Србија

Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Сакам да видам дека работата е сменета, а со оглед на Црковното прашање, Србија ми го кочи правото на слободна Вероисповест, со тоа ми го крати правото на сопствена Црква..Тоа за мене е равно на она што го пропагира јужната страна на Оската, за името...
A jas pak, celo vreme vo zabluda deka postoela MPC... Toa Srbija seushte ne ni ja dava... Kletnici.:tv:

Мајка мајка истиот тој што плаче на неговата песна за помирување?:pos2::pos2::pos2:
Batali go radapciger, toj gleda iskluchivo vo sivi nijansi.:smir:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
A jas pak, celo vreme vo zabluda deka postoela MPC... Toa Srbija seushte ne ni ja dava... Kletnici.:tv:
:bravo:
Сиромашен витезу, се гледа дека си го читал Виктор Иго - Клетници..

Седи... 4+... Следниот час за 5ка...
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Ke mora da implementirash malku povekje od srednoshkolski finti, ako sakash da zadrzish nivo na diskusija, momche.:wink:
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Викаш да свртам накај иднина а?? Како да свртам , кога вие Србите не ми признавате Црквата, а од друга страна повикувате на Православното братство? Не ти се чини лицемерно малку? Би се извинил ли ти за злосторствата што ги направиле србите во Македонија??Би се оградил ли ти од тоа?? Дедо ми погинал од Српска пушка, другиот дедо има лузни по телото што кркал прачки од бугарите..Се оградуваш од тоа, па да гледаме накај иднина?? Би ми рекол искрено, Србија греши што не ја признава МПЦ како еднаква во Православното братство?? За да гледаме во иднината јас сакам да знам како ти размислуваш за минатото, за да не дојди тоа што му се случило да дедо ми, да ми се случи и мене, т.е. не сакам историјата да се повтори..Сакам да видам дека работата е сменета, а со оглед на Црковното прашање, Србија ми го кочи правото на слободна Вероисповест, со тоа ми го крати правото на сопствена Црква..Тоа за мене е равно на она што го пропагира јужната страна на Оската, за името...
Поштеди ме од патетика...
Разграничи си у главата вера и црква,...Да,поврзани се но во овој случај немаат апсолутно никаква врска...
Ти како што гледам си со православна вероисповест што значи дека славиш мал милион празници кои исто така и Србите ги слават во исто време како и ти...Прашањето е , што кур тебе ти затребало помирување на двете цркви(кои апсолутно не се засегнати од политиката на двете држави ) кога и да отидеш у Србија, а бидеш на пример на некоја свадба , ќе влезеш у црква и православно ќе се прекрстиш...Исто така, кога Србинот ќе дојде кај нас он ќе влезе у Црква и ќе се прекрсти исто како што ти си се прекрстил у Шабац на пример...
Која е разликата тука ? Не глеам некоја разлика ! Ти ако си православен секако дека ќе бидеш поблизок со некој што е ист по вероисповест како и ти...Дали тебе Станко,Дејан,Милан,Драган , како индивидуи у Србија не ти ја признаваат црквата па заслужиле сите да бидат подложени на омраза или пак тоа се некојси Павле,Амфилохије,или што ти ја знам кој поп ?

И ти викам фино, цел живот ти мислиш на прапрапрадедоти кој го утепале, ОК го утепале, не е ни прв ни последен со таква судбина али за тоа не ти е крив некој обичен Србин па ти сета своја омраза кон него да ја насочиш...Не можеш да бидеш воден од своите субјективни нешта и секоја одлука и мислење за тој народ таму горе да ти биде базирана на тоа ....
Не ти викам ја да забораиш на тоа, пошо очигледно не можеш да забораиш , само ти викам да оладиш малце и од сите страни да видиш како е , а не само еднострано да се подведеш кон проблемот...
Мене прапрадедо од Германец ми бил убиен, и што да праам ја сеа ? Секој Ханс, Дитер,Михаел или некој да го мразам затоа што некој таму пред 150 години го утепал мојот предок...Не иде така, генерализиција на народ е најлошо нешто што може да ти се мота по глава, а тебе баш тоа те преокупира...
 
Член од
18 февруари 2008
Мислења
2.201
Поени од реакции
86
Ова правда за уроша во потписот е за оној Делијата што го претепа полицаецот или како беше?
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Разграничи си у главата вера и црква,...Да,поврзани се но во овој случај немаат апсолутно никаква врска...
Верата со Црквата немале врска? Јас не сум Муслиман, пак да нема мојата Вера врска со Црквата..Јас сум Православен Македонец..Во Македонија, единствено официјална Црква е М.П.Ц. а таа Црква не е признаена во светот поради С.П.Ц..

Која е разликата тука ? Не глеам некоја разлика ! Ти ако си православен секако дека ќе бидеш поблизок со некој што е ист по вероисповест како и ти...Дали тебе Станко,Дејан,Милан,Драган , како индивидуи у Србија не ти ја признаваат црквата па заслужиле сите да бидат подложени на омраза или пак тоа се некојси Павле,Амфилохије,или што ти ја знам кој поп ?
Како индивидуи?!?! Да беше оспорувана Црквата од Дејан, Станко, Милан, а официјално С.П.Ц да ја признаваше М.П.Ц. тогаш немаше да има никаков проблем..Проблемот е што официјален став на СПЦ е непризнавањето на МПЦ, и инфилтрирањето на Ј.Вранишковски за да направи раздор, кој фала Богу не му успеа..Тоа за братство го сметаш??Зарем тоа е индивидуален став, или став на Државната Црква?? Или сега ќе ми речеш, српскиот народ ве признава, остај ја настрана С.П.Ц. Зарем народот во Србија не може да изврши притисок, да речат, „Чекај бе, Македонците ми се пријатели...Признајте ја Црквата, тие се Православни, тие се наши браќа....“ ..Со самото молчење тие се согласуваат со она што се прави во реалноста од страна на нивната Црква, која е огледало на Верата!!

И ти викам фино, цел живот ти мислиш на прапрапрадедоти кој го утепале, ОК го утепале, не е ни прв ни последен со таква судбина али за тоа не ти е крив некој обичен Србин па ти сета своја омраза кон него да ја насочиш...Не можеш да бидеш воден од своите субјективни нешта и секоја одлука и мислење за тој народ таму горе да ти биде базирана на тоа ....
Не ти викам ја да забораиш на тоа, пошо очигледно не можеш да забораиш , само ти викам да оладиш малце и од сите страни да видиш како е , а не само еднострано да се подведеш кон проблемот...
Мене прапрадедо од Германец ми бил убиен, и што да праам ја сеа ? Секој Ханс, Дитер,Михаел или некој да го мразам затоа што некој таму пред 150 години го утепал мојот предок...Не иде така, генерализиција на народ е најлошо нешто што може да ти се мота по глава, а тебе баш тоа те преокупира...
Каењето и барањето прошка е Христијанска доблест, а простувањето е исто така Христијанска доблест..За да се прости треба да се има покајание, и да се побара прошка.А кога ќе се побара прошка, вистинскиот Христијанин секогаш простува...
 

Kriticar

дискриминатор
Член од
7 мај 2007
Мислења
1.037
Поени од реакции
5
Д

Демијан

Гостин
Поштеди ме од патетика...
Разграничи си у главата вера и црква,...Да,поврзани се но во овој случај немаат апсолутно никаква врска...
Ти како што гледам си со православна вероисповест што значи дека славиш мал милион празници кои исто така и Србите ги слават во исто време како и ти...Прашањето е , што кур тебе ти затребало помирување на двете цркви(кои апсолутно не се засегнати од политиката на двете држави ) кога и да отидеш у Србија, а бидеш на пример на некоја свадба , ќе влезеш у црква и православно ќе се прекрстиш...Исто така, кога Србинот ќе дојде кај нас он ќе влезе у Црква и ќе се прекрсти исто како што ти си се прекрстил у Шабац на пример...
Која е разликата тука ? Не глеам некоја разлика ! Ти ако си православен секако дека ќе бидеш поблизок со некој што е ист по вероисповест како и ти...Дали тебе Станко,Дејан,Милан,Драган , како индивидуи у Србија не ти ја признаваат црквата па заслужиле сите да бидат подложени на омраза или пак тоа се некојси Павле,Амфилохије,или што ти ја знам кој поп ?

И ти викам фино, цел живот ти мислиш на прапрапрадедоти кој го утепале, ОК го утепале, не е ни прв ни последен со таква судбина али за тоа не ти е крив некој обичен Србин па ти сета своја омраза кон него да ја насочиш...Не можеш да бидеш воден од своите субјективни нешта и секоја одлука и мислење за тој народ таму горе да ти биде базирана на тоа ....
Не ти викам ја да забораиш на тоа, пошо очигледно не можеш да забораиш , само ти викам да оладиш малце и од сите страни да видиш како е , а не само еднострано да се подведеш кон проблемот...
Мене прапрадедо од Германец ми бил убиен, и што да праам ја сеа ? Секој Ханс, Дитер,Михаел или некој да го мразам затоа што некој таму пред 150 години го утепал мојот предок...Не иде така, генерализиција на народ е најлошо нешто што може да ти се мота по глава, а тебе баш тоа те преокупира...

Имам вујко што живее во Србија долго време и за неговата венчавка српски поп несакаше да го ожени во црква поради тоа што не бил крстен или како што кажа попот бил крстен во црква што не постои.Донел уверение од крштевка ама не била признаена затоа што е крстен во Македонија!
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Имам вујко што живее во Србија долго време и за неговата венчавка српски поп несакаше да го ожени во црква поради тоа што не бил крстен или како што кажа попот бил крстен во црква што не постои.Донел уверение од крштевка ама не била признаена затоа што е крстен во Македонија!
Ете еден доказ од многуте, за поддршката која безрезервно ни ја даваат нашите српски Православни `браќа`..
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Верата со Црквата немале врска? Јас не сум Муслиман, пак да нема мојата вера врска со Црквата..Јас сум Православен Македонец..Во Македонија, единствено официјална Црква е М.П.Ц. а таа Црква не е признаена во светот поради С.П.Ц..


Како индивидуи?!?! Да беше оспорувана Црквата од Дејан, Станко, Милан, а официјално С.П.Ц да ја признаваше М.П.Ц. тогаш немаше да има никаков проблем..Проблемот е што официјален став на СПЦ е непризнавањето на МПЦ, и инфилтрирањето на Ј.Вранишковски за да направи раздор, кој фала Богу не му успеа..Тоа за братство го сметаш??Зарем тоа е индивидуален став, или став на Државната Црква?? Или сега ќе ми речеш, српскиот народ ве признава, остај ја настрана С.П.Ц. Зарем народот во Србија не може да изврши притисок, да речат, „Чекај бе, Македонците ми се пријатели...Признајте ја Црквата, тие се Православни, тие се наши браќа....“ ..Со самото молчење тие се согласуваат со она што се прави во реалноста!!

Каењето и барањето прошка е Христијанска доблест, а простувањето е исто така Христијанска доблест..За да се прости треба да се има покајание, и да се побара прошка.А кога ќе се побара прошка, вистинскиот Христијанин секогаш простува...
Дали тебе ти праи разлика ако се вика патријарх Павле и ако се вика митрополит Стефан(не им ги ни знам титулите) во твојата побожност ? Дали македонската православност можеби се разликува од српската православност ? Еве, разјасни ми, јас не сум верник и не се интересирам ни за цркви а богами ни за религии...Сепак, у секој случај верувам дека вероисповеста т.е. верата во Бога ти е иста како и на некој Србин од Панчево...Ако не е така, исправи ме слободно....

Не очекуваш ваљда во сите тие ствари што се дешаваат во Србија , и во сите тие политички збиднувања од кои и на народот му е скурчено , тој народ да напраи некој протест заради признавањето на МПЦ ? Со таква економска ситуација,слабеење на динарот, мафија на сите страни, подземје и слични проблеми со кои се соочува власта, а да не зборам за КИМ, за другите евроаспирации кои се под кочница, а ти лепи очекуваш народот да се побуни за нешто толку банално ?

Ајде леба ти, кажи ми зашто е Дејан Станковиќ крив за тоа што го утепале прапрапрадедо ти ? Или па можда е крив затоа што игра у Интер , не ми е јасно нешто...Да не чекаш можда од Дејан Станковиќ да се извини за тоа што некоја будала го утепала прапрадедоти пред 100 години...
 
Д

Демијан

Гостин
Ете еден доказ од многуте, за поддршката која безрезервно ни ја даваат нашите српски Православни `браќа`..
Остави ги,ги имало и ќе ги има.Само незнам што толку патат по таа проклета Србија.И кога беше бомбардирањето на Србија дел од "македонците" кои ги чуствуваат србите како топли браќа протестираа пред Американска амбасада.Каде беа Србите да ни дадат подршка кога на Македонија и беше најтешко,за време на војната за ветото.Зошто не ни даваат да славиме АСНОМ 2 август во Прохор Пчински?
 

the Consigliere

не читам дугачки постови
Член од
17 јуни 2007
Мислења
5.595
Поени од реакции
263
Имам вујко што живее во Србија долго време и за неговата венчавка српски поп несакаше да го ожени во црква поради тоа што не бил крстен или како што кажа попот бил крстен во црква што не постои.Донел уверение од крштевка ама не била признаена затоа што е крстен во Македонија!
Остана неженет твојот вујко ?
 
Член од
6 април 2006
Мислења
972
Поени од реакции
11
Nekoi raboti ne mozat da se pravat na sila. Nitu SPC moze da bide naterana da ja priznae MPC, nitu pak Srbija moze da ni zabrani da imame crkva. :toe:
Se ostanato e zelba za karanje, ne za naogjanje kompromis.

Остави ги,ги имало и ќе ги има.Само незнам што толку патат по таа проклета Србија.И кога беше бомбардирањето на Србија дел од "македонците" кои ги чуствуваат србите како топли браќа протестираа пред Американска амбасада.Каде беа Србите да ни дадат подршка кога на Македонија и беше најтешко,за време на војната за ветото.Зошто не ни даваат да славиме АСНОМ 2 август во Прохор Пчински?
Srbi uchestvuvaa vo borbite vo 2001, protuiv Albancite. Moi komshii. Ne se izletuvaj kako neinformirana budala.:smir:
Srbija ne e vo NATO za da ne poddrzi za imeto. A po priznavanjeto na Kosmet, treba da sme licemeri toa da go barame. A shto se odnesuva do Sv. Prohor Pchinjski, toa e manastir vo sopstvenost na SPC, i tuka Srbija nema pravo da odluchuva.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom