Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.196
Само да не биде селективно казнувањето инаку safe city и вакви возила што ќе се движат требаше одамна да има. Скопјемце со скопјекаурите, автохтоните е рамо до рамо како шампиони за сообраќајна некултура со србендите во Белград. Ма да мислам ние сме пред нив, таму барем во добар дел проблемот со паркинзи е решен.

Инаку линкот го видов од прехтодната страна:
1703668322424.png

Нема да бидат снимани љубовниците, ова новинариве се на дното со политичарите :icon_lol:
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
за кратко ќе бидат најмалку двојно ако не и тројно повеќе казни кога ќе (ако воопшто и) проработат камерите во СК
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.660
Поени од реакции
34.952
за кратко ќе бидат најмалку двојно ако не и тројно повеќе казни кога ќе (ако воопшто и) проработат камерите во СК
Ако нема селекција кого да казнат, а кого не, верувај ќе бидете благодарни.
Кај мене има камери на секој чекор, и низ град, и мобилни по автопат, откако дојдов тука возам 3-4 пати повеќе од мкд, а сум порелаксиран и без стрес. Ама секој почитува правила оти стигаат честитки, плус а собериш многу поени правец на преполагање :)
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.178
за почеток ако е >70% казнивоста ќе биде прифатливо, останатите % ќе си дојдат со време а и ако мнозинството вози по пропис и да сакаш да леташ нема да има можност нели
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
 
Член од
26 август 2014
Мислења
2
Поени од реакции
0
иам вирд сичуејшн ми стига после 2 години покана за на суд ( забрана за управување на возило б кат...брзо возење ) проблемот е во тоа што во меѓувреме истекува возачката ( на која се однесува поканата број на возачка итн )...сега веќе имам нова возачка ( друг број ) така да нз. ако има некој да даде идеа /објаснување ..тх
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
 
Член од
26 септември 2012
Мислења
8.057
Поени од реакции
6.668
ако има некој нека објасни зошто не важат повеќе возачките дозволи со старото име на државата а имаат важност
 
Член од
22 декември 2011
Мислења
2.008
Поени од реакции
4.177
Тие што имаат од старите таблици со три бројки што се и без мк ознака дали треба да зимаме нови таблици или може и со старите?
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
1.138
Поени од реакции
553
Тие што имаат од старите таблици со три бројки што се и без мк ознака дали треба да зимаме нови таблици или може и со старите?
Само налепница засега..

"Во земјава, освен таблички со ознака „МК“ на сино поле на почетокот од таблицата, има и стари таблички без ознака „МК“, само со кодот на градот, три бројки и две букви. Добра вест за сопствениците на возила со вакви таблички е тоа што и тие ќе треба само да ја залепат бесплатната налепница „НМК“ пред почетокот на кодот на градот, без притоа да ја менуваат таблицата со нова."
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2023
Мислења
650
Поени од реакции
2.196
Не само пари, треба возачки и коли да одзимаат. Ако мислев дека србендите во Белград се шампиони во сообраќајна некултура и неправилно возење последниве години Скопјмце е дефинитивно број еден. Скопјекаурот и шиповците каскадери се најопасната комбинација. Се шиба 70+, на црвено се помиува, жмигавец кога почнуваат да менуваат правец и кочат, а не пред време. Секој гледа некаде да се пикне преку ред и мислам водичка пуштаат доле кога ќе успеат во тоа.

Се надевам дека и за неправилно паркирање има 10 пати да ги зголемат казните и притоа цело време да казнуваат. Нула осет за колективно живеење и општествена одговорност, се паркираат кај им текне. Пешачки и на кривини кај ти се намалува прегледнуста ти ја тупнуваат колата, пола лента е блокирана, тротоари непостоечки. Ај мене не е проблем ама за родители со колички заради некој сељак си ставаат на ризик. Кај алумина зградите од страна на теодисј гологанов се испаркирале на тротоар кај контијнерите и блокирале и преглед и се. Си возиш и од позади паркираните коли се симнува мајка со количка која ни гледа дека одат коли ниту пак јас. Срце ми застана среќа возев 40ка и без проблем успорив на растојание без да ја преплашам ептен.
 
Член од
10 март 2024
Мислења
1
Поени од реакции
1
Дали има некој информација дали во декември и јануари камерите беа во функција и за тие месеци ќе стигаат казни?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom