Совет за Iphone телефоните

Член од
28 октомври 2021
Мислења
4
Поени од реакции
1
Здраво, ми треба вашата помош
Веќе некое време споредувам цени од кај да купам IPhone,
Ledikom ili Mobelix, или некоја друга продавница
Исто така дали можеби случајно знаете дали за Black Friday би имало попусти?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Здраво, ми треба вашата помош
Веќе некое време споредувам цени од кај да купам IPhone,
Ledikom ili Mobelix, или некоја друга продавница
Исто така дали можеби случајно знаете дали за Black Friday би имало попусти?
во Fixit провери?
Се си мислам лани имаше попуст во IStyle ама на постарите модели


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Здраво, ми треба вашата помош
Веќе некое време споредувам цени од кај да купам IPhone,
Ledikom ili Mobelix, или некоја друга продавница
Исто така дали можеби случајно знаете дали за Black Friday би имало попусти?
Nema popust..


Ledikom nov ako zemas ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Колку сакаат нека го спаковаат Шаоми со добар хардвер кога го користи тоа монструозно УИ нивно.
Јас во моментов користам Xiaomi, пред да флешнам еу ром беше мизерија, не е за секого ако ти се погоди е ок, ама ако не тиња е и не секој знае а уште помалце би се нафатил да флешува. За жал нема друг избор, камерата која ја имаат во комбинација со GCAM е непобедлива, Apple почна со хардкор процесирање, Samsung 3 години ист сензор, па така тоа е единствен избор ако сакаш врвна камера (најдобар хардвер) за pixel peeping.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.660
Поени од реакции
38.845
Јас во моментов користам Xiaomi, пред да флешнам еу ром беше мизерија, не е за секого ако ти се погоди е ок, ама ако не тиња е и не секој знае а уште помалце би се нафатил да флешува. За жал нема друг избор, камерата која ја имаат во комбинација со GCAM е непобедлива, Apple почна со хардкор процесирање, Samsung 3 години ист сензор, па така тоа е единствен избор ако сакаш врвна камера (најдобар хардвер) за pixel peeping.
неко меџу нама није наш? Само да ти се укаже друга шанса ќе ни киднеш по по пишувањево.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
Земи си Шаоми не се зезај со тие ајфони џабе парите си ги даваш. Не знаеш што добиваш за екстра ниска цена ако земеш Шаоми.
Имам 6ка ајфон земен на ново кога излезе, 5год активно користење а сега само за игри и во странство за да ставам картица и замисли сеуште не кочи и се си функционира. Најди ми ти шаоми или самсунг што ке тера толку долго па ке праиме муабет а да не зборам дека пред година и нешто PUBG играв на него и не ми кочеше


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.911
Поени од реакции
10.541
брат, работата е цената. Ја 4 шаомиња ќе купам за тие пари за 5 години и ќе ги продадам и пак нема да бидам у тој минус како некој со ајфон и секогаш ќе го имам најдоброто што може. Тоа е разликата. У животот треба све да се ради плански, а не да ги исчуриш париве како девојчево погоре за едно гризнато јаболко. Што би рекол Колозов у прикаските, икономист да бидеш.
Океј ти се од тие што купуваат неквалитет со цел побрзо да мењаат, јас сакам еднаш саглам да вложам и да траее, посебно кај технологија мразам кога кочи и слично а имам искуство и со самсунг и други, година година ипол им е глаткото работење


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
O

onefifty

Гостин
Јас во моментов користам Xiaomi, пред да флешнам еу ром беше мизерија, не е за секого ако ти се погоди е ок, ама ако не тиња е и не секој знае а уште помалце би се нафатил да флешува. За жал нема друг избор, камерата која ја имаат во комбинација со GCAM е непобедлива, Apple почна со хардкор процесирање, Samsung 3 години ист сензор, па така тоа е единствен избор ако сакаш врвна камера (најдобар хардвер) за pixel peeping.
Apsolutno se razbirame ama ova ne e iskustvo za prosecen covek, obicen covek kako mene saka da zeme telefon i da ne go nervira, ednostavno da mu sluzi na najednostaven nacin. Zatoa i go sakam iOS, ednostaven e.
 
Член од
5 ноември 2008
Мислења
2.569
Поени од реакции
610
Apsolutno se razbirame ama ova ne e iskustvo za prosecen covek, obicen covek kako mene saka da zeme telefon i da ne go nervira, ednostavno da mu sluzi na najednostaven nacin. Zatoa i go sakam iOS, ednostaven e.
Еве и од човек што ги поштува Xiaomi и се има бафтано со доста менување на оперативни системи на него (Redmi 4 Prime), ќе кажам и ја дека iOS ми е скроз друга категорија што ми ги олеснува секојдневните тракатанци кај што на Android не баш можев тоа да го направам. А и плус на MacOS ми е компјутерот, и синхронизирани ми се - едноставно супер workflow :)))

И добра камера у пм!
 
Член од
17 април 2007
Мислења
163
Поени од реакции
325
Apsolutno se razbirame ama ova ne e iskustvo za prosecen covek, obicen covek kako mene saka da zeme telefon i da ne go nervira, ednostavno da mu sluzi na najednostaven nacin. Zatoa i go sakam iOS, ednostaven e.
Јас имам одлично искуство со Android на Samsung galaxy S8, госпожата со S21 исто ... претходно теравме со S4 (+ iphone 5S мислам) и S6.
Никогаш не сум имал проблем со оперативниот, обично после година две се затупуваа малце па флешував кастом ROMs.

Moментално сум на iOS (13 мини) оперативниот ми е мање више ко што се сеќавам на 5S-oт :) ... стабилен е коска, според мене најголемата разлика се апликациите ... се осеќа разлика.

Да резимирам, мое мислење е дека саглам Samsung ти е исто толку лесен за користење (за просечен корисник) колку и iPhone.
Ни на едниот ни на другиот нема потреба од рутирање, флешување или џеилбрејк.

@Yovanna не сум баш сигурен за Ледиком :) кружат лоши муабети
Разилка меѓу Мобеликс и овластени дистрибутери како iStyle/Setec/Neptun e 100eur, зависи колку ти прават разлика :)
Со едно си мирна глава, со другово незнам баш.

1637267247863.png
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.720
Поени од реакции
18.457
Имам 6ка ајфон земен на ново кога излезе, 5год активно користење а сега само за игри и во странство за да ставам картица и замисли сеуште не кочи и се си функционира. Најди ми ти шаоми или самсунг што ке тера толку долго па ке праиме муабет а да не зборам дека пред година и нешто PUBG играв на него и не ми кочеше
Нема да те обвинам за лага, затоа што можеби не ги осеќаш успорувањата, јас имав iPhone 6s, пред 4-5 години, телефонот дропаше фремови скоро цело време - буквално. После едно едно 2 месеци употреба дојде апдејт и се оправи, зборам за генерациски апдејт пример IOS 9>10 или кој и да беше не памтам.

iPhone 6, има значајно поспор чипсет, и драстично поспор сторејџ oд 6s кој штуцаше во 2015-2016, па така повторно ќе ти спомнам дека најверојатно не ги осеќаш дроповите на фремови и статери, иначе ги има еден куп, згора на тоа IPhone 6 е и телефон со 1гб рам, 1гб што беше малце во 2014-15, а камоли сега.

Комбинација на 1гб и тој сторејџ/чипсет во 2021/2022 nah, not buying it.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom