Според Ивица Антевски кирилицата е грчка азбука?

A

anaveno

Гостин
Sekoja teorija e izdrzana, ako ima fakti.
Makedonskata teorija ne e ni na povidok, a faktite postojat i se nesoborlivi.
Ne dzabe napomnuvam mnogupati za Sea People (aka Brigi repriza).

Fakt e deka Fenicanite nemale pismo do pred da dojdat Brigite-repriza.
Kako im zapocnala pismenosta?
Dosol (za niv nepoznat) Taatos (tetoviranje,tatoo...) i bukvite se rodeni.
Koj e Taatos?
Toj e od tat......toj e nash...ne objasnuvam sega zosto.
Kaj Egiptjanite e Djehuti, kaj grcite Thoth.
Thoth e sin na Re (Amon-Re) ili nasiot REE (gree) sonceto.
Taatos si igral so dejceto Ba'alat Nikkal.

Ovie zborovi nemaat nikakvo znacenje kaj Orientot i gejcite.
Nika e bozica i kaj Feniksite e moon-mesecina ja (O)Baalat Nikaal (nokta)..Nika od Niks-Nix-Night.
(ne e istata so drugata Nika)....
I tuka e i Dionysus koj suruva so dejceto od pogore....
I Osiris (Ozareniot, osvetleniot) vo istiot kosh.

I prvite bukvi, mozebi ne se nashi, ama ne se ni gejski, a site raboti se samo mozebi koincidencija so nasiot jazik, a sigurno nekontabilni so jazikot na Orientot i gejcite.

I ova ke se potvrdi da receme ako nekoj nas strucen metalurgist otide vo Fenikija i gi ispita naodite metalni od tamu i sporedi (hemiski i sto znam uste kako, no toa e realnosta) so bronzite i zelezata od kaj nas, i jas veruvam deka ke se pokaze deka se napraveni vo MK,zatoa sto violinski stitovi od crtezite po Orientot imale samo Makedoncite od razni generacii!
 
Член од
29 јуни 2005
Мислења
1.284
Поени од реакции
14
Nikako da dobijam odgovor na moeto prashanje:

Anaveno, moeto prashanje e mnogu ednostavno ;
No ke go dopreciziram:
Dali postavkite na Peshic se tochni, odnosno dali pismenosta poteknuva od Lepenskiot Vir i Vincha i deka Slovenite bile starosedelci tami i deka otamu pochnalo nivnoto raseluvanje.
I dali Peshic ne gi negira brakjata Kiril i Metodi.....
 

Homer MakeDonski

*Матриот
Член од
14 јуни 2005
Мислења
823
Поени од реакции
86
Dali postavkite na Peshic se tochni ?

-Факт е дека постои писменост во Лепенски Вир.
Поставката на Пешич е наместо, ја разрушува досега постечката класификација на писменоста.


Dali pismenosta poteknuva od Lepenskiot Vir i Vincha ?

-Тоа ниту Пешич не би можел да го тврди.


Дали “Slovenite bile starosedelci tamu’’?

- Факт е дека постоењето на писменост упатува на постоење на староседелци кои истата ја користат.
Дали староседелците се Словени?
Пешич вели да.
Пешич е застапник на тезата за автохтоноста на Словените околу подунавјето и дека тие оттаму гранираат наоколу.
Дали тој користи точна дефиниција за староседелците?

Кога науката ќе го даде одговорот на дефиницијата што се тоа Словени ,дали се работи за етнос или за лингвистички термин. Во секој случај тоа би било и нијанса која и не е толку важна ,од аспект на писменоста. Делото на Пешич (откритието на писменоста и нејзината класификација) е за поздравување.

Од агол на религијата, која според мене е основната човекова организациона форма на живеење, дефиницијата Словени што Пешич ја користи за староседелците, е неточна. Зошто затоа што на тие локации има пронајдено еден куп наоди што археологијата ги нарекува фигурини т.е. статуи со средна големина и сите тие ја претставуваат Божицата Мајка.

I dali Peshic ne gi negira brakjata Kiril i Metodi...?

Тој ги негира браќата Кирил и Мефодиј.
 
A

anaveno

Гостин
"Naukata" ke razresi koi se slavsite vo onoj moment koga ke "razresi" i Indijancite da ne se vikaat taka. Naukata razvrzala, nema slavsi.

Istorijata ne e nauka, kako biblijata e, citash i veruvash, bataluvash DNK, artefakti, antropologii (fakti)...

Bukvite muzata Klio gi donese bukvite (nekoi vikaat i Kadmo), muzi se i Pieridi od Pier, sinot na Makedon i t.n.

I toa od podolu, slovenite starosedelci. Denovive ima taze genetstki izvestaj izraboten od poveke vrvni univerziteti (Mainz University, UCL and Cambridge University).

Analysis of ancient DNA from skeletons suggests that Europe's first farmers were not the descendants of the people who settled the area after the retreat of the ice sheets...

The study identifies the Carpathian Basin (Hungary around 7,500 years ago ) as the origin for early Central European farmers.....Mam_cata
im
...

"This is surprising, because there were cultural contacts between the locals and the immigrants, but, it appears, no genetic exchange of women."...


Znaci, duri i od vremeto na Vinca pa navamu, bukvalno, bez zaebancii, sme mozele da se druzime i pak da si ostaneme isti!!! Verojatno imalo i ponekoja Radodajka, vaka epten e ubavo.
 

f91

Член од
12 мај 2008
Мислења
338
Поени од реакции
27
The study identifies the Carpathian Basin (Hungary around 7,500 years ago ) as the origin for early Central European farmers
Така е кога новинариве пишуваат нешто што не го разбираат.Еве што вели за истата статија Американскиот археолог Крис Хирст...

A new study published by Barbara Bramanti and colleagues in Science Express on September 4, 2009, supports what some scholars have suspected all along—that the LBK likely were an in-migration of people from the Balkans, and that they did not, initially anyway, do much mixing at all with the earlier inhabitants of Europe.

 
Член од
13 август 2008
Мислења
41
Поени од реакции
0
lepenski vir e samo nabildano od togashnite vlasti ( Jugoslavija). Golem del od profesorite deneska ne veruvat vo nishto od lepenski vir, no sepak pak predavat za toa.
posle iskopuvanjeto na Lepenski Vir na toa mesto e izgradeno brana, i kako e napishano od pred 50-60 godini taka i ke ostane zasekogash. Nikogash nema da ja doznaeme vistinata
 

Wolver1nE

Ај лав пуси
Член од
31 јануари 2008
Мислења
528
Поени од реакции
46
Кирилицата ја создал св. Климент, именувана е Кирилица во чест на св.Кирил негов учител кој ја создал со св.Методиј првата словенска азбука. Нема тука што повеќе да се разговара, кирилицата не се базирала врз никаков коине јазик и слично - уникатност.
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Костурската Деспило плоча од средниот неолит напишана на писмо многу слично на винчанското:





Јужниве ѓупци велат не можат да го дешифрираат (видете го линкот на нивното МНР подоле).

http://pegasos.fhw.gr/chronos/01/en/gallery/nl/dispilio/disp5.html


Штета немаме пристап до Костур инаку ѓупциве ќе бидат матирани само од археологија на тоа подрачје.



.
 
Член од
24 јуни 2008
Мислења
1.705
Поени од реакции
75
А зошто повторно да не ја вратиме глаголицата како официјално писмо на Македонската нација. Бар ќе бидеме уникат.
 
Член од
17 јули 2008
Мислења
126
Поени од реакции
10
Костурската Деспило плоча од средниот неолит напишана на писмо многу слично на винчанското:





Јужниве ѓупци велат не можат да го дешифрираат (видете го линкот на нивното МНР подоле).

http://pegasos.fhw.gr/chronos/01/en/gallery/nl/dispilio/disp5.html


Штета немаме пристап до Костур инаку ѓупциве ќе бидат матирани само од археологија на тоа подрачје.
.
Еве една многи интересна врска помеѓу текстов од Костур, што го постираше Мисирков, и она што ни го презентираат Тентов и Бошевски:
Tentov_Bosevski.jpg

Јас се обидов да ги пронајдам знаците кои се исти на натписот од Костур и оние од каменот од розета (само за првиот ред) и ги најдов сите. Ги одбележав со соодветна боја (двата што не се заокружени ме мрзеше да ги заокружувам, ама може секој да ја најде врската). Тие што се со две бои, се всушност комбинација од два знака.

Ако се разбира некој, верувам дека ќе успее и да го дешифрира текстот. Јас дури и се обидов да го направам истото и првиот ред, читано од доле нагоре и има некоја логика.

http://rosetta-stone.etf.ukim.edu.mk/index.php?q=mk
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Факт е че Византија е пор'чала на Кирил и Методиј да с'ставјат азбуката. Но това е единственото гр'цко нешто в неја. На мен лично не ми е известно г'рците нјакога да са използвали глаголицата. А кирилицата е с'ставена от Климент Охридски в Охрид и се нарича кирилица в чест на неговија учител Константин Кирил Философ. Но Климент с'ставја азбуката за б'лгарите и тја си е чисто б'лгарска азбука. Аман от кражба на историја на Балканите - позорно е да се тв'рди че азбуката ни е гр'цка. Б'лгарија и Македонија нјамат ништо обшто с Г'рција, освен 5-те века турско робство и многото војни помежду ни.
Само колку да дадеме контекст, Бугарите имале руни, немале (aбецедна) азбука.

А тоа што демек био грчко, е копирано феничанско, кое пак е изведено од винчанското и фрапантно слично (да не речам исто) на кириличното.:wink:
 

Ч Е Н Т О

Методија Андонов
Член од
3 јули 2008
Мислења
1.698
Поени од реакции
1.612
DeschainBG напиша:
...Но Климент с'ставја азбуката за б'лгарите и тја си е чисто б'лгарска азбука.
До кога бе, до кога ќе ве учиме и подучуваме за вашата сопствена историја, и името ваше "мило" што со векови веќе се обидувате да го натурате-калемите со сила на словенскиот-МАКЕДОНСКИ јазик од околината на Солун...

"...добро познат факт е дека етнонимите во текот на времето можат да ги менуваат референтите. Така на пример античките Бугари кои го поминале Дунав во 681 г. биле турско племе и зборувале на еден јазик од турската група, додека современиот бугарски е словенски јазик. Слично, средновековните Франки биле германско племе и зборувале на еден јазик од германската група, но од нивното име потекнува зборот français, називот на романскиот француски јазик."

Victor A. Friedman, "Macedonian language and Macedonian identity: Recent history and recent historiography." Makedonski jazik, Vol. 45-47, 1994-1996. 5-22. (Macedonian version of 155).



DeschainBG напиша:
Аман от кражба на историја на Балканите...
Е аман де заман, ама никако да престанете и вие и вашиве побратими од југ.
 
Член од
7 мај 2005
Мислења
1.231
Поени од реакции
307
Мнението че б'лгарскијат език е от тјуркската езикова група и б'лгарите са тјуркско племе датират от комунизма. В днешни времена доказателствата че това не е вјарно са безброј.
Напротив, непобитно е докажано дека бугарскиот јазик е од турко-алтајската јазична група.

Дури има и цела подгрупа на бугарски јазици во кои спаѓаат бугарскиот и чувашкиот. Јазикот пак на едно друго бугарско племе -- Татарите -- е кипчашки, кој повторно е туркски, но подруг од чувашкиот.

А чувашкиот јзик е директен наследник на оригиналниот прото-бугарски јазик кој бил туркски и кој бил мајчин јазик на Бугарите на хан Аспарух.

Глоттохронологија тјуркских јазыков

Согласно этој классификации, основанној на фонетическом и морфологическом принципах, внутри тјуркској јазыковој группы выделјаетсја шесть подгрупп:

1. Булгарскаја (булгарскиј, чувашскиј).
2. Ујгурскаја (древнеујгурскиј, хакасскиј, шорскиј, тувинскиј, тофаларскиј, јакутскиј, долганскиј).
3. Кыпчакскаја (татарскиј, башкирскиј, казахскиј, киргизскиј, алтајскиј, карачаево-балкарскиј, кумыкскиј, крымскотатарскиј).
4. Чагатајскаја (современныј ујгурскиј, узбекскиј).
5. Кыпчакско-туркменскаја (западные говоры узбекского јазыка).
6. Огузскаја (турецкиј, азербајджанскиј, гагаузскиј, туркменскиј).

http://www.kyrgyz.ru/?page=30%20[.%20.%20.%20.%20.
 
Член од
22 февруари 2009
Мислења
746
Поени од реакции
35
А да ја фрлите оваа тема во канта дали вреди за глупостите на ивица и марица да се замараме,
еве од мене грчката азбука е од феникијците а тие ја зедоа од индија а тие од малезија а тие од австралија и сега што правиме:toe:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom