Србија и Косово ќе разменат територии ?

Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Bio sam u izlasku pa nisam mogao podrobnije pisati. To što si iskopirao Vizantijčevu objavu i ponovo objavio naslovne korice nekog gospodina koji je napisao knjigu ne znači da je to bilo kakva javna ličnost od uticaja niti program bilo koje političke partije ili organizacije. Pored toga, rekao sam da čak i velika većina u nacionalističkim krugovima smatra Makedonce i Srbe za dva različita naroda. To što ti ne pamtiš ili ne proveravaš šta ja pišem je najviše tvoj problem na kojem bi trebalo da radiš ali ujedno i naš jer gušiš ovu temu. Malo da se pohvalim, španski znam prilično dobro i to preko francuskog, a francuski znam otprilike kao maternji jezik, srpsko-hrvatski. El Callejón del Muerto znači nešto na španskom ali šta tačno znači "callejón de la muerte", daj prosvetli me molim te. Možda je ta sintagma u padežu na nekom novokomponovanom španskom, prosto nisam pametan pa bih da me obasjaš anđeoskom mudrošću.
 
Последно уредено:

interlove

Die with memories not dreams
Член од
14 ноември 2014
Мислења
2.425
Поени од реакции
3.679
По разделен народ од македонците во светот не сум видел, а сум патувал прилично многу.

Тука другари мои, неможете да најдете 3 македонци со исто мислење за една ствар, не се знае кој пие и кој јаде...
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
По разделен народ од македонците во светот не сум видел, а сум патувал прилично многу.

Тука другари мои, неможете да најдете 3 македонци со исто мислење за една ствар, не се знае кој пие и кој јаде...
Nije to samo tipično za Makedonce već i za druge narode. Manje-više svi su narodi takvi. Bitno je da se oko najosnovnijih stvari ne sporimo. Glave gore ljudi. Prestanite sa defetizmom i potcenjivanjem drugih i sebe. Dajte sve od sebe da učinite od onoga što imate najbolje što možete. Ovo je lako reći, a teško uraditi ali je stvarno istina. I da završim citiranjem Ružice Sokić sa samog kraja filma "Nije nego" iz 1978: "Znate šta, činite dobro, jer to vam je jedina šansa ako želite da budete srećni. Činite dobro.". Laku noć moje dame i gospodo. Tako je moj pokojni imenjak završavao svoje nastupe.
 
Последно уредено:

Византиецот

what you looking at, ass
Член од
14 март 2021
Мислења
2.601
Поени од реакции
6.022
Nažalost, srbofobija je ovde zastupljena i kod bugarofila i kod nekih koji to nisu. Dakle, zajedničko im je samo da mrze Srbe i sve što ima veze sa njima. Ono što je meni bitno i drago je to što imam utisak da većina Makedonaca ima pozitivne stavove o Srbiji. Isto to važi i za Srbe prema Makedoncima. Ogromna većina ima pozitivne stavove o Makedoniji i Makedoncima i to bez ikakvih skrivenih namera ili interesa. Ali hajde sad i o interesima, po logici stvari Srbiji odgavara što jača Makedonija, a pod tim mislim na unitarnu državu, bez konstitutivnog albanskog faktora koji bi je sabotirao i gušio i jak i ponosan makedonski narod. Hipotetički sad, Srbiji i Grčkoj sigurno ne bi odgovaralo da umesto granice sa državom Makedonijom graniči sa proširenom Albanijom i Bugarskom. U smislu asimilacije naroda i pretenzija na teritoriju, Srbija je od Makedonije i zvanično i nezvanično odustala pre otprilike 100 godina. Interes Srbije je ukratko jaka makedonska Makedonija.
Јас овде се согласувам со се што кажа. Важно е Македонците и Србите да се поддржуваат и најважно од се да се почитуваат. Јас ќе се извинам ако во последниве 2-3 страни избувнав, ама кога ги гледам бугарите како вријат, сум без контрола. Незнам колку можеш да разбереш, ама еве кажав многу работи кои не ги мислам.

А сега он-топик, си читал за Mини Шенген? Заеднички пазар од Срби, Македонци и Албанци. Се одржаа конференции во Нови Сад, Охрид, и Драч. Целта е Западен Балкан да не заостанува претерано економски со остатокот од Европа. Јас го поддржувам проектот.
Земјите со светло виолетово се максималниот потенцијал на Мини Шенген во иднина, односно Босна и Монтенегро би можеле да се придружат на пазарот во иднина.
Се смета дека Западен Балкан ќе биди мотор и на европската економија, има за цел комплетно да не поврзи економски со Европа.
Главен иницијатор е САД, затоа што сметаат дека економски премногу заостанавме со остатокот од Европа во последниве 30ет години и проектот има за цел за брзо време да не крени на нозе и да бидиме барем економско-рамноправни членки на ЕУ, а не дупки како бугарија. Мерките се прилив на странски капитал и бројни други штедливи мерки, дел од аферата е и Вашингтон со Светска Банка и со детални анализи за парите кои овај проект ќе ги заштеди (3.2 милијарди долари) и нивно пренаменување во корисни цели.
Дали овај проект би можел да го реши и проблемот со границите во иднина? Дали проблемот меѓу Албанците и Србите, и Албанците и Македонците би се надминал на долг рок? Сепак сме соседи и јас сум за мир и почит на долг рок, дури и со Албанците - но сум свесен дека ова е многу тешко.

 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Aвтономно Северно Косово, Митровица - заедничка економска зона, СПЦ - со посебен статус на територија на цело Косово, српски заедници на општини и све друго од предходните договори што Косово не почитуваше. Тоа им предлагаат сега.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Aвтономно Северно Косово, Митровица - заедничка економска зона, СПЦ - со посебен статус на територија на цело Косово, српски заедници на општини и све друго од предходните договори што Косово не почитуваше. Тоа им предлагаат сега.
Samo da se ne napravi nova BiH ili Makedonija od Kosova. Srbi bi takvim autonomijama legalizovali svoj remetilački faktor protiv kosovske državnosti. Albanski delovi Kosova treba kad-tad i formalno da se pripoje Albaniji zarad veće stabilnosti.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Ако Косово прифати автономија за Србите на северот, тоа би било лоша одлука за Косово.

Не знам зошто утре автономната област на Србите не би имала право на отцепување. За потсетување - Косово беше автономна област во рамките на Србија.
Автоматски споено мислење:

Не видов само што ќе прават со српските енклави во внатрешноста на Косово, кои денес живеат со обезбедување.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Ако Косово прифати автономија за Србите на северот, тоа би било лоша одлука за Косово.

Не знам зошто утре автономната област на Србите не би имала право на отцепување. За потсетување - Косово беше автономна област во рамките на Србија.
Автоматски споено мислење:

Не видов само што ќе прават со српските енклави во внатрешноста на Косово, кои денес живеат со обезбедување.
Srbi u enklavama svakako imaju i imaće težak život i jesu i biće izloženi stalnim pritiscima i napadima lokalnih Albanaca. Ti što su ostali u enklavama su oni najžilaviji. Možda bismo jednog dana, kada se smire vruće glave i dođemo do preduslova za neko realistično, održivo i pragmatično rešenje, mogli uraditi neku organizovanu, podržanu ali dobrovoljnu razmenu stanovništva Srba u enklavama i Albanaca iz većinsko albanskih mesta u opštinama Bujanovac i Preševo.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
930
Поени од реакции
3.660
Како што стојат работите после сите години постојат само 2 рационални и реални можности за КиМ:

1. Давање апсолутна автономија на шиптаpите при што КиМ останува во составот на Србија, со српска армија и полиција, нешто ко што е Чеченија во Русија

2. Војна, доколку самоволно пробаат да се обединат со Албанија прекршувајки ги резолуциите на ОН, тоа ќе биде нивен тотален крај поради тоа што и на нас ќе ни се даде прилика конечно да го истераме племето од тука.
Западот (посебно Америка) е мнооогу сменет од 2001ва/1999 со ставовите кон муслиманите и нема никакви шанси да ги поддржат од две причини: резулуциите на ОН се на страната на Србија па немаат законска можност за тоа и втората е настанување на поголем судир од светски размери поради тоа што јасно е дека Русија и Кина ќе застанат на страната на Србија, а ова денес не се Елцинова Русија и Кина со месечна плата од 10 евра ко што беа пред 25 години, така што нема никаква теорија западот да гине за исламистите од КиМ кога и тие ги научија дека се диво племе.

Единствен проблем може да биде ердоган со турција и затоа добро би било пред да се почнуваат било какви воени дејствија(ако се почнуваат) да се почека тој да падне и турците уште малку да се педеризираат од Европа.

Со оглед на сѐ ова најреална би била првата опција и 99% сум сигурен дека така и ќе биде - КиМ во Србија со огромна автономија за племето.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Како што стојат работите после сите години постојат само 2 рационални и реални можности за КиМ:

1. Давање апсолутна автономија на шиптаpите при што КиМ останува во составот на Србија, со српска армија и полиција, нешто ко што е Чеченија во Русија

2. Војна, доколку самоволно пробаат да се обединат со Албанија прекршувајки ги резолуциите на ОН, тоа ќе биде нивен тотален крај поради тоа што и на нас ќе ни се даде прилика конечно да го истераме племето од тука.
Западот (посебно Америка) е мнооогу сменет од 2001ва/1999 со ставовите кон муслиманите и нема никакви шанси да ги поддржат од две причини: резулуциите на ОН се на страната на Србија па немаат законска можност за тоа и втората е настанување на поголем судир од светски размери поради тоа што јасно е дека Русија и Кина ќе застанат на страната на Србија, а ова денес не е Елцинова Русија и Кина со месечна плата од 10 евра ко што беа пред 25 години, така што нема никаква теорија западот да гине за исламистите од КиМ кога и тие ги научија дека се диво племе.

Единствен проблем може да биде ердоган со турција и затоа добро би било пред да се почнуваат било какви воени дејствија(ако се почнуваат) да се почека тој да падне и турците уште малку да се педеризираат од Европа.

Со оглед на сѐ ова најреална би била првата опција и 99% сум сигурен дека така и ќе биде - КиМ во Србија со огромна автономија за племето.
Siguran sam da Albanci na Kosmetu u slučaju prve opcije ne bi sedeli mirno i tek tako gledali povratak policije i VS. I prva opcija znači rat ali se slažem da nije realno da NATO opet bombarduje Srbiju iz više razloga, a neke si i ti naveo. Nisu ni svet, a ni Srbija kao što su bili 1999. Najbolje bi bilo kada bi Srbi i Albanci direktno pregovarali bez stranog faktora. Tako nešto je sada nezamislivo. Ja sam za minimalne korekcije granice iza čega bi stale velike sile i prošlo kroz Savet bezbednosti UN-a, čime bi se rezolucija 1244 stavila ad akta. Kosovo je defakto izgubljeno, e sad da li ćemo ga "osloboditi" ponovo za nekih 50, 100 ili 500, ja to ne znam ali sam u principu pristalica realpolitike.
 
Последно уредено:

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
1. Давање апсолутна автономија на шиптаpите при што КиМ останува во составот на Србија, со српска армија и полиција, нешто ко што е Чеченија во Русија
Ова сметам дека одамна е надвор од разматрање.
2. Војна, доколку самоволно пробаат да се обединат со Албанија прекршувајки ги резолуциите на ОН, тоа ќе биде нивен тотален крај поради тоа што и на нас ќе ни се даде прилика конечно да го истераме племето од тука.
Ова пак, ти е пореално од првото. Со тоа што, во случај на таква војна, повторно (како во Прва Балканска) работата кај нас ќе ни ја завршат други (Срби, Буигари, Грци). Ние не сме кадарни. Ментално најпрвин.
Ја мислам дека ако дојде до војна, таа би била после некој неуспешен обид за договор (или навидум успешен).
Војна искрено, веќе некое време сметав дека не е возможна, но со повторното стапување на светска сцена на мултиполарноста не е исклучена и таа опција. Албанците и западот, според мене пропуштија период од 20-тина години во кој светот беше монополарен, за да ја натераат Србија да прифати полоши за неа услови. Сега веќе Србија е до гуша у економските прегратки на Кина, Русија, а со тоа и во нивните безбедносни прегратки, а никој неќе инвестицијата да му пропадне.
Како што пишав на друга тема, таа шанса Албанците ја пропуштија со инфантилни политички одлуки, кои беа во правец на тоа дека САД тука ќе царува апсолутистички уште повеќе во иднина и Србија нема да има каде да се сврти, ќе си легне на брашното.
Албанската политика детски се занимаваше со национал шовинизам, со враќање мило-за-драго, со требење на Србите, наместо со практични одлуки во правец на независност.

Планов што го објави Коха, не ми личи добар за било кој, али за Албанците сигурно е многу полош отколку што можеа да истуркаат пред пет, десет години.




Единствен проблем може да биде ердоган со турција и затоа добро би било пред да се почнуваат било какви воени дејствија(ако се почнуваат) да се почека тој да падне и турците уште малку да се педеризираат од Европа.
Не знам дали ги пратиш односите на Турција и Косово у задње време.
 
Член од
15 февруари 2019
Мислења
930
Поени од реакции
3.660
Siguran sam da Albanci na Kosmetu u slučaju prve opcije ne bi sedeli mirno i tek tako gledali povratak policije i VS.
Друже никој не ги прашува за желби и дали ќе седат мирно, ако не седат мирно ќе повојуваме малце па ќе приседнат.

Тоа не е нивна територија они се носени од кавказ во време на османлиите и тука се гости за некој да ги прашува што како, ти можда живееш во Белград но треба да видиш какви зелки се, мали, грди, глупи и искомплексирани затоа се понашаат како дивјаци, со нив нема преговори туку само сила.


Не знам дали ги пратиш односите на Турција и Косово у задње време.
Абе какви такви си знаат они дека си се иста семка и сој султанот нив нема да ги напушти, за нас е одлична новост крахот на турската економија и западизацијата на турција, само уште малку треба да се стрпиме...
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Абе какви такви си знаат они дека си се иста семка и сој султанот нив нема да ги напушти, за нас е одлична новост крахот на турската економија и западизацијата на турција, само уште малку треба да се стрпиме...
Toчно, али ќе видиме.
Тука у прашање се американските заложби за подршка на опозиционите сили и други глобал-политички нешта, за кои Косово нема везе, али е умешано преку америчката врска (Фето и друго).
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.281
Поени од реакции
78.933
Секако, фантомските нон-пејпери како овие два, служат за опипување на пулс.
 
Член од
28 април 2020
Мислења
237
Поени од реакции
321
Siguran sam da Albanci na Kosmetu u slučaju prve opcije ne bi sedeli mirno i tek tako gledali povratak policije i VS. I prva opcija znači rat ali se slažem da nije realno da NATO opet bombarduje Srbiju iz više razloga, a neke si i ti naveo. Nisu ni svet, a ni Srbija kao što su bili 1999. Najbolje bi bilo kada bi Srbi i Albanci direktno pregovarali bez stranog faktora. Tako nešto je sada nezamislivo. Ja sam za minimalne korekcije granice iza čega bi stale velike sile i prošlo kroz Savet bezbednosti UN-a, čime bi se rezolucija 1244 stavila ad akta. Kosovo je defakto izgubljeno, e sad da li ćemo ga "osloboditi" ponovo za nekih 50, 100 ili 500, ja to ne znam ali sam u principu pristalica realpolitike.
Jednom kada se do nekakvog dogovora dođe i Kosovo zaokruži svoju državnost i priznaju je sve države sveta, postane punopravni član u preostalim međunarodnim organizacijama i onoj krovnoj i najvažnijoj, UN-u, ono će se svakako pripojiti Albaniji. Naravno, Srbija da bi to aminovala mora dobiti neke konkretne stvari i kompromis će biti bolan za obe strane. Ne postoji međunarodno pravni uzus koji sprečava suverene zemlje da donesu odluku o ujedinjenju, što bi u ovom slučaju bili Albanija i Kosovo. Isto tako, ako bi narod Srbije, Crne Gore i Srpske hteo tako nešto, nema pravnog uzusa koji tako nešto može da spreči. Naročito Srbija i Crna Gora (obe države su suverene i međunarodno priznate). Republika Srpska je formalno i dalje u državnoj zajednici sa drugim entitetom - Federacijom Bosne i Hercegovine (često nazivanom i muslimansko-hrvatskom federacijom) u pseudo državi bez nadležnosti i suvereniteta koja se zove Bosna i Hercegovina.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom