Споменик на Александар Македонски на плоштад Македонија?

rossoner stefan

Модератор
Член од
5 декември 2007
Мислења
1.770
Поени од реакции
192
Нека се направи што е можно повисок поголем и поубав.Нека пукнат сите.Ама ич со око нема да трепнам.Не гледате дека што и да направиме ние сме тие што предизвикуваме и провоцираме.Епа нека провоцираат.Едвај чекам да го напраат да го сликаат и да биде објавен по сајтовиве во странство.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Абе човече како се градат добрососедски односи, сигурно не со ставање на споменик на Александар Велики кој официјалната влада од атина ќе го искористи во пропаганда дека еве ние ги провоцираме и ќе им даде поголемо право да кренат џева и да ен блокираат од еу и нато. Ак ое тоа целта на вмро тогаш мене ми е јасно дека они не саакаат да не внсесат тамо и затоа ги прават овие потези. Значи јас не сум против да с естави споемник но мислам дека не сега таков моемент.
За грчка, провокација самото по себе е она што ние постоиме.. Тие немаат проблем само со името, туку имаат проблем и со нашиот идентитет..После името следува идентитетот, и само ќе се бараат причини Македонија да не влегува во евро-атлантските структури, се додека и се дава право на грчката држава да опструира влез на Македонија во Евро-атлантските структури и си ги исполнува своите фашистички параноични идеи..

п.с. а што ќе речеш за споменикот на крсте петокв мисирков што сакаат бугарите да го стават на плоштад во софија? Дали тоа ќе биде провокација од страна на бугарија? Дали вмро ќе реагира на тоа?
Го сметам..За ВМРО дали ќе реагира, прашај во Партијата.. Дали ти го сметаш за провокација однесувањето на Атина и поставувањето споменик на Александар Македонски на грчка страна на границата во Меџитлија?
 

Bratot

Стоик и Машкртник!
Член од
27 јануари 2007
Мислења
17.089
Поени од реакции
4.498
За грчка, провокација самото по себе е она што ние постоиме..
И ова е целата суштина, доколку некој пропуштил да забележи.

Затоа нонсенс би било да продолжиме да им угодуваме на Грците, кога тоа ќе не одведе кон нешто..што се нарекува .. непостоење.
 

AtoM-AnT

Dexter
Член од
3 септември 2008
Мислења
4.530
Поени од реакции
583
Некои мислат дека ние треба да се тртиме на сите,немој да кажеме ова дека оној ке се навредил,немој да направиме она дека пак оној си таму тоа грешка ќе го свател...Та преку Тасета ако некому не му одговараат нашите потези,доста е веќе таа прикаска со кубурот,дојде време да го извадиме и да пукаме а Гејците или Татарите нека протестираат колку сакаат,ние сме Македонци и тоа ќе останеме...
 

trance123

Не сум ПАРТИот
Член од
29 јануари 2006
Мислења
104
Поени од реакции
6
По вашава логика ние и денес не постоиме. За цел свет сме фиром, ама како ни се обраќаат? Пак Македонци. Или живееме со надеж дека сепак фиром е привремено. Епа друшковци ништео не е попостојано од привременото. И сега во ООН за нас стојат прашалници. И ве молам објаснетеми која е таа логика дека со менуванје на фиром во име со некоја додавка ние нема да постоиме? Шо ќе ни напраат? Логори, гасни комори, ќе не однесат на марс? Сме постоеле и ќе постоиме. Што послаба економија во државава тоа повеќе патриоти. Па преку кур од патриоти кои само знаат да зборуваат и ништо повеќе, и за време на војна да перат пари и станови да си купуваат и ред други работи на кои им нема крај. Пола век помина од кога човек стапна на месечината а ние ни во сопственава земја на некои места не можеме да отидеме, а да не зборам за надвор. Народов моментално е супер подлога за перење мозок и продавање патриотизам. Ама не ми е јасно што тогаш кога ќе дојде нож до коска, кога луѓе ќе почнат да умираат од глад, кога тука ќе се случи социјална револуција? Тој ден не е далеку ако продолжиме вака по овој пат...
 
Член од
28 октомври 2005
Мислења
8.293
Поени од реакции
1.646
За грчка, провокација самото по себе е она што ние постоиме.. Тие немаат проблем само со името, туку имаат проблем и со нашиот идентитет..После името следува идентитетот, и само ќе се бараат причини Македонија да не влегува во евро-атлантските структури, се додека и се дава право на грчката држава да опструира влез на Македонија во Евро-атлантските структури и си ги исполнува своите фашистички параноични идеи..

Го сметам..За ВМРО дали ќе реагира, прашај во Партијата.. Дали ти го сметаш за провокација однесувањето на Атина и поставувањето споменик на Александар Македонски на грчка страна на границата во Меџитлија?


Прашај во партијата, ти што мислиш?

Не го сметам за провокација бидејќи споменик на Александар Велики има и во Турција само не се сеќавам во кој град.

Градење споменици не провокација, се разубавува градот можат туристи да с есликаат како што тоа и ние го правиме било каде кога одиме во странство. Но поентата ми е дека додека светот не ја признае новата историја дека александар бил од словенско потекло се до тогаш политиката од атина ќе труби низ цел свет дека вршиме провокација и слично. Нели бидејчи цел свет е учен на погрешна историја. Затоа викам јас прво да докажеме вистината во историјата, иако мсиалм дека тешко ќе прифати светто да ја менува сегашната историја, но да пробаме да ја докажеме вистината па после да градием споменик. тоа е моето размислување.
 
Член од
12 јануари 2009
Мислења
721
Поени од реакции
40
Gradenje spomenik na Aleksandar Makedonski:pos2: e samo provokacija na Grcite ja stvrano neznam kaj mu e pametot na ova grujovo ne skara so cel svet.
Protiv sum za vakov spomenik 100pati podobro na Tose da mu se naprai golem spomenik na centar nego na Aleksandar Makedonski nikoj ne ni go znae ni poznava.
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Gradenje spomenik na Aleksandar Makedonski:pos2: e samo provokacija na Grcite ja stvrano neznam kaj mu e pametot na ova grujovo ne skara so cel svet.
Protiv sum za vakov spomenik 100pati podobro na Tose da mu se naprai golem spomenik na centar nego na Aleksandar Makedonski nikoj ne ni go znae ni poznava.

Абе копиљаци, пак се занасаат, на Александар ке му правеле споменик, морони,
Ја од кога викам или на Брус Ли или на Телетабиси да се направи споменик, а не на Александар, дел бил од нашата историја, биг дил.:tapp:
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.652
Поени од реакции
5.331
Прашај во партијата, ти што мислиш?

Не го сметам за провокација бидејќи споменик на Александар Велики има и во Турција само не се сеќавам во кој град.

Градење споменици не провокација, се разубавува градот можат туристи да с есликаат како што тоа и ние го правиме било каде кога одиме во странство. Но поентата ми е дека додека светот не ја признае новата историја дека александар бил од словенско потекло се до тогаш политиката од атина ќе труби низ цел свет дека вршиме провокација и слично. Нели бидејчи цел свет е учен на погрешна историја. Затоа викам јас прво да докажеме вистината во историјата, иако мсиалм дека тешко ќе прифати светто да ја менува сегашната историја, но да пробаме да ја докажеме вистината па после да градием споменик. тоа е моето размислување.
И сега..Како да те сватам? гејците имаат право да градат споменици од Александар Македонски, Турците да градат од Александар Македонски, а оние следбениците негови не смеат да градат бидејќи ќе ги навределе „господата“???
 

ABC

“градител“
Член од
24 февруари 2005
Мислења
15.696
Поени од реакции
192
Споменикот на Александар е одлична идеја,само со оглед на досегашните искуства со некадарните снобови кој го избираат “победникот“ на тендерот,стравувам дека ќе се одбере пак некоја фигура со лик на “Астерикс“ што само ќе ја расипе целата замисла.:toe:
 

Jagger

м
Член од
24 ноември 2008
Мислења
322
Поени од реакции
5
По вашава логика ние и денес не постоиме. За цел свет сме фиром, ама како ни се обраќаат? Пак Македонци. Или живееме со надеж дека сепак фиром е привремено. Епа друшковци ништео не е попостојано од привременото. И сега во ООН за нас стојат прашалници. И ве молам објаснетеми која е таа логика дека со менуванје на фиром во име со некоја додавка ние нема да постоиме? Шо ќе ни напраат? Логори, гасни комори, ќе не однесат на марс? Сме постоеле и ќе постоиме. Што послаба економија во државава тоа повеќе патриоти. Па преку кур од патриоти кои само знаат да зборуваат и ништо повеќе, и за време на војна да перат пари и станови да си купуваат и ред други работи на кои им нема крај. Пола век помина од кога човек стапна на месечината а ние ни во сопственава земја на некои места не можеме да отидеме, а да не зборам за надвор. Народов моментално е супер подлога за перење мозок и продавање патриотизам. Ама не ми е јасно што тогаш кога ќе дојде нож до коска, кога луѓе ќе почнат да умираат од глад, кога тука ќе се случи социјална револуција? Тој ден не е далеку ако продолжиме вака по овој пат...
Еве 2 до 3 прашања:
1. Кој ке ја води револуцијата?
2. Дали си слушнал за вршење геноцид сам на себе со перо и мастило?(први ке бидеме ако тргневме по паметот на Кирета и Бранета)
3.Си излегол од Македонија некогаш?

Однапред благодарам за одговорот.
Поздрав.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
28
Поени од реакции
0
Gradenje spomenik na Aleksandar Makedonski:pos2: e samo provokacija na Grcite ja stvrano neznam kaj mu e pametot na ova grujovo ne skara so cel svet.
Protiv sum za vakov spomenik 100pati podobro na Tose da mu se naprai golem spomenik na centar nego na Aleksandar Makedonski nikoj ne ni go znae ni poznava.
Терапија!Итно дури не е доцна!Кој го знај бе Тоше Проевски,излези од Балканистан и ќе видиш.
 
Член од
17 јануари 2009
Мислења
686
Поени од реакции
662
Gradenje spomenik na Aleksandar Makedonski:pos2: e samo provokacija na Grcite ja stvrano neznam kaj mu e pametot na ova grujovo ne skara so cel svet.
Protiv sum za vakov spomenik 100pati podobro na Tose da mu se naprai golem spomenik na centar nego na Aleksandar Makedonski nikoj ne ni go znae ni poznava.[/quote]:pos2:

А ти дете у кое школо идеш. под хитно да си се отпишал или да го тужиш професорот по историја што не ти кажал ништо за Аце наш.

А тоа што не го знаеш и познаваш Александар Македонски е затоа што не излагате по исти кафичи.:pos2:
 

trance123

Не сум ПАРТИот
Член од
29 јануари 2006
Мислења
104
Поени од реакции
6
Еве 2 до 3 прашања:
1. Кој ке ја води револуцијата?
2. Дали си слушнал за вршење геноцид сам на себе со перо и мастило?(први ке бидеме ако тргневме по паметот на Кирета и Бранета)
3.Си излегол од Македонија некогаш?

Однапред благодарам за одговорот.
Поздрав.
1. Самиот народ на кој ќе му дојде преку глава од реклами и перење мозок, продавање патриотизам и чукање во гради.
2. А ако тргнеме по патот на Гвујо и неговиот лјубен Ахмети кај ке идеме?
3. Многу повеќе од тебе, и на тоа се должат моите ставови.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom