој кој ги владее сите параметри кои влијаат на цената и кој на тој начин и со техничка анализа може да утврди иден тренд. Јас не сум во нив, затоа си зедов во SLV.

...SLV is also better situated than AGQ. Some investors are lured to AGQ because of its upside potential in a short period of time, and if you’re looking to hold one of these positions long-term, then it should be SLV, one reason being a lower expense ratio of 0.50% vs. 0.95%. SLV is much less likely to be hammered if silver prices continue to fall. Bottom line, if you want a quick return, then SLV isn’t a good option for you. If you’re looking for a long-term investment that’s likely to appreciate significantly in the distant future (7-10 years), then you might want to consider SLV.
Capture.PNG
Автоматски споено мислење:

И уште една поента. Погоре видов дека сите сакаме да имаме физичко, но јбг НБРМ + ДДВ е изгор. 3 варијанти ги разгледував детално:
- Инвестирање во акција на рудник, но најризично.
- Инвестирање во ЕТФ кој инвестира во рудници и бека ап со разни други добра и
- Инвестирање во ЕТФ кој е 100% покриен со физичко сребро. Погорниот кој го спомнав погоре SLV е таков. Гледав дека залихите од сребро со најголема чистота ги чуваат на безбедно. Далеку побезбедно од дома ;)
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Време е. Се редат коцките. Се намали пазарот, САД најави враќање кон Парискиот климатски договор, се засилува зелената агенда и зелените инвестиции, сеуште е под 50% ATH, се зголемува побарувачката.

 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
На три етапи ја набилдав оваа позиција. Почнува bull run.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Ајајајај!
Среброто дојде на ред за шорт сквиз?
Таман почнав да читам за рудниците и дојдов до помала листа со еден фаворит. Два дена одлагав да дочитам уште нешто и замина возот. Денес first majestic silver corp. +33% досега! WTF? Пак некоја Редит ујдурма?
 
Последно уредено:
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Све е на ап! Само silver 2gold оди даун. Така и го личи.


Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Штета што ги нема старите ликови да се развие дискусија ме интересира да научам повеќе за сребро/злато. Инаку на FB ми излезе страна од златара која продава плочки и монети да не има некој купено да пренесе искуство?
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305
Штета што ги нема старите ликови да се развие дискусија ме интересира да научам повеќе за сребро/злато. Инаку на FB ми излезе страна од златара која продава плочки и монети да не има некој купено да пренесе искуство?
Може линк од златарата? Сами да не си прават монети некакви. Но стандардизирани со гарантиран квалитет и печат само НБРМ и имаа пишано за во Рубин. Инаку во минативе страни има доста корисни информации ако веќе не си разгледал. На темава допрва му идат нејзините 5 минути.

Sent from my Alpha 20 using Tapatalk
 
Член од
19 април 2014
Мислења
407
Поени од реакции
1.135
Пишете сребро на кирилица на гугл и ја дава фб страната меѓу првите линкови. Откуп на сребро и злато е името на фб страната, ако некој има купувано нека раскаже мене ми е страв да не ме измамат дека не се разбирам.
 
Член од
22 февруари 2019
Мислења
315
Поени од реакции
305

Kajgana Shop

На врв Bottom