Советувалиште за родители, деца и млади

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
A jас как да га намољам мама повеке нет да ми дава? :vozbud:
 
G

GoddessOfRock

Гостин
A jас как да га намољам мама повеке нет да ми дава? :vozbud:
Па не си заслужила!
Потруди се да оставеш повеќе впечаток, и после тава еден сериозен разговор(мирен, без викане, без плачене и цвилене од твоја страна) и почитувај ја нивната одлука!
 

Chapstick

Сам свој психолог
Член од
7 август 2009
Мислења
2.986
Поени од реакции
311
Па не си заслужила!
Потруди се да оставеш повеќе впечаток, и после тава еден сериозен разговор(мирен, без викане, без плачене и цвилене од твоја страна) и почитувај ја нивната одлука!
Нит сам викала, нит сам плачала, нит сам цвилала.И не им ја почитувам одлуката, оти е безвезална.
 
Член од
3 март 2009
Мислења
601
Поени од реакции
177
Може да ми препорачате некои добри книги во врска со ова? Интересна дискутабилна тема, ама уште немам искуство за да давам мислења, па ако може некој да ми препорача некоја книга што ја прочитал и му помогнала во воспитувањето? Ви благодарам, од напред.
 
Член од
12 февруари 2011
Мислења
11
Поени од реакции
0
јас сум средношколка,и стварно незнам..дали родителите мислат дека ќе постигнат нешто ако не казнуваат ? дали размислуваат за тоа дека со тоа само на некој начин бе одалечуваат од нив самите ..
ние неможеме да имаме доверба во своите родители ако ти е за се што ќе им кажеме ќе не казнат или уште полошо ќе не тепаат и незнам што
јас лично,понекогаш ги кријам работите од своите родители,иако имам добар однос со мојата мајка кој повеќето на мои години го немаат,
едноставно ме интересира што размислуваат родителите за оваа ?
проблеми во семејство секој има,и јас и секој друг
но сепак,ништо нема да се реши со казни и со ќотек,нели сум во право?
 
Член од
5 март 2011
Мислења
18
Поени од реакции
0
Не знам дали е во ред овде да се обратам но ајде... Дали некој знае каде можам да најдам нешто на тема "Криминално однесување на младите?"
 

Fasty

Артист
Член од
1 август 2011
Мислења
182
Поени од реакции
47
Да му ебам матер...стигна до степен да барам помош на форум .. значи вака .. ова е добра тема отворена од д бич..преголемо е интрото за да го читам во ваква состојба ..ми треба совет итно .. !мојте се разведени кога сум од кога сум бил една година уште..мајка ми дознала дека татко ми имал друга бремена жена покрај него -мајка ми и татко ми не биле регистрирани во матично официјално-татко ми е поврзан со нечисти работи и малце повеќе има пари (или таква слика сум имал за него)..последен пат кога го видов бев 6 години за мојот роденден .. од тогаш тој должи фантастична алиментација....мајка ми се премажи ..живееше предходно со мајка и татко и нејзини ..баба и дедо мој ..кога таа се премажи не сакав да живеам со новиот татко беше добар и уште е ..иам брат од новиот татко и си го прифаќам како таков ..ама одбрав да живеам со рдоителите на мајка ми уште како многу мал ..не сакав зашо знам дека ќе бидам под страшна контрола ..затоа сакам и што поскоро реално да се вработам ..бев на пракса во одредена фирма за здрава исхрана каде што мислеа дека ќе можат да ме направат во евиденција дека иам 18 а иам 16 години ..а кога тоа не го можеа јас ги исеков вените..јас ..останав жив ебеш му матер.. сакам да најдам работа.. родителите на мајка ми со нив сум за да го наследам станот и зашо станот има погодна тераса на која ја чувам мојата мачка поради која не сакам да се одселам .. станот на мајка ми нема проклет балкон ни услови за чување на мачката и ги сакам спомените што овде ги иам но овде родителите на мајка ми..баба ми особено бидејќи е жена со операција на срце бај пас и на мал мозок ..таа почна да се сомнева ДЕКА СУМ ЗЛООСТАВУВАН и дека сум педер завлечкуван од наш комшија инаку со своја рап-продукција.. се сомнева и тоа веќе го искажува ..јас кога искачам искачам без да кажувам кај одам и премолчував со срам од нив дека сум излегол со девојки-ми беше непријатно да им зборам за тоа!- со кошијата ми направија проблем...мајка ми и очувот се запознаени со проблемот..од истиве причини баба ми добива(ше) заслужени неколку шамари.. ама не знаеа дека ќе дојде до степен ДА МОЈАТА БАБА МИ ВИКНЕ ПОЛИЦИЈА ! значи комапарација : со мајка ми да живеам не сакам зашо ќе бидам под диктатура каде како зашто со кој кога учење МОРАШ иако сега викаат дека нема да биде така !..со баба ми и дедо ми ...баба ми ме умира ..си живеам како што сакам ..иам 4.00 просек во шко без никој да ме напиња .. и не сакам да се одселам ради погодното место за чување на мачката која ја сакам повеќе од се.. СТРУЧНО да ми кажете кој е спасот..како да ја одстранам женава од ќука пред да одлежам пола живот за неа??????????????????значи се сомнеаваат на мене дека сум педер а не сум направил ништо хомосексуално ни јас ни комшијата не е таков човек се работи за неосновано сомнение .. КАКО ДА НАПРАВАМ ПРОКЛЕТ ТЕСТ за да се види дека анусот не ми е допрен бе човек ..БЕЗПЛАТНО !!одма да го напраам тоа ..ќе најдам пари ама некако дај да се реши ова !
 
Член од
1 септември 2011
Мислења
1
Поени од реакции
2
За да создадеш личност од индивидуата бебе е потребна љубов што нема почеток и крај, љубов што се огледува во приврзаноста меѓу мајката и детето и приврзаност што се огледува во љубовта.,,Мајчината љубов е блаженство, спокој, не е неопходно да се завојува, не е неопходно да се заслужи. Таа не може да се освои, да се создаде, да се запре. Ако ја има, таа е благослов, ако ја нема, животот е лишен од целата убавина“Мајката навистина ја негува душата на своето дете.Нејзината воспитна улога има три придружнички: ЉУБОВТА, ДОБРИНАТА И СТРПЛИВОСТА.Детето е богатство,јас се гордеам со своите деца.Целосно го посветувам времето како на моите така и на децата кои ги згрижувам на работа.Горда сум на себе за се она што им пружувам како мајка-како самохран родител,иако морам да признаам многу е тешко да се носиш со тоа да бидеш самохран родител.Во ваков случај треба да си другар,но и родител за детето.Затоа што детето мора да почувствува сигурност, поддршка, понекогаш и контрола.Децата тоа го сакаат, не да е претерано, не да ги гушиме со тоа, но имаат потреба да видат дека некој се грижи за нив, дека секогаш има некој да им помогне, да ги поддржи, да ги утеши, но во исто време и да ги советува, насочува, да ги истера на прав пат.Бидете добри родители,иако како што велат - најтешката професија е да бидеш родител.
 
Член од
14 ноември 2010
Мислења
63
Поени од реакции
24
Некоја убава порака за фамилија некој да не знае,
се извинувам што бегам од темата :))
 
Член од
5 мај 2012
Мислења
4
Поени од реакции
6
На денешно време најтешката работа во животот на еден нормален човек е да биде родител.Социјалниот аспект игра најголема улога во воспитувањето на детето.Средната класа има најголеми можности за воспитување на децата,поради тоа што секогаш имостанува време за децата,да не навлегувам.Богатите обично сопствените деца ги воспитуваат со пари,ги запишуваат во најдобри училишта,и да не се генијалци дипломата пари вреди,така се создаваат вештачки интелегентни деца,кои сметаат на карактерот на сиромашните,ја гледаат неправдата но воопшто не им пречи.Сиромашните немаат време за сопствените деца,поради презафатеност,така да тие деца сами се воспитуваат,и секогаш доцнат зад генијалните богати деца.Поради недостаток на информации споро им оди со напредок во овој див свет.Затоа велам дека средната клеса има можност да ги извлече најдобрите работи од двете спцијали.
 

Hiperaktiv

Султан :P
Член од
16 февруари 2012
Мислења
1.591
Поени од реакции
924
Да му ебам матер...стигна до степен да барам помош на форум .. значи вака .. ова е добра тема отворена од д бич..преголемо е интрото за да го читам во ваква состојба ..ми треба совет итно .. !мојте се разведени кога сум од кога сум бил една година уште..мајка ми дознала дека татко ми имал друга бремена жена покрај него -мајка ми и татко ми не биле регистрирани во матично официјално-татко ми е поврзан со нечисти работи и малце повеќе има пари (или таква слика сум имал за него)..последен пат кога го видов бев 6 години за мојот роденден .. од тогаш тој должи фантастична алиментација....мајка ми се премажи ..живееше предходно со мајка и татко и нејзини ..баба и дедо мој ..кога таа се премажи не сакав да живеам со новиот татко беше добар и уште е ..иам брат од новиот татко и си го прифаќам како таков ..ама одбрав да живеам со рдоителите на мајка ми уште како многу мал ..не сакав зашо знам дека ќе бидам под страшна контрола ..затоа сакам и што поскоро реално да се вработам ..бев на пракса во одредена фирма за здрава исхрана каде што мислеа дека ќе можат да ме направат во евиденција дека иам 18 а иам 16 години ..а кога тоа не го можеа јас ги исеков вените..јас ..останав жив ебеш му матер.. сакам да најдам работа.. родителите на мајка ми со нив сум за да го наследам станот и зашо станот има погодна тераса на која ја чувам мојата мачка поради која не сакам да се одселам .. станот на мајка ми нема проклет балкон ни услови за чување на мачката и ги сакам спомените што овде ги иам но овде родителите на мајка ми..баба ми особено бидејќи е жена со операција на срце бај пас и на мал мозок ..таа почна да се сомнева ДЕКА СУМ ЗЛООСТАВУВАН и дека сум педер завлечкуван од наш комшија инаку со своја рап-продукција.. се сомнева и тоа веќе го искажува ..јас кога искачам искачам без да кажувам кај одам и премолчував со срам од нив дека сум излегол со девојки-ми беше непријатно да им зборам за тоа!- со кошијата ми направија проблем...мајка ми и очувот се запознаени со проблемот..од истиве причини баба ми добива(ше) заслужени неколку шамари.. ама не знаеа дека ќе дојде до степен ДА МОЈАТА БАБА МИ ВИКНЕ ПОЛИЦИЈА ! значи комапарација : со мајка ми да живеам не сакам зашо ќе бидам под диктатура каде како зашто со кој кога учење МОРАШ иако сега викаат дека нема да биде така !..со баба ми и дедо ми ...баба ми ме умира ..си живеам како што сакам ..иам 4.00 просек во шко без никој да ме напиња .. и не сакам да се одселам ради погодното место за чување на мачката која ја сакам повеќе од се.. СТРУЧНО да ми кажете кој е спасот..како да ја одстранам женава од ќука пред да одлежам пола живот за неа??????????????????значи се сомнеаваат на мене дека сум педер а не сум направил ништо хомосексуално ни јас ни комшијата не е таков човек се работи за неосновано сомнение .. КАКО ДА НАПРАВАМ ПРОКЛЕТ ТЕСТ за да се види дека анусот не ми е допрен бе човек ..БЕЗПЛАТНО !!одма да го напраам тоа ..ќе најдам пари ама некако дај да се реши ова !
мислам дека ти треба професионална помош! многу си испуштил од процесот наречен СОЦИЈАЛИЗАЦИЈА! ама ти не си крив... :(
 
Член од
28 мај 2009
Мислења
3.371
Поени од реакции
3.962
Има ли некој стручен овдека за еден мал совет ?
 
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
[DOUBLEPOST=1411150275][/DOUBLEPOST]
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2014
Мислења
616
Поени од реакции
766
На врв Bottom