Сребро - инвестиција на декадата

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Точно е дека ќе се зголемува побарувачката за сребро, меѓутоа доколку некој сака да инвестира во физичко сребро кај нас, нема да најде купувачи доколку би сакал да го продаде и да направи заработка,и тие што би му го откупиле, би понудиле багатела цена.

Од друга страна златото е поликвидно, се наоѓаат доста купувачи меѓутоа по најмалку двојно пониска цена од таа по која може да се купи.
--- надополнето: 18 јануари 2012 во 17:09 ---
Има ли некој од вас информација, колку е разликата помеѓу цената за купување и продавање на злато, и каде може да се продаде сребро кај нас ?
Во МК пазарот не Сребро е фиаско. Разликата меѓу куповна и продажна цена средот е 50% што е лудило. Ако не тргуваш на нет на некој сајт нема шанси за профит има сајтови за тоа. Купување физичко сребро во МК е доста незгодна работа.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Во МК пазарот не Сребро е фиаско. Разликата меѓу куповна и продажна цена средот е 50% што е лудило. Ако не тргуваш на нет на некој сајт нема шанси за профит има сајтови за тоа. Купување физичко сребро во МК е доста незгодна работа.
Дали во тие сајтови спаѓа и etoro???
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Нема отворено тема за овие берзи има само за македонска, а гледам тука сте ги спомнале па да прашам за мислење.
Почнав да тргувам на Форекс и на плус500 платформата што мислиш за тие кратки берзи, добри ли се? На кој начин се исплаќа и што е сега актуелно да купувам?
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Нема отворено тема за овие берзи има само за македонска, а гледам тука сте ги спомнале па да прашам за мислење.
Почнав да тргувам на Форекс и на плус500 платформата што мислиш за тие кратки берзи, добри ли се? На кој начин се исплаќа и што е сега актуелно да купувам?
Според мене: Најдобра е еторо, затоа што е наједноставна и не е многу наџиџана платформа што ја прави попрегледна. Сум ја користел и на фхлидер, но сепак еторо е број еден. За тоа што е актуелно да се тргува се дискутира на четот на платформата. Основата на успешното тргување е стрпливо пратење на 2-3 инструменти, пример: сребро, злато, нафта. Потоа , да се користи низок левериџ, а да се инвестира поголема сума но не поголема од 50% од расположивиот капитал.
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Според мене: Најдобра е еторо, затоа што е наједноставна и не е многу наџиџана платформа што ја прави попрегледна. Сум ја користел и на фхлидер, но сепак еторо е број еден. За тоа што е актуелно да се тргува се дискутира на четот на платформата. Основата на успешното тргување е стрпливо пратење на 2-3 инструменти, пример: сребро, злато, нафта. Потоа , да се користи низок левериџ, а да се инвестира поголема сума но не поголема од 50% од расположивиот капитал.
И јас ја користам еторо. Не е најдобара ама е најусер френдли ми се свиѓа што лесно се менува левериџот и е доста прегледна. Но, од друга страна малку е нестабилна и даваат лош курс на еврото кога депонираш пари. Луѓето во четот без навреда се 95% идиоти немој ништо да слушаш од таму. Ако видиш во опен бук 90% од луѓето банкротираат за месец дена бидејќи играат со висок левериџ а тоа е исто како рулет. Да и треба да се користи низок левериџ Х2-Х5 макс Х10 (само за валути). Во моментов е најдобро лонг терм купување на злато, сребро, евра и други валути а продавање на долари. Moже да има краткотрајни корекции ама долгорочно е доста сигурно.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Да, во право си стефус, за четот дека е лом.
 

baksterski

Националист тип 500
Член од
22 февруари 2010
Мислења
431
Поени од реакции
277
Фала момци за совет, го разгледав еторо. Ме заинтересира таа платформа но разгледајте ја и plus500.com
Доста едноставна за работа е. Од понеделник мислам да купувам многу нафта, кажаа дека ќе се дигне на 140 за барел поради кризата со Иран. Што мислите?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Фала момци за совет, го разгледав еторо. Ме заинтересира таа платформа но разгледајте ја и plus500.com
Доста едноставна за работа е. Од понеделник мислам да купувам многу нафта, кажаа дека ќе се дигне на 140 за барел поради кризата со Иран. Што мислите?
Ja zirnav plus500 dosta dobra platforma ima golem izbor na investicii. Samo mislam deka leveragot im e fiksen sto ne mi se dopagja voopsto. Okulu 10 za stoki akcii i indeksi a 50 za valuti. Toa e premnogu za mene. Inaku i jas mislam deka naftata ke raste ne samo poradi Iran tuku poradi toa sto ekonomijata ke se podobruva.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Фала момци за совет, го разгледав еторо. Ме заинтересира таа платформа но разгледајте ја и plus500.com
Доста едноставна за работа е. Од понеделник мислам да купувам многу нафта, кажаа дека ќе се дигне на 140 за барел поради кризата со Иран. Што мислите?
Добра е и оваа платформа. Има повеќе инструменти за тргување. Веднаш ја прифатив, па ќе пробам со демо за почеток. Многу среќа ти посакувам со тргувањето.
 

blejdsk

Collective Consciousness
Член од
22 септември 2009
Мислења
43
Поени од реакции
69
добра тема сте отвориле иако постара е јас не сум ја нашол до сега , а имав голем интерес за Среброто како инвестиција.

Вака сеа сакав да купам нормално по долго барање по нетов најдов сајт на рудник од Англија кој праи испорака до Македонија



Нарачав за проба 1 кандаски Мапле Лист 1 унца 31.1 грам за 22 фунти и 5 фуни достава , мозе да се казе одлицна цена за оваа паричка која е 9999 чистото и е една од најценетите и најлесни за трговија . Сега имам нова нарачка нешто повеке монети. Можно е ако сакате да нарачате повеке да имате во предвид дека нарачка по пошта на поголема од 45 еура мозе да ве бапнат и царина 15 % и ддр 18 ддв и да платитите повеке 30 % што и не е малце . Иначе едната паричка сто ми стигна послем 3 недели е прекрасна и немозе нигде тука да се најде 2012 година и не платив ништо плус давачки за нејзе



Ова е страната http://www.guernseymint.com/
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Е вака...пред 3-4 недели почнав да тргувам на плус500(demo mode) со природни метали и валути,ќе поставам неколку прашања па ако може да ми ги одговори некој.
Доколку се префрлам на real money колкава ќе ми биде провизијата при купување-продавање на природни метали,валути и акции?Која е минималнаа сума со која би можел да почнам да тргувам на плус500?Со која картица можам да се верификувам или пак ќе мора да идам преку пејпал,манибукерс...?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Е вака...пред 3-4 недели почнав да тргувам на плус500(demo mode) со природни метали и валути,ќе поставам неколку прашања па ако може да ми ги одговори некој.
Доколку се префрлам на real money колкава ќе ми биде провизијата при купување-продавање на природни метали,валути и акции?Која е минималнаа сума со која би можел да почнам да тргувам на плус500?Со која картица можам да се верификувам или пак ќе мора да идам преку пејпал,манибукерс...?
Неможам да ти помогнам не го користам тој брокер. Не ми се допадна за мој вкус левериџот е превисок. Х10 за метали Х50 за валути премногу е а згора на тоа е фиксен неможе да го менуваш. Среброто знае да падне и по 5-10% дневно а валутите се движат со и по окулу 1-1,5% дневно за 2 дена може се да изгубиш. Јас сум за Х2-Х5 на метали за Х10 на валути. Пази се ризичено е. На тој сајт мораш да отвраш многу поситни позициии и да хеџираш и да не ги држиш многу долго позициите по неколку дена. Јас несакам така да тргувам не е мој стил јас користам по 2-3 големи позиции и ги чувам неколку месеци па и по година дена понекогаш. Не ми одговара на мојот стил сајот.
 
Член од
30 мај 2011
Мислења
552
Поени од реакции
130
Неможам да ти помогнам не го користам тој брокер. Не ми се допадна за мој вкус левериџот е превисок. Х10 за метали Х50 за валути премногу е а згора на тоа е фиксен неможе да го менуваш. Среброто знае да падне и по 5-10% дневно а валутите се движат со и по окулу 1-1,5% дневно за 2 дена може се да изгубиш. Јас сум за Х2-Х5 на метали за Х10 на валути. Пази се ризичено е. На тој сајт мораш да отвраш многу поситни позициии и да хеџираш и да не ги држиш многу долго позициите по неколку дена. Јас несакам така да тргувам не е мој стил јас користам по 2-3 големи позиции и ги чувам неколку месеци па и по година дена понекогаш. Не ми одговара на мојот стил сајот.
Ми помогна.Прилично сум нов во ова и не сум многу запознаен затоа и сум на демо моде.Ти кој брокер го користиш,колкав е минималниот влог?Да ми препорачаш некоја литература?
 

Стефус-Рефус

Jesus Loves Macedonia
Член од
30 август 2009
Мислења
3.452
Поени од реакции
1.209
Ми помогна.Прилично сум нов во ова и не сум многу запознаен затоа и сум на демо моде.Ти кој брокер го користиш,колкав е минималниот влог?Да ми препорачаш некоја литература?
http://www.babypips.com/school/ овде е детално објаснет форекс.Ја користам и википедија јас. Јас користам etoro.com ми се допаѓа дека е едноставен и можеш лесно да си го подесуваш левериџот е сега нема голем избор на валути, метали и индекси ама доволно е тоа што го има минималниот влог е мислам 300 долари.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom