Сообраќајни прекршоци и казни

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Праати им по пошта со еден поднесок, во оваа вукојебина во 21 век кога се е електронизирано ти треба да им носиш уплатници како доказ дека е платено, некој од страна да гледа ке се крсти со две раце.
Многупати имам пишано на форумов дека пола вработени во МВР а и по другиве државни институции се еден сервер инвестиција од останување без работа. Да се дигитализира се како што треба, еве за почеток - онлајн вињети, гласачкото тело од патарина е одма дома. Тоа не е ни сервер инвестиција, на форумов можеме да збереме финансии да го средиме. Нормално, кога ќе почнат да гракаат колку вршеле работа, само ова им го кажуваш за да сфатат колку се неважни.

Мака ми е што тие што навистина се трудат се изгубени во морето од неспособњаци.
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
7.504
Поени од реакции
6.135
Праати им по пошта со еден поднесок, во оваа вукојебина во 21 век кога се е електронизирано ти треба да им носиш уплатници како доказ дека е платено, некој од страна да гледа ке се крсти со две раце.
Така направив. Им се јавив сабајље и после неколу пренасочувања од еден во друг сектор ми објасни администраторот на судот преку пошта што да им доставам.
Автоматски споено мислење:

Праати им по пошта со еден поднесок, во оваа вукојебина во 21 век кога се е електронизирано ти треба да им носиш уплатници како доказ дека е платено, некој од страна да гледа ке се крсти со две раце.
Така направив. Им се јавив сабајље и после неколу пренасочувања од еден во друг сектор ми објасни администраторот на судот преку пошта што да им доставам.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Многупати имам пишано на форумов дека пола вработени во МВР а и по другиве државни институции се еден сервер инвестиција од останување без работа. Да се дигитализира се како што треба, еве за почеток - онлајн вињети, гласачкото тело од патарина е одма дома. Тоа не е ни сервер инвестиција, на форумов можеме да збереме финансии да го средиме. Нормално, кога ќе почнат да гракаат колку вршеле работа, само ова им го кажуваш за да сфатат колку се неважни.

Мака ми е што тие што навистина се трудат се изгубени во морето од неспособњаци.
И да се дигитализира па можат да ги држат, уостало као и денеска што ги држат каде што во некои институции немаат столчиња каде да седнат исто и тогаш би било, проблем е што никој не сака да се замара, да унапреди нешто, да поправи нешто, него како е така е и си свират, а граѓаните како погоре ке трпат и ке губат време по пошти и достави... во општина куманово имаме уште еден апсурд, можеш административна такса да платиш електронски со картичка, ама данок на промет и имот неможеш, по која логика едно можеш а друго неможеш стварно не ми е јасно.
 
Член од
14 ноември 2014
Мислења
336
Поени од реакции
254
Пази само на брзина врие полиција низ Скопје......сопираат и штанцаат казни како луди.......буџет полнат.
Извини друже што те квоутам, ништо лично. Ама не го разбирам коментаров, што значи тоа буџет полнат? Тоа им е работа, на крај краева луѓево возат ко луди и реално според мене треба да се казнува константно вака како што се прави тоа сега. Ко што ни е нас работа да возиме по правила, и нив им е тоа работа да пунат буџет со казни. Факт е дека многу пати не се фер и те местат за глупости или те малтретираат, ама брзо возење и возење пијан? Најригорозно би казнувал ако се прашувам јас.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Извини друже што те квоутам, ништо лично. Ама не го разбирам коментаров, што значи тоа буџет полнат? Тоа им е работа, на крај краева луѓево возат ко луди и реално според мене треба да се казнува константно вака како што се прави тоа сега. Ко што ни е нас работа да возиме по правила, и нив им е тоа работа да пунат буџет со казни. Факт е дека многу пати не се фер и те местат за глупости или те малтретираат, ама брзо возење и возење пијан? Најригорозно би казнувал ако се прашувам јас.
Takov mentalitetot kaj nas, policiata im e kriva sto vozat ko ludi
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
4.405
Поени од реакции
29.797
Ја немате таа среќа.....да наредат камера+радар на секој ќош.....па да летате од работа како партали......зошто практично ќе бидете беспотребни
А не тука да глумите лудило низ градов......како шерифи.....една казна за светла да пишувате пола саат.......со што одземате време на возачот.
И да замарате, со шерифски дрзок став.......резервната сијаличка дали одговарала на мојот фар......нигде у свет.....со исклучок на Бугарија....нема по дно од сообраќајна полиција како кај нас.

И мрдајте малку со тоа радарите лево-десно.....погоре-подолу.......вака статични сте секој ден на истото место, во истото време......и малоумно створење ќе ви ги запамти локациите.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Odi da zivees vo afrika ako ne sakas da pocituvas zakoni.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Takov mentalitetot kaj nas, policiata im e kriva sto vozat ko ludi
Камо среќа да ги казнувавте тие што возат 200+, а не тие што се 10-15 над. Само знаете дека инстантно ќе им биде скината казната на тие првите, па не се ни замарате.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Камо среќа да ги казнувавте тие што возат 200+, а не тие што се 10-15 над. Само знаете дека инстантно ќе им биде скината казната на тие првите, па не се ни замарате.
Odamna ne moze da se kinat kazni, prazni muabeti.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Odamna ne moze da se kinat kazni, prazni muabeti.
Па, добро, има и други начини да се среди ситуацијата. Ќе се удрите случајно на пајакот или јетито или ќе ви подарат две-три пријателски галења по обравчето и сите среќни и задоволни по дома.
 
Член од
24 април 2010
Мислења
1.248
Поени од реакции
1.752
Па, добро, има и други начини да се среди ситуацијата. Ќе се удрите случајно на пајакот или јетито или ќе ви подарат две-три пријателски галења по обравчето и сите среќни и задоволни по дома.
Probaj ja srekata :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.297
Поени од реакции
78.968
Ako si siguren deka e taka probaj ;)
Нема зошто да пробувам.
Веќе неколку децении гледаме безброј случаи каде полицијата дискриминира по етничка-религијска линија и го осигурува владеењето на законите само кај неалбанците. Можам одма десет примери да изрецитирам, без да барам по нет.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom