Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Абе шо е ова албанска азбука?
Нели на арапски се пребацувате?
Автоматски споено мислење:


какви глупости изнакажа...

Али океј, што можеш да очекуваш од некој кој учествувал во вадење органи на каури.
 
Последно уредено:
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Абе шо е ова албанска азбука?
Нели на арапски се пребацувате?
Автоматски споено мислење:


какви глупости изнакажа...

Али океј, што можеш да очекуваш од некој кој учествувал во вадење органи на каури.
„Јазикот се наметнува или со силата на оружјето или со силата на културата и цивилизацијата. Албанецот не бил посилен од народите околу него, затоа не може да се негира дека сите оние што зборуваат албански јазик се од албанска националност“
Не се сложувам со него воопшто,ама ова е чиста вистина, и служи за твоите претци берик, албанци беа шкретите.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Не се сложувам со него воопшто,ама ова е чиста вистина, и служи за твоите претци берик, албанци беа шкретите.
Види мајката, значи јас да сум ти бил чистокрвен Англичанец. Да побарам низ документиве дома, можда ќе излезе дека кралицата ми е вујна.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Не се сложувам со него воопшто,ама ова е чиста вистина, и служи за твоите претци берик, албанци беа шкретите.
некој кој учел етнологија (јас) ќе ти каже дека тоа дека јазикот одредува, е глупост
а ти и Груби да се слагате за национал-шовинизам, тоа не е чудно
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Види мајката, значи јас да сум ти бил чистокрвен Англичанец. Да побарам низ документиве дома, можда ќе излезе дека кралицата ми е вујна.
Не барај документи, ако кај мајка ти збореле англиски како мајчин јазик тогаш по потекло мајка ти е англичанка.
Автоматски споено мислење:

некој кој учел етнологија (јас) ќе ти каже дека тоа дека јазикот одредува, е глупост
а ти и Груби да се слагате за национал-шовинизам, тоа не е чудно
Да учиш етнологија значи дека се освен јазикот одредува етнос?
Да не си по потекло од друг универзум случајно?
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Да учиш етнологија значи дека се освен јазикот одредува етнос?
Да не си по потекло од друг универзум случајно?
10 карактеристики ја одредуваат припадноста. Јазикот е само една. Има доста примери по светов, каде народи не зборат свој јазик.

Колку Шкрети ќе најдеш кои тврдат дека се Македонци?
Колку ќе најдеш, кои тврдат дека се Албанци?
(на едното од овие две прашања, одговорот е нула)
 
Последно уредено:
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Не барај документи, ако кај мајка ти збореле англиски како мајчин јазик тогаш по потекло мајка ти е англичанка.
Мои предци немале англиски за мајчин јазик. Мене англискиот во текот на животот ми станал еднаков на мајчиниот јазик. Децата мои ќе бидат англичани?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Мои предци немале англиски за мајчин јазик. Мене англискиот во текот на животот ми станал еднаков на мајчиниот јазик. Децата мои ќе бидат англичани?
Мајчин јазик со еднаков на мајчин е ГОЛЕМА РАЗЛИКА.
И трагично е англискиот да го земеш као пример, во денешно време.
Ако ти дома им збориш на твоите деца албански, и единствено на албански, ВИЕ ДОМА СТЕ АЛБАНЦИ.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Не тропај глупости Пуно, туку слушај го господинот Груби - етничка припадност се одредува според божствени принципи.

Мене ова не ми личи баш исламски. Повеќе како нацистите, они не верувале во Господ, туку во божествено провидение.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
10 карактеристики ја одредуваат припадноста. Јазикот е само една. Има доста примери по светов, каде народи не зборат свој јазик.

Колку Шкрети ќе најдеш кои тврдат дека се Македонци?
Колку ќе најдеш, кои тврдат дека се Албанци?
(на едното од овие две прашања, одговорот е нула)
Кое е најважната карактеристика според тебе?
Не е нула, Бранко Манојловски излезе јавно да зборува, и спомнува неколку имиња за кои знае дека како деца освен албански друг јазик не знаеа. Затоа не лажи.
И нормално е дека после мешања со македонци нивните потомци ќе се идентификуваат како македонци, така се интегрираа во општествово, и јас да бев во таква состојба исто ќе постапев, никогаш немаше да кажам дека имам албанско потекло.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.291
Поени од реакции
78.940
Јазикот е број еден, но има исклучоци, битни се и другите карактеристики, не е доволен само јазикот.

Инаку, кога веќе го слушаш експертот на етничка припадност, прашај го дали јазикот е единствена одредница или божествените принципи. Он тврди прво, дека едното е одредница, а после вели другото.

Јас не се сомневам во неговата експертиза, сепак тој бил преведувач у Жолтата куќа. Гарант знае. Само нека се одлучи.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
Мајчин јазик со еднаков на мајчин е ГОЛЕМА РАЗЛИКА.
И трагично е англискиот да го земеш као пример, во денешно време.
Ако ти дома им збориш на твоите деца албански, и единствено на албански, ВИЕ ДОМА СТЕ АЛБАНЦИ.
Еве се преселувам во Шкотска и таму ми се раѓаат деца. Пошто сме, нели, во Шкотска, логично е и дома од мали да им зборувам претежно англиски, па дури после да ги научам македонски (ако воопшто ги научам). Што ќе бидат тие? Шкоти? Британци?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.303
Поени од реакции
4.694
Еве се преселувам во Шкотска и таму ми се раѓаат деца. Пошто сме, нели, во Шкотска, логично е и дома од мали да им зборувам претежно англиски, па дури после да ги научам македонски (ако воопшто ги научам). Што ќе бидат тие? Шкоти? Британци?
Не знам како да ти објаснам, во тоа време особено ви тие планински предели немаше интернет, ниту школо, ниту работа со колеги кои зборуваат на албански па да менуваат мајчин јазик.
Во Шкотско ќе имаш телевизија на англиски, ќе одат во школо на англиски, како во Горна Река дома им влегло албанскиот јазик за да конечно го заменува македонскиот? 500 години да биле под албанска окупација па немаше да е возможно, како што не можеле ни турците да ни наметнат мајчин јазик.
 
Член од
11 октомври 2010
Мислења
6.546
Поени од реакции
21.524
Мајчин јазик со еднаков на мајчин е ГОЛЕМА РАЗЛИКА.
И трагично е англискиот да го земеш као пример, во денешно време.
Ако ти дома им збориш на твоите деца албански, и единствено на албански, ВИЕ ДОМА СТЕ АЛБАНЦИ.
Значи австријци не постојат. То су све њемци, јел да?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom