Спорт или книга?

Член од
31 март 2008
Мислења
2.508
Поени од реакции
1.730
и двете прават страшна комбинација
ем спортуваш, ем е добро за здравјето ем си го збогатуваш знаењето
поарно здравје
 
Член од
31 август 2008
Мислења
7
Поени од реакции
0
vo sekoj slucaj sport.i knigata ne e losa navika ama sepak so nea nemozes da se izduvas,nervozata nemozes da ja isturis na nekoj list,a dodeka sportuvas ili posetuvas sportski natprevari sudijata ili topkata ke bide najgolemiot vinovnik i nema zasto da zalis.a dodeka si kupil nekoja kniga koja mn ti znaci i ja sakas o nervozni momenti mozes da ja napravis lom i posle 2saati da ja lepis.sepak sportot e mn dobro bidejki gi dvizis site muskuli i si vo dvizenje-a so knigata vo raka samo grbot ke te boli i nema da ti bide dobro,no sepak gi pocituvam takvite luge
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
vo sekoj slucaj sport.i knigata ne e losa navika ama sepak so nea nemozes da se izduvas,nervozata nemozes da ja isturis na nekoj list,a dodeka sportuvas ili posetuvas sportski natprevari sudijata ili topkata ke bide najgolemiot vinovnik i nema zasto da zalis.a dodeka si kupil nekoja kniga koja mn ti znaci i ja sakas o nervozni momenti mozes da ja napravis lom i posle 2saati da ja lepis.sepak sportot e mn dobro bidejki gi dvizis site muskuli i si vo dvizenje-a so knigata vo raka samo grbot ke te boli i nema da ti bide dobro,no sepak gi pocituvam takvite luge
Ај бе што збориш. Како си залутал ти на форумов? Прво не си ја ни прочитал темата а второ истропа такви глупости како што ретко имам прочитано на форумот. Од кај па ти знаеш дали не можеш да се истуриш на некој лист кога во животот не знаеш ни името на гелот за коса да го прочиташ.
Плус, фудбалот е задоволство а не начин легално да удриш некого по нога. Такви како тебе у маало јаделе клоци до дома, кога удирале од беспомошност.
Ќути! не си достоен ни да читаш на темава, а не да пишуваш!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
АуРоРа напиша:
Знам точно за кое момче зборуваш...
Вистински избор направи типот...
Нормално дека ќе избере факс кога кај нас не се живее од спорт. Ќе игра до колку, ете 30 год максимум и после што? Некој безвезе тренер ?! Не сме ние во Мкд, НБА па типот да направи светска кариера...

А вака факултет, стоматологија, и обезбедена иднина и за него, и за неговите деца... Посветла иднина. Егзистенција обезбедена...

А да сме во странство, друг е муабетот...
п.С. МОЖЕ ќе рече некој ако се занимавал со кошарка може ќе успеел во странство. Да, не велам не. Али тоа е Мноооооогу ретко. 1 на 1000.
Лично јас познавам само двајца Македонци што успеале надвор - Пандев и Панчев. Евентуално Лазаров. Еве нека се и 10. Но тоа е мнооогу малце:smir:
Оф оф оф...

Ја знам уште едно 100тина кои успеале со спорт надвор. И тоа не само спортови како фудбал и кошарка. Кајак, бокс, па дури и падобранство. А да, куглање спомнав?

Нема везе, не се работи за илјадници примери кои можеш да ги извадиш ти а јас ќе ти парирам на секој еден од нив. Се работи за мрзливоста и инертноста на македонскиот народ кој го гледам постојано. Не знам дали во странство така се однесува народот но кај нас е евидентно дека никој не сака да работи и заработи. Сакаме клати врата зимај плата. Е тука е проблемот кој го поставив. момчето кое има идеални предиспозиции да го работи тоа кое му се допаѓа и евентуално да успее во тоа го отфрла за да работи кај тато, кој патем ќе го плаќа и најверојатно и факултетот ќе му го заврши.

Сите оние луѓе кои препишуваат, лажат за да стигнат до позиција и крадат за да имаат повеќе од вчера се олош на општеството и инсекти кои треба да се истребат за нормалните да живеат како луѓе, како модерни луѓе.

Бла бла, што ќе прави после 30 години, ќе биде ебано успешен во тоа што го правел цел живот и ќе има доволно заработено за да може да инвестира и да продолжи. Да се биде спортист не значи по дифолт да се биде глуп. Ако си глуп и као доктор ќе бидеш глуп. Или со самото влегување на факултет ти вградуваат чип кој те прави паметен, а на терен ти вадат делче од мозокот. Сам решаваш дали ќе бидеш паметен, никаква диплома нема да ти го овозможи тоа. Сам успеваш во животот без разлика дали си спортист, автомеханичар или доктор.
Е сеа ако парите толку значат, тогаш меѓу полагање испити нека договара клиенти да му го ставаат од позади, одлични пари искачаат од тоа.
 

АуРоРа

Засекогаш
Член од
15 мај 2005
Мислења
1.109
Поени од реакции
15
Е тука е проблемот кој го поставив. момчето кое има идеални предиспозиции да го работи тоа кое му се допаѓа и евентуално да успее во тоа го отфрла за да работи кај тато, кој патем ќе го плаќа и најверојатно и факултетот ќе му го заврши.

Македонски синдром. Качиш глупости, непроверени. ДА не речам, лупеташ. Hic Rodos, hic saltos. ( ако треба превод кажи).

ПРВО -Ако имаш 202 цм не си по дифолт одличен кошаркар.
ВТОРО - Од кај си сигурен дека на Џоче конкретно ( момчето од Милионер) не му се допаѓа стоматологија ? ОД кај си сигурен дека САКА да игра кошарка повеќе од да биде стоматолог? Или можеби ти е другар како што ми е мене а? ИЛи можеби си лупеташ а?

ТРЕТО - Колку ти знаеш за интелегенцијата на Џоче? ФАКУЛТЕТОТ ЌЕ МУ ГО ЗАВРШИ. Дали оваа реченица личи воопшто на нешто ?! Пак ќе речам го знаеш или ?! ЛУПЕТАШ ?!
Дечкото е ЕКСТРЕМНО паметен + УЧИ + Има СУПЕР ПРОСЕК = КВАЛИТЕТЕН ДОКТОР ( а не го турка тате )

ЧЕТВРТО - Од кај си сигурен дека тате ќе го плаќа?
ТИ кажа тој ? Или пак ЛУПЕТАШ ?!?!?!
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Македонски синдром. Качиш глупости, непроверени. ДА не речам, лупеташ. Hic Rodos, hic saltos. ( ако треба превод кажи).

ПРВО -Ако имаш 202 цм не си по дифолт одличен кошаркар.
ВТОРО - Од кај си сигурен дека на Џоче конкретно ( момчето од Милионер) не му се допаѓа стоматологија ? ОД кај си сигурен дека САКА да игра кошарка повеќе од да биде стоматолог? Или можеби ти е другар како што ми е мене а? ИЛи можеби си лупеташ а?

ТРЕТО - Колку ти знаеш за интелегенцијата на Џоче? ФАКУЛТЕТОТ ЌЕ МУ ГО ЗАВРШИ. Дали оваа реченица личи воопшто на нешто ?! Пак ќе речам го знаеш или ?! ЛУПЕТАШ ?!
Дечкото е ЕКСТРЕМНО паметен + УЧИ + Има СУПЕР ПРОСЕК = КВАЛИТЕТЕН ДОКТОР ( а не го турка тате )

ЧЕТВРТО - Од кај си сигурен дека тате ќе го плаќа?
ТИ кажа тој ? Или пак ЛУПЕТАШ ?!?!?!
ПРВО, ОСНОВНО И ПОСЛЕДНО... Уопште не е важен “Џоче“. Важен е принципот, ме заболе за Џоче најискрено, твој другар си е, чувај си го како очи ако си паметна.
Плус, ти си пристрасна у случајот и субјективно, ти да збориш за другар ти на темава е исто ко ја да ти кажам зошто мајка ми ја избркале од работа. Секогаш газдата ќе биде проблемот а не таа, затоа остави ја темава... не сме за дискусија, туку посвети се на мојата профил порака. Ако заради темава не можеш да вратиш на неа, тогаш да му се плукнам на општеството и начинот на кој сме созададени ние луѓето и тоа со голем шлаем...
 
¯

¯\_(ツ)_/¯

Гостин
Книга дефинитивно, оти јас мислам тие кој се разликуваат од обичните луѓе не бираат сами дали факс или спортување, they're chosen уште пред да “излезат од пелени’’ .
 
Член од
31 мај 2008
Мислења
402
Поени од реакции
51
Ne sakam da citam ,ne sakam, abe ne sakam da citaaaam, se, se i :duel: kje treniram samo te molam ne me treraj da citam :cuc:
Se salam :pipi: Sport vo sekoj slucaj :smir:
 

зунза

Модератор
Член од
27 јануари 2006
Мислења
3.301
Поени од реакции
59
Книга многу нормално!
Најнеспорцкио чоек сум шо постој! Со книги ќе заглавам, ама да одам да трчам, да се трескам, да орам, блаа. Само со сила.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Изгледа некои од вас изгледа немаат навика да го читаат првиот пост на темата.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во моментов гледам едно момче на Милионер, кој е висок 202 сантиметри но се откажал од кошарката затоа што отишол да студира. За да биде посмешен муабетот (за мене) татко ми е стоматолог па и тој студира тоа.

Прашањето ми е, дали сметате дека факултетот треба да биде пред се`, па дури и покрај фактот што (ова момче) има идеални предиспозиции за светска спортска кариера?
Повелете :)
Не се работи за тоа што би одбрале, дали да прочитате книга или да одиграте партија фудбал, се работи за избор на кариера.
 
Член од
30 јануари 2005
Мислења
7.397
Поени од реакции
1.308
Изгледа некои од вас изгледа немаат навика да го читаат првиот пост на темата.
Мислам дека никој не чита ништо :) Дури и твојот пост елегантно сите го прескокнуваат како да е гимнастичарско козле. Сите имаат перфектна оценка од судиите за прескокнување.
 
Член од
20 март 2007
Мислења
8.493
Поени од реакции
308
Спорт.






















:)

Бришам, ама не достигнувам сам насекаде... тоа е. Два дена ме немаше и кармакараша е направено се
 

Zaphod Beeblebrox

Поранешен покул Божино
Член од
7 јуни 2008
Мислења
16.676
Поени од реакции
21.232
Кариера во спорт или со учење? Хмм секако со учење бидејќи спорт не ти е за секогаш. Една појака повреда и крај кариера. А со учење секогаш имаш почетна точка.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom