Србија

Статус
Затворена за нови мислења.

YuZe

Fortune favors the Brave
Член од
22 септември 2005
Мислења
992
Поени од реакции
653
Zoshto, ako sme vistinskite naslednici na Aleksandrovata Makedonija, svetot ne ne priznae kako takvi?
120 и повеќе земји од светот не имаат признато под нашето уставно име, треба да ги пишувам кои се? Едиствено испрените мозоци од Гејлада не не признаваат. Треба да ти се нацтра за да видиш тоа што ти е пред носот?

Дечките од iGinea или така нешто институтот докажаа од каде потекнуваме, ај тркни и опули се во тој topic, па после пиши нешто тука.
 
Д

Демијан

Гостин
Faktot deka Srbite gi naseluvaa(t) site spomenati zemji vo znachitelen broj, osven Slovenija, na strana. Odgovornosta za vojnata lezi najmalku vo nekakvi patriotski pobudi, kolku i kriminalcite koi go nasledija komunistichkiot rezim da sakaa da go provlechat toa scenario. Analizi od tipot 'ko je pocheo rat', imash mal milion, a tvojava e megju po amaterskite.:smir:

A toa kolku i shto se znae, ke vidime. Nadezta posledna umira.
А како ј населувале Македонија поточно источниот дел на Македонија порано знаеш или онака само си постираш безвезе?А во врска со тоа и со теророт кој го трпел македонското население ѕирни тука во првите постови http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=23275
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
А како ј населувале Македонија поточно источниот дел на Македонија порано знаеш или онака само си постираш безвезе?А во врска со тоа и со теророт кој го трпел македонското население ѕирни тука во првите постови http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=23275
Мислиш сите српски поданици тука на форум не го имаат видено линкот?!?! И мислиш дека не знаат која е вистината?? Само глумат дека ништо не знаат...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
120 и повеќе земји од светот не имаат признато под нашето уставно име, треба да ги пишувам кои се? Едиствено испрените мозоци од Гејлада не не признаваат. Треба да ти се нацтра за да видиш тоа што ти е пред носот?

Дечките од iGinea или така нешто институтот докажаа од каде потекнуваме, ај тркни и опули се во тој topic, па после пиши нешто тука.
Pastirche moe... Koga ke go ostavish kavalot, nacrtaj mi kolku i koi zemji ne imaat priznaeno. A potoa, kolku od niv ne poistovetuvaat so antichka Makedonija. I ne tuku ripaj, prati diskusija.

А како ј населувале Македонија поточно источниот дел на Македонија порано знаеш или онака само си постираш безвезе?А во врска со тоа и со теророт кој го трпел македонското население ѕирни тука во првите постови http://forum.kajgana.com/showthread.php?t=23275
A koj ja spomna Makedonija? Zboruvav za BiH i Hrvatska. Ili ova, kolku da se najdesh vo muabet?:tapp:

Абе викам јас..Масоните се криви...
Ne si faktor za neshto da kazesh. Mozesh samo da uchish.:wink:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
Pastirche moe... Koga ke go ostavish kavalot, nacrtaj mi kolku i koi zemji ne imaat priznaeno. A potoa, kolku od niv ne poistovetuvaat so antichka Makedonija. I ne tuku ripaj, prati diskusija.
Море човече..Ти си имаш веројатно потреба некој да те признава, бидејќи очигледно не си сигурен во тоа што си..Јас сум сигурен дека сум Македонец и мене не ми треба некој од Бразил, Панама, гејладија, Уругвај и Парагвај, да ме признава дека сум Македонец..Јас сум Македонец само за себе...
Ne si faktor za neshto da kazesh. Mozesh samo da uchish.:wink:
За националниот идентитет, и за тортурите што ги правеле србите во Македонија имам доволно читано, и мојата фамилија има доживеано многу неприлики со српските окупатори на Македонска земја...србите се уште едни во низата крвопијци на Македонскиот народ...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Море човече..Ти си имаш веројатно потреба некој да те признава, бидејќи очигледно не си сигурен во тоа што си..Јас сум сигурен дека сум Македонец и мене не ми треба некој од Бразил, Панама, гејладија, Уругвај и Парагвај, да ме признава дека сум Македонец..Јас сум Македонец само за себе...
Nemam jas nikakva potreba, nitu pak makedonskiot identitet e predmet za diskusija. Go priloziv chisto kako komparacija, za edna tvoja nebuloza povrzana so Srbija, pred 'patriotskiot' komentar na momcheto od pogore.

A frustraciite koi si gi vlechesh ti, i takvite kako tebe, isto taka ne se po temata.. Sekoj od nas ima izbor vo koj period ke zivee.:toe:
Krvnici bea i Albancite, pa denes se biten faktor vo izgradbata na modernata Makedonija. Ili vo nejzinata propast. Ke vidime.
 
N

n/a

Гостин
Секој има праг на надразливост и остра граница до каде што може да трпи некоја стока да го вреѓа или омаловажува.
Скрос е безвезе кога таков `третман` ќе добиеш у земјата која што си ја сметал и се уште ја сметаш за своја.

Пред 5 месеци...
јас ја достигнав таа остра граница.
И пошто се работи за ситуација од која што нема назад ниту пак е подложна на промена,јас си дадов година дена у кои што нештата треба да се искристализираат и да станат апсолутно јасни.
Ќе поминат уште 7 месеци...
и некаде у Септември јас ќе мора да имам јасно,финално решение.
Јас не сакам,не можам и нема никогаш да се поистоветувам со политика од која што се срамам и по никаков начин не ја подржувам.
Ќе видиме. :toe:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Воопшто не ми е до карање,да го оставиме настрана тоа што мојот дедо умрел од српска рака.. Ако сите беа срби на Балканов, зошто постои воопшто Босна? Зошто постои Хрватска? Зошто Република Српска не се припои кон Србија?Зошто ние Македонците (како што не декларираат српските радикали како срби со говорна мана, радикали кои до пред некоја година владееја со Србија),не сме дел од таа Србија?Зошто Војводина ако е 70% со српско население, почнува да ствара свои независни државни органи без диригирање од Белград??Значи фактички според тебе, сите се срби на овие простори, а никој не сака да се припои кон Србија??Зарем ако се чувствуваа како срби, Слобо требаше со војна да ги тера да се освестат за нивнато српско потекло??Србија водеше една крајно деструктивна политика,со сила да убедиш некој да се декларира поинаку од она што самиот смета дека е..Иста мана со бугарите..Потполно...
Радикалите последен пат на власт беа во периодот 1998-2000 година, период пропратен со турбуленции и работи што сите ги знаеме...Ако за тебе 9 години се малку за да се смени нешто во некоја држава тогаш молим лепо...А и тогаш радикалите беа у коалиција и не се прашуваа они богзнае што за одлуките во земјата...Како што сеа ми изгледа ,после расколот во нивната партија и се пожестокото секојдневие во парламентот во Београд, не глеам дека они у скоро време (минимум 5 години ) би можеле да се докопаат до некоја власт, така да, причина за паника немаш, нема никој тебе ништо да ти земе или да те омаловажи на било кој начин...

Logichno e deka ne se site Srbi. Toa e tvoj zakljuchok predizvikan od 'patriotskata' histerija koja vladee so tvojata percepcija. Barem ako, kako shto tvrdish, ne si tuka za da provocirash.:toe:
Апсолутно, он тера некое свое мислење дека сите него го мразат, сите сакаат да му ја земат државата, сите сакаат да го убијат кога ќе имаат прилика за тоа...Тотално погрешно генерализирање, и ја више знам што ќе реплицира он тука али не е ни битно...



Па ако се конститутивен народ Србите во Црна Гора зошто се славеше на големо во Црна Гора која беше изгласана Независноста??Србин со србин се дели, и згора на тоа слави како да се ослободил од петвековно турско ропство??Ова тебе на логично ти изгледа?
Зошто вртиш тема?!?!?Темава е Србија...Јас си се чувствувам како што сакам, и мене не ми е потребно да ми кажува некој си француз или гејец, кој сум и што сум..
Се славеше у Херцег Нови тоа што Србија ја победи Црна Гора у ватерполо па никому ништо...Југославија кога беше светски првак у кошарка у 2002 кај мене у маало се рокаа петарди останати од нова година па пак никому ништо...




Море човече..Ти си имаш веројатно потреба некој да те признава, бидејќи очигледно не си сигурен во тоа што си..Јас сум сигурен дека сум Македонец и мене не ми треба некој од Бразил, Панама, гејладија, Уругвај и Парагвај, да ме признава дека сум Македонец..Јас сум Македонец само за себе...

За националниот идентитет, и за тортурите што ги правеле србите во Македонија имам доволно читано, и мојата фамилија има доживеано многу неприлики со српските окупатори на Македонска земја...србите се уште едни во низата крвопијци на Македонскиот народ...
А сеа да видиш малце кој ти ги праи тортурите па да свртиш филм од историја накај иднина ?? Бива така , или ќе живееш у времето на прапрадедоти ?
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Ма не фраерот е у духот на соживот со тие што пред 8 години се кренаа против државата за која што тој се лупа во груди :kesa:
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.322
Поени од реакции
7.315
Едно прашање до СрбоЛегенда.........Зашто под никот ти пишува омразениот?????
 

СрбоЛегенда

Сами против свих
Член од
24 декември 2008
Мислења
2.694
Поени од реакции
123
Мајка мајка истиот тој што плаче на неговата песна за помирување?:pos2::pos2::pos2:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.643
Поени од реакции
5.318
А сеа да видиш малце кој ти ги праи тортурите па да свртиш филм од историја накај иднина ?? Бива така , или ќе живееш у времето на прапрадедоти ?
Викаш да свртам накај иднина а?? Како да свртам , кога вие Србите не ми признавате Црквата, а од друга страна повикувате на Православното братство? Не ти се чини лицемерно малку? Би се извинил ли ти за злосторствата што ги направиле србите во Македонија??Би се оградил ли ти од тоа?? Дедо ми погинал од Српска пушка, другиот дедо има лузни по телото што кркал прачки од бугарите..Се оградуваш од тоа, па да гледаме накај иднина?? Би ми рекол искрено, Србија греши што не ја признава МПЦ како еднаква во Православното братство?? За да гледаме во иднината јас сакам да знам како ти размислуваш за минатото, за да не дојди тоа што му се случило да дедо ми, да ми се случи и мене, т.е. не сакам историјата да се повтори..Сакам да видам дека работата е сменета, а со оглед на Црковното прашање, Србија ми го кочи правото на слободна Вероисповест, со тоа ми го крати правото на сопствена Црква..Тоа за мене е равно на она што го пропагира јужната страна на Оската, за името...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom