Сообраќајни прекршоци и казни

Член од
11 јануари 2019
Мислења
11
Поени од реакции
2
Добровечер на сите.
Имам сообраќаен прекршок, за кој уредно платив глоба од 250 евра. И сега ми стигна да се појавам на суд, за да ми изречат забрана, и плус тој што сум му причинила штета, ми бара 10 000 ден. А штетата е само гребнатина.
Како и да е, прашањава ми се следни
1. Дали да си ангажирам адвокат, дали полесно ќе поминам ?
(зошто ми спомнаа мора лично, јас може нема да сум во државата, а јас сакав адвокат да пратам)
2/.Што ќе биде ако не се појавам на суд ?

Крива сум, меѓутоа 10 000 се многу, една службеничка ми кажа дека само паушал ќе си платам од 1000 ден. и забраната, тоа би било ок, дека он може да си бара било што ( бтв, нема телесни повреди). Веројатно ова зависи од судија.

Благодарам. Секое добро.
Kaj najde da prasuvas ovde site negativno ke ti odgovorat site se pravat pravnici a nikoj pojma nema, pola se tolcnici po 30 godini od doma so nemat izlezeno i samo po forumite dremat i se sitat na tugjite nesrekji i jas pobarav mislenje site losho mi odgovorija pijan vozev 1.2 promili, 6 meseci 9 meseci ke dobijas zabrana koga otidov na sud pominav samo so opomena mi bese prv pat, zatoa turi mu kur na ovie tolcnicite.[DOUBLEPOST=1552423220][/DOUBLEPOST]
Се надевам трајно ќе ти ја земат дозволата и тој што ти бара оштета добро ќе те ошури....
Ete tolcnik... se nadevam deka kje se pronajdis
 
Член од
6 јули 2018
Мислења
203
Поени од реакции
198
Kaj najde da prasuvas ovde site negativno ke ti odgovorat site se pravat pravnici a nikoj pojma nema, pola se tolcnici po 30 godini od doma so nemat izlezeno i samo po forumite dremat i se sitat na tugjite nesrekji i jas pobarav mislenje site losho mi odgovorija pijan vozev 1.2 promili, 6 meseci 9 meseci ke dobijas zabrana koga otidov na sud pominav samo so opomena mi bese prv pat, zatoa turi mu kur na ovie tolcnicite.[DOUBLEPOST=1552423220][/DOUBLEPOST]
Ete tolcnik... se nadevam deka kje se pronajdis
Не дај боже некој со 1.2 промили да ти повреди член од фамилијата кој ќе биде толчникот?

НЕ ти посакувам такво нешто, но размисли пред да пишуваш глупости.
 
Член од
12 март 2015
Мислења
1.255
Поени од реакции
2.329
Kaj najde da prasuvas ovde site negativno ke ti odgovorat site se pravat pravnici a nikoj pojma nema, pola se tolcnici po 30 godini od doma so nemat izlezeno i samo po forumite dremat i se sitat na tugjite nesrekji i jas pobarav mislenje site losho mi odgovorija pijan vozev 1.2 promili, 6 meseci 9 meseci ke dobijas zabrana koga otidov na sud pominav samo so opomena mi bese prv pat, zatoa turi mu kur na ovie tolcnicite.[DOUBLEPOST=1552423220][/DOUBLEPOST]
Ete tolcnik... se nadevam deka kje se pronajdis
Море акмак, шо те гледам зелен во тиквата.
НИЕ сите толчниците шо ви пискаме тука на интернет пискаме за ваше добро ...
тоа некој што ги пишел прописите и законите дека НЕ треба да возиш пијан (ни прв пат, ни втор пат, ни НИКОГАШ), дека не треба полна линија да се преминува, да се вози на црвено не ги пишеле за да ги крши кој ќе стигни и кај ќе стигни.

Со тоа што некој ти купил или дал кола не значи дека ти дал дозвола со неа да одземиш туѓ човечки живот - а најчесто тоа се дешава. Генерално страдаат невини ради тиквари ко тебе.

Крај краева, ствар на домашно воспитање е колку си одговорен за своето и за туѓото здравје бидејќи кога тргаш на пат не одговараш само за себе како единка туку треба да имаш на ум дека одговараш и за тие што ти се во кола, како и за тие кои ги претекнуваш или среќаваш од спротивен смер што идат кон тебе.

А ти бујрум вози пак пијан. Штета што живееме во банана држава и што има судии што опростуваат оти ти било „прв пат“. Факинг опомена, свашта.

Само враќање на воен рок за вакви шанкуриња ко тебе.
Теле.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
5.870
Поени од реакции
3.526
стапија ли во сила новите намалени казни или уште не?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.601
Море акмак, шо те гледам зелен во тиквата.
НИЕ сите толчниците шо ви пискаме тука на интернет пискаме за ваше добро ...
тоа некој што ги пишел прописите и законите дека НЕ треба да возиш пијан (ни прв пат, ни втор пат, ни НИКОГАШ), дека не треба полна линија да се преминува, да се вози на црвено не ги пишеле за да ги крши кој ќе стигни и кај ќе стигни.

Со тоа што некој ти купил или дал кола не значи дека ти дал дозвола со неа да одземиш туѓ човечки живот - а најчесто тоа се дешава. Генерално страдаат невини ради тиквари ко тебе.

Крај краева, ствар на домашно воспитање е колку си одговорен за своето и за туѓото здравје бидејќи кога тргаш на пат не одговараш само за себе како единка туку треба да имаш на ум дека одговараш и за тие што ти се во кола, како и за тие кои ги претекнуваш или среќаваш од спротивен смер што идат кон тебе.

А ти бујрум вози пак пијан. Штета што живееме во банана држава и што има судии што опростуваат оти ти било „прв пат“. Факинг опомена, свашта.

Само враќање на воен рок за вакви шанкуриња ко тебе.
Теле.
да биде уше потрагично детево прави ваков прекршок месец дена по полагање
поминал со опомена ама добро знаеме како, со врски
не само што требаше забрана туку и да полага од ново
судијата заслужува да го дигне на хауба овој барабава онака со пише промили сеа


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
4.957
Поени од реакции
9.298
Нели треба детево ако употребува зборови како застанаја,возеја тогаш да пишИ и внесоја,а тој пишал внесоа.99% ве тролаТ,ве возиТ
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2015
Мислења
1.255
Поени од реакции
2.329
да биде уше потрагично детево прави ваков прекршок месец дена по полагање
поминал со опомена ама добро знаеме како, со врски
епа тој судија заслужува да го дигне на хауба


Sent from my iPhone using Tapatalk
И без почит кон повозрасни, па уште зема сила вреѓа, па совет до друг прекршител на законот КАКО да не ги слуша останатите кои му врескаат (за негово арно, ама то црпката нема толку капацитет да собери дека за негово арно врескаме) и на крај ќе ти дојди, како што викаш ти, ПОВТОРНО да направи некоја пиздарија - недај Боже со последици по нечиј живот (неговиот или туѓ).

А за судиите, шта да ти причам... КАТАЉОН примери низ скопје каде возеле и пијани и дрогирани, погинале млади деца и никому ништо ради тие стоки од судии.
Нема некој со две рала да земи да ги надени еден по еден.
Мене дете да ми изгазат (скраја) и уште да не го опни затвор доживотно... па јебем ти закон, јебем ти држава... ќе ги нанижам сите поштено еден по еден и сам ќе се пријавам мвр. Али за пример.

Ваквите деца и шанкуриња ко малиот се производ на едно нездраво општество, не е тој во целост виновен.... опкружувањето, родителите, итн. итн.

Исто, тоа говедата во МВР да работеа малку повеќе на будење на свеста кај младите за последиците од вакви глупости, да ги мрднеа газињата од по канцеларии и да не се сликаа толку за на инста ќе беше попаметно... АРНО АМА....
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
5.830
Поени од реакции
4.601
И без почит кон повозрасни, па уште зема сила вреѓа, па совет до друг прекршител на законот КАКО да не ги слуша останатите кои му врескаат (за негово арно, ама то црпката нема толку капацитет да собери дека за негово арно врескаме) и на крај ќе ти дојди, како што викаш ти, ПОВТОРНО да направи некоја пиздарија - недај Боже со последици по нечиј живот (неговиот или туѓ).

А за судиите, шта да ти причам... КАТАЉОН примери низ скопје каде возеле и пијани и дрогирани, погинале млади деца и никому ништо ради тие стоки од судии.
Нема некој со две рала да земи да ги надени еден по еден.
Мене дете да ми изгазат (скраја) и уште да не го опни затвор доживотно... па јебем ти закон, јебем ти држава... ќе ги нанижам сите поштено еден по еден и сам ќе се пријавам мвр. Али за пример.

Ваквите деца и шанкуриња ко малиот се производ на едно нездраво општество, не е тој во целост виновен.... опкружувањето, родителите, итн. итн.

Исто, тоа говедата во МВР да работеа малку повеќе на будење на свеста кај младите за последиците од вакви глупости, да ги мрднеа газињата од по канцеларии и да не се сликаа толку за на инста ќе беше попаметно... АРНО АМА....
абе мвр...
па тој дома што треба да те васпита и да те ишамара да ти земе клучеви те подржува и брка врски за синчето не мисли па друг ке те ебава


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
500
Поени од реакции
320
Kaj najde da prasuvas ovde site negativno ke ti odgovorat site se pravat pravnici a nikoj pojma nema, pola se tolcnici po 30 godini od doma so nemat izlezeno i samo po forumite dremat i se sitat na tugjite nesrekji i jas pobarav mislenje site losho mi odgovorija pijan vozev 1.2 promili, 6 meseci 9 meseci ke dobijas zabrana koga otidov na sud pominav samo so opomena mi bese prv pat, zatoa turi mu kur na ovie tolcnicite.[DOUBLEPOST=1552423220][/DOUBLEPOST]
Ete tolcnik... se nadevam deka kje se pronajdis
А како сакаше да ти одговориме бе дебил еден дебилосан? Сакаш да ти честитаме дека возеше со 1.2 промили и дека се фалеше ќе ти простеле?

И дај ајде баш да видам пресудата дека со опомена те пуштиле за таков прекршок.

Па уште има лице да вреѓа тука и да кажва кој имал излезено кој немал, сељачиште глупо !
 
Член од
18 мај 2008
Мислења
4.617
Поени од реакции
7.911
Добровечер на сите.
Имам сообраќаен прекршок, за кој уредно платив глоба од 250 евра. И сега ми стигна да се појавам на суд, за да ми изречат забрана, и плус тој што сум му причинила штета, ми бара 10 000 ден. А штетата е само гребнатина.
Како и да е, прашањава ми се следни
1. Дали да си ангажирам адвокат, дали полесно ќе поминам ?
(зошто ми спомнаа мора лично, јас може нема да сум во државата, а јас сакав адвокат да пратам)
2/.Што ќе биде ако не се појавам на суд ?

Крива сум, меѓутоа 10 000 се многу, една службеничка ми кажа дека само паушал ќе си платам од 1000 ден. и забраната, тоа би било ок, дека он може да си бара било што ( бтв, нема телесни повреди). Веројатно ова зависи од судија.

Благодарам. Секое добро.
Не му давај пари на тој што си му ја удрила колата, зашто лесно може и два пати да платиш. Тој може да си покрене постапка пред осигурителна компанија за штета, а и ќе добие по кажаново. Е сега тебе може да ти бараат регрес тука, ако си била пијана или си немала возачка или си возела нерегистрирана кола, но дури и да е ваква ситуацијата немаш ти работа со него за штетата. Тоа осигурителна компанија покрива, па потоа тие ќе се раскусурат со тебе.

Инаку не може да оди само адвокатот на рочиште зашто треба да те сослушаат како обвинета.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.170
Поени од реакции
2.886
Не му давај пари на тој што си му ја удрила колата, зашто лесно може и два пати да платиш. Тој може да си покрене постапка пред осигурителна компанија за штета, а и ќе добие по кажаново. Е сега тебе може да ти бараат регрес тука, ако си била пијана или си немала возачка или си возела нерегистрирана кола, но дури и да е ваква ситуацијата немаш ти работа со него за штетата. Тоа осигурителна компанија покрива, па потоа тие ќе се раскусурат со тебе.

Инаку не може да оди само адвокатот на рочиште зашто треба да те сослушаат како обвинета.
Зошто да не може?
Го ополномоштвува адвокатот да оди во нејзино име.
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
4
Zdravo decki nov sum na forumov i imam edno prasanje
Pred nekolku meseci kaj kvantaski pazar nautro me stopira policija
togas uste nemav polozeno.
Sega pred eden mesec si poloziv bez problem i vozacka si zemav.
Sega akp ima nekoj da mi kaze dali kje mi stigne nekoja cestitka ili nekoja zabrana bidejki od togas ima pominato vekje edna godina i me stopirale na dr mesto i nemalo problem
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
500
Поени од реакции
320
Zdravo decki nov sum na forumov i imam edno prasanje
Pred nekolku meseci kaj kvantaski pazar nautro me stopira policija
togas uste nemav polozeno.
Sega pred eden mesec si poloziv bez problem i vozacka si zemav.
Sega akp ima nekoj da mi kaze dali kje mi stigne nekoja cestitka ili nekoja zabrana bidejki od togas ima pominato vekje edna godina i me stopirale na dr mesto i nemalo problem
Каква честитка да ти стигни? Ти пишале казна?
 
Член од
31 октомври 2018
Мислења
12
Поени од реакции
4
да да ми пишаа и тоа некој 400 евра
ја мислам дека сигурно ќе стигне ама ме интересираше дали има некој со такво искуство да ми каже за колку време од прилика стигаат
 
Член од
17 мај 2016
Мислења
1.970
Поени од реакции
1.799
Мислам дека е 400евра + 2години забрана за полагање за возачка.
 
На врв Bottom