Споредба на два објектива

Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Aj malku da utepame monotonija:)))
Sliknav eden ist motiv so 2 objektivi i ve molam za vase mislenje (glasanje mozebi?) koja slika e podobra vo pogled na optikata na objektivite. Ednata e krstena 1 ,drugata 2 .
Cenata na dvata objektivi e nenormalno razlicna pa zatoa aj da vidime kolku navistina toa igra uloga pri kvalitetot na slikata.
Sporedbena.jpg
--- надополнето: 28 јули 2012 во 12:31 ---
Admin po greska tuka ja postirav temava.Te molam izbrisi ja ottuka.
Thx
 
Член од
22 ноември 2011
Мислења
475
Поени од реакции
177
Мислам дека таа од десно сликата е некако по изострена што знам...Не можам да приметам со голо око
 
S

Sheldon Cooper

Гостин
Според мене слика 1. Покристално се гледа цветот.
 

Steam.

wat
Член од
1 октомври 2008
Мислења
1.462
Поени од реакции
624
1 дефинитивно.дури и чашата/вазната има повеќе детали на 1вата слика.
 
S

Sagan

Гостин
На првата слика све се гледа подобро. На втората позадината е заматена и на сликата доминира цветот.
Аматер сум за фотоапарати и објективи, така да ова е лаичко мислење :)
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
На првата слика све се гледа подобро. На втората позадината е заматена и на сликата доминира цветот.
Аматер сум за фотоапарати и објективи, така да ова е лаичко мислење :)
Повеќето сме аматери и секако не сме сите целосно релевантни.Ама не е лошо да си имаме свое мислење нели :)
Фала ти за оценката а верувај ептен ке биде интересен крајот на оваа дискусија кога ке ви ги кажам типовите и цените на двата објективи.
Поздрав
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Сликата е поубава и почиста под 1
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Првата слика е со подобри детали, а втората е со подобар (пооргинален) контраст.

Е сеа да правиме споредба е многу тешко. Пред се ова е статично сликање, не знаеме што е фокусирано, не знаеме какви сетинзи на објективот се користени, не знаеме како објективот ја обработува далечината на леерите (слоевите)... итн итн..

Првиот објектив највероватно располага со подобар процесор, но тоа не е пресудно за моиве очи. Сликата бр.2 ми е далеку пооргинална и пореална, а фокусот го ставив на боите и контрастите во решетката позади цветот.

Поздрав
 
Член од
16 јули 2011
Мислења
189
Поени од реакции
120
Токму тоа ми беше поентата.Споредбата е навистина тешка затоа што реално нема некоја голема разлика .Ама разликата во цената е X 200 пати!!!
Сликата е со Canon 24-105L и цена 1000 евра,а таа десно
е Tessar 50/2.8 и цена 5 (пет) евра купен од пазарот покрај Вардар во вторник и петок!
Чудно нели? o_O
 
W

WildChild

Гостин
Токму тоа ми беше поентата.Споредбата е навистина тешка затоа што реално нема некоја голема разлика .Ама разликата во цената е X 200 пати!!!
Сликата е со Canon 24-105L и цена 1000 евра,а таа десно
е Tessar 50/2.8 и цена 5 (пет) евра купен од пазарот покрај Вардар во вторник и петок!
Чудно нели? o_O
Тешко да споредиме...поубава ми е 2рата слика(поживи се боите и подобро е заматена позадината).
Ако си аматер(ја бетар од аматер сум xD), би ти препорачал да си го земиш тој од 5 евра, а понатаму, земи си скап апарат. :)
 
Член од
13 февруари 2012
Мислења
598
Поени од реакции
145
мене ми е подобра 2 слика ,поубави се боите и по остра ми е некако сликата,мада мислам дека си фокусирал на различни места,а тоа дека е ефтин и стар објективот ништо не значи,кој знае да слика вади убави слики и со такви објективи .;)
 

miki002

Фејл гејмер
Член од
18 февруари 2010
Мислења
369
Поени од реакции
269
Острината на слика 2 според мене е многу подобра од слика 1, ама пак на слика 1 имаш според мене подобро светло и контраст... Генерално слика 2 повеќе ми се допаѓа. Не очекував пурпурни рабови од Canon L леќа, ова ме изненади или пак само јас ги гледам после 17 часовно играње игри...
Не бе 2ката е подобра.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom