Соживотот во Македонија

  • Креатор на темата Macedon1um
  • Време на започнување
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Не знам како да ти објаснам, во тоа време особено ви тие планински предели немаше интернет, ниту школо, ниту работа со колеги кои зборуваат на албански па да менуваат мајчин јазик.
Во Шкотско ќе имаш телевизија на англиски, ќе одат во школо на англиски, како во Горна Река дома им влегло албанскиот јазик за да конечно го заменува македонскиот? 500 години да биле под албанска окупација па немаше да е возможно, како што не можеле ни турците да ни наметнат мајчин јазик.
Не ти правам муабет конкретно за Шкретите, не ни знам кои се тие, не ни ме интересираат. Сакам да пробам да ја сфатам твојата и теоријата на зоти Груби дека националноста ти се одредува според јазикот што го зборуваш дома.

Еве ти уште еден пример кој ми текна сега: Кога бев на Еразмус имаше еден Маџар и едно девојче од Перу ми се чини (или Еквадор, нема врска). Маџарот си беше чистокрвен Маџар, додека пак девојчево имало дедо Хрват кој емигрирал таму. Татко и се мажи со Холанѓанка, потоа се разведуваат и девојчево заедно со мајка му си заминува во Холандија.
Девојчево и дечково на Еразмус се запознаваат и се заљубуваат. За сето време комуницираат меѓусебно исклучиво на англиски. Него мајчин му е маџарски, а неа шпански и холандски. После семестарот остануваат заедно и дечкото добива стипендија, па заминува кај неа во Холандија да учи.

Ако овие двајца се земат и имаат деца, што ќе бидат децата по националност?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Не ти правам муабет конкретно за Шкретите, не ни знам кои се тие, не ни ме интересираат. Сакам да пробам да ја сфатам твојата и теоријата на зоти Груби дека националноста ти се одредува според јазикот што го зборуваш дома.

Еве ти уште еден пример кој ми текна сега: Кога бев на Еразмус имаше еден Маџар и едно девојче од Перу ми се чини (или Еквадор, нема врска). Маџарот си беше чистокрвен Маџар, додека пак девојчево имало дедо Хрват кој емигрирал таму. Татко и се мажи со Холанѓанка, потоа се разведуваат и девојчево заедно со мајка му си заминува во Холандија.
Девојчево и дечково на Еразмус се запознаваат и се заљубуваат. За сето време комуницираат меѓусебно исклучиво на англиски. Него мајчин му е маџарски, а неа шпански и холандски. После семестарот остануваат заедно и дечкото добива стипендија, па заминува кај неа во Холандија да учи.

Ако овие двајца се земат и имаат деца, што ќе бидат децата по националност?
Па мене ми беше муабетот за шкретите, горе доле ги знаеме околностите и за тој контекст мислам дека беше на место кажаното на Груби.
Нормално дека не е закон тоа, ниту има јасна дефиниција. Камоли во 21 век тоа да го бараме.
 

курајбер

млад, потентен
Член од
29 јануари 2007
Мислења
16.228
Поени од реакции
45.340
Чекај сега, според ценетиот Груби, Шкретите се покаурени Албанци, а не се пошиптарени Каури ли ? Добро ли разбирам...
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.623
Поени од реакции
7.654
Мајчин јазик со еднаков на мајчин е ГОЛЕМА РАЗЛИКА.
И трагично е англискиот да го земеш као пример, во денешно време.
Ако ти дома им збориш на твоите деца албански, и единствено на албански, ВИЕ ДОМА СТЕ АЛБАНЦИ.
Значи, по твое, Ирците кои си го заборавиле својот мајчин јазик, и дома зборуваат англиски, СЕ АНГЛИЧАНИ?
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.885
Поени од реакции
14.366
Значи, по твое, Ирците кои си го заборавиле својот мајчин јазик, и дома зборуваат англиски, СЕ АНГЛИЧАНИ?
Ете се поправи, тоа важело само за Шкретите, не важело глобално :icon_lol:
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Чекај сега, според ценетиот Груби, Шкретите се покаурени Албанци, а не се пошиптарени Каури ли ? Добро ли разбирам...
Шкретите јас ги спомнав, не Груби.
Шкретите се покаурени Албанци.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
А во кој век се одвивало тоа каурење ?
20.
Автоматски споено мислење:

Значи, по твое, Ирците кои си го заборавиле својот мајчин јазик, и дома зборуваат англиски, СЕ АНГЛИЧАНИ?
Волку си глуп или се правиш, Ирска со векови беше окупирана од страна на Англија. Значи во прашање се векови под англиска окупација.
А колку време Горна Река била окупирана од Албанците?
Славофоните можно е да славизираат население, а албафоните не е можно надвор од границите на денешна Албанија. Точно е дека во Албанија се има десено словенско население да се албанизира, ама овде во Македонија не е возможно.
 
Последно уредено:
Член од
3 септември 2010
Мислења
5.623
Поени од реакции
7.654
20.
Автоматски споено мислење:


Волку си глуп или се правиш, Ирска со векови беше окупирана од страна на Англија. Значи во прашање се векови под англиска окупација.
А колку време Горна Река била окупирана од Албанците?
Славофоните можно е да славизираат население, а албафоните не е можно надвор од границите на денешна Албанија. Точно е дека во Албанија се има десено словенско население да се албанизира, ама овде во Македонија не е возможно.
Значи дека не сте биле тука, односно сте дошле од некаде?:sneaky:
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.719
Поени од реакции
18.455
Бразилците се онда Португалци?
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.172
Поени од реакции
4.132
Ојдовме со жена ми да гледаме лустери во Струга. Ја прашвиме продавачката нешо и ми викат "не разуме македонски".
А внатре све напишано на македонски и кирилица. Е ај сега.
 
Член од
25 март 2012
Мислења
8.288
Поени од реакции
4.664
Ојдовме со жена ми да гледаме лустери во Струга. Ја прашвиме продавачката нешо и ми викат "не разуме македонски".
А внатре све напишано на македонски и кирилица. Е ај сега.
Сигурно албанка била.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom