Сообраќајни прекршоци и казни

Black Hok

CRUISE
Член од
11 декември 2012
Мислења
2.346
Поени од реакции
1.215
Сакам да купам половна кола од автоплац, ама нема регистрација досега и мора да се однесе на технички првин. Неможе ниту пробни таблици да се извадат дека и за нив треба технички преглед. Како да ја однесам до технички и до дома?
Bas nekna koga ja registrirav kolava toj tehnicarot vo AMSM na telefon mu kazuvase na nekoj deka probni tabli kostaat 1600 denara.
 
Член од
5 ноември 2012
Мислења
2.527
Поени од реакции
5.718
Да не отварам нова тема, во Хрватска стара жена поминува пешачки на црвено...а полицијата реагира.....
Значи, каква стока има...
Не викам дека жената не е крива, али полицаец од 100+ кила да легне на земја стара баба и да ја врзува со лисици...помнинала на црвено, бе !!!
 
Член од
20 мај 2014
Мислења
121
Поени од реакции
58
Дали ќе има некој проблем да го извадам црвениот дел од табличката каде што пишува на кирилица? Гледам многу ги изваваат, но ме интересира од законска гледна точка.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Ме интересира онака дали има закон за сообрајќајни прекршоци и казни изгласан во парламент вметнат во уставот, или се водат по некој правилник на МВР?
 
Член од
13 март 2011
Мислења
1.939
Поени од реакции
1.930
Ми ја одземаа возачката пред 2 дена, ама на казната не е вчитливо тоа кај треба да ја подигнам... да не знае некој да ми каже кај треба да одам? Одземена ми беше кај соборна[DOUBLEPOST=1451911908][/DOUBLEPOST]Ми ја одземаа возачката пред 2 дена, ама на казната не е вчитливо тоа кај треба да ја подигнам... да не знае некој да ми каже кај треба да одам? Одземена ми беше кај соборна
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Ми ја одземаа возачката пред 2 дена, ама на казната не е вчитливо тоа кај треба да ја подигнам... да не знае некој да ми каже кај треба да одам? Одземена ми беше кај соборна[DOUBLEPOST=1451911908][/DOUBLEPOST]Ми ја одземаа возачката пред 2 дена, ама на казната не е вчитливо тоа кај треба да ја подигнам... да не знае некој да ми каже кај треба да одам? Одземена ми беше кај соборна
Претпоставувам во Беко, би требало они да се на тој дел..

Sent from my Note 3 [SM-N9005] using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.304
Поени од реакции
78.997
Дали ќе има некој проблем да го извадам црвениот дел од табличката каде што пишува на кирилица? Гледам многу ги изваваат, но ме интересира од законска гледна точка.

Sent from my SM-G800F using Tapatalk
Нема никаков проблем. Сите Албанци го имаат извадено тој дел и ставено нешто друго.
Дека пишуе на кафирски букви, изглеа им е срање.
 
Член од
5 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
znae li nekoj kolku e kazna za sudir so drugo vozilo od sprotivna nasoka,zastanato , poradi preminuvanje na druga strana od izgubena koncetracija,bez alkohol,registrirano vozilo,osigurano,vrzan,so svetla itn itn,so vazecka saobracajna,brzina 40-50km/h vo naseleno mesto,bez teski tel povredi i vo dvete vozila.priznaena krivica od storitel.Drugo vozilo isto taka e cisto bez nedostatoci.dvete vozila ispravni.
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
znae li nekoj kolku e kazna za sudir so drugo vozilo od sprotivna nasoka,zastanato , poradi preminuvanje na druga strana od izgubena koncetracija,bez alkohol,registrirano vozilo,osigurano,vrzan,so svetla itn itn,so vazecka saobracajna,brzina 40-50km/h vo naseleno mesto,bez teski tel povredi i vo dvete vozila.priznaena krivica od storitel.Drugo vozilo isto taka e cisto bez nedostatoci.dvete vozila ispravni.
Зависи на какво место имаш неиспрекината дупла неиспкрекината си прекорачил брзина итн
 
Член од
5 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
brzina ne e prekoracena,spored mene,ima znak na vlez vo naselba 40,no pak ce se ceka zapisnik,vo avisnost od nasoka na dvizenje moze da bide tretirano kako neprilagodena brzina...(mozebi),nema obelezano isprekinata nitu polna linija,naseleno mesto e,ne e direkten sudir,tuku stranicen,kako pri razminuvanje,
 
Член од
5 септември 2009
Мислења
3.528
Поени од реакции
619
brzina ne e prekoracena,spored mene,ima znak na vlez vo naselba 40,no pak ce se ceka zapisnik,vo avisnost od nasoka na dvizenje moze da bide tretirano kako neprilagodena brzina...(mozebi),nema obelezano isprekinata nitu polna linija,naseleno mesto e,ne e direkten sudir,tuku stranicen,kako pri razminuvanje,
Тоа си можел да го решиш само со европски, а пошто нема повредени зависи сега тој дали ќе те тужи
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.814
Поени од реакции
15.738
Тоа си можел да го решиш само со европски, а пошто нема повредени зависи сега тој дали ќе те тужи
evropski e mislam do 42000mkd...No i so zapisnik nema bog znae kolku pari, ima kolku da ja napraviš kolata so zamenski ili polovni delovi, nema za so originalni. Ne prifaćaat veće vo ovlasten servis, poskapo bilo praenjeto od kolku da se kupi druga takva stara kola..-
Nema osnov da tuži učesnik na soobraćajka , posebno ne učesnik so registrirano vozilo... toa može samo ako ima nešto nedozvoleno ( neregistrirano vozilo, nevozač, alkohol, droga..,,,,), a mislam i togaš tuži kompanija
 

Silvio

Strength And Honor
Член од
21 јануари 2009
Мислења
311
Поени од реакции
166
Ме интересира онака дали има закон за сообрајќајни прекршоци и казни изгласан во парламент вметнат во уставот, или се водат по некој правилник на МВР?
Има, Закон за безбедност во сообраќајот на патиштата.
 
Член од
5 јануари 2016
Мислења
3
Поени од реакции
0
Dali se placa uvid na polcija na mesto na saobracajna nesreca?(ima li vrska koj viknal policija?)Nekade pocitav deka e 250evra i deka toa se naplatuva od osiguritelna kompanija od onoj koj e kriv za prekrsok.Tocno li toa?
 
Член од
18 ноември 2015
Мислења
11
Поени од реакции
1
Здраво, мојата ситуација е дека судијата ми изрече забрана за управување на моторно возило од 3 месеци и на документот пишува казната почнува од моментот на впишувањето во возачката дозвола.Прашањето ми е дали да чекам да ми се јават од полиција и да ме викнат или треба сан да се јавам,никаде не е наведено да се јавам каде и кога, и дали има опасност ако возам вака?

Sent from my D2303 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom