Сообраќајни прекршоци и казни

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.811
Поени од реакции
3.343
Здраво, мојата ситуација е дека судијата ми изрече забрана за управување на моторно возило од 3 месеци и на документот пишува казната почнува од моментот на впишувањето во возачката дозвола.Прашањето ми е дали да чекам да ми се јават од полиција и да ме викнат или треба сан да се јавам,никаде не е наведено да се јавам каде и кога, и дали има опасност ако возам вака?

Sent from my D2303 using Tapatalk
Одиш таму каде што ти е издадена возачката дозвола, сосе пресудата и возачката книшка, и таму ти ја впишуваат забраната.
 
Член од
14 декември 2013
Мислења
4.157
Поени од реакции
10.994
Според новите измени во законот,треба секој возач да ја носи со себе возачката книшка..ова е мислам веќе врвот...во секој случај,да знаете да не се изненадите ако ви побараат, казна била 100 евра или 40 казнени,Боже сачувај
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
синоќа се враќав од кај гевгелија и дојдов кај раскрсницата кај валандово-дојран-струмица и баш кај таа раскрсница кај што обично стојат нашиве цајкани беше паркирана грчка полиција 2:30 часот по полноќ со пуштени позициони светла џип возило беше грчки таблици сина лента на вратите знае некој што мајка барале грчки полицајци на македонска територија ???
 

Ivica^

Confident Liar
Член од
14 август 2007
Мислења
11.173
Поени од реакции
15.984
синоќа се враќав од кај гевгелија и дојдов кај раскрсницата кај валандово-дојран-струмица и баш кај таа раскрсница кај што обично стојат нашиве цајкани беше паркирана грчка полиција 2:30 часот по полноќ со пуштени позициони светла џип возило беше грчки таблици сина лента на вратите знае некој што мајка барале грчки полицајци на македонска територија ???
Ќе не окупираат.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
синоќа се враќав од кај гевгелија и дојдов кај раскрсницата кај валандово-дојран-струмица и баш кај таа раскрсница кај што обично стојат нашиве цајкани беше паркирана грчка полиција 2:30 часот по полноќ со пуштени позициони светла џип возило беше грчки таблици сина лента на вратите знае некој што мајка барале грчки полицајци на македонска територија ???
го барал гробот на аце :confused:
Шала на страна, мислам дека ги шпиунирал тие што од Грција доваѓаат и тука кај нас оставаат пари, за бензин, јадење, пиење, забари, автосервиси, фризер, ку*ви, со акцент на коцкање ..
туку што не напраи фотка со дебилен :D
 
Член од
11 декември 2008
Мислења
395
Поени од реакции
207
го барал гробот на аце :confused:
Шала на страна, мислам дека ги шпиунирал тие што од Грција доваѓаат и тука кај нас оставаат пари, за бензин, јадење, пиење, забари, автосервиси, фризер, ку*ви, со акцент на коцкање ..




јебига бате тоа е нареден пат ке сликнам некоја ако ги заварам пак таму
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Имам забрана 3 месеци за Б категорија, брза вожња. Возачката ми е одземена за тие 3 месеци. Дали со важечка меѓународна можам да возам низ Европа? Имам слушнато за Германски државјанин, кој доби забрана во Германија, но има право да вози во другите земји. Дали е исто и кај нас? Пример ако ми побараат возачка, и му дам меѓународна и пасош, дали ќе имам проблем, и дали воопшто можат да проверат дали имам казна.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Имам забрана 3 месеци за Б категорија, брза вожња. Возачката ми е одземена за тие 3 месеци. Дали со важечка меѓународна можам да возам низ Европа? Имам слушнато за Германски државјанин, кој доби забрана во Германија, но има право да вози во другите земји. Дали е исто и кај нас? Пример ако ми побараат возачка, и му дам меѓународна и пасош, дали ќе имам проблем, и дали воопшто можат да проверат дали имам казна.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Спроведена ти е забраната? истаде нова возачка каде пишува дека имаш забрана? ако не, тогаш значи не ти е спроведена забраната...провери си на пресудата дали пишува на териотрија на РМ? знам дека на странски државјани им забрануваат само за МК,неможе да му ја земат за матичната земја..кога би те застанале низ Европа можеш да покажиш само меѓународна? ако е така, тогаш во странство би немале друг начин да дознаат дека ти имаш забрана пошто тоа само на возачката го пишува..распрашај се во полиција
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Спроведена ти е забраната? истаде нова возачка каде пишува дека имаш забрана? ако не, тогаш значи не ти е спроведена забраната...провери си на пресудата дали пишува на териотрија на РМ? знам дека на странски државјани им забрануваат само за МК,неможе да му ја земат за матичната земја..кога би те застанале низ Европа можеш да покажиш само меѓународна? ако е така, тогаш во странство би немале друг начин да дознаат дека ти имаш забрана пошто тоа само на возачката го пишува..распрашај се во полиција
Немам друга возачка, значи едноставно возачката ќе остани во станицата за тие 3 месеци. Ќе проверам сега на пресудата дали пишува нешто така

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 
Член од
30 ноември 2015
Мислења
47
Поени од реакции
18
Поздрав сакам да прашам какви се шансите на суд за поголема брзина од дозволената доколку полициското лице не ја мерело таа брзина со радар, туку така ја пишал по своја претпоставка ?
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Немам друга возачка, значи едноставно возачката ќе остани во станицата за тие 3 месеци. Ќе проверам сега на пресудата дали пишува нешто така

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Нема да остани во станица...сега кога на МВР ќе им стигне пресуда со одземање на возачка,те викаат таму да се сликаш за нова возачка и позади на неа ти пишува од кога до кога имаш забрана..физички во тебе ќе си е возачката
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Имам забрана 3 месеци за Б категорија, брза вожња. Возачката ми е одземена за тие 3 месеци. Дали со важечка меѓународна можам да возам низ Европа? Имам слушнато за Германски државјанин, кој доби забрана во Германија, но има право да вози во другите земји. Дали е исто и кај нас? Пример ако ми побараат возачка, и му дам меѓународна и пасош, дали ќе имам проблем, и дали воопшто можат да проверат дали имам казна.
Немам друга возачка, значи едноставно возачката ќе остани во станицата за тие 3 месеци. Ќе проверам сега на пресудата дали пишува нешто така
Откако ќе имаш пресуда од суд дека ти се одзема дозволата на оопределено време, ќе чекаш покана од полиција да отидеш таму со возачката. (Доколку не отидеш, твојата забрана стои во систем до прво одење - замена на помина рок или сл)
Откако ќе отидеш, ке добиеш нова возачка на која позади ке ја пишува забраната. Новата возачка, како што ти рекоа, стои кај тебе.
Во странство можеш да возиш САМО со важечка МК дозвола. Можеш да возиш на ризик и да покажеш меѓународна, ама најчесто ти бараат МК дозвола.[DOUBLEPOST=1454664806][/DOUBLEPOST]И имаш една опција ( што не ми е проверена ), али по препорака на овластено лице :)
Значи, ти стига покана од полиција да одиш и да ја однесеш дозволата за да ти ја пишат казната.
Ти не одиш.....
После 2 години ( ако не сум грешка, одамна беше муабетов ) , казната застарува.....
Не знам колку е точно ова
 
Последно уредено:
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Откако ќе имаш пресуда од суд дека ти се одзема дозволата на оопределено време, ќе чекаш покана од полиција да отидеш таму со возачката. (Доколку не отидеш, твојата забрана стои во систем до прво одење - замена на помина рок или сл)
Откако ќе отидеш, ке добиеш нова возачка на која позади ке ја пишува забраната. Новата возачка, како што ти рекоа, стои кај тебе.
Во странство можеш да возиш САМО со важечка МК дозвола. Можеш да возиш на ризик и да покажеш меѓународна, ама најчесто ти бараат МК дозвола.[DOUBLEPOST=1454664806][/DOUBLEPOST]И имаш една опција ( што не ми е проверена ), али по препорака на овластено лице :)
Значи, ти стига покана од полиција да одиш и да ја однесеш дозволата за да ти ја пишат казната.
Ти не одиш.....
После 2 години ( ако не сум грешка, одамна беше муабетов ) , казната застарува.....
Не знам колку е точно ова
Отидов, ми дадоја избор да ја внесат забраната во возачката и да ми ја дадат, ИЛИ да ми ја држат возачката 3 месеци во станицата. А за застарено дело, мислам дека се потребни 3 години.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 
Член од
25 јануари 2016
Мислења
46
Поени од реакции
17
Ако забраната ти е 3 месеци, ако во рок од 6 месеци од денот на правосилноста од судот т.е. од одд за извршување санкции не достават до полиција дека треба да застари тогаш ти застарува..ама...тоа треба да го знаеш..и кога ќе ти стигне од полиција во судот ќе си поднесиш застареност..ако не се побуниш сам тогаш и да е застарено запишувањето пак ќе ти ја запишат

А за 3 години застарува поведувањето на прекршочната постапка
 

Kajgana Shop

На врв Bottom