Социјалните мрежи и нивното влијание на врската/бракот

Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Здраво на сите Кајгана форумџии...

Нова сум на форумов, често го посетувам и знам да си се пронајдам во некои теми , па си реков ајде и јас да се зачленам да се помогне со некоја сугестија, совет, мислење и сл.

Да се навратам на темава...

Во последно време социјалните мрежи станаа дел од нашето секојдневие, нивната претераната употреба доведува до недоразбирање помеѓу партнерите, кои на крајот може да завршат со раскинување на врската. Запоставувањето на партнерот поради предолго дремење на фб и појавата на љубомора поради комуникација со други лица се едни од причините.

Темава ја отворам зошто пред некое време раскинав 2 годишна врска, а една од причините беше и фб. Сеуште неможам да се помирам дека типот стави крај за глупост после се што поминавме.
Уште на почетокот имаше навика да ми чепка по телефон, да истражува кој ми бил другар кој ми бил бивши дечко, од кого имам најмногу лајкови по слики, зашто некои од пријателите ми биле избришани па после пак додадени, вршеше детално истражување со кого сум била за времето кога јас воопшто не сум го ни познавала. Се распрашуваше по луѓе за моето минато... Многу пати разговаравме да се престане со таа фарса да се посветиме на врската, таман ќе тргне, па пак се враќа на старото и така си се вртевме во круг. Кога го прашав зашто го прави тоа ми кажа дека многу тешко е да се изгради доверба кај него бидејќи во минатото многу го повредувале. И така никогаш немаше доверба и секогаш нешто му беше сомнително.

Направив многу работи, барав решенија да се среди, да профункционира ама сама во врска не се може. Не ја гледаше сегашноста, си ја тупеше главата со минатото.
Почнав да наликувам на него, не за џабе рекле ским си такав си... па се осмелив да чепнам на кратко што има кај него на фб и кога што да видам... БУМ !!! Флерт со други жени во време додека е со мене, барање резерви, што ли беше тоа незнам. Бев во шок ама ајде пак се за љубов... поминав низ тоа.

И покрај тоа што му беше дозволено се, си се опушти уште малце па ми го проби фб без мое знаење. Почнал да чита муабети со некои фаци со кои сум правела муабет уште пред 3-4 години, да им пишува, да си ствара свои филмови во глава како сите тие луѓе мене ми биле бивши, по незнам кој пат почна да прави скандали, да вреѓа, пцуе, колне... Немал доверба во мене, јас не сум била искрена и крај... раскина.

Дали според Вас е нормално ваквото однесување?
Се извинувам за рефератов :confused:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Не ви се криви социјалните мрежи за прекинот на врските, криви сте си тие што мислите дека е така. Да не била рандом социјална мрежа, ќе биле SMS пораките. Да не беа SMS пораките, ќе беа повиците. Да не беа повиците, ќе беа што те гледа оној/онаа додека шетаме, кој/а ти е оној/онаа? Многу болно љубоморен народ има во последно време, застрашувачки е што се работи за млада популација, но мислам дека несигурноста во себе е главниот проблем.
 
D

Daedalus

Гостин
Дечко ти бил посесивна будала. Пред 1000 години кога немало социјални мрежи, таа посесивна будала ќе те истепала пошто ќе мислела дека имаш афера со комшијата и ќе те линчувала сред село. Социјалните мрежи не се ништо друго освен продолжена рака на човечката природа која и така постои без социјалните мрежи.
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Ова вашево искочило од колосек.
Штом напочетокот сте почнале да мислите дека фб е виновен и да се расправате за глупости сте можеле да се договорите да декативирате и двајцата профилите да видите дали навистина е до тоа проблемот или нешто друго ви чкрипи во врската.
 
Член од
28 јули 2016
Мислења
57
Поени од реакции
76
Ова вашево искочило од колосек.
Штом напочетокот сте почнале да мислите дека фб е виновен и да се расправате за глупости сте можеле да се договорите да декативирате и двајцата профилите да видите дали навистина е до тоа проблемот или нешто друго ви чкрипи во врската.
Имав и таков предлог, и кога го деактивирав намерно сум го направила тоа, пак нешто криев и пак беше сомнително
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
Да сте направиле заеднички фб профил до некаде ке беше ок .... Јас со мојата си имаме заеднички фб , заеднички пријатели ,роднини и т.н па досеа си е супер .
 
Член од
9 август 2015
Мислења
71
Поени од реакции
56
Да сте направиле заеднички фб профил до некаде ке беше ок .... Јас со мојата си имаме заеднички фб , заеднички пријатели ,роднини и т.н па досеа си е супер .
:facepalm: ова мислам дека е бетер и од првиот пост на темава ..... Зошто бе луѓе ? Имавте ли вие живот пред тој партнер ? Не сте врзани со свински црева па да мора се заедно да имате / одите / правите ! Приватност секој треба да си има ! Прост пример ако сака другарка да ја праша какви тампони користи и ти ја отвориш пораката , пријатно ќе ти биде ?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Заеднички профил бе, поголема беда од тоа јас мислат дека нема :pos:
Земете кастрирајте се поарно.
 
Последно уредено:
Член од
5 февруари 2007
Мислења
10.657
Поени од реакции
13.163
Здраво на сите Кајгана форумџии...

Нова сум на форумов, често го посетувам и знам да си се пронајдам во некои теми , па си реков ајде и јас да се зачленам да се помогне со некоја сугестија, совет, мислење и сл.

Да се навратам на темава...

Во последно време социјалните мрежи станаа дел од нашето секојдневие, нивната претераната употреба доведува до недоразбирање помеѓу партнерите, кои на крајот може да завршат со раскинување на врската. Запоставувањето на партнерот поради предолго дремење на фб и појавата на љубомора поради комуникација со други лица се едни од причините.

Темава ја отворам зошто пред некое време раскинав 2 годишна врска, а една од причините беше и фб. Сеуште неможам да се помирам дека типот стави крај за глупост после се што поминавме.
Уште на почетокот имаше навика да ми чепка по телефон, да истражува кој ми бил другар кој ми бил бивши дечко, од кого имам најмногу лајкови по слики, зашто некои од пријателите ми биле избришани па после пак додадени, вршеше детално истражување со кого сум била за времето кога јас воопшто не сум го ни познавала. Се распрашуваше по луѓе за моето минато... Многу пати разговаравме да се престане со таа фарса да се посветиме на врската, таман ќе тргне, па пак се враќа на старото и така си се вртевме во круг. Кога го прашав зашто го прави тоа ми кажа дека многу тешко е да се изгради доверба кај него бидејќи во минатото многу го повредувале. И така никогаш немаше доверба и секогаш нешто му беше сомнително.

Направив многу работи, барав решенија да се среди, да профункционира ама сама во врска не се може. Не ја гледаше сегашноста, си ја тупеше главата со минатото.
Почнав да наликувам на него, не за џабе рекле ским си такав си... па се осмелив да чепнам на кратко што има кај него на фб и кога што да видам... БУМ !!! Флерт со други жени во време додека е со мене, барање резерви, што ли беше тоа незнам. Бев во шок ама ајде пак се за љубов... поминав низ тоа.

И покрај тоа што му беше дозволено се, си се опушти уште малце па ми го проби фб без мое знаење. Почнал да чита муабети со некои фаци со кои сум правела муабет уште пред 3-4 години, да им пишува, да си ствара свои филмови во глава како сите тие луѓе мене ми биле бивши, по незнам кој пат почна да прави скандали, да вреѓа, пцуе, колне... Немал доверба во мене, јас не сум била искрена и крај... раскина.

Дали според Вас е нормално ваквото однесување?
Се извинувам за рефератов :confused:
Нормално е во овие ненормални општества.
Тој од старт е таков. Ти немој да бидеш како него. Знаеш дека е грдо, по себе.
Секој барем еднаш има прележано раскин од сериозна врска. Така да со тек на време и ти ќе прележиш.
Наоѓај друг. Овој елиминирај го. Никогаш нема да се смени. Ама баш никогаш.
 

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
270
Поени од реакции
104
:facepalm: ова мислам дека е бетер и од првиот пост на темава ..... Зошто бе луѓе ? Имавте ли вие живот пред тој партнер ? Не сте врзани со свински црева па да мора се заедно да имате / одите / правите ! Приватност секој треба да си има ! Прост пример ако сака другарка да ја праша какви тампони користи и ти ја отвориш пораката , пријатно ќе ти биде ?
Значи 24/7 сме заедно . Што тука ви смета на вам ? И посебни профили да се пак ке ви смета , и да нема човек профил пак ке ви смета. :facepalm: . Никој од нас обајцата не е принуден на тоа . А и ретко сме на социјални мрежи . Ниту пак си имаме тајни . Зарем нема мобилни телефони за да се праша нешто туку све само на фб .
Заеднички профил бе, поголема беда од тоа јас мислат дека нема :pos:
Земете кастрирајте се поарно.
Таквите како вас што судаат за другите нешто најјмизерно немам видено ( гомнојадци ) .
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Значи 24/7 сме заедно . Што тука ви смета на вам ? И посебни профили да се пак ке ви смета , и да нема човек профил пак ке ви смета. :facepalm: . Никој од нас обајцата не е принуден на тоа . А и ретко сме на социјални мрежи . Ниту пак си имаме тајни . Зарем нема мобилни телефони за да се праша нешто туку све само на фб .

Таквите како вас што судаат за другите нешто најјмизерно немам видено ( гомнојадци ) .
Кои црни гомнојадци бе човек? Секој треба да си има свое јас и своја приватност. Што ако сте по цел ден заедно? И јас сум била со дечко по десет саата на ден некогаш па сме немале вакви глупости. Не сте фирма па да имате заеднички профил.
Се кладам дека и го даваш и телефонот да ти ги чита машките муабети со друштвото, како и што кажаа дека тебе ептен би те интересирал муабет за циклуси, тампони, фризури...
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.493
Админиве и модераториве се мизерни веке со нивната параноја дека Гаро ги отвара сите нови акаунти на Кајгана.:tapp:
Којзнае колку им фуфти од него. Баш би сакал да пропее Гаро админот нивни бивши...да видиме сите ние што се крие зад кулисите на Кајгана всушност.:icon_lol:
Гаро оди Урко направи пиздарија како твојата, зборни со него како ја нареди ти, греота човекот.
 
Член од
27 ноември 2007
Мислења
30.543
Поени од реакции
69.385
Не е фејсбукот крив што не знаеме да сакаме и не го знаеме значењето на поимот верност кон партнерот, но дефинитивно влијае лошо на врските од модерното време. Ако сакаш да изневериш ќе го направиш тоа и кај партнерот во куќа ако треба, но социјалните мрежи го забрзуваат овој процес, затоа што имаш голем избор на луѓе кои дури и да не сакаш ќе ти станат блиски со секојдневни разговори, што може во иднина да доведе до несакани (или непредвидени :D) последици :icon_mrgr:

Во секој случај, поседување заеднички профил е дно-дна :D
 

Miss.Independent

Me,Myself & I
Член од
26 јуни 2013
Мислења
1.362
Поени од реакции
3.345
Имав и таков предлог, и кога го деактивирав намерно сум го направила тоа, пак нешто криев и пак беше сомнително
Сурово или не може добро е што сте завршиле.Кога тогаш ќе пукнела тиквата а и замисли се во позиција секој ебан ден да се расправаш за вакви срања...заеби таква врска

Sent from my SM-J200H using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom